Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Boskovice mezi kapkami deště

Vydáno: 20.07.2000 05:00 v sekci Naživo - Hynek Just

Máte-li chuť zažít hudební, divadelní a filmový festival na jednom místě, pak určitě zavítejte do Boskovic 2001! A nebo si alespoň přečtěte a na fotografiích prohlédněte, jak vypadal letošní jedinečný a neopakovatelný ročník.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Na hradě, Bosk.2000
© Alexandr Hudeček
Co naplat, Boskovice nezklamaly. Nezklamalo ani město jako takové, které je (třeba i kvůli festivalu) rok od roku krásnější a upravenější, nezklamali organizátoři, kteří pracovali prakticky nonstop, nezklamala ani většina performerů, jen díky jedinému faktoru mohlo být v Boskovicích méně příjemně než například před rokem, tušíte správně, počasí selhalo. Den a půl pršelo prakticky nepřetržitě a sluníčko se rozdávalo po velmi malých kouskách. A přeci, na tento ročník festivalu budou všichni vzpomínat jako na ročník výjimečný a svou atmosférou jedinečný, neboť vše zlé nakonec pomohlo dobrému a nepřízeň počasí napomohla ke stmelenější atmosféře. Před jedním a všemi sdíleným nepřítelem deštěm si byli všichni rovnější a měli k sobě blíž, a to nemluvím jen o situaci mezi diváky, ale i o vstřícnějším kontaktu mezi interprety a publikem, mezi organizátory a interprety i organizátory a diváky. Kapely byly vděčné, že mají na koncertech plno a měly chuť se víc rozdávat, pořadatelé co jen šlo operativně přesouvali pod střechu (viz. poslední den divadel v tělocvičně na místo hradu) a návštěvníci s pochopením všechny změny respektovali a kde mohli pomáhali. Krom toho, že celý festival je svým pojetím výjimečný a těžko srovnatelný s jinými, byl i tento ročník nestandardní.

Divadlo, TV, Bosk.2000
© Alexandr Hudeček
Na celém festivalu je sympatická především jeho multimediálnost, a to v pravém slova smyslu. Nemůžeme jej řadit ani mezi čistě hudební, ani čistě filmové, ani čistě divadelní události, kterých u nás v létě probíhá spousta, a přesto zde hrají i kapely i divadla a promítají se i filmy. Vzniká tak ideální zázemí pro zážitky mnoha barev a odstínů a s tím i pro zmírněnou únavu, neboť i ta se rozvrství a rozmělní a člověk nemůže mluvit o přeposlouchanosti, přefilmovatosti či předivadelnosti. Netřeba opominout i faktor časté změny prostředí, která udržuje návštěvníka při vědomí a dodává mu pocit pestrosti – během jednoho dne projde od zablácené louky stanového městečka přes betonový sál sokolovny (dopolední filmové projekce), čistý a posvátný prostor synagogy (tematické koncerty či divadla), travnaté nádvoří původně románského hradu (divadelní představení), zaplivaný klub Sklepy (odpolední klubové koncerty), amfiteátr letního kina (hlavní hudební produkce), někdy opět přes Sklepy (tentokrát noční CDiskotéka pořádaná klubem Delta) či palouk před hradem (živé etnické jamy a DJ‘s) až k o den staršímu a o poznání zablácenějšímu stanovému městečku. Takže únava, se kterou člověk padá do spacáku, má tolik vrstev, že než si ji stačí uvědomit, zařezává, vždyť ví, že ráno jej tato osmáctihodinovka čeká nanovo. Nebýt čajoven, jídelen, vinoték a hospod, přežívalo by se velmi obtížně...

Váša, Bosk.2000
© Alexandr Hudeček
Sklepy připomínají svým interiérem ty nejundergroundovější kluby z let dávno minulých, a to jak poměrně zastaralou aparaturou, tak i atmosférou, která zde při koncertech vládne. Ať zde probíhalo jakékoli vystoupení, bylo narváno a mezi kapelou a diváky to jen jiskřilo, což na atmosféře samozřejmě neubere. Kapely jsem zde viděl tři. Nejpříjemnějším zážitkem pro mne byli Ty syčáci - kapela, která kombinuje až patologicky hravý, invenční a uvolněný projev (frontmana Petra Váši) s profesionálním, jednoduchým, trefným a účelným hudebním doprovodem (Petra Zavadila a Tomáše Frohlicha, oba z Pluta - viz. obr.). Seskupení ROJ, které zde zahajovalo sobotní podvečer, pro mne představovalo zážitek nejslabší; a to dík stylově poměrně neoriginálnímu, nedobře zahranému, lžiuměleckému a velmi zdlouhavému (jedna z nejdelších půlhodin v mém životě) vystoupení. Není těžké si domyslet, že díky svým muzikantským kvalitám se ROJ do Boskovic nedostal. O to víc vynikli následující Hm..., kteří jen potvrdili, že hravost, lehkost a nadhled nad stylem, projevem i samotnou hrou, které tvoří jejich poslední desku originální, autentickou a současnou, jsou komponenty, které na koncertě (doplněném o pozoruhodnou vizuální šou) vyniknou ještě s větší intenzitou a přirozeností kapele vlastní. Jen ten zvuk by zasloužili chlapci snesitelnější.

Topol, Bosk.2000
© Alexandr Hudeček
První večer na hlavní hudební scéně v letním kině zahajovali Psí vojáci. Přes začínající bouřku se dostavilo hodně lidí, koncert měl výtečnou atmosféru, kapela odvedla zcela normální a ničím extrémní výkon, zvukař odvedl podprůměrnou práci - rozumět bylo pouze Filipovi Topolovi a částečně jeho piánu, všechny ostatní nástroje skončily v nedefinovatelné kouli. Australští Kangaroo Moon si vozí vlastního zvukaře a vědí, proč to dělají, zvukový zážitek z první a druhé kapely byl nesrovnatelný. Klokani hráli velmi nekonkrétním a těžko definovatelným stylem, v rámci jednotlivých skladeb docházelo k fúzi art-rocku, reggae, ska i irského folku, rytmy se střídaly často, sólové nástroje také (sestava: kytara, basa, bicí, didgeridoo, klávesy, píšťaly), přesto celkový výraz vyzněl kompaktně a - jak diváci dokázali - i tanečně. Osobně by mně po více než hodině začali připadat trochu monotématičtí, čas, který jim byl vyhrazen, byl pro vystoupení ideální. Od následující kapely Údery údy nevěděl nikdo včetně pořadatelů, co může čekat; jedinou předem danou jistotou byla sestava tří bubeníků-perkusistů a didgeridoo. Jsou známí tím, že vystupují jen velmi zřídka a jejich koncerty jsou vždy originální. Otázkou je, musí-li originalita za každou cenu být vždy účinná. Otázkou je, proč předvedli diametrálně odlišné představení od koncertu na Alternativě 99 (kde hráli v podobném stylu jako bubínkářský soubor Dama Dama a kde se rozhodlo o jejich vystoupení v Boskovicích). Otázkou je, proč si na pódium tahali tolik perkusí a nástrojů, když vše přebil neoriginálně naprogramovaný sampler po akustické a celých čtyřicet minut blikající stroboskop po vizuální stránce. Otázkou je, proč si mysleli, že se jejich hudba bude do Boskovic hodit. Otázek se ke kapele váže spousta a probíhaly v hlavách většiny diváků i pořadatelů, odpovědi nám Údery údy snad prozradí při příštím vystoupení. Zbylé dvě kapely večera - Pluto a Laura a její tygři - předvedly ničím výjimečný a zcela standardní koncert, který nebyl ani lepší ani horší než řadové vystoupení na jiných festivalech, obě kapely jsem zažil i v lepší ráži a náladě.

Kučera, Bosk.
© Alexandr Hudeček
Iva Bittová a František Kučera, dvojice, kterou známe například z projektu Bílé inferno, zahajovala druhý večer na velké scéně. Skladeb z tohoto projektu jsme se nedočkali, na místo toho přišla necelá hodina zdánlivě volných improvizací trubky, hlasu a houslí, na které zkrátka oba umělci mají a umí o jejich síle přesvědčit i publikum. Svou atmosféru získalo i následující vystoupení „chytré holky z vesnice", tedy Té Jany z Velké Ohrady. Přesto, že se po hudební stránce nachází na docela opačném pólu než předešlá dvojice , pocit který jejich hraní evokoval, nabral na stejné, ne-li vyšší intenzitě. Mluvím o pocitu niternosti, syrovosti, rozervanosti, odevzdanosti a zároveň jistého nadhledu a ironie, který díky upřímné a přirozené dikci zpěvačky Jany navodil tu nejideálnější atmosféru (zvlášť v kombinaci se začínajícím deštěm při kterém místy běhal mráz po zádech), která se k šansonové kapele (sestava je jednoduchá: basa, bicí, syntezátor) hodí. Proti jemné, uvolněné a přirozené Janě z Velké Ohrady působil následující M.CH.Band chladně, překonstruovaně a poněkud neuvolněně, náladou jako z jiného světa. Nic to samozřejmě nemění na kvalitách, které tato hudba obnáší, na muzikantské vyzrálosti kapely ani na poetičnosti a autenticitě, kterou Chadimovy projekty vždy měly a mají - člověk nemusí mít zkrátka náladu vždy a na všechno. Seskupením vpravdě mezikontinentálním jsou následující Rale.
Rale.gif, Bosk.2000
© Alexandr Hudeček
V. Václavek a J. Ostřanský z bývalého Dunaje, japonská houslistka T. Fukushima, francouzsko-vietnamská tanečnice C. Phung-Ngoc a Evropanka Andrea Konstankiewicz produkují hudbu založenou na jakémsi prazákladě hudebního feelingu, různonárodnost jednotlivých členů jen dokazuje, že přístupy k umění jdou napříč národy a barvami. Slyšet jsou vícejazyčné, někdy jen artikulované zpěvy, cítit je východní pružnost, lehkost a obrazovost, vše stmeluje evropská syrovost a zemitost. Šťavnatou třešničkou na dortu jinak poměrně komorního večera byli tepličtí rodáci Už Jsme Doma. Svým nábojem a nasazením opět nezklamali, úspěch měli fenomenální (tři přídavky svědčí o svém), silný déšť jen přidal na divoké a živelné atmosféře koncertu.

Ta Jana.gif, Bosk.2000
© Alexandr Hudeček
Tolik k hlavnímu hudebnímu programu festivalu. Postřehy k filmovým a divadelním produkcím se na tato místa úplně nehodí, snad jen upozornění na některá nedělní divadelně-hudební představení bych neměl vynechat. Vězte tedy, že budete-li mít možnost vidět a slyšet Profesionální pěvecké sdružení extrémního folkloru, nebo písničkově-scénkovitý Komediograf brněnského Hadivadla, pak neváhejte a shlédněte je. Koneckonců, oba dva soubory vystupují v Boskovicích již po několik let pravidelně a není nepravděpodobné, že se za rok neobjeví opět, tak až přijedete na příští ročník, určitě je nevynechejte. Aktuální informace najdete na stránkách pořádajícího UNIJAZZU. Na shledanou v Boskovicích 2001!

BOSKOVICE 2000, festival na zachování a obnovu židovské čtvrti, 13.-16.7.2000

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lana Del Rey - Norman Fucking Rockwell 9/10
Recenze: Lana Del Rey se na "Norman Fucking Rockwell" autorsky znovu posunula Není snadné s Lanou Del Rey držet krok, chápat její vize a dostat se pod její ledově neproniknutelnou krustu alternativní popové princezny. I na novém albu "Norman Fucking Rockwell" zpívá o svobodě, lásce a naději. Tentokrát komorně... čtěte zde
Vydáno: 16.09.2019 00:00 v sekci Recenze
10
Lindemann - Steh Auf 9/10
Video: Na druhé album projektu Lindemann láká epický klip k singlu "Steh Auf" Jsou tomu teprve čtyři měsíce, co po deseti letech vyšla bezejmenná novinka německých provokatérů Rammstein, a jejich lídr Till Lindemann už oživuje své druhé hudební těleso, projekt Lindemann, které založil společně s frontmanem... čtěte zde
Vydáno: 15.09.2019 12:00 v sekci Audio / Video | Video
3
Death Cab For Cutie - The Blue EP 8/10
Minirecenze: Death Cab For Cutie stihli na "The Blue EP" zrekapitulovat celou poslední dekádu Death Cab For Cutie svou devátou studiovku "Thank You For Today" vydali teprve loni a už začátkem letošního září potěšili fanoušky čerstvým materiálem. Parta ze Seattlu připravila pět nových skladeb vycházejících pod jednoduchým... čtěte zde
Vydáno: 14.09.2019 10:00 v sekci Recenze | Minirecenze
0
Pipes And Pints - Nemá cenu kopírovat něco, co tu bylo
Rozhovory: Pipes And Pints - Nemá cenu kopírovat něco, co tu bylo Pipes And Pints prošli očistcem, post zpěváka obsadil Travis O'Neil a letos utvrdili nový sound albem "The Second Chapter". "Doteď to byl punk, bordel, všechno nám procházelo, teď je ta hudba učesanější a přístupná široké... čtěte zde
Vydáno: 13.09.2019 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
7
Pohled do českých hitparád - 35. týden 2019
Mikolas Josef s letním hitem "Acapella" poprvé ovládl český rádiový éter Venku sice nezvratně přebírá žezlo podzim, v rádiích ale stále doznívá léto. Novou jedničkou se stal singl "Acapella" Mikolase Josefa, ve kterém slyšíme hravou španělštinu. V albech se do čela vrací starý známý Viktor Sheen.... čtěte zde
Vydáno: 12.09.2019 10:48 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Filip Topol je na živých záznamech "Nebe je zatažený" poklidný i teatrální, dravý i ironický (07.07.2019 09:00)
- Naživo: Na koncertě Redlové a skupiny Hm... zazněly i písně od U2, Abby nebo Nedvědů (23.03.2018 11:16)
- Fotogalerie: Tata Bojs zavzpomínali na "Futuretro" ve vyprodaném Roxy (07.12.2017 13:36)
- Pocta Psím Vojákům "Sbohem a řetěz" vyjde už za pár dnů (12.05.2015 14:52)
- Naživo: Legendy o Banátu nelhaly (26.08.2014 09:15)
- Fotogalerie: Třetí ročník rumunského Banátu ve fotografiích (25.08.2014 11:12)
- Festival Fryštácký malý svět slaví patnáct let (22.08.2014 16:12)
- Koncem srpna vyjde "Fantazie G moll" Filipa Topola (16.08.2014 11:36)
- 5+1 důvod, proč jet v srpnu na Banát (06.08.2014 11:21)
- Nejlepší český festival? Banát v Rumunsku! (21.04.2014 11:38)

ALBUM TÝDNE 37/2019

Lana Del Rey
Norman Fucking Rockwell

Není snadné s Lanou Del Rey držet krok, chápat její vize a dostat se pod její ledově neproniknutelnou krustu alternativní popové princezny. I na novém albu "Norman Fucking Rockwell" zpívá o svobodě, lásce a naději. Tentokrát komorně a hloubavě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 16.09.
Sasami (USA) (Café V lese, Praha)
Út 17.09.
Michael Bublé (CAN) (O2 Arena, Praha)
Út 17.09.
Pierce Brothers (AUS) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 17.09.
Spiral Stairs (ex Pavement) (Café V lese, Praha)
St 18.09.
GusGus (ISL) (Fléda, Brno)
St 18.09.
Babe Rainbow + Melissa Kassab (Café V lese, Praha)
So 21.09.
Deafheaven (USA) + Touché Amoré (USA) (MeetFactory, Praha)
Po 23.09.
Carnival Youth (LV) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 24.09.
Monarchy (AUS) (Café V lese, Praha)
Út 24.09.
We Were Promised Jetpacks (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Coldplay Rihanna The Cure Sia Kryštof Ewa Farna Beyoncé Adele Madonna Mikolas Josef AC/DC Ed Sheeran Taylor Swift Rammstein Linkin Park Lana Del Rey Kylie Minogue Metallica Britney Spears
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver