Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Hurá (české) kytary!

Vydáno: 25.02.2005 05:00 v sekci Publicistika - Vojta Kostelecký | foto: facebook interpreta

Prostřednictvím naší nové rubriky "Mapujeme českou scénu" bychom vám rádi přiblížili zajímavá jména z tuzemského hudebního "podhoubí". Pro začátek jsme vybrali několik nadějných kapel z české kytarové scény. Toneless, Miou-Miou, Living Room, Slot And Shade, Obří broskev, only... nebo Bek Ofis, to jsou kapely, o kterých byste měli vědět!

Na české hudební scéně se pohybují desítky a stovky v celorepublikovém měřítku "bezejmenných" avšak zajímavých kapel, které čekají na svou šanci. A právě na takové bychom vás rádi upozorňovali v naší nové rubrice "Mapujeme českou scénu". V první části vám představujeme několik nadějných skupin inspirujících se (nejen) ostrovní kytarovou scénou.

Je smutnou pravdou, že co se hudebních trendů týče, česká scéna škobrtá za celosvětovým vývojem vždy s několikaletým odstupem. A to je v době, kdy se ve světě jednotlivé styly střídají na vrcholu zájmu v sotva několikaměsíčních intervalech, opravdu tristní stav. Proto, jestliže se vám nyní v naší nové rubrice budeme snažit v krátkosti představit několik relativně zajímavých jmen na tuzemské kytarové scéně, bylo by bláhové si myslet, že mezi nimi narazíte na české The Strokes, natož třeba na takové The Hives. Tak daleko jednoduše ještě nejsme. Mnohem spíš jde o následovníky miloučkých, ale tak trochu neškodných kytarovek typu Coldplay nebo Travis. A co že mají námi vybrané kapely a jejich členové společného? Vesměs jim je něco kolem dvaceti - a jak už to v Čechách bývá, všichni se navzájem dobře znají a často spolu i vystupují. Kromě více či méně zřejmé inspirace britským kytarovým popem devadesátých let a s tím souvisejícím jednoznačným příklonem k angličtině, je spojuje také jasně deklarovaný distanc od "oficiální české scény".

Toneless
© www.toneless.info
A začneme rovnou jedním z největších objevů posledních měsíců. Toneless na sebe poprvé upozornili prostřednictvím talentové soutěže Coca-Cola PopStar, kde se dostali do semifinále, dobrý dojem tehdy udělali především na Jana P. Muchowa. Po tomhle "ne-úspěchu" se kapela prakticky rozpadla, zůstalo však tvůrčí jádro Filip Gemroth (zpěv kytara) - Matěj Porteš (klávesy, trubka) a vše začalo nanovo. V současné sestavě fungují Toneless sotva pár měsíců, jejich koncerty by se daly spočítat na prstech jedné ruky, přesto se jejich jméno šuškandou dostalo mezi ty správné lidi. Toneless bodují v hitparádě rádia Expres a budoucnost je, zdá se, jejich. Od pohledu jsou to "slušní, kultivovaní mladíci", kteří se jistě budou líbit i vaší mamince. Českou hudební scénu nehodlají zbourat razantním vystupováním nebo hudebním experimentátorstvím, ale na tom osobně neshledávám nic špatného (navíc to samé platí i o všech následujících skupinách). Materiál z jejich podomácku poskládaného demáče bych se nerozpakoval z fleku natočit a vydat jako regulérní album. Natolik je ta nahrávka - v mezích možností - dotažená, jednotlivé skladby bezchybně vystavěné, melodicky poutavé, aranžérsky trefné a také dobře zahrané a zazpívané. Že by čeští Coldplay? Nechme se překvapit.

Bek Ofis
© www.party.oukydouky.cz
Bek Ofis jsou další "slušňáčci" naprosto oddaní své věci. Jejich ambice rozhodně nejsou malé. Ve stručnosti by se daly shrnout do věty: "Chceme být maximálně úspěšní, chceme dobýt svět!" Bek Ofis přitom rozhodně nejsou žádní tlučhubové, svoji pozici si budují s rozmyslem. Hrají něco přes tři roky, přičemž ten loňský pro ně byl zatím zlomový. Zabodovali v soutěži rádia Beat (až za nimi skončili respektované formace Gaia Mesiah nebo Cocotte Minute) a jejich skladby se začaly objevovat i v playlistu pražského Expresu. Koncertů mají na kontě zatím pouze několik, ale už si kromě pražských klubů stihli zahrát i ve Vídni nebo Budapešti. Hudebně opět nejde o nic převratného, ale stejně jako v případě Toneless je i předností Bek Ofis dobrá souhra a cit pro nosné popové melodie, instrumentálně postavené na zvonivých kytarách sem tam líznutých funky.

Petr Pliska (Living Room)
© sofii / www.livingroom.cz
V nedávné době založenou formací jsou pražští Living Room. Jde o projekt zkušených muzikantů a - shodou okolností - bývalých členů skupiny Noc. Těm však "šéfuje" mladý skladatel a zpěvák (jinak též webdesigner) Petr Pliska (aka creativeboi). Ano, také Living Room sázejí na angličtinu a na "britpopový sound" a ani jim nechybí pro dobrou kytarovku to nejduležitější - talent napsat přehlednou "popovou" melodii s výrazným emotivním refrénem. Na pražské scéně si již vybudovali solidní pozici předskakováním zkušenějším kapelám (např. Roe-Deer). Living Room mají na kontě zatím jedno povedené EP "Sofa Songs", v současné chvíli pracují ve studiu za produkčního dohledu Ondřeje Ježka na novém materiálu.

Erik Ištvánfy (Slot And Shade)
© www.slotandshade.com
I kariéra dalších Pražáků Slot And Shade začíná po čtyřech letech, které skupina strávila hledáním ideální sestavy i vlastní hudební tváře, nabírat na otáčkách. Sestava se snad definitivně ustálila příchodem kytaristy Tomáše Vondráčka (ex-Salash) a nového klarinetisty, potažmo saxofonisty Petra Kolečka. A právě díky klarinetu se kapela zvukově aspoň částečně odlišuje od svých potencionálních konkurentů. Ani Slot And Shade se nesnaží objevovat nové hudební obzory, na druhé straně to však nejsou ani žádní styloví puritáni. Jejich základní hudební platformou je nekonfliktní a vcelku zábavný poprock, občas okořeněný stylovými odskoky tu ke ska, onde k folku. V současné chvíli S&S, jež nedávno absolovali úspěšné vystoupení před irskými hvězdám The Frames, nahrávají pod dohledem Aleše Zenkla první regulérní album, které by mělo spatřit světlo světa už letos na jaře.

Jakub Alexa (only...)
© www.onlythesongs.net
Důkazem toho, že i na severu republiky se kytarové muzice daří, jsou chomutovští only.... Vůdčí postavou téhle vcelku nenápadné, o to však příjemnější kapely je zpěvák a skladatel Jakub Alexa, kterého možná budete znát i jako moderátora tématického pořadu rádia Expres "Guitar Philosophy". Alexa, který příležitostně vystupuje i sólově (více zde), mezi své muzikantské vzory počítá kromě klasických jmen (Oasis nebo The Verve) hlavně frontmana již zmiňovaných Frames Glena Hansarda nebo gurua všech britských kytarovek Paula Wellera. A právě k němu má svými skladbami a projevem Alexa, potažmo kapela, poměrně blízko. Historie only... sahá až kamsi k roku 1998, ale teprve v posledních dvou letech o sobě tihle zadumaní rockoví písničkáři dávají výrazněji vědět. Potkat je tak můžete nejen v okolí Chomutova, ale stále častěji také v pražských klubech. Plánované natáčení prvního EP, na němž se měl podílet i Maťo Mišík, se ale zatím z finančních důvodů odkládá na neurčito.

Miou-Miou
© www.miou-miou.cz
Miou-Miou z našeho přehledu poněkud vyčnívají, a to nejen protože pocházejí z východočeských Pardubic. To, co je výrazně odlišuje od ostatních, je využití roztomile zpěvné francouzštiny a retro sound tak trochu à la Stereolab. Jasně rozpoznatelní jsou také díky "kudrlinkovému" kytarovému stylu Aleše Březiny, který se nedávno vzdal působení v Roe-Deer (aby následně přijal místo kytaristy v doprovodné kapele Anety Langerové). Miou-Miou jsou tak trochu dada, přesto své jemné písničky dokáží na koncertě pořádně rockově zahustit. Poprvé o sobě dali výrazněji vědět v loňském roce, kdy vydali kritikou velmi dobře přijaté minialbum "6 Chants Pour Les Chats" (viz recenze).

Obří broskev
© www.obribroskev.cz
Na závěr jsme si nechali "služebně nejstarší" kapelu z celého seznamu. Tou je původně českolipská parta Obří broskev. Historie téhle kapely se datuje už od roku 1994. I když si museli počkat dlouhých deset let, jako jediní z uvedených skupin mají Canny a spol. vydanou "velkou" desku "Vybrané scény z dětského snu" (viz recenze). Velice důležitou roli hrají u Broskve české texty - snové a těžko uchopitelné. Těm je podřízen i povětšinou jemný, v průběhu písní však často gradující kytarový doprovod. Kapela za občasného využití samplů, dechů a dalších nástrojů pracuje velmi zajímavě s atmosférou skladeb. Ty nejsou nějak přímočaré a průrazné, přesto jsou melodicky nápadité.

Skladby od výše zmíněných kapel si můžete stáhnout na těchto odkazech:

Toneless
Bek Ofis
Living Room
Slot And Shade
only...
Miou-Miou
Obří broskev

P.S.: Jste-li muzikanty nebo máte-li pocit, že víte o nadějné kapele, o které by se určitě mělo vědět, neváhejte a dejte nám vědět! Pro vaše tipy je vám k dispozici například tento mail. Podmínkou je však možnost stažení či poslechu alespoň dvou kompletních skladeb dané skupiny či interpreta na internetu!


NÁZORY
 • dobre (Frogy, 25.02.2005 09:09) Reagovat

  jenom dobre, ze se takovehle clanky objevuji

 • to nema chybu (kupl, 25.02.2005 11:00) Reagovat

  Fakt dik za tuhle novou rubriku. Doufam, ze budou brzy dalsi prirustky!

 • Thanx... (Kuba Alexa, 25.02.2005 12:28) Reagovat

  Krasnej clanek ... Diky.

 • klub circus (tom, 25.02.2005 12:55) Reagovat

  temer vsechny kapely popsane v clanku vystupuji v klubu circus v usti, 25. brezna - patek - v circu living room a only...

 • boo (boo, 25.02.2005 13:29) Reagovat

  Dobry napad,snad to bude mit naky pozitivni dusledky tohle snazeni predstavovat mene zname ci zcela nezname kapely.Jen by to chtelo aby semtam nakoukli producenti a vydavatele.Je pravda,ze u nas je vzdy vsechno o dva tri roky zpet,ale je to tim,ze kapelam co hrajou neco novyho tady u nas nikdo prostor neda.Vsechny zajima jen osvedceny recept,nikdo si netroufne prijit s necim novym aby nahodou neprodelal.Tu anketu bych ale zrusil pac tu budou hlasovat jen kapely a znami kapel:)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zrní - 16:07 7/10
Video: Premiéra: Zrní představuje home made klip "16:07". Vznikl během lockdownu Zrní plánuje na příští rok novou desku. Bude prý veselejší, možná folkovější a budou na ní jednoduché písničky o lásce. Ale ještě než se tak stane, ohlíží se kapela za albem "Nebeský klid" prostřednictvím videa k songu... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2021 10:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society
Nové desky 47/2021 - od Deep Purple přes Westlife po Black Label Society Vedle rocku a metalu od Deep Purple, Black Label Society, Rhapsody Of Fire, Apsu, Paula Gilberta nebo Nell a The Flaming Lips se činili i domácí hudebníci jako Kateřina Göttlichová, James Harries, Dalibor Janda, Blitz Union nebo Karel Mařík... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 16:35 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dan Bárta & Rozhlasový Big Band Gustava Broma - I Killed This Song At Karaoke Tonight 9/10
Recenze: Dan Bárta v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma vdechl na "I Killed This Song In The Karaoke Last Night" nový život známým hitům Covery jsou ošemetná disciplína. Dobře uchopená předělávka může originál pozvednout, ale máme tucty případů, kdy to byla skutečná vražda - tak jak to sebeironicky naznačuje název společného alba Dana Bárty a Rozhlasového Big... čtěte zde
Vydáno: 01.12.2021 08:00 v sekci Recenze
0
Me And That Man - New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2 8/10
Recenze: Me And That Man se na "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2" drží stejné hry jako posledně, kouzlo se ale začíná pomaličku vytrácet Desperátská úderka Me And That Man vedená frontmanem metalistů Behemoth se vrací a přiváží druhou část svého dark country-rockového opusu "New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2". Opět je to nahrávka plná hostů, které principál... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy
Rozhovory: Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy Romana Holého posluchači znají hlavně z formací J.A.R., Monkey Business či Sexy Dancers. Nyní přichází s debutovou sólovkou "Strážce klidu Vol. 1". "Nejosobnější deska, už jen proto, že je první, velmi upřímná, odkopaná, daleko... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: Aid Kid, Martin Kyšperský a Jakub König - Jak se nám spolupracovalo na "Řece" Lenky Dusilové (24.11.2020 17:00)
- Video: Bára Zemanová upekla s Bek Ofis chutný popový koláč (26.03.2014 18:14)
- Rozhovory: Olga Königová - Sopečný prach dělá jiné světlo (17.09.2013 12:00)
- Recenze: Křehká, hřejivá krása (03.09.2013 02:51)
- Recenze: Tunely, co maj' ti vlít novou krev (27.04.2012 08:00)
- Recenze: S Gormity, Babuchou a horečkou poletíme balónem (05.12.2011 00:00)
- Publicistika: Písně Nirvany, které máme nejraději (28.09.2011 08:45)
- Studentský majáles proběhne v Praze již v pátek (05.05.2011 10:46)
- Makrorecenze: Makrorecenze "Sever" Obří broskve (22.03.2011 05:00)
- Canny z Obří broskve vydává knihu komiksů (03.03.2011 16:54)

ALBUM TÝDNE 48/2021

Sting
The Bridge

V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho pilířů nelze při jeho mnohaleté praxi pochybovat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Coldplay Megadeth The Puppini Sisters The Stranglers Richard Dawson Newton Faulkner We Are Scientists Girls Aloud Metallica On Air Umakart Miranda Lambert Ed Sheeran Mnek The Record Company Herman Frank Howlin Rain Lainey Wilson Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu