shop.musicserver.cz

Ostravu zaplavila hudba s deštěm

Vydáno: 09.07.2005 12:20 v sekci Naživo - Honza Balušek | foto: facebook interpreta

Letošní ročník mnohožánrového festivalu Colours Of Ostrava odstartoval déšť, který s malými přestávkami neustal až do pozdní noci. Přesto se však vytrvalí návštěvníci bavili při vystoupeních Mekyho Žbirky, Umakartu, Čechomoru a mnoha dalších. Přečtěte si report z prvního dne.

Colours Of Ostrava 2005 plakát N
© facebook interpreta
Zdá se, jako by se letos počasí rozhodlo, že znepříjemní hudební zážitky všem návštěvníkům velkých festivalů. Déšť před pár dny znepříjemnil Festival s Carlem Coxem v Roudnici nad Labem, vyplavil spousty fandů z Rock For People v Českém Brodě a první den koncertního maratonu bohužel také rozbředl festivalový areál Colours Of Ostrava. Letošní ročník opět nabízí kromě domácích kapel i spousty interpretů z všeobjímající škatulky world music, největší hvězdou bude v neděli bezpochyby George Clinton a jeho ansábl Parliament / Funkadelic. Pátek ale nabízel také několik zajímavých vystoupení, ač je neustávající déšť (jenž začal jen pár minut před startem festivalu) velmi znepříjemnil. V noci byly oba areály (jak Černá louka, tak Slezskoostravský hrad) tak zablácené, jak tento festival snad nepamatuje. Proto se není co divit, že jsme z kvanta nabízené hudby viděli a slyšeli jen zlomek.

Meky Žbirka, Colours Of Ostrava, 8.7.2005 small
© Pavel Parikrupa / musicserver.cz
Déšť trošku posunul i začátek vystoupení Mekyho Žbirky, který odstartoval program na scéně Barvy. Zkrácený koncert (končit musel samozřejmě přesně, aby se pódium stihlo nachystat pro další účinkující) vyžadoval změněný playlist, což občas zaskočilo muzikanty, jimž Meky další skladbu oznamoval stejně jako divákům. Společně s ním šestičlenná sestava však várku dávných hitů odehrála bez jediného zaváhání a snad právě melodie hluboce zakořeněné ve vzpomínkách návštěvníků publikum před pódiem udržela přes vytrvalý déšť. Za výdrž Žbirka několikrát poděkoval, odměnil vytrvalce také několika typickými fórky, když třeba po refrénu "Hey Jude" podotkl: "Ale máme to hity!" (Honza Balušek)

Otevírací večírek na Kofole odstartoval rapper Gipsy, který si dovezl doprovod a svou první desku "Ya Favourite CD Rom". Gipsy žije v Praze a na své placce řeší romskou otázku svým pohledem na věc. Za deště bavil publikum na Moravskoslezkém hradě, který oproti loňskému ročníku prošel velkou rekonstrukcí. Gipsy.cz nabídl přestrou směs romské hudby, funky, ethnic music, popu a hip hopu, toto vše korunoval zábavně vloženými beat boxovými vsuvkami. A právě tyto vsuvky publikum nejvíce bavily, trumfem v rukávu byla takto upravená klasika Michaela Jacksona "Billy Jean". Jeho vystoupení bylo hudebně rozverné a rozhodně pobavilo. (Dan Hájek)

Na hlavním pódiu Colous Music Stage následovala britská partička Alabama 3. Festivalový průvodce o nich psal, že "její členové kombinují acid house se stylem country a western" a přesně tak to bylo. Naživo velmi zábavná show, která se díky nadhledu a ironii v každém tónu a gestu musela líbit i zapřísáhlým antikotlíkářům. Však se také prostor před pódiem u konce jejich vystoupení téměř zaplnil. (Honza Balušek)

Umakart, Colours Of Ostrava, 8.7.2005 small
© Pavel Parikrupa / musicserver.cz
Colours Of Ostrava je festivalem přitažlivých paradoxů, takže se klidně může stát, že kapela odkazující k městské poetice (jak píše festivalový průvodce) svůj set odehraje na středověkém hradě. To byl případ malé české superskupiny Umakart. Ústřední trojici Švejdík (zpěv), Neuwerth (kytara), Muchow (basa) doplněné klávesami (Hradil) a bicími (Neuwerth č. 2) se podařilo vytvořit tvrdý, hutný zvuk, jenž úspěšně přesunul písně alba "Manuál" z melancholických sluchátek na živé koncertní pódium. Projekt vytvořený pro zábavu špičkových hudebníků tak bavil početné publikum - bylo kouzelné sledovat "panelákovou skupinu" hrající na hradní Kofole, když při "Době ledové" lidé v pláštěnkách a s deštníky skákali do rytmu. (Pavel Parikrupa)

Čechomor, Colours Of Ostrava, 8.7.2005 small a
© Luboš Kreč / musicserver.cz
Jednou z očekávaných, i když ne překvapujících hvězd byl Čechomor, který startoval po jedenácté v noci na scéně Barvy. Inu, vystoupení to bylo po všech čertech poctivé, protože parta kolem Karla Holase a Františka Černého je svou energičností pověstná. Samozřejmě, že došlo především na pecky z veleúspěšné novinky "Co sa stalo nové:", ke slyšení ale byly i pecky staršího výrobního data. Na setu Čechomoru bylo dobře znát, jak se kapela za těch několik let, co je na výsluní, proměnila. Mluvit v jejich případě stále world music je bezpředmětné, protože dnes se jedná o ryze rockovou skupinu, jež svou tvorbu akorát ozvláštňuje folklorními motivy. Alespoň na koncertech tomu tak je, vždyť Černého kytara snese co do tvrdosti srovnání s kdejakými bigbítovými bandy. Nic to ale nemění na tom, že Čechomor je vítaná atrakce jak ze strany posluchačů, kteří se mohou spolehnout na vitální taškařici, tak ze strany pořadatelů, kterým kapela zajistí plný dům. Navíc vystoupení Čechomoru bylo jedno z posledních, které ten večer nezkazil déšť.

Bow Wave, Colours Of Ostrava, 8.7.2005 small
© Luboš Kreč / musicserver.cz
Slova chvály lze adresovat také karlovarským Bow Wave, jimž byla vyhrazena hodinka - bijící se s Čechomorem - na alternativní Star Guitar stage v klubu Marley na Černé louce. O svérázných hiphoperech platí, že rostou s každým koncertem. Jestliže na debutovou desku "EMIgrant" se nepodařilo přenést všechnu živou energii, set na Colours rozhoupal a místy i rozskákal několik desítek přihlížejících, kteří s povděkem kvitovali rýmy o dromedárech, pašování marihuany a bytí cool. S ještě větším úspěchem se setkali prověření Skyline, jimž patřila po půlnoci tanečně laděná Global Zone scéna. V kalužích bahna jim přihlíželo nemalé publikum, jež se rádo nechalo vtáhnout do rytmu kombinací drum'n'bassu, junglu a rocku. Jen kdyby MC Nu-C nefrázoval tak strašně monotónním flow, které svou sekaností začne po chvilce bavit. Vždyť Jitka je jedna z nejlepších zpěvaček, které se na českých pódiích pohybují, takže Skyline by jí mohli dávat ještě větší prostor.

Čechomor, Colours Of Ostrava, 8.7.2005 small b
© Luboš Kreč / musicserver.cz
Mazlavé svinstvo na zemi předznamenávalo příchod něčeho horšího. Vydatného deště. Ten začal - opět - zkrápět festival po jedné hodině v noci a vydržel to přes část vystoupení britských etno proroků Trans-Global Underground a balkánských folkmetalistů Zdob Shi Zdub. Obě zmíněné party samozřejmě nepolevily a do publika mydlily to své, jenže přihlížejících bylo, zvlášť v případě moldavských úderníků, mnohem méně, než by si jména účinkujících zasloužila. Dostat se potom z prostor pod Slezskoostravským hradem, kde sídlily Colours Music stage a Kofola stage, zpět do areálu výstaviště, byl tak trochu boj o kecky a fusekle, které bahno lidem vytrvale rvalo z nohou. Suma sumárum lze říct, že excelentní program prvního dne totálně zabilo počasí, které se lidem i pořadatelům vysmálo očí. Přinejmenším na začátku a na konci úvodního dne. (Luboš Kreč)

Colours Of Ostrava, Slezskoostravský hrad a Černá louka, 8.7.2005 (den první)

NÁZORY
 • chybka (straight edge, 11.07.2005 15:41) Reagovat

  pratele, zdob shi zdub jsou moldavci, nikoliv makedonci. a tech lidi na ne mohlo tancit kolem 3.000, rekl bych.

 • no nevím (skaven, 11.07.2005 21:03) Reagovat

  Já si nemyslím, že by to počasí zhatilo, já jsem si festival výborně užil a zas tak moc nepršelo... kdyby pralo slunko, bylo by to horší.

 • Pocasi (Pastyr, 12.07.2005 08:32) Reagovat

  Presne tak myslim ze to nebylo tak hrozne,belgicka kapela Tri sestry masakr.

 • go (leviathan, 14.07.2005 17:00) Reagovat

  sohlas..zdob shi zdub sou moldavani ale to se stane...ale byli skveli ze? ..a pocasi taky nebylo tak strasne..kdo se chtel bavit ..bavil se

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 47. týden 2023
Českému éteru nově kraluje Lost Frequencies, nejhranější domácí skladbu má Jelen Naše rádia hlásí změnu na vedoucí příčce jak v hlavním žebříčku, tak v paralelním pořadí tuzemských hitů. Lost Frequencies vítězí zásluhou skladby "The Feeling", na celkové třetí místo poskočila v týden svého koncertu v... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 47/2023 - od Take That přes Nikol Bókovou po Guided By Voices
Nové desky 47/2023 - od Take That přes Nikol Bókovou po Guided By Voices Poněkud slabšímu týdnu v přehledu hudebních novinek jednoznačně vévodí Take That společně s domácími umělci. Ty vede jazzmanka Nikol Bóková a v závěsu má duo Radovan Šťastný a Michal Žáček se spoustou slavných hostů,... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2023 19:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Sima Magušinová, Minoritský kostel sv. Janů, Brno, 28.11.2023
Naživo: Sima Magušinová svým koncertem v brněnském kostele u Minoritů pohladila uši i duši Sima Magušinová se na Slovensku vypracovala v jednu z nejoblíbenějších zpěvaček, její klipy mají milionová zhlédnutí. U nás se zatím nejvíc blýskla v duetu "Hvězdáři" s Richardem Krajčem ze skupiny Kryštof a svoji pozici chce... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2023 14:37 v sekci Naživo
0
Michal Prokop - Čas je štastnej lhář / 1969 - 2021 8/10
Recenze: Michal Prokop bilancuje. Kompilace "Čas je šťastnej lhář" ale nejde příliš do hloubky Více než půl století trvající muzikantská kariéra, to je vždycky dobrý důvod k rekapitulaci. Michal Prokop se neohlíží poprvé - za sebou má dvě kompilační alba, přesto je výběr "Čas je šťastnej lhář" příjemnou... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2023 08:00 v sekci Recenze
0
Český slavík odtajnil součty hlasů. Ewu Farnou a Lucii Bílou dělily jen stovky bodů
Český slavík odtajnil součty hlasů. Ewu Farnou a Lucii Bílou dělily jen stovky bodů Po pátečním vyhlášení Českého slavíka si mnozí (včetně nás) posteskli, že organizátoři letos oproti zvyklostem u jednotlivých jmen neuvedli také počty hlasů. Nyní se tak konečně stalo a veřejnost si díky tomu může o... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2023 19:00 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Colours of Ostrava přivezou Queens of the Stone Age (15.11.2023 11:02)
- Sam Smith a další. Colours of Ostrava odtajnily část programu příštího ročníku (31.10.2023 07:11)
- Naživo: Festival Colours Of Ostrava skončil. V jeho finále zahráli Purple Disco Machine, Macklemore nebo Seun Kuti (25.07.2023 15:26)
- Fotogalerie: Poslední den Colours hrál všemi barvami (24.07.2023 10:02)
- Naživo: Šetří už i Macklemore. Největší letošní show Colours Of Ostrava byla ošizená (23.07.2023 21:55)
- Fotogalerie: Macklemore a jeho parta to na Colours parádně rozjeli (23.07.2023 20:16)
- Naživo: Je to v háji. I třetí den Colours Of Ostrava přišel o svou největší hvězdu (22.07.2023 15:38)
- Fotogalerie: Třetí den ostravských Colours ovládli Gilberto Gil, Tom Grennan a Ben Cristovao (22.07.2023 12:52)
- Naživo: Druhý den ostravských Colours ovládli geniální Jacob Collier a magická Ewa Farna (21.07.2023 20:04)
- Naživo: Jak živel jménem Jacob Collier řádil v Ostravě (21.07.2023 17:25)

ALBUM TÝDNE 48/2023

Barbora Mochowa
Will-o'-the-Wisp

Pražská zpěvačka Barbora Mochowa sice v roce 2020 vydala desku s písněmi Leonarda Cohena, ale na klasické autorské album jsme museli počkat celých sedm let. Její skvělý debut "Waiting For The White Raven" vyšel už v roce 2016 a teprve nyní na něj navazuje novinkou "Will-o'-the-Wisp".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 30.11.
Sierra (FR) (Café V Lese, Praha)
Čt 30.11.
The Crimson Marathon (UK) (Divadlo Archa, Praha)
So 02.12.
Jelen (CZ) (O2 Arena, Praha)
Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Burian Like She Ben Cristovao The Beatles Lucie Vondráčková Jana Uriel Kratochvílová Ewa Farna Kryštof Milly Honsová Viktor Sheen Sia AC/DC Taylor Swift Lady Gaga Adele Madonna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu