VYHRAJTE: 3 x CD KHOIBY
Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Pozoruhodné, burcující, kontroverzní

Vydáno: 13.01.2005 05:00 v sekci Recenze - Michal Koch

Začíná být pomalu, leč jistě samozřejmostí, že určité zásadní koncertní události jsou zaznamenávány a vydávány nejen na tradičním cédéčku, ale též na DVD. Nejinak je tomu u nejnovějšího počinu Daniela Landy zvaného "Večer s písní Karla Kryla pro český národ". Zveme vás tedy k počtení o tom, kterak se vydařila DVD podoba tohoto záznamu.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
7/10

Daniel Landa - Večer s písní Karla Kryla pro český národ

Celkový čas: cca 133 min

Skladby:

Vydavatel: Sony BMG

Toto DVD zaznamenává stejný večer 11. června 2004 ve stejné Basilice Minor sv. Petra a Pavla na Vyšehradě jako CD, o kterém si můžete počíst zde. Myslím, že je celkem třeba podotknout, že zmíněná recenze cédéčka byla psána dříve, než jsem měl možnost shlédnout toto DVD, tudíž je ovlivněná pouze a jedině tím, co možno slyšeti na albu. Možná se ptáte, zda je DVD verze natolik odlišná, že by mohla změnit náhled na zvukovou verzi záznamu? Těžko říci, rozhodně ale mění náhled na "Večer s písní Karla Kryla" jako takový, a to z prostého důvodu - je zde zaznamenán celý, tedy včetně celkem pro vyznění vystoupení podstatných promluv Daniela Landy a jeho přátel mezi jednotlivými písněmi.

Skladeb se na DVD dočkáme stejných a ve stejném pořadí jako na CD, ovšem bez dvou studiových bonusových písní. Možná trochu trik na zapřisáhlé fanoušky, aby zakoupili oba nosiče, ale proč ne, cédéčko tím získává své kouzlo. O ztvárnění Krylových geniálních dílek (zpěv, aranže atd.) se nebudu rozepisovat, opakoval bych již jednou napsané v recenzi alba. Pojďme se věnovat tomu, co z CD neuslyšíte. Tak v prvé řadě zvuk v dolby kvalitě. DD 2.0 je velmi tiché a příliš placaté na to, aby byl důvod v tomto formátu poslouchat příliš mnoho. To prostorové formáty DD 5.1 a DTS jsou jiného ražení - krásně plné, plastické, každý nástroj a hlas skvěle čitelný. Osobně doporučuji DTS, které díky jemné, sotva znatelné ozvěně dává i posluchači sedícímu v obývacím pokoji pocit, že se ocitl skutečně v kostele.

Jak již bylo řečeno, mezi písněmi hovoří jak Landa, tak jeho hosté. Josef Zámečník a Alena Schutová krátce citují ze Starého a Nového Zákona, kteréžto výňatky Landa doplňuje o svůj výklad či své chápání přečteného. Polský kněz Zbigniew Czendlik a biskup Václav Malý pak hovoří takříkajíc sami za sebe. Nejčastějším mluvčím večera je ale pochopitelně hlavní protagonista. Vyslechl jsem jeho slova, myslím, celkem pozorně a tudíž doufám, že jsem vyhověl jeho žádosti, která zazní z reproduktorů ihned po vložení DVD do přehrávače: "Zdravím a byl bych rád, kdyby z tohoto DVD zaznělo to, co tam je, a ne to, co tam není!". Daniel Landa je vskutku národní a lidský buditel, lepší slovo mě nenapadá. Pokud mu při jeho proslovech hledíte do očí, zjistíte, že vše, co praví, myslí naprosto vážně a upřímně. Možná proto, a nebo snad protože jsem měl před lety možnost s ním dělat rozhovor a promluvit si tváří v tvář, mu v tomto ohledu naprosto věřím. Problémem dle mého názoru není, že hovoří o pojmech jako vlast, pravda, síla, přátelství, dobro nebo láska, naopak je dobře, že o nich vůbec někdo hovoří. Problém je v tom, kolik patosu při tom na člověka dolehne. Landa tato sama o sobě velká slova činí ve svých ústech ještě většími. A přidá-li se k tomu jeho znechucení okolním světem nebo alespoň některými jeho aspekty (a nic na tomto znechucení nemění ani to, že už ví, že svou pravdu druhým do hlavy nevtluče a vtlouci ani nemůže), vychází z toho všeho nakonec podivný patvar, do kterého mi Krylův odkaz básníka zrovna dvakrát nezapadá. S lecčíms se dá souhlasit, něco působí naivně, někdy člověka z toho všeho zvedání praporů a vzhlížení k hrdinům trochu mrazí, a to si pak říkám: co s tím má společného Karel Kryl a jeho odkaz? Leč dosti filozofie a hurá zpátky k DVD.

Kromě kompletního záznamu "Večera" se dočkáme pochopitelně i nějakého toho bonusu. V menu, hudebně podmalovaném celou skladbou "Morituri te salutant" (jak protivná dokáží být menu DVD podmalovaná třeba jen opakující se půlminutovou ukázkou), se nabízí vedle výběru jednotlivých písní koncertní klip "Karavana mraků" v obrazovém formátu 4:3 (koncert je s obrazem širokoúhlým) se zvukem DD 2.0, což je položka poněkud zbytečná, neb skladba je se stejnými záběry i součástí koncertu. Dále zde máme sedmnáctiminutový rozhovor s Danielem Landou na téma společnost, politika, Bůh a cesta k němu a samozřejmě Karel Kryl. Zajímavé povídání, pokud skutečně posloucháte, co Landa vlastně říká, čímž samozřejmě nijak neupírám ctěnému čtenáři nárok na nesouhlas s řečeným. A na závěr jsem si ponechal bonus nejlepší, a sice třičtvrtěhodinový dokument "Z příprav". Sledovat Landu zkoušejícího se sborem a hudebníky Krylovy písně je vskutku velice zajímavé, místy dokonce poučné. Ukazuje se zde naplno, že je především muzikantem - stačí sledovat, jak mu zazáří oči, když sbor konečně zazpívá nějakou pasáž podle jeho představ. Jen je škoda, že dokument není datován, protože mám dojem, že ukazuje důvod, proč nejsou aranže skladeb na tomto koncertu tak nápadité, jak bych očekával - vypadá to totiž, že na přípravy bylo žalostně málo času.

"Večer s písní Karla Kryla pro český národ" je počinem rozhodně zajímavým, rozhodně přínosným a DVD s jeho záznamem je vyvedeno velice kvalitně. Celé vyznění by bylo jistě ještě lepší, kdyby se Daniel Landa v kompozici večera a zejména ve svých promluvách nesoustředil výhradně na to, CO chce sdělit, a nějakou energii věnoval také tomu, JAK to sděluje. Netvrdím, že je forma důležitější než obsah, ale na druhou stranu - napsal snad někdy Karel Kryl verš s nějakým formálním nedostatkem? Já takový neznám.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Landu nesnasim (boo, 13.01.2005 06:55) Reagovat

  Nechapu jak se muze nekdo takhle hudebne angazovat po tech deskach co vydal,z nasilnickeho blbecka a skina se stane nekdo,kdo predcita z bible,je to pakarnik a jeste vetsi pakarnici jsou lidi co mu to zerou,s cim prijde priste,radeji nepomyslet,dela si co chce,problem je v tom,ze mu to nikdo nerekne pac z neho maj vsichni vitr a ja se ho bojim taky,totalni maras.
  Tohleto DVD a cela ta saskarna s Krylem neni zadnym prinosem,je to nesmyslny projekt.

 • Díky Dane (Radek, 13.01.2005 07:08) Reagovat

  Jednoznačně souhlasím ve všem z Danem a ti co píšou,že je skin a fašista jsou chudáci.Chce to jen poslouchat co Dan říká: má rád Karla jako spousta lidí a těžce se taky smiřuje s tím bordelem u nás v zemi a v naších duších a srdcích.Jenže spousta lidí se nesnaží Dana pochopit hlouběji a okamžitě ho odsoudí.Každý má nárok na svůj názor,takže ho těm co nadávají na Dana neberu.Já jsem starší než Dan a obdivuju ho a tady díky němu můj 12letý syn poslouchá Karla a hraje ho na kytaru-čímž mně splnil můj sen,na který já-hudební antitalent prostě nemám. Takže díky Dane,jen tak dál a budu vždy s tebou. Radek

 • landa x recenze (dejvi, 13.01.2005 07:26) Reagovat

  1. Landy už je poslední dobou trošku moc a myslím, že mu to škodí, alespoň já to tak vnímám
  2. recenze je trošku komplikovaná
  /zbytečně/

 • Sranda (David Lípa, 13.01.2005 08:19) Reagovat

  Koncert průměrný. Landa se choval jako komik, dost jsem se nasmál a díval se až do konce s otevřenou pusou. Ale jinak to byl koncert především o prznění našeho velkého básníka a snahu vyléčit si mindrák. Daník asi fakt neměl lehký dětství, viděl bych to na klinického psychiatra.

 • Skrytá reklama??? (Mafioso, 13.01.2005 10:09) Reagovat

  Musím konstatovat, že než jsem dostal do ruky toto DVD, slyšel jsem na něj (i na CD) spoustu různých názorů. V jednom ale byly všechny ve shodě - že je zajímavé! Ano, s tím musím souhlasit, je zajímavé, ale... Jako dlouholetý a opravdu "zažraný" fanoušek Dana Landy, který měl možnost se s ním i osobně setkat jsem byl opět (jako již jednou u Smrtihlava) velmi překvapen, kam až se dokáže Dan pustit. Nemůžu říci, že to co udělal není dobré, to rozhodně ne! Je to dobré! Je v tom jeho duch, jeho názory, jeho JÁ! Přesto jsem opravdu nebyl nadšen. Jak již píše autor recenze, pravděpodobně měl Dan a celý sbor málo času na přípravu... nevím, neumím to posoudit, ale aby texty Karla Kryla ČETL z papíru... To snad nemusel! Chápu jeho hlasovou indispozici po zánětu hlasivek, chápu, že některé pasáže byly obtížné, přesto - zkuste se zaposlouchat a zjistíte, že v místech, kde spadl do hlubokého basu zní zpěv podstatně lépe než na mnoha místech použité hlasité, někdy i zbytečně vysoké chraplání. A pak - celý koncert mi připadal jako "skrytá" (???) reklama na prezentující se řád, kde si bratři a sestry dokáží říci "Mám Tě rád", kde dokáží věnovat své úsilí a finance lidu, kde... Je jasné, že je nutné o sobě dát vědět, že existují, ale proč koncertem DANA LANDY? Proč písní Karla Kryla??? Pokud by to byl jakýkoliv jiný koncert, tak by asi nepřišlo tolik lidí... možná?? Ať se na to koukám z jakékoliv strany, přijde mi celé toto dílko jako takový malý podfuk na Danovi a Karlovi příznivce.... Ovšem třeba je to jen můj subjektivní dojem... Přesto na Dana Landu ani na Karla Kryla nezanevřu a jejich písně si znovu rád poslechnu, i když radši bez toho "všeho" kolem!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Slayer, Anthrax, Tipsport arena, Praha, 25.6.2019
Naživo: Konec bez trapností. Slayer se v Praze rozloučili v plné síle Thrashmetalová ikona Slayer vyrazila na své údajně poslední turné a během něj poctila návštěvou i českou metropoli. Pokud šlo skutečně o rozlučku s tuzemským publikem, proběhla více než důstojně. Americké kvarteto totiž... čtěte zde
Vydáno: 26.06.2019 11:30 v sekci Naživo
6
Dead Can Dance, Kongresové centrum, Praha, 24.6.2019
Naživo: Dead Can Dance svým posluchačům v Kongresovém centru otvírali srdce Sedm let si museli fanoušci australských Dead Can Dance počkat, než mohli znovu naživo zhlédnout jejich koncert, a tak není divu, že ten pondělní byl v mžiku vyprodán. Místem bylo opět Kongresové centrum a je nutno dodat, že velmi... čtěte zde
Vydáno: 25.06.2019 18:40 v sekci Naživo
4
Disturbed, Malá sportovní hala, Praha, 24.6.2019
Naživo: Disturbed v Praze bojovali proti depresím Tentokrát to o hudbě moc nebude. Disturbed jsou sice solidní rockoví řemeslníci, ale kromě pár zářezů na začátku fungování a jednoho coveru, který jim po letech nakopl kariéru nevídaným způsobem, zase tak výjimeční muzikanti... čtěte zde
Vydáno: 25.06.2019 10:30 v sekci Naživo
6
Jan Bendig - Nazývají mě romským princem
Rozhovory: Jan Bendig - Nazývají mě romským princem Několik let po SuperStar se sice Jan Bendig hledal, nyní se ale těší mimořádnému zájmu posluchačů. Oslovil je spojením latino hudby a romštiny, čímž se podle jeho vlastních slov stal nezaměnitelným. "Pochopil jsem, že to je můj... čtěte zde
Vydáno: 25.06.2019 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
9
Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 21.-22.6.2019
Naživo: Dramaturgie Metronome Festivalu se stále drží zpátky, zvítězila nadčasovost Pražský Metronome Festival se pozvolna rozrůstá. Zapracoval na zázemí, dramaturgicky se však drží v zajetých kolejích, které jdou na ruku konzervativnějšímu publiku. Je otázkou, zda se v dlouhodobém horizontu tento přístup... čtěte zde
Vydáno: 25.06.2019 00:08 v sekci Naživo
5
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Daniel Landa v novém singlu marně volá: "Hoří horizont" (27.10.2018 18:46)
- Publicistika: 21. srpen 1968 - písně té doby a o té době (21.08.2018 08:10)
- Na okraj: Landa, Ortel, Brichta a Čok. A kdo bude další? (18.01.2016 10:05)
- Iron Maiden jsou opět nejprodávanější, Landa jim však dýchá na záda. Rádia stále ovládá Kryštof (23.09.2015 13:00)
- Recenze: Až příliš temné "Žito" Daniela Landy (22.09.2015 12:00)
- Naživo: Daniel Landa na Velekoncertě představil svůj životopis bez příkras (13.09.2015 12:00)
- Nové desky pro 37. týden (13.09.2015 05:00)
- Daniel Landa dokončil album "Žito". Fanouškům ho představí v den svého Velekoncertu (26.08.2015 08:15)
- Nové desky pro 17. týden (26.04.2015 11:23)
- Recenze: "Bratříčku, zavírej vrátka". Krylovy písně nestárnou ani po šestačtyřiceti letech (24.04.2015 13:49)

ALBUM TÝDNE 25/2019

Hollywood Vampires
Rise

Před čtyřmi lety, když byli v řadách Hollywood Vampires muzikanti jako Matt Sorum nebo Duff McKagan, to vypadalo na krátkodechý projekt, kterým si staří rockoví bardi udělají radost a zároveň vzdají poctu zesnulým kolegům. Ejhle, nestalo se - "Upíři z Hollywoodu" právě přicházejí s novou deskou "Rise".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 26.06.
Mark Knopfler (UK) (O2 Arena, Praha)
Čt 27.06.
Walk Off The Earth (CAN) (Forum Karlín, Praha)
Út 02.07.
Low (USA) (MeetFactory, Praha)
St 03.07.
Balaton Sound (Balaton, Balaton)
So 06.07.
Lucy Dacus (USA) (Chapeau Rouge, Praha)
Ne 07.07.
Ed Sheeran (UK) (Letiště Letňany, Praha)
Pá 12.07.
Sting (UK) (Zámecká zahrada, Slavkov u Brna)
So 13.07.
Marcus & Martinus (NO) (Zámecká zahrada, Slavkov u Brna)
Po 15.07.
Czech Music Crossroads (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Út 16.07.
Rammstein (DE) (Eden Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Cure Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof Sia Ewa Farna Karel Gott Rihanna Adele Beyoncé AC/DC Rammstein Nine Inch Nails Linkin Park Britney Spears Muse Kylie Minogue Imagine Dragons Aneta Langerová
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver