Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

P-funkový mistr Clinton zakončil ostravský festival

Vydáno: 12.07.2005 11:00 v sekci Naživo - Luboš Kreč | foto: facebook interpreta

S třetím dnem festivalu Colours Of Ostrava přišly také jeho největší hvězdy. V neděli večer se postupně představili Monkey Business, Asian Dub Foundation a na závěr funkový velmistr George Clinton se svou kapelou Parliament / Funkadelic. Jak to všechno proběhlo, se dočtete zde.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Colours Of Ostrava, 9.7.2005 small b
© Luboš Kreč / musicserver.cz
Nedělní den na Colours Of Ostrava byl ve znamení vyčkávání. Opatrného přešlapování a přemýšlení, jaký že bude ten slavný George Clinton. I sami organizátoři zvolili oddechový line-up, neboť program už jel pouze na třech scénách. Moravskoslezská metropole se samozřejmě probudila do deště, v kalných kalužích se mračila zakaboněn obloha a Stodolní ulicí se od rána trousili umolousané postavičky, které v přítmí otevřených putyk hledaly něco k snědku, kafe a suché záchodky. Centrem města se povalovala zmožená nálada, kapky dávaly návštěvníkům vydechnout. Nedělní hudební kolotoč měl začínat před polednem na Music stage pražskými rapmetalisty Cocotte Minute a poté Bananou. Na Hradě se poté blýskli Děda Mládek Illegal Band, kteří upravili cestičku kubánskému world music v podání Septeto Nacional. Po těch přišlo jedno velké zklamání: Z technických důvodů nemohli přijet Moimir Papalescu & The Nihilists, místo kterých scénu v podhradí okupovali tajwanští vyslanci. Jménem nemůžu sloužit, snad tolik - publikum pobavili především legračním angličtinou, exotickou prácí s hlasem a křehkou tvorbou, kterou servírovali.

Monkey Business, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small c
© Luboš Kreč / musicserver.cz
To už se ale blížil první z taháků večera. Monkey Business si přichystali pompézní nástup a narvanému prostranství před hlavním pódiem vlepili do tváře svou výbušnou směsici "jako-improvizací", ruppertovského exhibicionismu a chytlavých melodií. Energie, kterou skotačivci kolem Romana Holého do koncertů vkládají, je pověstná a tentokrát dokázala pohltit i některé členy Clintonova Parliamentu, kteří se v zákulisí spokojeně pohoupávali do rytmu. A když se náhle vedle Holého zjevil sám Bernie Worrell a střihl si krátký keyboardový part, bylo lze se skupině věřit, že se jim splnil dětský sen. O to víc se opřeli do lidí. Odzkoušeli živě pecky jako "Branded", "Weekend Warrior" či "Golddigger" z novinky "Kiss Me On My Ego", útočili osvědčenými kalibry "Party Shit", "Slim Jim", "Saturday Night" nebo "Intercooler". Bombastickým podáním a samozřejmou grácií, s níž se leaderské duo Matěj-Tonya pohybuje, dokázali Monkey Business, že jsou skupinou, které suverénně překračuje uzavřené hranice České republiky. (Luboš Kreč)

Asian Dub Foundation, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small a
© Luboš Kreč / musicserver.cz
Sotva se z hlavního, pár set metrů vzdáleného pódia ozvaly poslední tóny "Božího mlýna" MB's, stovky namačkaných diváků na nádvoří Slezskoostravského hradu (neboli Kofola Stage) se konečně dočkaly předposledního představení letošního Colours Of Ostrava. S téměř půlhodinovým zpožděním na pódium vlétlo londýnské uskupení Asian Dub Foundation a nabídlo přesně to, co se od něj čekalo: výbušnou směs hip hopu, rocku, indické hudby, reggae a kdovíčeho ještě. I když nakonec došlo i na pár slovních protibushovských výpadů a celý set byl dost akční a energický, už samotný pohled na sedm aktérů show byl především výzvou k rasové snášenlivosti a hudební toleranci. Vystoupení kombinující živou kytaru, basu a perkuse s hustým elektronickým spodkem (a třeba i samplem Nusrata Fateha Aliho Khana) bylo akční až na půdu Hradu, diváci se ochotně přidávali k výzvám protagonistů, a vzniklo skvělé propojení mezi pódiem a publikem. Prvním vrcholem koncertu byla "New Way New Life", dalším pak "Enemy Of The Enemy" ze stejnojmenné poslední řadové desky. ADF, tito "Rebel Warriors", rychlou zkratkou do Ostravy přivezli kus Pandžábu, Londýna i Jamajky. (Pavel Parikrupa)

George Clinton & Parliament/Funkadelic, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small b
© Luboš Kreč / musicserver.cz
Největší hvězda festivalu v podobě sedmadvacetičlenného Parliament / Funkadelic však už ovládla hlavní pódium. Koncert zahájil Bernie malou ukázkou ze svého klávesového arsenálu. Kdo tohoto p-funkera nezná, asi si musel říkat, co je to za týpka?! To my už víme své, po loňském Bernieho vystoupení s Georgem ve Stuttgartu jsme si s ním povídali, zatímco on ještě stíhal rozprávět a pohvizdovat si s nočními ptáčky. Tak tedy Bernie uvedl celý ten pestrobarevný cirkus, který po osmi letech dorazil podruhé do naší na p-funkových mapách nevyznačené země. Ublácená směs festivalových vytrvalců a p-funkových bláznů ze širého okolí se těšila na startující show. A už se nám to trousí na pódium, dredatý kytarista nastupuje pouze v plínkách a my odlétáme na jeho zahřívacím sóle. Hned druhá skladba se vybarvila v mou oblíbenou "Funkentelechy" ze stejnojmenného alba. Představuje se vokalistka ze starých časů Parliament/Funkadelic a podává si skladbu po svém. Konečně přichází sám papa p-funk mistr George Clinton osobně. V teplákové soupravě, jako by si odskočil z vesmírného hřiště, už koordinuje psychedelické allstars. "Placebo Syndrom", "Flashlight", "Bop Gun (Endangered Species)", to vše jsou skladby z již zmiňovaného alba "Funketelechy" z roku 1977, které překvapivě zazněly během vystoupení. Nechyběly ani hitovky "Atomic Dog" a "Give Up The Funk (Tear The Roof Of The Sucker)" z plodného období 70.let. P-funkem zkouřené soulové vokály střídala sóla a breaky a George hlásil zásadní p-funkové slogany jako "The bigger the headache, the bigger the pill", ale publikum se se zpěvem moc nechytalo, ani když kapela chtěla pouze opakovat "I got to get over the hump." Nevadí. Nevadilo mi ani čvachtat se v sandálech bahnem a deštík mě během koncertu jen osvěžil.

George Clinton & Parliament/Funkadelic, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small a
© Luboš Kreč / musicserver.cz
Pan Clinton přivezl ukázat také své příbuzenstvo, mladou p-funkovou krev, jeho dcerka i neteř zamňoukaly jako pravé p-funkové kočky. Slyšel jsem sice demo jeho neteře, které zní jako béčková odpolední nahrávka z garáže, ale jako součást p-funk allstars fungují pod Georgovým dohledem všichni skvěle. Na chvilku to okusila i zpěvačka Monkey Business Tonya Graves, bohužel zvukaři jako obvykle nestíhali sledovat svižný pohyb mnoha mikrofonů na pódiu, a proto jsme Tonyu slyšeli až od půlky její premiéry s p-funk allstars. Ten samý problém ubral i sílu vystoupení sólující houslistky, ale zvuk se přeci jen vyladil a ostravský vzduch prořízly kvákající housle, do kterých i jejich paní spolu s Georgem zpěvem vygradovali celou skladbu. Na pódiu bylo neustále cca deset hrajících a zpívajících lidí, ostatní se zjevovali dle nálady a programu. Pobavil mě známý kazič Sir Noise, škarohlíd v bílém kožichu s čarodějným kloboukem a velikým nosem je jednou z p-funkových figurek, která se zjevuje a kazí vystoupení. Když MC burcuje ke zpěvu a tanci, Sir Noise se krčí za ním a s prstem na ústech dělá: "pšššššt...". P-funk má v podstatě i svou mytologii, ve které se můžete orientovat například podle některých komiksových obalů alb ("T.A.P.O.A.F.O.M.", "Some Of My Best Jokes Are Friends"), podle všemožných webových p-funkových stránek, především však dle hudby, textů a hlášek všech zvířátek z cirkusu na deskách. Clintonovy kapely Parliament a Funkadelic byly ve skutečnosti desítky ujetých umělců, muzikantů především, a každý měl i svůj paralelní komiksový charakter. Ze Sira Noise se vyklubal sexy frajer s vlnícím se černým tělem, hotový magnet na ženské. Vylezl na bedny, tančil a předváděl akrobatické kousky, pak si jednu pozval na pódium (i když jedna je na p-funk dost málo..) a rozdal si s ní tanec za známého refrénu "Why must I feel like that, why must I chase the cat, it's nothing but a dog in me." "Whuf, Whuf," přidal se zezadu i štěkající George, vrtíc ocasem. Mimochodem na posledním zmiňovaném albu, ze kterého zazněla v Ostravě skladba, "Double Oh-Oh" hrál na basu také Doug Wimbish, jehož jméno nyní skloňujeme spolu s brněnskými Guločar. Jak je ten hudební svět malinký.

George Clinton & Parliament/Funkadelic, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small d
© Luboš Kreč / musicserver.cz
K celému spektáklu by se jistě rád přidal i Roman Holý, který byl už tak ten večer nejšťastnějším člověkem na zemi, protože se k němu na klávesy během vystoupení Monkey Business přidal právě Bernie Worrel. My bychom si zase jistě rádi užili přistání mothershipu a slibovaný tříhodinový koncert, jenže krátce po jedenácté to kapela vygradovala solidním psychedelickým rock'n'rollem a zmizela z pódia. Mohli jsme si ruce utleskat a hlasivky odrovnat, ale ani přídavek se nepekl. Turné jede na doraz, den předtím to v Bratislavě prý lehce přepískli a do Francie na další koncert je cesta dlouhá. A to ještě před chvilkou vyhrožovali: "It ain't over!" a "Ain't no party like the p-funk party 'cause the p-funk party don't stop!" Chlapík přede mnou skákal v kaluži bahna, cákalo to všude a najednou tipec. Tedy nezbývá než vyhlásit: "Pozor, pozor! Hledá se promotér, který zaplatí příští rok p-funk allstars nikoliv na dvě, ale na pět hodin a nechá všechny střádající p-funkové závisláky pořádně se nabažit psychedelických vibrací mistra Clintona!" (Martin Mikuláš)

Fotogalerie
Colours Of Ostrava, 9.7.2005 small a
© Luboš Kreč / musicserver.cz

Monkey Business, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small a
© Luboš Kreč / musicserver.cz

Monkey Business, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small b
© Luboš Kreč / musicserver.cz

Monkey Business, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small d
© Luboš Kreč / musicserver.cz

Maskot na Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small
© Luboš Kreč / musicserver.cz

Asian Dub Foundation, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small b
© Luboš Kreč / musicserver.cz

Fanoušci na Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small
© Luboš Kreč / musicserver.cz

George Clinton & Parliament/Funkadelic, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small c
© Luboš Kreč / musicserver.cz

George Clinton & Parliament/Funkadelic, Colours Of Ostrava, 10.7.2005 small e
© Luboš Kreč / musicserver.cz

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Thajsko není Thaiwan (Veronika, 12.07.2005 16:35) Reagovat

  Nechci rýpat, článek dobrej, já jen, že Luboš Kreč buď dobře neposlouchal uvaděče, nebo neví, že Thajsko není to samé co Thaiwan. Ti chlapíci, co zpívali "ťin-ťongový" socio-folk, byli z Thaiwanci, ne Thajci!!

 • Enemy of the Enemy od ADF není z poslední řadovky (sys_l, 12.07.2005 23:32) Reagovat

  poslední je album Tank a tohle je z alba předtim - Enemy of the Enemy

 • P-Funk v Bratislave hrali cca 4 hod (funk, 13.07.2005 12:12) Reagovat

  Parliament: Bol som tam a neveril som vlastným očiam a takisto ani moje uši. Neuveritelná šou, zaujímavý článok z koncertu napr. na
  http://spravy.markiza.sk/?__TUU7NTQxOjk+PTYgcXFzYDhlNTYyXndhZHE=-A1-v3

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Antikvartet - Desatero setkání s Medvíďaty 9/10
Recenze: Antikvartet nabízí na albu "Desatero setkání s Medvíďaty" radost se slzou v oku Letos je těch smutných zpráv víc než jindy. Antikvartet přišel o svého zakladatele Dušana Vančuru letos v dubnu. Druhé album měl ale nachystané, zbytek kapely jej tak za pomoci lidí z Good Day Records dokončil. A dobře udělal.... čtěte zde
Vydáno: 28.09.2020 00:00 v sekci Recenze
0
Rytmus - Rap je jako závod
Rozhovory: Rytmus - Rap je jako závod "Zachoval jsem si asi dětskost, protože děti mají svůj svět, jsou plný vášně a hrají si se svou hračkou. Tohle jsem si v sobě udržel. Přístup k věci a nadšení, že to můžu dělat, " říká Rytmus o svém přístupu k rapu. V... čtěte zde
Vydáno: 27.09.2020 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
18
Marilyn Manson - Don't Chase The Dead 8/10
Video: Marilyn Manson a Norman Reedus v "Don't Chase The Dead" připravují loupež Marilyn Manson zase jednou prochází lepším obdobím své kariéry, což korunoval vydáním zdařilé jedenácté studiovky "We Are Chaos". Obměna spolupracovníka přinesla do tvorby jednapadesátiletého rodáka z Cantonu opět nové vlivy a... čtěte zde
Vydáno: 26.09.2020 08:59 v sekci Audio / Video | Video
3
Kylie Minogue - Magic 8/10
Video: Kylie Minogue v klipu "Magic" vzpomíná na magické časy, kdy se v klubech tančilo bez roušek Již nyní můžeme s jistotou říct, že i v podivném roce 2020 se přece jen vykrystalizuje dominující hudební žánr, který se promítne do tvorby hned několika popových hudebních interpretů. V uplynulé dekádě jsme tu měli... čtěte zde
Vydáno: 25.09.2020 13:22 v sekci Audio / Video | Video
29
Ava Max - Heaven & Hell 6/10
Recenze: Ava Max je na debutu "Heaven & Hell" tak skvělá, až je dokonale otravná Slečna s albánskými kořeny, která si neumí rovnoměrně zastřihnout vlasy, konečně po dvou letech od prvního singlu přichází s albem. Na "Heaven & Hell" se Ava Max představuje jako anděl s ďáblem v těle, vše je ale zabaleno do... čtěte zde
Vydáno: 25.09.2020 08:00 v sekci Recenze
43
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kapela Bratři byla nominována na prestižní cenu The Music Moves European Talents 2021 (20.09.2020 08:44)
- Naživo: Monkey Business nakonec oslavili odložené dvacetiny na Výstavišti (23.07.2020 12:34)
- Naživo: NeFestival Colours Of Ostrava bohužel naplnil význam svého jména (19.07.2020 17:49)
- "Humus, útok na kulturu." Hudebníci reagují na nová koronavirová omezení v Moravskoslezském kraji (17.07.2020 19:20)
- NeFestival Colours of Ostrava zahájí ve středu akrobatické představení Cirku La Putyka s hosty - naživo i jako live stream (13.07.2020 20:41)
- Colours Of Ostrava zvou v létě na komorní NeFestival (26.06.2020 12:54)
- J.A.R. zahájili Lucerna Music Bar - Open Air (24.06.2020 16:16)
- Twenty One Pilots, The Lumineers a LP budou dalšími hvězdami Colours Of Ostrava 2021 (18.06.2020 13:23)
- Na Colours of Ostrava 2021 přijedou The Killers nebo Youssou N'Dour (13.06.2020 16:41)
- První znovu potvrzená jména Colours Of Ostrava 2021: Martin Garrix, Wardruna, Fatoumata Diawara i Dubioza Kolektiv (21.05.2020 07:34)

ALBUM TÝDNE 39/2020

Antikvartet
Desatero setkání s Medvíďaty

Letos je těch smutných zpráv víc než jindy. Antikvartet přišel o svého zakladatele Dušana Vančuru letos v dubnu. Druhé album měl ale nachystané, zbytek kapely jej tak za pomoci lidí z Good Day Records dokončil. A dobře udělal. "Desatero setkání s Medvíďaty" se dá brát jako stylové rozloučení i start nové etapy formace.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 05.10.
Coals (PL) (Café V lese, Praha)
Čt 08.10.
The Chainsmokers (USA) (Tipsport Arena, Praha)
Ne 11.10.
Jaga Jazzist (NO) (Roxy, Praha)
Út 20.10.
Postmodern Jukebox (USA) (Roxy, Praha)
Út 20.10.
Faces On TV (BE) (Café V lese, Praha)
Pá 23.10.
Fource Live: FVLCRVM + Laokoon (Fuchs2, Praha)
Ne 01.11.
The Weeknd (CAN) (O2 Arena, Praha)
Pá 06.11.
OneRepublic (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 06.11.
Asking Alexandria (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 07.11.
David Keenan (IE) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Lady Gaga Beyoncé Metallica Taylor Swift Ava Max Coldplay Kryštof Katy Perry Adele Madonna Ewa Farna Chinaski Rihanna The Cure Sia AC/DC Britney Spears Vypsaná fiXa Miley Cyrus
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver