Publicistika

Dejte si na pozor aneb nová jména pro rok 2004!

27.01.2004 05:00, Karel Veselý

Ve světě popu se dá jen velmi obtížené předpovídat, kdo v nejbližší budoucnosti zazáří. Přesto jsou tady se změnou letopočtu nejen ankety shrnující nejlepší počiny roku minulého, ale i ty, které upozorňují na to, na které projekty je třeba si dát pozor v roce, který právě nastal.

Psát o tom, co se v hudbě děje právě teď? To přece dovede každý! Proč raději nepsat o tom, co se bude dít v nejbližší době. Několik prestižních hudebních tiskovin si zahrálo na prognostiky a předpověděli, které hudební projekty vyletí v roce 2004 mezi hvězdy.
Keane Hudební redakce BBC Online vypracovala už podruhé anketu Sound Of 2004. Otázali se lidí z branže (rozhlasových dramaturgů, novinářů, kritiků i šéfů vydavatelství), kteráže nová jména bychom si měli už teď zapamatovat. Důležitý je fakt, že většina hlasujících vlastně sama o slávě nováčků rozhoduje, ať už od psacího nebo nahrávacího stolu. Jen pro zajímavost - loni ve stejnou dobu figurovala v jejich seznamu žhavých novinek jména jako 50 Cent, Sean Paul, The Thrills nebo Dizzee Rascal. Takže samá trefa do černého, že?
A jak to dopadlo letos? Je jasné, že Britové věří svým kapelám. Slavný DJ z Radio 1 Steve Lamacq dokonce tvrdí, že nový rok bude pro britskou hudbu, která posledních několik sezón paběrkuje, zcela přelomovým. Na samotném vrcholu letošního Sound Of 2004 je skupina Keane z východního Sussexu. Sami svoji hudbu popisují jako "rock bez kytar" a "Radiohead, kteří předělávají A-Ha", už vydali dva singly na nezávislé značce Fierce Panda (začínali tam třeba Coldplay, Ash nebo Idlewild) a právě podepsali smlouvu s Island. Pro ně dokončují svůj debut, kterému bude v únoru předcházet singl "Somewhere Only We Know". Mnohem blíže opravdové slávě je skotská partička Franz Ferdinand, kteří jsou v seznamu druzí. Čtveřice sebevědomých mladíků už převrátila vzhůru nohama Glasgow a s novým singlem "Take Me Out" dokonce skončila na trojce britského žebříčku. Hudební časopisy na jejich prvním singlu "Darts Of Pleasure" nejvyššími známkami nešetřili a byl k nalezení na mnoha seznamech nejlepších skladeb roku. Na trojce je garageový producent Wiley z východního Londýna. Loni spolupracoval na albu "Boy In The Corner" velkého objevu Dizzee Rascala a vydal několik undergroundových singlů kombinujících syrový zvuk UK garage a dubu. I jeho debutové album by se mělo objevit v první třetině tohoto roku. Britové věří i punk rockové skupině Razorlight a také mladé soulové zpěvačce Joss Stone, které se v zasvěcených kruzích přezdívá "bílá Anetha Franklin", přestože jí ještě není ani osmnáct. Hodně britských novinářů také upozorňuje na skupinu Snow Patrol, kteří už loni vydali debutové album "Final Straw" na malé značce (důvod, proč nemohli být do pořadí Sound Of 2004 zařazeni). O trajektorii jejich kariéry napoví singl "Run", podle mnohých potenciální obrovský hit.
Franz Ferdinand Své favority zveřejnil i presižní a vlivný hudební časopis NME. Ten dává jednoznačně přednost rocku před černošskou urban music a své miláčky rád a hlasitě propaguje. The NME Hot List 2004 také především upozorňuje na Franz Ferdinand a mezi dalšími jmenuje hardcoreovou sestavu z LA The Bronx, nad kterou drží ochranou ruku bývalý kytarista Guns 'n Roses Gilby Clarke. Hal a The Killers z Las Vegas prý budou pokračovat v rozdělané práci návratu rocku ke svým kořenům, jak to dělají třeba The Strokes a The White Stripes. Další horká želízka v ohni NME jsou The Ordinary Boys a The Zuttons.
Portály, které se věnují nezávislé kytarové hudbě, radí vsadit na Junior Boys. Jejich loňské EP "Birthday" letos dostane bratříčka v podobě dalšího EP "High Come Down" a snad i velké desky. Neuchopitelný amalgán popu, kytarové melancholie, ale také inventivních two stepových beatů by měl zaujmout nejenom fanoušky indie scény. Dodejme jen, že jsou z Kanady a vydávají na londýnském labelu Kin, nad kterým drží ochranou ruku Warp Records - vlivný vydavatel podivné elektronické hudby (Aphex Twin, Squarepusher). Další často zmiňovaná jména v podobných periodikách jsou Ludes, Hot Chip nebo Secret Machines, trojice z Texasu, která je v péči Jasona Pierce ze Spiritualized. Tato scéna je ovšem obyčejně velmi nepřehledná a žádné hvězdy se v ní ani neobjevují (o to je však zajímavější).
Kayne West Je těžké odhadovat, kdo bude příští rok v této době v Americe nejúspěšnějším nováčkem roku, dá se však se značnou jistotou předpokládat, že to bude někdo z oblasti populární černošské hudby. A pokud bych si já osobně měl na někoho vsadit, tak by to byl Kayne West. Producent, který napsal hity pro Alicii Keys, Jay - Z ho nebo Ludacrise se vrhá na dráhu rappera (kterým prý původně býval), a to sice s únorovou deskou "The College Dropout". Deska ještě nevyšla a už z ní má dva hity a na ní zástupy hvězdných hostů. Vzhledem k tomu, že West miluje starý soul a jeho hip hop je na hony vzdálený gangsterským fantaziím 50 Centa či Eminema, mohl by uspět i za hranicemi Ameriky. Dalším jménem, který je prý třeba si zapamatovat, je rapper Immortal Technique, který si cestu ke slávě pečlivě vyšlapává pirátskými mixtapes a tento rok by konečně mohl prorazit. Jména, která se také často objevují jako potenciální nové hvězdy jsou následující: Crooked I, The Game, Cuban Link, Jinx Da Juvy, Triple Seis, Jin. Všichni mají smlouvy u velkých firem (což je, ehm, dobrý předpoklad, jak prorazit do žebříčků) a letos vydávají svoje debutová alba.
Pokud se chcete nechat překvapit, je samozřejmě lepší na všechno, co jste zde četli, hnedle zapomenout. A vůbec, nedělám si žádné iluze, že nás tento rok v hudbě nepřekvapí. Stalo se to vždycky, tak proč by to nemělo být znova.

Názory

Vložit názor

Zaškrtněte, pokud nechcete zobrazit u svého příspěvku Váš e-mail.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na následující otázku nebude názor přidán.

  • Snow Patrol (Jirka T., 27.01.2004 18:25) Reagovat

    Snow Patrol, co vim, vydali jiz nize uvedena alba. Nebo ze bych vlastnil naky nevydany?
    -Final Straw + 2 Bonus Tracks
    -When It's All Over We Still Have to Clear Up
    -Songs for Polarbears

  • Franz Ferdinand (Jirka T., 27.01.2004 18:55) Reagovat

    Limited Vinyl
    Franz Ferdinand - Live 2003 - in the great tradition of the times up buzzcocks and spunk the pistols bootlegs from the 70's comes this official live set from franz ferdinand. it is limited to just 500 copies in the uk and comes in hand stamped labels and photocopied sleeves. franz will become 'the' band of 2004 with their mix of television, josef k and the strokes. a very impressive and great sounding bootie. One per customer.
    SOLD OUT
    Album F.F. 9.2.2004 (Domino)

  • Snow Patrol - Run (Ivona, 10.06.2004 22:36) Reagovat

    Tahle písnička mě fakt vzala! Je nádherná!!!!! Vždycky jsem měla strašně ráda skupiny z Britských ostrovů. Mými favority i nadále zůstávají COLDPLAY, ale Snow Patrol jsou taky skvělí!!!!Vřele doporučuju obě skupiny!


    No...vlastně i Manic Street Preachers, Travis a irské The Frames:-)))))

  • Patrol a Franz (GarageFlower, 13.06.2004 16:12) Reagovat

    já znám jen jeden song od Snow Patrol - How To Be Dead - a nemůžu se jí nabažit. Taky jsem někde četla, že už maj docela dost desek. A Franz Ferdinand je taky úžasnej...

  • Keane (Keane & The Beatles Navždy, 06.11.2004 20:05) Reagovat

    ano,tak tohle se povedlo.keane v británii hodně milovali a ještě pořád spousty lidí milují!! o keane se hodně zajímám a musím říct,že koncerty mají v británii beznadějně vyprodané až do ledna 2005..... to má někdo štěstí =))

Album týdne 21/2012

Na okraj Lukáše Bendy

Bene, řekni prdel, máš na to?


Nadužívání slovního spojení česká malost považuju za největší českou malost. Jsme mistři světa v komentářích a diskuzích na netu, ale pro pochopení legrace abychom si zaletěli na jinou planetu. Rozhořčené reakce, které vyvolal Ben Cristovao se svým novým super(s)hitem "Prdel", budiž toho důkazem.

Termín česká malost je tentokrát na místě. Arbitři jediného správného vkusu nezastavili začátkem května v komentářích - ať již na musicserveru nebo kdekoliv jinde - pusu. Jaký je ten Ben Cristovao pozér! Vlastně vůbec nemá ...

celý článek »

Filmserver.cz píše

CoKdyKde

Ne 03.06. Kyuss Lives! (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

So 16.06. Respect Festival 2012 (Štvanice, Praha)

Ne 24.06. She Wants Revenge (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

Po 25.06. Sting (UK) (O2 Arena, Praha)

Čt 28.06. Ugly Kid Joe (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

více akcí