shop.musicserver.cz

(Ne)skromný herbář českých písničkářských kytiček

Vydáno: 15.08.2006 14:00 v sekci Recenze - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Dva disky, dvacet zpěvaček, písničkářek, jazzmanek, moderátorek ale i hereček a devatenáct písniček - to jest unikátní projekt "Dívčí válka" skladatele, textaře a hudebníka Jana Buriana. Tato krátká charakteristika by měla bohatě stačit k tomu, aby tato deska neprošla kolem vás bez povšimnutí.

8/10

Jan Burian - Dívčí válka

Celkový čas: 61:18 + 56:36

Skladby: CD1 - O změně - Alenka (Dáša Voňková-Andrtová), Mezi polévkou a hlavním jídlem - Lenka (Dorota Barová), Bohyně kuchyně - Květa (Feng-Jün Song), Dva milenci - Alice (Ester Kočičková), S počtářem - Irena (Sestry Steinovy), Kráska a zvířata - Magdalena (Martina Trchová), Kde jsi zrcadlo? - Madla (Pavla Forest), O dovolené - Štěpánka (Eva Holubová), Markéta (Lucie Vopálenská), Intelektuválka - Jarmila (Iveta Kováčová), Není tak bohatá - Kamila (Ivana Chýlková), Bezejmenná (Zuzana Michnová), Normální holka - Ema (Anežka Růžičková), Apokalypsa - Helena (Zuzana Homolová), Uprostřed noci - Eva (Jana Koubková), Banální příběh - Anežka (Hana Hegerová), Anna a její věšáci - Anna (Lenka Dusilová), V černobílém vesmíru - Šárka (Petra Oswaldová), Potřetí? - Táňa (Lela Geislerová) / CD2 - O změně, Mezi polévkou a hlavním jídlem, Bohyně kuchyně, Dva milenci, S počtářem, Kráska a zvířata, Kde jsi zrcadlo?, O dovolené, Markéta, Intelektuválka, Není tak bohatá, Bezejmenná, Normální holka, Apokalypsa, Uprostřed noci, Banální příběh, Anna a její věšáci, V černobílém vesmíru, Potřetí?

Vydavatel: Indies

Aniž bych nějak blíže znal předchozí tvorbu Jana Buriana (ano, vím, měl bych se asi stydět), mě hned od počátku velice zaujal jeho projekt "Dívčí válka", který je v našich končinách vskutku ojedinělý. Tenhle titul se skládá ze dvou CD - na prvním jsou jednotlivé písničky nazpívané dvacítkou zpěvaček, na druhém ty samé písničky nazpíval autor sám. Když jsem vedle sebe viděl jména našich nejlepších folkařek, šansoniérek, jazzmanek vedle hereček nebo moderátorek, mladou krev vedle ztělesněné zkušenosti, nemohlo mě to nechat zkrátka chladným. Když jsem ale CD slyšel poprvé, zhrozil jsem se, jaký bič jsem si na sebe upletl. Burianův lehce alternativní styl, který dominuje mnoha písničkám, mi moc neříkal a až postupem času jsem začal v jednotlivých skladbách nacházet jejich kouzlo.

"Dívčí válka" je sice veskrze založená na něčem, co lze nazvat jako alternativní folk, ale rozhodně není do něj zavřená jako do ulity. Ostatně ze složení zpěvaček je evidentní, že desku hodně ovlivnil i jazz, rock, lehce i pop či šanson, což ovšem neznamená, že folkařka zpívá folk a rockerka rock. Vlastně to je u většiny písniček právě naopak. Navíc je hodně zajímavé srovnávat tu samou písničku v podání interpretek a samotného Buriana. Hodně mi to připomíná "Nothing Compares 2 U" - v podání Sinéad O'Connor je prostě dokonalá, ale když ji slyšíte v podání Prince, tedy autora téhle písničky, řeknete si: Aha, takhle ta písnička má znít.

Abych se přiznal, na první poslech mě zaujaly hlavně ty písničky, které vycházejí z jazzu - "Není tak bohatá" Ivany Chýlkové, která mimochodem zpívá velice dobře, a pochopitelně "Banální příběh" Hany Hegerové, která si sice stěžovala, že jí specifické Burianovo frázování dělalo velké problémy, ale výsledek je excelentní. Záměrně jsem si nechal na konec "Krásku a zvířata" Martiny Trchové, která byla snad opravdu psaná přímo jí na tělo. Melodicky vybroušenou písničku dokonale povznáší Martinin zpěv s jemným doprovodem klavíru za pomoci bicích a basy, do nichž pouze v rušivých intermezzech nevhodně zasahuje elektrická kytara.

Do svého podhoubí, tedy rockové hudby, byly hozeny Sestry Steinovy ve skladbě "S počtářem" a jejich potměšilá interpretace s podobným textem dělá z téhle písničky jednu z nejvýraznějších skladeb na celé desce. A podobně na mě působí i "O dovolené" vyprávějící o jedné mateřské dovolené. Herečka Eva Holubová v ní ukazuje, že není vůbec nutné umět famózně zpívat, aby byla písnička zajímavá. Ona ji snad více vypráví než zpívá, ale i tak je tohle kousek, který se vám ihned zaryje do šedé kůry mozkové. Celou dívčí anabázi uzavírá nejmladší ze sester Geislerových Lela a její lehce infantilní projev obohacuje na spinet hranou "Potřetí?" zase o něco signifikantního. Něčím zajímavé jsou snad všechny písničky na albu, ale abych se přiznal, k některým, hlavně těm, které se blíží nejvíce k alternativě, se mi nepovedlo najít cestu, čímž ale rozhodně nechci případné zájemce nějak odrazovat.

V bookletu "Dívčí války" najdete u každé písničky nějakou kytičku či, lépe řečeno, rostlinku - od koniklece ke konvalince. Jak jsou rozdílné jednotlivé rostlinky, jsou odlišné i jednotlivé zpěvačky notabene písničky, které na desce zpívají. Žánrový, ale i interpretační rozptyl je tak široký, že asi málokdo ocení úplně všechny skladby, ale zcela určitě se najde spousta takových, kteří si nemalou část z nich oblíbí. Když pominu unikátnost celého projektu, lze brát tuto desku i jako hodně obsáhlý studijní materiál - kde jinde najdete tolik různorodých zpěvaček na jednom CD?

 • pozn (Petr s. Soukup, 16.08.2006 00:10) Reagovat

  Jen malá pozn. Lela je nejstarší ze sester G.

 • strašná deska (Radim Zika, 18.08.2006 19:42) Reagovat

  Jedna z nejhorších písničkářskcýh desek poslední doby. Neupřímná, vyumělkovaná...
  A být ženskou tak se naštvu, však se zeptejte různých žen an názor na tyto texty. Burian se staví do role feministy,a le je to falešná role, jako mnohé jeho jiné....

  • Re: strašná deska (marseilla, 28.07.2008 12:30) Reagovat

   jde právě o to, že TY nejsi ženou.. a proto to NEMŮŽEŠ chápat. nevím, kolikrát, kde nebo jak si to vůbec slyšel, resp. poslouchal.. ale.. kdo to nechápe, tomu to nevysvětlíš:)

 • super deska (ian69, 13.02.2007 18:43) Reagovat

  Opravdu krásně udělaná. Chápu, mnohým se nemusí líbit...

 • 2radim (ian69, 13.02.2007 18:44) Reagovat

  A proč ji tedy Burianovi ty slečny a paní nazpívaly? :-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Silversun Pickups definovali debutem "Carnavas" svůj uřvaný a na emoce bohatý zvuk
Zaprášenosti: Silversun Pickups definovali debutem "Carnavas" svůj uřvaný a na emoce bohatý zvuk Těžko uvěřit, že letos Silversun Pickups oslaví už osmnáct let od vydání debutové desky "Carnavas". Čtveřice vtrhla v roce 2006 na alternativní scénu jako hurikán. Od té doby stihla představit ještě pět dalších řadových alb,... čtěte zde
Vydáno: 13.07.2024 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Royal Blood, Ledárny Braník, Praha, 11.7.2024
Naživo: Pšššššt! Royal Blood na Ledárny Braník nejspíš nebudou vzpomínat v dobrém. A jejich fanoušci také ne Britské rockové duo fungující od roku 2011 se podruhé ukázalo v České republice. Cestou na slovenský festival Pohoda ale Royal Blood odehráli koncert, který byl pohodový až moc. Konal se totiž v pražských Ledárnách Braník - na... čtěte zde
Vydáno: 12.07.2024 11:20 v sekci Naživo
Johnny Cash - Songwriter 7/10
Recenze: Albu Johnnyho Cashe "Songwriter" by prospěla větší odvaha producentů O tom, jak ošemetné může být vydávání nového materiálu již nežijících hudebníků, už byly prodiskutovány hodiny. Výsledek většinou nostalgicky zahřeje u srdce, ale zároveň vyvolává otázky, zda by ho takto dotyčný umělec... čtěte zde
Vydáno: 12.07.2024 09:20 v sekci Recenze
Black Eyed Peas, Žluté lázně, Praha, 10.7.2024
Naživo: Black Eyed Peas v Praze pomáhala hlavně nostalgie a ochota ke kompromisům "I gotta feeling / that tonight's gonna be a good night," zpívali si mnozí už v nekonečné frontě u Žlutých lázní, kam se nečekaně podívala jedna z největších kapel milénia na světě. Přes osmdesát milionů prodaných nosičů,... čtěte zde
Vydáno: 11.07.2024 17:00 v sekci Naživo
Kylie Minogue with Bebe Rexha & Tove Lo - My Oh My 8/10
Audio: Kylie Minogue si do nového letního hitu "My Oh My" přizvala Bebe Rexhu a Tove Lo Během uplynulého roku se australská diva Kylie Minogue moc nezastavila. Po příjemném šestnáctém studiovém albu "Tension" si prošla úspěšnou štací v Las Vegas, získala jednu cenu Grammy, nahrála hitovku se Siou "Dance Alone" a... čtěte zde
Vydáno: 11.07.2024 15:40 v sekci Audio / Video | Audio
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 22/2024 - od Bat For Lashes přes Crowded House po Becky Hill (05.06.2024 13:00)
- 7krát3 v "Gabrielovi" znovu oživuje dávnou skladbu Michala Horáčka a Hany Hegerové (05.12.2023 18:33)
- Naživo: Jan Burian v Arše překvapil (29.03.2023 16:15)
- Fotogalerie: Pussy Riot, Lenka Dusilová i David Koller oslavili 17. listopad Koncertem pro budoucnost (18.11.2022 11:54)
- Naživo: Jak v centru Ostravy vyrostla úrodná Zahrada písničkářů (21.09.2022 16:45)
- Recenze: Zpívající kniha Jana Buriana fakt zpívá (08.05.2022 09:00)
- Recenze: Jan Burian je prostě slušnej člověk. Kniha "Z deníku potulného písničkáře II." budiž důkazem (10.04.2022 09:00)
- Red Bird Festival podpoří v pražské MeetFactory Ukrajinu (03.04.2022 14:39)
- Recenze: Jan Burian se na "Nočním tanci" vrátil ke své komorní lyrice (01.01.2022 09:00)
- Zemřela "Piaf z Prahy" Hana Hegerová (23.03.2021 14:38)

ALBUM TÝDNE 28/2024

Marien
Světla je víc...

Marien se sami stále řadí do kategorie nová krev českého folku, i když hrají už dvacet let. Svoji současnou pozici a oblibu si vybudovali nevykalkulovaným a ryzím přístupem k muzice i posluchačům. Novinka "Světla je víc..." znovu nabízí oázu naděje a víry v dobro.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 15.07.
Shemekia Copeland (US) (Divadlo Hybernia, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy mp3.com Miley Cyrus Judy Garland Adele Kabát Queen Mirai Taylor Swift Imagine Dragons Avril Lavigne Lucie Vondráčková Dua Lipa Beyoncé Madonna Billie Eilish Ava Max
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe