Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Český Brod... Jak jsme se brodili při dunění rocku

Vydáno: 08.07.2005 05:00 v sekci Naživo - Pavla Vraspírová | foto: facebook interpreta

Tradiční hudební festival Rock For People se již pojedenácté konal v Českém Brodě. Návštěvníci si mohli vybrat ze čtyř scén a více než sto dvaceti kapel. Hlavní zahraniční hvězdou byli bezesporu Garbage s charismatickou zpěvačkou Shirley Manson. Kapely, počasí i návštěvníci se opět dosyta vyřádili.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Shirley Manson (Garbage), Rock For People 2005 small
© Jiří Kosnar / musicserver.cz
Již jedenáctý ročník Rock For People se konal 4. až 6. července v Českém Brodě. Zeptáte-li se jakéhokoliv hudebního fanouška a pravidelného návštěvníka festivalů, který festival zahajuje léto, dostanete jednoznačnou odpověď: Přece Brod! Letošní ročník přivítal několik zahraničních skupin - např. US Bombs, očekávaný francouzský Babylon Circus či JJ 72, kteří až nápadně připomínají slavnější kolegy Placebo. Největším lákadlem festivalu byli ovšem američtí Garbage s nepřehlédnutelnou zpěvačkou Shirley Manson. Česká rocková scéna byla zastoupena zvučnými jmény typu Divokej Bill, Kryštof, Wohnout, Tři sestry, Vypsaná fixa či Aneta Langerová, která na Rock For People vystoupila již podruhé, tentokrát však se samostatným programem. Je nepsaným pravidlem, že v prvním červencovém týdnu občas zaprší... a neprší-li nikde jinde, v Českém Brodě sprchne se stoprocentní jistotou. Nejinak tomu bylo letos, kdy se návštěvníci probudili do sychravého úterního rána. Celý den pršelo, avšak fanoušci si počasím nenechali zkazit dojem z vystoupení jednotlivých kapel. K večeru to před Staropramen Stage a Filter Stage vypadalo jako v bahenních lázních.

Vašek Bláha (Divokej Bill), Rock For People 2005 small
© Jiří Kosnar / musicserver.cz
Přestože Rock For People oficiálně začínal 4. července, předchozí den byl připraven večírek pro nedočkavé. Tito první příchozí nemuseli na rozdíl od ostatních stát dlouhou frontu na pivo, tlačit se před vchodem či si mohli v klidu prohlédnout, co si na ně připravili stánkaři. Večírek pro nedočkavé však nepřinesl pouze tyto výhody, jako první scéna byla otevřena Rock&Pop Stage v obrovském stanu. Nespornou hvězdou večera byla úvalská skupina Medvěd 009, která publikum dostala do varu písněmi "Parní stroj" či "Olgoj Chorchoj", o který si fanoušci řekli jednohlasným skandováním. Po Medvědech na pódium vtrhl Štěpán Turek, letošní generál Hvězdné pěchoty SuperStar, se svými Discoheroes. Samozřejmě nemohla chybět píseň "Velká diskotéková stávka" se známým refrénem "Je tu stávka dýdžejů, jen ticho se valí z repráků..." Discoheroes sklidili se svým vystoupením úspěch a z koncertního stanu neodcházel nikdo se zamračenou tváří.

Marta Rybkin (Gaia Mesiah), Rock For People 2005 small
© Jiří Kosnar / musicserver.cz
V pondělí odpoledne spousta mladých dívek zamířila k Rock&Pop Stage, kde již zvučila kapela Bůhví. Nebýt popularity Ondřeje Brzobohatého, tuto formaci by asi mnoho lidí neznalo. Téměř všichni před vystoupením Bůhví seděli na zemi, jen u nápisu Backstage se houfovaly fanynky. Bůhví hráli tradičně dobře, dokonce Ondra dobře využil své sádry na levé noze a nápisem Bůhví celou dobu připomínal, kdo že vlastně jsou. Na Filter Stage mezitím připravovala své vystoupení skupina -123 minut, která opět nezklamala a přilákala opravdu hojné publikum i na blízké tribuny, odkud lidé poslouchali ve stínu s pivem či hotdogem v ruce. Další vystupující kapelou byli převážně dívčí Gaia Mesiah. Ti předvedli výborný výkon, jenž fanoušci náležitě ocenili.

Aneta Langerová, Rock For People 2005 small
© Jiří Kosnar / musicserver.cz
Pondělní večer nabízel na všech třech scénách zajímavé interprety. Na Filter Stage připomněl své hity Meky Žbirka, publikum si sborově zazpívalo kousky jako "Biely kvet" či "Dr. Jekyll a Mr. Hyde". Na jedinou píseň "Čo bolí to prebolí" dorazila i Martha. Po vystoupení Mekyho podstatná část návštěvníků řešila zásadní problém - zůstat na Filter Stage a poslechnout si první českou SuperStar Anetu Langerovou, nebo si jít zaskákat na pardubickou čtverku Vypsanou fiXu na Staropramen Stage? Nakonec se skákalo všude. Aneta zazpívala písně ze svého alba a přidala "Thank You" od Alanis Morissette. Při písni "Hříšná těla křídla motýlí" se nad hlavami rozsvítily mobily, to nadšení fanoušci posílali v přímém přenosu vystoupení domů. I takhle se dají poznat hity. Při Vypsané fiXe to v kotli před Staropramen Stage doslova vřelo, všichni pomáhali Márdimu zpívat, zazněly věci z nové desky i věci starší. Mezitím na Rock&Pop Stage dováděli kluci z Letů Mimo. A publikum je v tom nenechalo samotné a dovádělo také, jak se při Letech sluší a patří. Výborný koncert předvedla parta "už ne mladých, ale přesto skvělých lidí" Chinaski. Michal Malátný dobře a rád komunikuje s publikem, kapela si dokonce dovolila risk, kterému se někteří interpreti vyhýbají. Představili novou písničku, na kterou ovšem publikum reagovalo, jako by ji znalo léta.

Richard Krajčo (Kryštof), Rock For People 2005 small
© Jiří Kosnar / musicserver.cz
V úterý od rána hustě pršelo, ale kapely samozřejmě hrály podle časového harmonogramu déšť-nedéšť. Několik odvážlivců se vydalo na vystoupení Rudých koster, které umí zahrát pro třicet lidí stejně jako pro velký dav. Kytarista Wondrebra dokonce přiznal, že měl strach, že budou hrát jen pro stánkaře. I tak malé publikum je dokázalo náležitě potěšit, možná právě proto, že přišli především jejich skalní fanoušci. Rudé kostry jsou jednou z mála kapel, které nabízejí veškerou svou tvorbu zdarma na webu. Všechna čest. Lidovou tvorbu spojenou s rockovými melodiemi předvedlo seskupení Benedikta. Příjemné poskočení. Blížil se večer a všichni doufali, že přestane pršet. Valná část návštěvníků trávila odpoledne ve stanech a sbírala síly na nabitý večer. Od půl sedmé rozproudil ztuhlé publikum Richard Krajčo s Kryštofem. V kotli pod pódiem to začínalo vřít, což se mohutně projevilo na "tanečním parketu". Z původně travnatého prostoru se během chvíle stalo bahnité brouzdaliště. O to víc si publikum skákání do rytmu užívalo.

Matěj Homola (Wohnout), Rock For People 2005 small
© Jiří Kosnar / musicserver.cz
Po Kryštofech se na scénu vrhla parta Wohnoutů. Bratři Homolové se tradičně předhánějí v tom, kdo s kytarou vyskočí výš. Těžko říci, komu se to povedlo tentokrát. Představilo se také Duo Egon (Jirka Zemánek a Fenek Steiner) se svou nezaměnitelnou choreografií. Čtrnáct minut před koncem setu Matěj Homola oznámil, že právě vyčerpali svůj playlist, takže budou muset zavzpomínat na nějaké další písně. Zavzpomínali úspěšně i na kytarová sóla. Večer pokračoval v tempu do skoku díky úvalské formaci Divokej Bill. Billové si vystoupení viditelně užívali, při pecce "Lásko" si pozvali na pódium dvě třetiny Letů Mimo - Lookyho a Cvance. Sborový zpěv při "Malování" Billa ujistil, že v Českém Brodě jsou skutečně jako doma. Po mohutném potlesku frontman Vašek Bláha řekl, že si to snad ani nezaslouží, na to se strhla další vlna ovací, a tak Billové ještě jednu přidali. Při odchodu fanoušků se přihodil nejeden pád a nejeden propad do hlubokého bahna. Nejhezčí bylo, že se bahna málokdo štítil, většina si té nadílky s úsměvem užívala.

Holky blátivky, Rock For People 2005 small
© Jiří Kosnar / musicserver.cz
Další den ráno nocležníky probudilo slunce, které ale nestačilo na vysušení předešlé spouště. Proto velká část návštěvníků festival vzdala. Při pohledu na zabahněné a potrhané stany se nebylo čemu divit. Zajímavé bylo sledovat taktiky, pomocí kterých se lidé pohybovali mezi toitoikami a stany. Jedni zvolili variantu naboso, jiní sandále, další si ovázali nohy igelitkami. Mezi stany se zakopávalo o zabahněné chleby, ponožky, pláštěnky, spacáky, trika i někdejší obyvatele. Hlavní magistrála ve stanovém městečku byla naprosto neprůchozí, takže bylo nutno používat vedlejší "zkratky". Odpoledne zahrála hradecká skupina Terne Čhave, při které nezůstala jedna noha stát na zemi a jeden tep s klidovou frekvencí. Spojením romských rytmů s rockovým přídechem dokáží roztancovat i toho nejstrnulejšího posluchače. Na Staropramen Stage se představil vítěz letošní Coca-Cola PopStar - Temperamento. Na Filter Stage byl take opět nabitý program - čtveřice kapel Kurtizány z 25. Avenue, Mňága a Žďorp, Kollerband a Pražský výběr přitáhla spoustu fanoušků.

Hudební fanoušci, Rock For People 2005 small
© Jiří Kosnar / musicserver.cz
Téměř nikdo neodcházel bez nějakého suvenýru, hemžilo se to barevnými tričky RFP 2005, která se mísila s těmi z minulých ročníků. Před stánky s batikovanými hadříky se každou chvíli měnili potenciální nákupčí, u jednoho prodejce bylo možné koupit trička či kšiltovky různých skupin, takže stánkařům můžeme poděkovat za starost o návštěvníky, které takto uchránili od úpalu, později deště. Pořadatelé si s letošním ročníkem poradili dobře, jen by pro příště mohli zajistit pomocné síly na odklízení bahna, což se asi stejně nestane. Osvědčila se stanová scéna Rock&Pop Stage, která v horku sice žádnou výhodu nenabízela, ale v dešti se zde tísnilo mnoho lidí, kteří samozřejmě potěšili právě vystupující interprety. Bohužel širák, pod kterým se nacházely Staropramen a Filter Stage, tak nepropustný nebyl. Na druhou stranu na Rock For People se jezdí za hudbou a ne za hezkým počasím. To si může každý užít doma. Ale pozvěte si domů tolik kapel...

Rock For People, Český Brod, 4.-6.7.2005

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • RfP 2005 (Hudy, 08.07.2005 10:20) Reagovat

  Nó, ja tam sice nebyl, ale nepriklad moji kamosi jo, a ti to taky vzdali, a prijeli uz v utery vecer... :-( Videt jejich smutny drzky nebyl opravdu hezkej pohled... BTW v clanku mi chybelo trochu informací o headlinerech... :-P

 • Já tam byl (Jakub Procházka, 08.07.2005 12:06) Reagovat

  Pokud někoho odradilo úterní počasí pak opravdu udělal chybu - veškerý další program ač na blátě a za deště nebo ve středu na sluníčku byl opravdu skvělý! Sem teď trochu nachlazený, ale stálo to za to!

 • BESTFEST (CHEG, 08.07.2005 15:01) Reagovat

  Taky jsme si zkusil letos zase RFP a musím říct, že to byl vydařený festival ze všech stran.Déšť byl špatnej, ale dal se přežít a kdo neležel ve stanu, užil si Kryštof, Billa a halvěn Garbage, který fakt nezklamali.Velkým překvapením pro mě byli JJ72, kteří si můžou meřit s takovými velečinami jako Placebo. Solidní byla FiXa, neuvěřitelná Gaia Mesiah a perfektní Vartechovy Kurtizány. Ale viděl jsme už lepší vystoupení Výběru...Déšť ¨nedéšť, Rock for people se povedl...Děkuju

 • Dík (Petr, 09.07.2005 16:08) Reagovat

  Ten text mě zas jen utvrdil v názoru, který mám už asi tři roky, že jezdit na RFP je ztráta času. Proti některejm kapelám (třeba Fixa) sice nic nemám, ale ty stejně hrajou všude. Jestli ještě někoho něco dokáže překvapit na tak profláknutejch partách jako je Divokej Blil, pak je to asi fesťák přesně pro něj. Pro mě je důležitější, že na jednu zajímavou partu v Brodě připadá deset sraček a hlavně že tam až na výjimky každej rok hrajou ty samý ksichty. A to už nemluvím o tom, že místo aby pořadatelé objevovali nová jména, tak se veřejně šušká o tom, že si začátečníci prý za účast platí.
  A jinak mě pobavil úvod - tak Brodem prý začíná festivalová sezóna... Hm... A co těch asi tak padesát festivalů před ním. Jestlipak autorka slyšela někdy třeba o takovych festivalech jako jsou Beltine, Mezi Ploty nebo Zámostí (abych vybral namátkou ty, které mají návstevnost radove v tisicich divaku)???
  Kdepak RFP je festak hlavne pro opilce a ty, kteri jsou zajimavou muziku liny hledat...

 • to Petr z předchozího příspěvku: (Pavla Vraspírová, 09.07.2005 21:46) Reagovat

  O festivalech, které jsi jmenoval, jsem samozřejmě slyšela. V úvodu je uvedeno:"...který festival zahajuje léto, dostanete jednoznačnou odpověď: Přece Brod!..." Narážím na to LÉTO. Český Brod přece léto zahajuje, zmíněné festivaly se konají dříve. Jinak ti tvůj názor na RFP neberu, ale že by na něj jezdili jen opilci...a v takovém počtu, to se mi nezdá. Ale díky za příspěvek.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Slavná alba: Spletitý velkofilm "Goodbye Yellow Brick Road" je dodnes považován za nejlepší desku Eltona Johna
Publicistika: Slavná alba: Spletitý velkofilm "Goodbye Yellow Brick Road" je dodnes považován za nejlepší desku Eltona Johna Nechtěl zpívat, chtěl skládat muziku. Jenže pak zjistil, že jediný, kdo by mohl zpívat jeho skladby, je on sám. Řeč je o Eltonu Johnovi, jedné z největších hvězd, kterou kdy populární hudba měla. Nebýt desky "Goodbye Yellow Brick... čtěte zde
Vydáno: 15.05.2021 09:00 v sekci Publicistika
0
Herbert feat. Y'akato - The Way 8/10
Audio: Herbert ohlašuje nové album introvertní elektronickou ukolébavkou "The Way" Matthew Herbert připravuje na letošní podzim novou studiovku svého projektu, v jehož názvu využívá pouze své příjmení. Deska se bude jmenovat "Musca" a vyjde 22. října u vydavatelství Accidental Records. Britský elektronický... čtěte zde
Vydáno: 14.05.2021 08:05 v sekci Audio / Video | Audio
5
The KLF - The White Room (The KLF 1989 Director's Cut) 9/10
Recenze: The KLF dali virtuálnímu soundtracku "The White Room" nový sestřih The KLF ohlásili svůj návrat do doby streamovací. Série rarit má mít šest částí, jsme tedy v polovině. Tentokrát nadešel čas na jednu zásadní kapitolu tohoto příběhu, legendární album "The White Room". I v tomto případě... čtěte zde
Vydáno: 13.05.2021 12:45 v sekci Recenze
1
Pohled do českých hitparád - 18. týden 2021
Tomáš Klus opanoval s písněmi o Babišovi a Zemanovi český albový žebříček Kontroverzní téma nové desky Tomáše Kluse u posluchačů zafungovalo. Zpěvákova novinka "ČAUČESKU", která obsahuje kritické písně na adresu Andreje Babiše a Miloše Zemana, je u nás aktuálně nejprodávanější. V čele rádiového... čtěte zde
Vydáno: 12.05.2021 17:00 v sekci Novinky | České hitparády
12
Royal Blood - Typhoons 8/10
Recenze: Royal Blood na "Typhoons" zdárně experimentují s elektronikou Royal Blood z Brightonu jsou zpět. Se třetí řadovkou "Typhoons" jim produkčně pomohli Paul Epworth a Josh Homme z Queens Of The Stone Age. Ačkoliv si na ní Mike Kerr a Ben Thatcher zachovali svůj typický jednoduchý rockový groove,... čtěte zde
Vydáno: 12.05.2021 08:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Lucerna Music Bar Open Air se rozrůstá o další koncerty (14.05.2021 13:32)
- Fotogalerie: Na návštěvě u Wohnoutů. Ve studiu SONO točí desátou desku (05.05.2021 08:13)
- Audio: Pro všechny zamilované: Lipo a Kryštof společným songem "Jednou jsem slíbil" oslavují První máj (30.04.2021 16:02)
- Video: Wohnout oživili "Malého prince" (30.04.2021 13:16)
- Letní scéna koncertů Lucerna Music Baru letos bude v areálu Ledáren Braník (27.04.2021 11:53)
- Naživo: Vypsaná fiXa odehrála první letošní koncert pro lidi, pro auta a s novým basákem (24.04.2021 16:29)
- Video: Vypsaná fiXa přináší "Nedělní chvilku v jiné dimenzi" v podání fanoušků (20.04.2021 18:24)
- Garbage jsou zpět. V červnu vydají album "No Gods No Masters" (01.04.2021 14:56)
- Vypsaná fiXa zve akustickými předělávkami svých songů "K táboráku" (25.03.2021 16:41)
- Video: Tři sestry klipem "Ukážeme kuráž!" nevýrazně burcují fotbalovou reprezentaci (24.03.2021 15:45)

ALBUM TÝDNE 19/2021

Floex
Papetura (Original Game Soundtrack)

Tomáš Dvořák patří už roky mezi uznávané mistry soundtracků k herním adventurám. "Papetura" je však zároveň důležitý milník v jeho kariéře - Floex se zde posouvá do nového teritoria na rozhraní ambientu a neoklasické hudby. Vytváří tak pestrobarevný, hravý svět. Nádherný svět.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Tomáš Klus Coldplay Lady Gaga Taylor Swift Kryštof Ewa Farna Metallica Viktor Sheen Foo Fighters Vypsaná fiXa Mirai Billie Eilish David Stypka Pink Floyd Beyoncé Selena Gomez Metronome Prague Madonna AC/DC
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu