Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

P-funkový mistr Clinton zakončil ostravský festival

Vydáno: 12.07.2005 11:00 v sekci Naživo - Luboš Kreč

S třetím dnem festivalu Colours Of Ostrava přišly také jeho největší hvězdy. V neděli večer se postupně představili Monkey Business, Asian Dub Foundation a na závěr funkový velmistr George Clinton se svou kapelou Parliament / Funkadelic. Jak to všechno proběhlo, se dočtete zde.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Colours Of Ostrava, 9.7.2005 small b
© Luboš Kreč / musicserver.cz
Nedělní den na Colours Of Ostrava byl ve znamení vyčkávání. Opatrného přešlapování a přemýšlení, jaký že bude ten slavný George Clinton. I sami organizátoři zvolili oddechový line-up, neboť program už jel pouze na třech scénách. Moravskoslezská metropole se samozřejmě probudila do deště, v kalných kalužích se mračila zakaboněn obloha a Stodolní ulicí se od rána trousili umolousané postavičky, které v přítmí otevřených putyk hledaly něco k snědku, kafe a suché záchodky. Centrem města se povalovala zmožená nálada, kapky dávaly návštěvníkům vydechnout. Nedělní hudební kolotoč měl začínat před polednem na Music stage pražskými rapmetalisty Cocotte Minute a poté Bananou. Na Hradě se poté blýskli Děda Mládek Illegal Band, kteří upravili cestičku kubánskému world music v podání Septeto Nacional. Po těch přišlo jedno velké zklamání: Z technických důvodů nemohli přijet Moimir Papalescu & The Nihilists, místo kterých scénu v podhradí okupovali tajwanští vyslanci. Jménem nemůžu sloužit, snad tolik - publikum pobavili především legračním angličtinou, exotickou prácí s hlasem a křehkou tvorbou, kterou servírovali.

Monkey Business, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small c
© Luboš Kreč / musicserver.cz
To už se ale blížil první z taháků večera. Monkey Business si přichystali pompézní nástup a narvanému prostranství před hlavním pódiem vlepili do tváře svou výbušnou směsici "jako-improvizací", ruppertovského exhibicionismu a chytlavých melodií. Energie, kterou skotačivci kolem Romana Holého do koncertů vkládají, je pověstná a tentokrát dokázala pohltit i některé členy Clintonova Parliamentu, kteří se v zákulisí spokojeně pohoupávali do rytmu. A když se náhle vedle Holého zjevil sám Bernie Worrell a střihl si krátký keyboardový part, bylo lze se skupině věřit, že se jim splnil dětský sen. O to víc se opřeli do lidí. Odzkoušeli živě pecky jako "Branded", "Weekend Warrior" či "Golddigger" z novinky "Kiss Me On My Ego", útočili osvědčenými kalibry "Party Shit", "Slim Jim", "Saturday Night" nebo "Intercooler". Bombastickým podáním a samozřejmou grácií, s níž se leaderské duo Matěj-Tonya pohybuje, dokázali Monkey Business, že jsou skupinou, které suverénně překračuje uzavřené hranice České republiky. (Luboš Kreč)

Asian Dub Foundation, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small a
© Luboš Kreč / musicserver.cz
Sotva se z hlavního, pár set metrů vzdáleného pódia ozvaly poslední tóny "Božího mlýna" MB's, stovky namačkaných diváků na nádvoří Slezskoostravského hradu (neboli Kofola Stage) se konečně dočkaly předposledního představení letošního Colours Of Ostrava. S téměř půlhodinovým zpožděním na pódium vlétlo londýnské uskupení Asian Dub Foundation a nabídlo přesně to, co se od něj čekalo: výbušnou směs hip hopu, rocku, indické hudby, reggae a kdovíčeho ještě. I když nakonec došlo i na pár slovních protibushovských výpadů a celý set byl dost akční a energický, už samotný pohled na sedm aktérů show byl především výzvou k rasové snášenlivosti a hudební toleranci. Vystoupení kombinující živou kytaru, basu a perkuse s hustým elektronickým spodkem (a třeba i samplem Nusrata Fateha Aliho Khana) bylo akční až na půdu Hradu, diváci se ochotně přidávali k výzvám protagonistů, a vzniklo skvělé propojení mezi pódiem a publikem. Prvním vrcholem koncertu byla "New Way New Life", dalším pak "Enemy Of The Enemy" ze stejnojmenné poslední řadové desky. ADF, tito "Rebel Warriors", rychlou zkratkou do Ostravy přivezli kus Pandžábu, Londýna i Jamajky. (Pavel Parikrupa)

George Clinton & Parliament/Funkadelic, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small b
© Luboš Kreč / musicserver.cz
Největší hvězda festivalu v podobě sedmadvacetičlenného Parliament / Funkadelic však už ovládla hlavní pódium. Koncert zahájil Bernie malou ukázkou ze svého klávesového arsenálu. Kdo tohoto p-funkera nezná, asi si musel říkat, co je to za týpka?! To my už víme své, po loňském Bernieho vystoupení s Georgem ve Stuttgartu jsme si s ním povídali, zatímco on ještě stíhal rozprávět a pohvizdovat si s nočními ptáčky. Tak tedy Bernie uvedl celý ten pestrobarevný cirkus, který po osmi letech dorazil podruhé do naší na p-funkových mapách nevyznačené země. Ublácená směs festivalových vytrvalců a p-funkových bláznů ze širého okolí se těšila na startující show. A už se nám to trousí na pódium, dredatý kytarista nastupuje pouze v plínkách a my odlétáme na jeho zahřívacím sóle. Hned druhá skladba se vybarvila v mou oblíbenou "Funkentelechy" ze stejnojmenného alba. Představuje se vokalistka ze starých časů Parliament/Funkadelic a podává si skladbu po svém. Konečně přichází sám papa p-funk mistr George Clinton osobně. V teplákové soupravě, jako by si odskočil z vesmírného hřiště, už koordinuje psychedelické allstars. "Placebo Syndrom", "Flashlight", "Bop Gun (Endangered Species)", to vše jsou skladby z již zmiňovaného alba "Funketelechy" z roku 1977, které překvapivě zazněly během vystoupení. Nechyběly ani hitovky "Atomic Dog" a "Give Up The Funk (Tear The Roof Of The Sucker)" z plodného období 70.let. P-funkem zkouřené soulové vokály střídala sóla a breaky a George hlásil zásadní p-funkové slogany jako "The bigger the headache, the bigger the pill", ale publikum se se zpěvem moc nechytalo, ani když kapela chtěla pouze opakovat "I got to get over the hump." Nevadí. Nevadilo mi ani čvachtat se v sandálech bahnem a deštík mě během koncertu jen osvěžil.

George Clinton & Parliament/Funkadelic, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small a
© Luboš Kreč / musicserver.cz
Pan Clinton přivezl ukázat také své příbuzenstvo, mladou p-funkovou krev, jeho dcerka i neteř zamňoukaly jako pravé p-funkové kočky. Slyšel jsem sice demo jeho neteře, které zní jako béčková odpolední nahrávka z garáže, ale jako součást p-funk allstars fungují pod Georgovým dohledem všichni skvěle. Na chvilku to okusila i zpěvačka Monkey Business Tonya Graves, bohužel zvukaři jako obvykle nestíhali sledovat svižný pohyb mnoha mikrofonů na pódiu, a proto jsme Tonyu slyšeli až od půlky její premiéry s p-funk allstars. Ten samý problém ubral i sílu vystoupení sólující houslistky, ale zvuk se přeci jen vyladil a ostravský vzduch prořízly kvákající housle, do kterých i jejich paní spolu s Georgem zpěvem vygradovali celou skladbu. Na pódiu bylo neustále cca deset hrajících a zpívajících lidí, ostatní se zjevovali dle nálady a programu. Pobavil mě známý kazič Sir Noise, škarohlíd v bílém kožichu s čarodějným kloboukem a velikým nosem je jednou z p-funkových figurek, která se zjevuje a kazí vystoupení. Když MC burcuje ke zpěvu a tanci, Sir Noise se krčí za ním a s prstem na ústech dělá: "pšššššt...". P-funk má v podstatě i svou mytologii, ve které se můžete orientovat například podle některých komiksových obalů alb ("T.A.P.O.A.F.O.M.", "Some Of My Best Jokes Are Friends"), podle všemožných webových p-funkových stránek, především však dle hudby, textů a hlášek všech zvířátek z cirkusu na deskách. Clintonovy kapely Parliament a Funkadelic byly ve skutečnosti desítky ujetých umělců, muzikantů především, a každý měl i svůj paralelní komiksový charakter. Ze Sira Noise se vyklubal sexy frajer s vlnícím se černým tělem, hotový magnet na ženské. Vylezl na bedny, tančil a předváděl akrobatické kousky, pak si jednu pozval na pódium (i když jedna je na p-funk dost málo..) a rozdal si s ní tanec za známého refrénu "Why must I feel like that, why must I chase the cat, it's nothing but a dog in me." "Whuf, Whuf," přidal se zezadu i štěkající George, vrtíc ocasem. Mimochodem na posledním zmiňovaném albu, ze kterého zazněla v Ostravě skladba, "Double Oh-Oh" hrál na basu také Doug Wimbish, jehož jméno nyní skloňujeme spolu s brněnskými Guločar. Jak je ten hudební svět malinký.

George Clinton & Parliament/Funkadelic, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small d
© Luboš Kreč / musicserver.cz
K celému spektáklu by se jistě rád přidal i Roman Holý, který byl už tak ten večer nejšťastnějším člověkem na zemi, protože se k němu na klávesy během vystoupení Monkey Business přidal právě Bernie Worrel. My bychom si zase jistě rádi užili přistání mothershipu a slibovaný tříhodinový koncert, jenže krátce po jedenácté to kapela vygradovala solidním psychedelickým rock'n'rollem a zmizela z pódia. Mohli jsme si ruce utleskat a hlasivky odrovnat, ale ani přídavek se nepekl. Turné jede na doraz, den předtím to v Bratislavě prý lehce přepískli a do Francie na další koncert je cesta dlouhá. A to ještě před chvilkou vyhrožovali: "It ain't over!" a "Ain't no party like the p-funk party 'cause the p-funk party don't stop!" Chlapík přede mnou skákal v kaluži bahna, cákalo to všude a najednou tipec. Tedy nezbývá než vyhlásit: "Pozor, pozor! Hledá se promotér, který zaplatí příští rok p-funk allstars nikoliv na dvě, ale na pět hodin a nechá všechny střádající p-funkové závisláky pořádně se nabažit psychedelických vibrací mistra Clintona!" (Martin Mikuláš)

Fotogalerie
Colours Of Ostrava, 9.7.2005 small a
© Luboš Kreč / musicserver.cz

Monkey Business, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small a
© Luboš Kreč / musicserver.cz

Monkey Business, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small b
© Luboš Kreč / musicserver.cz

Monkey Business, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small d
© Luboš Kreč / musicserver.cz

Maskot na Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small
© Luboš Kreč / musicserver.cz

Asian Dub Foundation, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small b
© Luboš Kreč / musicserver.cz

Fanoušci na Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small
© Luboš Kreč / musicserver.cz

George Clinton & Parliament/Funkadelic, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small c
© Luboš Kreč / musicserver.cz

George Clinton & Parliament/Funkadelic, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small e
© Luboš Kreč / musicserver.cz

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Thajsko není Thaiwan (Veronika, 12.07.2005 16:35) Reagovat

  Nechci rýpat, článek dobrej, já jen, že Luboš Kreč buď dobře neposlouchal uvaděče, nebo neví, že Thajsko není to samé co Thaiwan. Ti chlapíci, co zpívali "ťin-ťongový" socio-folk, byli z Thaiwanci, ne Thajci!!

 • Enemy of the Enemy od ADF není z poslední řadovky (sys_l, 12.07.2005 23:32) Reagovat

  poslední je album Tank a tohle je z alba předtim - Enemy of the Enemy

 • P-Funk v Bratislave hrali cca 4 hod (funk, 13.07.2005 12:12) Reagovat

  Parliament: Bol som tam a neveril som vlastným očiam a takisto ani moje uši. Neuveritelná šou, zaujímavý článok z koncertu napr. na
  http://spravy.markiza.sk/?__TUU7NTQxOjk+PTYgcXFzYDhlNTYyXndhZHE=-A1-v3

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Taylor Swift - Lover 7/10
Recenze: Taylor Swift si na albu "Lover" připomněla všechny své dřívější podoby Pozici Taylor Swift coby královny mainstreamu poslední roky narušuje jistá holčina s dlouhým culíkem. Avšak zatímco Ariana Grande někdy až příliš tlačí na pilu ve snaze být originální, Taylor si své už dávno odbyla a začala... čtěte zde
Vydáno: 19.09.2019 13:30 v sekci Recenze
26
Michael Bublé, O2 arena, Praha, 17.9.2019
Naživo: Michael Bublé v Praze kradl mobily a srdce Více než pět let po své české premiéře se do pražské O2 areny vrátil se šarmem a šibalstvím sobě vlastním Kanaďan Michael Bublé. Hlavním tématem byla láska a vše kolem ní, a tak není divu, že si během skvělé show kromě... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 20:31 v sekci Naživo
6
Pohled do českých hitparád - 36. týden 2019
Jonas Brothers poprvé vládnou českým rádiím, nejžádanější album má Post Malone Albový žebříček působí v polovině září mnohem živěji než ten rádiový, zejména co se novinek týče. V éteru sice čerstvě z jedničky vyhrávají Jonas Brothers se "Sucker", jinak je v něm ale mrtvo. Zato nových desek vyšlo... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 15:20 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 38/2019 - od The Lumineers přes The Goo Goo Dolls po Charli XCX
Nové desky 38/2019 - od The Lumineers přes The Goo Goo Dolls po Charli XCX S hudebními novinkami se doslova roztrhl pytel, a tak se můžete těšit na novinky od Goo Goo Dolls, The Lumineers, Emeli Sandé, Charli XCX, českých PSH, Devendry Banhart a Belle & Sebastian. Objevovat s námi můžete Angličany Sama Fendera,... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2019 07:15 v sekci Novinky | Nové desky
3
Lana Del Rey - Norman Fucking Rockwell 9/10
Recenze: Lana Del Rey se na "Norman Fucking Rockwell" autorsky znovu posunula Není snadné s Lanou Del Rey držet krok, chápat její vize a dostat se pod její ledově neproniknutelnou krustu alternativní popové princezny. I na novém albu "Norman Fucking Rockwell" zpívá o svobodě, lásce a naději. Tentokrát komorně... čtěte zde
Vydáno: 16.09.2019 00:00 v sekci Recenze
34
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Pierce Brothers, GusGus, Charlie Cunningham, Jeremy Loops, Lewis Capaldi. Colours Of Ostrava přiváží skvělou hudbu i na podzim (05.09.2019 07:55)
- Monkey Business po sběru cen pokračují v turné "Bad Time For Gentlemen". Zavítají i do Velké Lucerny (04.09.2019 13:41)
- Fotogalerie: Obrazový průvodce po finále ostravských Colours (21.07.2019 14:42)
- Fotogalerie: Barevná mozaika třetího dne Colours na fotografiích (20.07.2019 14:31)
- Fotogalerie: Druhý den Colours v zajetí domácí scény na fotografiích (19.07.2019 13:17)
- Fotogalerie: První den ostravských Colours zářil různobarevnými styly (18.07.2019 13:55)
- Naživo: První den plnoletých Colours Of Ostrava prozářily ženy (18.07.2019 13:39)
- Festival Colours Of Ostrava opět nabízí nadstandardní servis pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky (10.07.2019 11:03)
- Colours Of Ostrava 2019: pocta para hokejistům, odkaz Leonarda Da Vinciho, exhibice slam poetry, teorie velkého třesku i scéna připravená Yemim A.D. (27.06.2019 08:13)
- Colours Of Ostrava 2019: od legendy The Cure po původní hudbu Tichého oceánu, od digitální revoluce po bioart a teorii velkého třesku (26.04.2019 09:40)

ALBUM TÝDNE 37/2019

Lana Del Rey
Norman Fucking Rockwell

Není snadné s Lanou Del Rey držet krok, chápat její vize a dostat se pod její ledově neproniknutelnou krustu alternativní popové princezny. I na novém albu "Norman Fucking Rockwell" zpívá o svobodě, lásce a naději. Tentokrát komorně a hloubavě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 21.09.
Deafheaven (USA) + Touché Amoré (USA) (MeetFactory, Praha)
Po 23.09.
Carnival Youth (LV) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 24.09.
Monarchy (AUS) (Café V lese, Praha)
Út 24.09.
We Were Promised Jetpacks (UK) (Chapeau Rouge, Praha)
So 28.09.
Alyona Alyona (UA) (Café V lese, Praha)
St 02.10.
Airbourne (AUS) (Roxy, Praha)
Čt 03.10.
New Order (UK) (Forum Karlín, Praha)
Čt 03.10.
Stereo Total (DE) (Café V lese, Praha)
Po 07.10.
Little Big (RU) (Sono Centrum, Brno)
Po 07.10.
Blackbear (USA) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Lana Del Rey Sia Coldplay Kryštof Rihanna Madonna Adele Ewa Farna The Cure Beyoncé AC/DC Taylor Swift Rammstein Ed Sheeran Linkin Park Metallica Britney Spears Mikolas Josef Kylie Minogue
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver