Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Iva, koncert pro ženy

Vydáno: 14.04.2006 18:30 v sekci Naživo - Ondřej Ručka

Ivu Frühlingovou zná v dnešní době kde kdo. Minulý měsíc vyjela na své první samostatné turné, aby prokázala, nakolik je svébytnou umělkyní, která se umí prosadit i bez různých mediálních berliček. Jak se ukázala na Flédě v Brně, se dozvíte po rozkliknutí tohoto reportu.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Iva Frühlingová, Brno, 12.4.2006 small b
© Jaroslav Robert
Iva Frühlingová se těší v českých luzích a hájích vcelku překvapivému renomé. Kde se vzala, tu se vzala a díky reklamě na minerálku Mattoni a soundtracku k filmové adaptaci Vieweghova "Románu pro ženy" se stala takřka přes noc slavnou. Její debut "Litvinov" si kritiku zcela podrobil, novinka "Baby Doll" už byla přijata rozpačitěji, ale i tak vcelku příznivě. Více v naší recenzi a makrorecenzi. Pokud zaostříte na hodnocení redaktorů v makru a pak na jméno autora článku, tak vám jistě dojde, že stran názoru na Ivu Frühlingovou není autor "tabula rasa". Berte tedy tento report jako mikrosondu o tom, kterak přesvědčit nebo nepřesvědčit nevěřícího Tomáše. V kuloárech totiž šly zvěsti, že Iva naživo opravdu umí a když už se zastavila v Brně, tak nebylo špatné názoru na Ivu dát pevné obrysy.

Iva Frühlingová, Brno, 12.4.2006 small c
© Jaroslav Robert
Je to asi měsíc, co Iva vyrazila spolu s doprovodným bandem na první šňůru, Baby Doll 2006 Tour, po vlastech Českých a Moravských (ve Slezsku se neobjevila), a jala se tak vysloužit ostruhy sama za sebe (neboť doteď fungovala vždy jako support, host, jeden z více účinkujících etc.). Možná to byl i záměr, že na Flédě nevystoupila s žádnými předskokany a pozornost celého večera se soustředila jen na ni. A band (a taky hosta z Francie). Celek působil i díky skromně pojaté produkci sympaticky a komorně a díky detailům jako starý jukebox v pozadí a bublifuk při některých písních i tak nějak něžně a nostalgicky. Asi úmysl, neboť Iva tušila, jaké publikum bude převažovat.

Iva Frühlingová, Brno, 12.4.2006 small d
© Jaroslav Robert
Nevím, podle jakého věkového či sociálního klíče lze Iviny fanoušky, kteří dorazili na Flédu, sortovat a ujasnit, ale genderově bylo vše jasné. Fanoušci byly totiž veskrze fanynky a poměr pohlaví byl tak tři ku jedné ve prospěch něžnější polovičky lidstva. Před Flédou jsem při čumendě na přicházející davy chlapa skoro nezahlédl, pár děvčat dovnitř vklouzlo se svým partnerem, osamoceně na Flédu vplulo několik metrosexuálních lovců, ale drtivá většina návštěvníků, či spíše návštěvnic, přicházela ve skupinkách dvou až čtyř kamarádek, které si udělaly dámskou jízdu, pěkně se nastrojily (přičemž pěkně se pohybovalo podle mezí vkusu a peněženky od modelů z nejnovějšího katalogu "oděvnífirmycosejmenujejakomotorspalujícínaftu" až k obskurním květákovitým účesům a tričkám s leopardím, zebřím či hadím potiskem) a pak vesele popíjely koktejly a drahé drinky. Mojito za 69,- Kč, neberte to! Ač celou akci zaštiťovalo Rádio Student, profil posluchačstva odpovídal dokonale vzorku posluchaček Frekvence 1 a tomu nakonec odpovídaly i reakce publika na songy. Fléda ten večer působila ukrutně staticky a krom verbálních reakcí a potlesku se do rytmu vlnily jen osamocené ostrůvky živelnějších fanoušků/fanynek.

Iva Frühlingová, Brno, 12.4.2006 small e
© Jaroslav Robert
Nástup Ivy začal někdy po čtvrt na devět, kdy se z jedné malinkaté plasmy na konstrukci pódia a z repráků začalo linout hrané intro, které mělo představovat spontánní jam v šatně, jakoby "náhodou" sledovaný průmyslovými kamerami. Když se dojamovalo a dotrdlilo na projekci, spustila samotná Iva s bandem a spustila pěkně z tvrda, což přítomné maminy lehce nechápaly. Repertoár na koncertě se skládal hlavně z kousků z placky "Baby Doll", "Litvinov" taky ovšem nepřišel zkrátka (a málem to byla i parita), zazněly i songy v angličtině (ale ruku na srdce, raději měla zůstat u francouzštiny, což je její nejcennější, a zlé jazyky tvrdí jediná, deviza), její osamocené české fláky taky nechyběly a byly pohříchu jediné, které si fanynky mohly prozpěvovat s Ivou. Nebudeme si nic nalhávat, dnes je dávno po dobách První republiky a francouzsky tu už umí málokdo. V tom spočívá právě to kouzlo, málokdo ví, co se vlastně zpívá, a tak taky málokdo může paní Frühlingovou kvalifikovaně hodnotit za texty. Iva ke každé skladbě dodala slůvkem dvěma, o co se v tom kterém songu má asi jako jednat. Některé z nich doprovázely i "projekce" na dvou plazmových (či LCD?) obrazovkách, hezké bylo Ivino foukání bublinek bublifukem mezi diváky a Iva si pro oživení pozvala na jeden song i hosta z Francie - jmenoval se Bruno, ale nic víc po mně nechtějte. Objevil se, něco málo s Ivou zabroukal a hned zase zmizel.

Iva Frühlingová, Brno, 12.4.2006 small f
© Jaroslav Robert
To ještě na sobě Iva měla takový divný ohoz, který ovšem na závěrečnou třetinu shodila a na pódium vplula v podprsence (něco v tom stylu, nemělo to ani krajky, ani patrně zbytečné košíčky) a ve velmi nízko posazených bokovkách se začal vlnit do nejsvižnější části koncertu. Nutno nekorektně dodat, že to spíše než "erotiku" asociovalo spojení "porucha výživy". V poslední části došlo na coververze, zazněl např. cover Lenny Kravitze a pak se mi, značně nedokonale, skorojakosplnil jeden z odvěkých snů. Ne, Iva se nesvlíkla (a to ostatně můj sen nikdy ani nebyl), ale slyšel jsem naživo "Personal Jesus" od Depeche Mode (sic!). To byla vůbec zábavná část, neboť rozdělila Flédu na dva (velikostně absolutně nesouměřitelné) tábory. Jeden začal ryčet nadšením, povykovat, řvát, lomozit a svíjet se, druhý se skládal z kyselých obličejů a rozpačitých vzájemných pohledů. Odhadnout velikost jednotlivých táborů nechám na vás, milí čtenáři. Iva to naštěstí celé nakonec zachránila svým missminerálkovým hitem, což přítomné dámy uklidnilo a když po hodině a čtvrt končila, sklidila poměrně bouřlivé ovace. Želbohu se jich dočkala až díky snaze v poslední třetině koncertu, kterou nemalé množství diváctva, díky předchozí nezáživnosti a opuštění Flédy, nevidělo. Zůstalo věrnější jádro a v komentářích jistě již brzy strhaní kritici. Ti se dočkali dvou songů v přídavku, jeden z nich byl i akusticky a Iva jej zpívala v kostýmku lesní víly, ale pak prostě schluss a bylo po parádě. Bylo pět minut před desátou, alou do šatny a na tramvaj.

Iva Frühlingová, Brno, 12.4.2006 small a
© Jaroslav Robert
Jednu věc je nutno vyzdvihnout a ostatně částečně i kvůli ní jsem celý koncert absolvoval: Iva naživo nerve a netýrá ucho tak jako na desce a její neoddiskutovatelné vokální nedostatky při hlasité kytaře nevyjdou najevo. Tedy pokud nezpívá anglicky, to už zase za to ucho tahá její výslovnost. Na celém koncertu bylo znát, že se Iva a lidi okolo ní, byť se skromnými prostředky, snažili. Snaha ovšem mnohdy nestačí, ale nakonec hlavně díky ní si Iva Frühlingová vyslouží hodnocení: "Neurazí, nenadchne."

Iva Frühlingová, Fléda, Brno, 12.4.2006

Fotogalerie:

Iva Frühlingová, Brno, 12.4.2006 small g
© Jaroslav Robert

Iva Frühlingová, Brno, 12.4.2006 small h
© Jaroslav Robert

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Iva.avi (Yann Tiersen, 14.04.2006 19:14) Reagovat

  Proč trhat? Naprosto souhlasím (až je mi to trapné:) Ale jeden rozdíl bych tu viděl... Kdybych ji potkal dnes večer v baru, kde budu pravděpodobně zapíjet žal z vyrovnání série, tak bych nepohrdl;)

 • ... (Alis, 15.04.2006 11:31) Reagovat

  Nelíbí se mi to, co jste tu napsal,pane reaktore...

 • Kdo chce být slavný ať chodí s Krajčem (Míša, 15.04.2006 16:02) Reagovat

  V Ostravě to bylo stejné.Trochu nuda.Nebýt Krajča tak si nevrzne.Prostě ji mediálně prosadil.

 • tak to je obohé (matýsek, 17.04.2006 16:40) Reagovat

  jako říkat že ji prosadil blbost kdo se aspoň trochu zajimá o muziku tak už o ní věděl mnohem dřív než s ním něco měla..a její muzika je líbivá a francouzština je pěknej jazyk dobře se u ní relaxuje..toď vše..

 • No jo . . (Imothep, 19.04.2006 08:20) Reagovat

  . . . ale co je to platne, kdyz proste nedokaze spravne intonovat ani na studiovych nahravkach ? :o)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zvíře jménem Podzim - Září 10/10
Recenze: (Skoro) hodina mezi psem a vlkem? Ti, ke kterým se "Září" od Zvířete dostalo, se takřka jednohlasně shodují, že jde o něco velmi výjimečného. Skladba "Psí sny", první píseň, kterou pustilo Zvíře do světa hned po nasazení do Velké Sedmy, vyšplhala na první... čtěte zde
Vydáno: 23.09.2019 00:00 v sekci Recenze
1
Kochlea - Flegma 10/10
Recenze: Kochlea na desce "Flegma" plní zvukovody i nu-jazzovými náladami Ona zprofanovaná předpona nu- může schovávat ledacos: od dnes již prakticky vyčerpaných metalových crossoverů s rapem přes žánrové hybridy svědčící spíše o neschopnosti rozhodnout se, co vlastně muzikanti hraji, až k albům,... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2019 09:00 v sekci Recenze
0
Taylor Swift - Lover 7/10
Recenze: Taylor Swift si na albu "Lover" připomněla všechny své dřívější podoby Pozici Taylor Swift coby královny mainstreamu poslední roky narušuje jistá holčina s dlouhým culíkem. Avšak zatímco Ariana Grande někdy až příliš tlačí na pilu ve snaze být originální, Taylor si své už dávno odbyla a začala... čtěte zde
Vydáno: 19.09.2019 13:30 v sekci Recenze
34
Michael Bublé, O2 arena, Praha, 17.9.2019
Naživo: Michael Bublé v Praze kradl mobily a srdce Více než pět let po své české premiéře se do pražské O2 areny vrátil se šarmem a šibalstvím sobě vlastním Kanaďan Michael Bublé. Hlavním tématem byla láska a vše kolem ní, a tak není divu, že si během skvělé show kromě... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 20:31 v sekci Naživo
7
Pohled do českých hitparád - 36. týden 2019
Jonas Brothers poprvé vládnou českým rádiím, nejžádanější album má Post Malone Albový žebříček působí v polovině září mnohem živěji než ten rádiový, zejména co se novinek týče. V éteru sice čerstvě z jedničky vyhrávají Jonas Brothers se "Sucker", jinak je v něm ale mrtvo. Zato nových desek vyšlo... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 15:20 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Iva Frühlingová lituje, že se stala slavnou (09.05.2017 10:58)
- K(r)ávoviny: Dara Rolins z nadhledu a Iva Frühlingová z podhledu v jednom přehledu (26.02.2014 14:13)
- Iva Frühlingová to zkouší s hip hopem. Spojila se s formací ATMO Music (15.11.2013 15:51)
- Video: Živě: Iva Frühlingová - I Follow Rivers / Hey Hey Hey (City live) (01.10.2013 17:58)
- Iva Frühlingová vydává nové album "Chic á Paris" (27.09.2013 08:04)
- Iva Frühlingová vydá v červnu čtvrté řadové album (17.04.2013 13:05)
- Recenze: Od Richarda ke Žbirkovi (26.10.2010 05:00)
- Nové desky pro 40. týden (03.10.2010 05:00)
- Iva Frühlingová rekapituluje: vydává bestofku a chystá její křest (24.09.2010 11:11)
- Recenze: Malý výlet domů (13.05.2010 05:00)

ALBUM TÝDNE 38/2019

Zvíře jménem Podzim
Září

Ti, ke kterým se "Září" od Zvířete dostalo, se takřka jednohlasně shodují, že jde o něco velmi výjimečného. Skladba "Psí sny", první píseň, kterou pustilo Zvíře do světa hned po nasazení do Velké Sedmy, vyšplhala na první místo. Pusťte si to. Aspoň to zkuste. Fakt to stojí za to.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 23.09.
Carnival Youth (LV) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 24.09.
Monarchy (AUS) (Café V lese, Praha)
Út 24.09.
We Were Promised Jetpacks (UK) (Chapeau Rouge, Praha)
So 28.09.
Alyona Alyona (UA) (Café V lese, Praha)
St 02.10.
Airbourne (AUS) (Roxy, Praha)
Čt 03.10.
New Order (UK) (Forum Karlín, Praha)
Čt 03.10.
Stereo Total (DE) (Café V lese, Praha)
Po 07.10.
Little Big (RU) (Sono Centrum, Brno)
Po 07.10.
Blackbear (USA) (Roxy, Praha)
Út 08.10.
Pixies (USA) + Blood Red Shoes (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lana Del Rey Lady Gaga Sia Kryštof Coldplay Madonna Rihanna Adele Ewa Farna Taylor Swift Beyoncé Rammstein The Cure Ed Sheeran Britney Spears Linkin Park AC/DC Metallica Lenka Filipová Kylie Minogue
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver