shop.musicserver.cz

Staří dobří bluesmani, profesor funku a těhulka Sinéad

Vydáno: 24.07.2006 05:00 v sekci Naživo - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Festivalové léto je v plném proudu a na poli ostřílených českých rváčů letos poprvé vykoukla nová naděje jménem Music In The Park. Ta hudebním fanouškům v pražské Stromovce nabídla nejenom blues. Hlavními tahouny byli umělci kalibru The Blind Boys Of Alabama či Maceo Parkera. Nastupující generaci představil Tyler Dow Bryant Band.

MITP, David Murphy, 22.7.2006, Praha small
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
V jeden týden zorganizovat dvě velké akce, to je obrovské sousto. Organizačně špatně podchycený koncert Jamese Blunta v Lumbeho zahradě měl o víkendu svého hudebního následovníka a debutanta zároveň. Festival Music In The Park v pražské Stromovce si kladl za cíl přiblížit klasický, ale i moderní blues a další hudební lahůdky. Bohužel organizátoři vsadili na jedno hodně známé jméno a zároveň mu dali punc hlavního tahouna. Sinéad O'Connor však dva dny před festivalem odřekla účast ze zdravotních důvodů, s čímž se dalo i vesměs počítat, když ve čtyřiceti letech čekáte čtvrté dítě a je známo, co tato křehká dáma do svého vystoupení ze sebe dává a jaké vládlo slunečně dusné počasí - byl by to velký risk vystoupit. Ani taktické snížení ceny lístků nepřitáhlo tolik hudebních nadšenců s kolika se původně počítalo (soudím podle ohrazeného prostoru). Dalším mínusem byl opět nedostatek stánků, které měly i dosti mizerný a jednotvárný sortiment, v tomto směru jsem viděl mnohem lépe vybavené festivaly. Ale pojďme k hudební stránce věci.

MITP, Vladimír Mišík, 22.7.2006, Praha small a
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Chytrým tahem byla dvě skoro u sebe stojící pódia, která se vzájemně střídala. V době, kdy na jednom probíhalo vystoupení, na druhém v klidu běžela přestavba pro dalšího účinkujícího. Za horkého poledne jako první vystoupil David Murphy Band, který vystřelil několik coverů a v krátkém, zhruba půlhodinovém vystoupení naladil posluchače na další hudební pochoutky. Jejich hudební směska blues, funky a rocku pasovala k celému odpoledni. Do poklidné atmosféry překlopil Vladimír Mišík a jeho ETC, kteří jsou již natolik ostřílenými hráči, že jejich set nemohl zklamat. Kapela rozhodně nepřijela ze žádného flámu, přesto první skladba "Z flámu" navodila onen rozjařený úsměv, když v sobě máte více jak jedno pivo na rozpáleném slunci. Cit pro kombinaci folku a blues v plném rozsahu vychytaných textů hraničících s básnickým nádechem působilo jako balzám v tónině odpolední siesty. Fajn odreagováním byla i vložená instrumentální kompozice "Hudba pro nalezené harmonium".

MITP, Tyler Bryant, 22.7.2006, Praha small a
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Do tohoto klídku razantně vstoupil Tyler Dow Bryant Band, jehož hlavním aktérem je patnáctiletý (!) Tyler Bryant. Ten do Evropy zavítal zcela poprvé a ve Stromovce si zasloužil velké ovace. Jeho hra na kytaru měla neskutečný drive, nápaditost a jeho místy neohrabaný vokál - to vše dohromady způsobilo dokonalé rozjaření nejenom krásných fanynek před pódiem, ale i jedné máničky v první řadě. Převážně zněly skladby z nové desky "Born In Texas". Tylerův set měl neskutečný spád a i já jsem přistoupil na jeho hru, kterou dokonale baští i hudební kritici za velkou louží, a vkládají do něj značné naděje. Pokud už v patnácti takhle válí, jsem zvědav, co bude za takových pět deset let!? Oproti tomu skoro nudou zavánělo vystoupení Blue Effectu. Nic proti umění Radima Hladíka, ale oproti předchozímu vystoupení to postrádalo více života, i když většina lidí okolo mě si s nimi společně prozpěvovala a užívala si to. Ani nepomohlo, že bylo odehráno flamengovské "Kuře v hodinách", pro mě to byl jednoznačně nejslabší moment celého festivalu.

MITP, James Harries, 22.7.2006, Praha small a
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Druhým překvapením bylo následná pohoda Jamese Harriese. Toho jsem naposledy viděl v jeho one-man show na United Islands. Na Music In The Park si dovezl zcela novou tříčlennou kapelu (baskytara, bicí a elektrická kytara), která se i podílela na natáčení jeho třetí desky. Z té zaznělo několik ochutnávek, nebylo však zapomenuto i na velmi ceněnou placku "The Straight Street Session", z níž namátkou vybraná "Cafe del Mar" v novém aranžmá zněla vskutku skvostně. Pro rozhýbání publika přišla na pořad dne rafťácká vypalovačka "Stealin". Když se James vyptával, kolik je hodin (aby věděl, kolik mu zbývá do konce vystoupení), dostávalo se mu odpovědi: "Hraj a nepřestávej!", což mluvilo samo za sebe. Jiří Suchý je matador, kterého není třeba více představovat. Ten zavzpomínal na slavné chvíle Semaforu a Divadla Voskovce a Wericha, byla ta příjemná procházka historií, která měla onu špetku lehkého humoru, který nikoho neurazí. V poklidném tempu tak byly odzpívány známé příběhy a když se třeba rozezněl "Pramínek vlasů", většina publika se pustila do spanilého tanečku.

MITP, James Blood Ulmer, 22.7.2006, Praha small a
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Následný dvojblok patřil vesměs klasickému blues. Nejprve vystoupil James Blood Ulmer & The Mephis Blood Blues Band, který s sebou přivezl i Vernona Reida. I když James Blood Ulmer začínal s jazzem, postupně se vypracoval na bluesmana, jehož kytarová hra má strhující sílu. Ta se mu povedla přenést i do Stromovky a už poměrně početnému publiku ukázal, co dokáže na své kytaře vykouzlit za krásy. Z umění do zábavy, tak by mohl vypadat kotrmelec k dalšímu výstupu. Žlutý pes s Ondřejem Hejmou spustil rejd zábavy, ve kterém nechyběly klasiky formátu "Modrá (je dobrá)" nebo "Indiánská dýmka míru". Žlutý pes má ale venku novou desku "Rok psa", na kterou nebylo zapomenuto. Klasickým hejmovským humorem uvedená "Nádherný ráno" fungovala neméně dobře jako časem prověřené trefy do černého.

MITP, Blind Boys of Alabama, 22.7.2006, Praha small a
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
To už se však pozornost začala směrovat k večerním vrcholům celého festivalu. The Blind Boys Of Alabama fungují již přes sedm dekád a patří ke klenotům gospelové scény. Spolupracovali s takovými veličinami, jakými bezesporu jsou Salomon Burke, Ben Harper nebo Peter Gabriel, tak svou první desku vydali celkem nedávno, přesně před pěti lety. Do Čech dorazili poprvé a jejich vystoupení patřilo jednoznačné k tomu nejlepšímu, co na Music In The Park bylo k vidění. Strhující vokální čísla celé pětice v hudebním doprovodu (dvě kytary, bicí a baskytara) vzbuzovaly v publiku nadšené ovace. Ačkoliv zazněly převážně gospelové standarty a nemalý počet převzatých písniček, nikdo nemohl nic namítat. "Spirit In The Sky" (v originále od Normana Greenbauma, v osmdesátých letech tuto skladbu proslavili Doctor & The Medics) znělo v jejich podání dokonale. Toto seskupení totiž společně funguje jako přesně seřízený stroj, ve kterém funguje ono pevné verbální spojení. Celým vystoupením provázel Clarence Fountain a zhruba v polovině se vokalista Bishop Billy Bowers vydal za doprovodu osobního průvodce procházet do publika, což vyvolalo nemalý aplaus. Přídavky byly přijaty již bouřlivými vlnami potlesku a pokřiků. Co víc dodávat k mistrovskému a dech beroucímu vystoupení?

MITP, Maceo Parker, 22.7.2006, Praha small a
© Vladimír Komjati / musicserver.cz
Profesor funku Maceo Parker se zmocnil i času nedorazivší Sinéad O'Connor a naplno rozproudil sílu svého funky ansáblu. V něm došlo na změnu na postu varhaníka a klávesisty, nová výpomoc ve svých improvizacích brzdila funky do jazzových nálad a bylo to fajn ubrání tempa. Maceo nic neponechal náhodě a své ovečky v prvních řadách nikterak nešetřil. Došlo i na Hamleta, jehož úvaha Být či nebýt?, recitovaná Maceovou manažerkou v dobovém kostýmu, byla převedena do pozice jsem dost funky?. Odpověď byla zcela jasná, funky jízda trvala více jak dvě hodiny a půl, kdy zhruba čtvrt hodiny po půlnoci Maceo naposledy zamával a odešel do zákulisí bez jakéhokoliv přídavku. Vrcholy jeho setu byly i vybrané tři písně ze zpěvníku Ray Charlese, do kterého se Maceo jednoduše přestrojil přidáním černých brýlí a předvedením klasických kývavých pohybů tohoto génia. Skvostná "Georgia On My Mind" musela zapůsobit do posledního puntíku na každého, kdo byl v tento moment na místě. S kolegou Radkem Londinem jsme se shodli, že to bylo fajn, ale větší prožitek to je v nějakém uzavřeném prostoru, kdy je sevřenější pouto mezi kapelou a publikem. Všude přítomný hmyz mistra funku v závěru dokonale potrápil a rozhodil, ale bojoval statečně a nejenom on odvedl stoprocentní výkon, jak je na jeho koncertech zvykem.

První ročník Music In The Park je za námi, bylo to příjemné odpoledne a večer s několika hudebními vrcholy. Škoda jen onoho úmorného vedra a nedotáhnuté organizace občerstvení, kdy se s přibývajícím časem stály čím dál větší fronty. Prostředí Stromovky je pro takovouto akci přímo předurčeno a kdyby za rok opět dorazili The Blind Boys Of Alabama, Tyler Dow Bryant Band nebo James Harries a dotáhly se nějaké organizační věci, přijdu zas a velmi rád.

Music In The Park, Stromovka, Praha, 22.7.2006

Fotogalerie:

MITP, Vladimír Mišík, 22.7.2006, Praha small b
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, Tyler Bryant, 22.7.2006, Praha small b
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, Blue Effect, 22.7.2006, Praha small a
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, lidé, 22.7.2006, Praha small a
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, Blue Effect, 22.7.2006, Praha small b
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, James Harries, 22.7.2006, Praha small b
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, Jiří Suchý, 22.7.2006, Praha small
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, James Blood Ulmer, 22.7.2006, Praha small b
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, Žlutý pes, 22.7.2006, Praha small a
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, lidé, 22.7.2006, Praha small b
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, Žlutý pes, 22.7.2006, Praha small b
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, Blind Boys of Alabama, 22.7.2006, Praha small b
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, Blind Boys of Alabama, 22.7.2006, Praha small c
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, Maceo Parker, 22.7.2006, Praha small b
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, Maceo Parker, 22.7.2006, Praha small c
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

MITP, Maceo Parker, 22.7.2006, Praha small d
© Vladimír Komjati / musicserver.cz

NÁZORY
 • Dodatek (RaK, 24.07.2006 08:17) Reagovat

  Pridal bych snad jenom tolik: Vykon "mistru zvukaru" pri vystoupeni Blind Boys of Alabama zavanelo silnym amaterismem... Kdyz uz i publikum musi v pauze kricet aby "pridali druhy mikrofon zleva, protoze vubec nejde ven!" je to na povazenou. Zvlaste kdyz ani po tomto nedokazali zvuk zlepsit! Koncert byl paradni, skoda ze hlavni 2 vokalisty jsme spis odezirali nez slyseli!!!

 • Souhlasím (frenger, 25.07.2006 11:50) Reagovat

  Když geniální koncert pokurví zvukař..bych to nazval.
  Nic ve zlým,ale ať ten pán za pultíkem.zvučí Žlutýho psa a spol. a na příště pozvou zvukaře...
  více: www.rockmusic.cz/2006/07/24/blind-boys-of-alabama-praha-festival-music-in-the-park-2272006/

 • dik za fotky Tylera (Petr, 01.08.2006 08:22) Reagovat

  Bryanta, o tomdle klucikovi asi este uslysime..ofsem zda meli na akci chutne stanky a esli jich bylo dost mi fak moc nezajima:)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat
Rozhovory: Martin Kozumplík (Full Moon, Smile Music) - Mým úkolem je na celou věc nějak shlížet a moc se do toho nemíchat Časopis Full Moon je výraznou entitou na domácí hudebně-publicistické scéně. V říjnu vyšlo už 150. číslo. V pozadí tohoto média, ale i celé řady dalších projektů (třeba klubu Kabinet Múz v Brně nebo klubového festivalu Batch)... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2023 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu
LP natočila svůj dosud nejteplejší klip. Video k songu "Dayglow" vzniklo v průvodu Prague Prideu V pátek 29. září vydala LP nové studiové album "Love Lines". Nahrávka nabízí hluboký a reflexivní pohled na životní zkušenosti autorky, včetně milostných vztahů i vztahů s rodinou a se svým vlastním já. Hudebně se přitom... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 18:09 v sekci Novinky
0
U2 - Atomic City 7/10
Video: Můžeme si oddechnout. U2 se s "Atomic City" zase vracejí zpět do formy Irští U2 minulý pátek odstartovali sérii pětadvaceti koncertů v Las Vegas. Odehrají je v unikátní kulovité stavbě s názvem Sphere, čerstvě postavené dominantně města hříchu. Podstatnou náplň setlistu bude tvořit deska "Achtung... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2023 08:35 v sekci Audio / Video | Video
0
Mikuláš Tichý - Slávy dcery 8/10
Recenze: K představení "Slávy dcery" vznikl fantastický soundtrack Mikuláše Tichého Hledáte něžnou a melancholickou hudbu do přicházejícího podzimu? Něco, co se hodí k ranním mlhám a barevnému listí? Pusťte si soundtrack "Slávy dcery" Mikuláše Tichého. Těch pětatřicet minut instrumentální hudby postavené... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 17:30 v sekci Recenze
0
Kateřina Marie Tichá - Plamen 8/10
Video: Kateřina Marie Tichá a Bandjeez představují první společnou píseň "Plamen". V klipu se zpěvačka ukazuje jako tanečnice Podobně jako v případě debutu "Sami" ani na své druhé album Kateřina Marie Tichá nespěchá. Od vydání působivé první desky uplynuly již tři roky, během nichž autorka spojila síly s kapelou zesnulého Davida Stypky Bandjeez. Právě... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 09:14 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Čundrgrund "Live 1976-1978" přináší tajné nahrávky Mišíka, Merty a Hrubého a zaplňuje jednu velkou mezeru domácího bigbítu (05.09.2023 08:00)
- Video: Peter Gabriel v dalším měsíčním singlu "Love Can Heal" věří v sílu lásky (01.09.2023 14:06)
- Video: Obrazy přesycený klip k písni "Panopticon" Petera Gabriela pomohla stvořit umělá inteligence (29.08.2023 18:00)
- Recenze: Reeditovaný "Špejchar 1969-1991" nic nového nepřináší, stále je to ale nejlepší dostupné shrnutí tvorby Vladimíra Mišíka (27.08.2023 09:00)
- V 56 letech zemřela irská legenda Sinéad O'Connor (26.07.2023 20:37)
- Audio: Peter Gabriel zpívá v "So Much" o smrtelnosti (08.07.2023 13:21)
- Naživo: Finále Metronome Prague obstaraly hity M83, Tove Lo nebo White Lies (25.06.2023 18:53)
- Slavná kompilace "Špejchar" Vladimíra Mišíka vychází po třiceti letech v reedici (08.06.2023 14:01)
- Bojíte se umělé inteligence v hudbě? Neil Tennant z Pet Shop Boys a Peter Gabriel ne (17.05.2023 13:38)
- Naživo: James Harries přinesl do Malostranské besedy domov a skromně pokřtil novou desku (14.04.2023 18:19)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Madonna Kryštof Lady Gaga Coldplay Beyoncé AC/DC Adele Ewa Farna Sia The Cure Milly Honsová Rihanna Taylor Swift Elán Kylie Minogue Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu