Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Keltsko-jazzovo-folkovo-novodvorské rozjímání

Vydáno: 30.04.2006 13:04 v sekci Naživo - Tomáš Parkan

Některé věci jdou třeba trošku pomaleji, ale jdou. Toto platí i o hudební kariéře písničkářky Martiny Trchové a její věrné souputnice Karolíny Skalníkové, které tento čtvrtek vystoupily společně s "kelty" Dún An Doras v KC Novodvorská, kde bylo jasně vidět, že této mladé dvojici přibývají příznivci koncert od koncertu.

SDÍLET:    
Martina Trchová, Dún An Doras, Praha, 27.4.06, small N
© Lukáš Písek / musicserver.cz
Ono to není vůbec dlouho, co jsem na tomto místě psal reportáž z koncertu Martiny Trchové v Malostranské Besedě, ale vzhledem k tomu, že na kvalitní hudbu je třeba poukazovat neustále, s klidným svědomím vám naservíruji několik dalších řádek o této talentované písničkářce, jazzové či folkové zpěvačce, šansoniérce a v neposlední řadě i výtvarnici. Račte si vybrat. Jedním z dalších důvodů, proč psát report po takhle krátké době, může být třeba i fakt, že si na jeden z mála koncertů pozvala do KC na Novodvorské i keltské a nemocemi a nepřízní osudů zchvácené Dún An Doras, kteří se zde objevili v hodně netradiční, ale zato velice zajímavé sestavě.

Martina Trchová, Dún An Doras, Praha, 27.4.06, small F
© Lukáš Písek / musicserver.cz
Když jsem slyšel, kolik členů Dún An Doras chybí, nemohl jsem nevzpomenout na jeden výrok Sira Humphreyho Applebyho ze seriálu "Jistě, pane premiére", v němž říká: "Ztráta jednoho ministra lze považovat za ránu osudu, ale ztráta dvou to už je nedbalost." Platit tento výrok i pro hudební uskupení, pak by to v případě této skupiny už byla nedbalost. Jindy pětičlenným Doras totiž ve čtvrtek chyběli hned dva členové z tradiční sestavy. Zpěvačka Káťa García utekla někam do Irska a flétnista Radvan Markus má zdravotní problémy, které mu zabraňují vystupovat. Abych se přiznal, do této doby jsem Dún An Doras znal spíše z doslechu, takže nevím, jak zní kompletní, nicméně náhrada, kterou si za zbylé dva členy sehnali, byla velice kvalitní.

Martina Trchová, Dún An Doras, Praha, 27.4.06, small B
© Lukáš Písek / musicserver.cz
Za zpěvačku Káťu zaskočila Tereza Urbanová ze skupiny Marw, ale zde šlo opravdu jen o záskok, u mikrofonu se mihla celkem třikrát a abych se přiznal, nezanechala nijak dech beroucí dojem, za to hostující Marek Poledna, který jim nahrál některé party i na poslední desku "Rua", se svým akordeonem ano. Troufnu si říct, že v některých chvílích doslova přehrával zbytek kapely, snad vyjma houslí, ovšem tento dojem může být samozřejmě způsobený i tím, že v keltské hudbě tyto dva nástroje hrají jaksi prim. Dún An Doras celkem pravidelně střídali písničky s instrumentálními skladbami, ve kterých zabrousili nejen do oblasti Irska respektive Skotska, ale i do Wallesu, Španělska a nebáli se ani na Balkán. Jejich sety různorodých jigů rozproudily ty kapky keltské krve, které nám ještě sem tam kolují v žilách, a musím podotknout, že ve srovnání s předkapelou v Besedě byly Dún An Doras daleko lepší volbou.

Když se "Keltové" odebrali do zákulisí, přišla na řadu krátká přestávka vyplněná vernisáží výstavy obrazů Martiny Trchové a Barbory Novákové. Nutno podotknout, že ne všechny obrazy Martiny byly z poslední doby, například "Okno" si pamatuji ještě z vrcholného období Ježibabince. Koneckonců její výtvarná díla můžete zhlédnout i v sekci Galerie na jejích stránkách. Nicméně tato malá výstava byla příjemným zpestřením celého dvojkoncertu a po tomto intermezzu již došlo na Martinu Trchovou, Karolínu Skalníkovou a jejich kapelu.

Martina Trchová, Dún An Doras, Praha, 27.4.06, small K
© Lukáš Písek / musicserver.cz
Oproti Besedě se tentokrát o úvod postaraly pouze Martina s Karolínou s "Indiánskou" a kapela se chopila svých nástrojů až teprve v "Čerstvě natřeno" a s touto písničkou přišla do sálu téměř hmatatelná pohoda a splíny s sebou beroucí atmosféra, podtržená intimním osvětlením svíček, umístěných na stolech. Takto navozená intimita se neztratila ani v následující "Odnikudnikam", kterou měli návštěvníci slíbenou v jiné úpravě. Vhledem k muzikantům, kteří patří k doprovodu Martiny Trchové, přišel tento šanson o akordeon a tím i ztratil silnou příchuť Francie, ale naopak získal novou dynamiku.

Martina Trchová, Dún An Doras, Praha, 27.4.06, small J
© Lukáš Písek / musicserver.cz
Samozřejmě osu celého koncertu opět tvořily písničky debutu "Čerstvě natřeno", i když trošku přeházené a poupravované k obrazu celé kapely. Bylo naprosto zřetelné, že delší působení sestavy v tomto složení mělo na koncertní podobu jednotlivých kousků značný vliv. Karolína a její flétna dostaly nyní daleko více prostoru a to samé by se dalo napsat i o kytaře Jana Matěje Raka. Zatímco před půlrokem se jeho instrumentální zručnost projevovala spíše v mezihrách, nyní ji ukazoval i během jednotlivých skladeb, které se tak staly zase o něco bohatší a zajímavější, ovšem i tak si Rak neodpustil malé intermezzo v podobě jedné skladby (pokud se nepletu) svého oblíbeného Jaroslava Ježka. Paradoxně ale jedna z nejlepších chvil celého koncertu přišla v momentě, kdy v "Proboha tě prosím" Martina na pódiu osaměla a naprosté ticho protínaly pouze záchvěvy strun její elektrické kytary a jejího dramatického hlasu.

Martina Trchová, Dún An Doras, Praha, 27.4.06, small L
© Lukáš Písek / musicserver.cz
Na původně ohlášený jazzový standard se tentokráte v podání Martiny nedostalo, za to ale zahrála daleko více novinek. První z nich byla "Jarním vodám" se svým bublavým začátkem, pozitivní náladou a narážkami na povodeň či letošní dlouhou zimu. Do kategorie novinek lze zařadit i "Jen trochu jistoty", kterou zpestřila stejně jako v Besedě Karolína svoji žábou - tedy dřevěnou (to jen na vysvětlenou pro fanatické ochránce přírody a jiné maniaky). No a asi týden starým kouskem Martina Trchová s příhodným názvem "Poslední píseň" i svůj koncert završila. Mezi ty nealbové věci patřila i "Proč?", jež si Martina velice netradičně střihla pouze s klavírem.

Abych se přiznal, pokud si potřebuji nějak uklidnit svoji jakkoli rozháranou duši, pak koncert Martiny Trchové, Karolíny Skalníkové a jejich doprovodné skupiny je tím nejlepším, co si mohu jako terapii přát. A je patrno, že na kvalitu hudby Martiny Trchové přichází stále více lidí, což ostatně bylo vidět i na velice slušné návštěvě. Zanedlouho nastává doba letních festivalů, pokud na některém z nich zahlédnete jméno Martina Trchová, neváhejte a poslechněte si tuto mladou dámu, rozhodně nebudete litovat.

Setlist koncertu:
Indiánská
Čerstvě natřeno
Odnikudnikam
Bostonský ledový čaj ve čtvrtek o páté ráno
Malá samba o srdci
Proč?
Proboha Tě prosím
Jarním vodám
Tamtamy
Zrnko písku v hodinách
Vzpoura
Křížem krážem
Jen trochu jistoty
Přídavky
A ty se ptáš...
Poslední píseň

Martina Trchová a Karolína Skalníková, Dún An Doras, KC Novodvorská, Praha, 27.4.2006

Fotogalerie:

Martina Trchová, Dún An Doras, Praha, 27.4.06, small A
© Lukáš Písek / musicserver.cz

Martina Trchová, Dún An Doras, Praha, 27.4.06, small C
© Lukáš Písek / musicserver.cz

Martina Trchová, Dún An Doras, Praha, 27.4.06, small D
© Lukáš Písek / musicserver.cz

Martina Trchová, Dún An Doras, Praha, 27.4.06, small E
© Lukáš Písek / musicserver.cz

Martina Trchová, Dún An Doras, Praha, 27.4.06, small I
© Lukáš Písek / musicserver.cz

Martina Trchová, Dún An Doras, Praha, 27.4.06, small M
© Lukáš Písek / musicserver.cz

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Within Temptation - Resist 6/10
Recenze: Within Temptation na "Resist" potemněli, popu se ale nevzdali Holandští Within Temptation svými předchozími alby "The Unforgiving" a "Hydra" rozpoutali mezi fanoušky slušnou bouři. Příklon k pop metalu ovšem potvrzují i na další nahrávce "Resist", která vyšla po čtyřleté, pro kapelu... čtěte zde
Vydáno: 16.02.2019 10:20 v sekci Recenze
2
Gaia Mesiah - Excellent Mistake 10/10
Recenze: Kapele Gaia Mesiah to na "Excellent Mistake" hraje líp než kdy předtím Znovuobnovená Gaia Mesiah je zpět, v plné síle, v původním obsazení (zpěv - Marka Rybin, kytara - Santa Morella, bicí - Misha M a baskytara - Josh) a ve formě, v jaké snad dosud nebyla! Po dvanácti letech vydala svoji třetí řadovku... čtěte zde
Vydáno: 15.02.2019 13:30 v sekci Recenze
3
Support Lesbiens, Doupě, Praha, 13.2.2019 (křest)
Naživo: Support Lesbiens křtili album "Glow". Potvrdili, že nový směr jim svědčí Neveřejnou záležitostí byl křest nové desky "Glow" Support Lesbiens. Kapela v pražském klubu Doupě poblíž Nádraží Veleslavín dokázala, že také další výměnu zpěváka ustála. Příchod Dušana Marka jí ukázal nový, o něco... čtěte zde
Vydáno: 14.02.2019 23:41 v sekci Naživo
2
Petr Matyáš Cibulka (Pomlky) - Tahle kapela je můj splněný sen
Rozhovory: Petr Matyáš Cibulka (Pomlky) - Tahle kapela je můj splněný sen Skupina Pomlky zvítězila v loňském ročníku soutěže KB Band Academy a v půlce února vyráží společně s dalšími účastníky, formacemi Save the Emotion a Mech, na turné. "Až lidi uvidí chemii, která mezi těmi třemi kapelami... čtěte zde
Vydáno: 14.02.2019 08:25 v sekci Publicistika | Rozhovory
2
While She Sleeps, Stray From The Path, Trash Boat, LANDMVRKS, MeetFactory, Praha, 12.2.2019
Naživo: While She Sleeps se opět ukázali jako šílení magoři Metalcorová přehlídka čtyř mladých, ale výborných kapel byla k vidění v klubu MeetFactory. Všechny ale zůstaly ve stínu hlavních hvězd While She Sleeps, a to i díky tomu, že se jejich zpěvák nebojí kaskadérských kousků. Kdo... čtěte zde
Vydáno: 13.02.2019 23:27 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Škádlit či neškádlit vlky? (01.09.2010 05:00)
- Martina Trchová nechala na novince zavýt vlky (25.03.2010 15:25)
- Naživo: Čtrnáct nej pro čtyřiadvacáté Folkovky (27.07.2009 11:56)
- Blíží se začátek Folkových prázdnin (13.07.2009 08:16)
- Recenze: Když se nebe zatřese, může přijít i sněhobraní (20.06.2009 18:00)
- Publicistika: Co poslouchá musicserver speciál - Tomáš Parkan (13.09.2008 05:00)
- Recenze: Jedna píseň lepší než druhá (horší) (31.08.2006 05:00)
- Čeští Kelti Dún An Doras začínají osídlovat zahraničí (10.05.2006 10:35)
- Martina Trchová se s Prahou rozloučí za pomoci Dún An Doras (25.04.2006 10:48)
- Naživo: Trchová proměnila Besedu v oázu šansonu, jazzu a folku (17.12.2005 19:30)

ALBUM TÝDNE 06/2019

Beirut
Gallipoli

Je "Gallipoli" lepší než předchozí desky Beirut, nebo horší? Nebo stejná? A je to tak dobře, nebo špatně? Putování Zacha Condona po Evropě dalo vzniknout nahrávce, která je jako film. Zamilujete si v něm jednotlivé scény, ale ze všeho nejlíp funguje, když si ho dáte pěkně od začátku do konce, bez reklam.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.02.
Twenty One Pilots (USA) (O2 Arena, Praha)
Út 19.02.
Tommy Cash (EST) (Roxy, Praha)
St 20.02.
Tender (UK) (Café V lese, Praha)
Čt 21.02.
Bastille (UK) (Forum Karlín, Praha)
Čt 21.02.
LANY (USA) (MeetFactory, Praha)
So 23.02.
Shakin' Stevens (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 26.02.
Deaf Havana (UK) (Café V lese, Praha)
Pá 01.03.
SWMRS (USA) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 07.03.
Júníus Meyvant (ISL) (Rock Café, Praha)
Čt 07.03.
White Lies (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Rihanna Madonna AC/DC Beyoncé Sia Kryštof Adele Coldplay Imagine Dragons The Cure Ewa Farna Ariana Grande Queen Linkin Park Lucie Billie Eilish Ava Max Muse LP
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver