Recenze CD

Nejen o táboráku a ošklivých penězích

23.09.2003 05:00, Ladislav Tajovský

Trh s hudebními nosiči je každoročně zaplavován nepřeberným množstvím různých výběrů, tanečních lig, firemních samplerů apod., které mají nejčastěji společné to, že jsou zbytečné. CD "Folkové léto" do této kategorie patří i nepatří. Jeho recenzi si přečtěte na následujících řádcích.

5/10

Různí - Folkové léto

Celkový čas: 59:14

Skladby: Pavla Milcová - Červené jabl'čko, Ginevra - Do plnejch džbánů, Jan Zubryckyj - Když andělé neberou, Přístav - Vyprávěj, Pavlína Jíšová - V proutěném křesle, Poupata - Ve službách krále, Slávek Janoušek - Zůstat tam kde jsem, Žofie Kabelková - Stanu se břízou, Vltavín - Kruhy, Jiří Dědeček - Romance postmoderní, Devítka - Holka od koní, Bokomara - Schovám se do tvých dlaní, Radůza - Půjdu kam chci, Robert Křesťan - Na španělských schodech, Fleret - Pláňka, Asonance - Bitva u Harlaw, Tempo di vlak - Línej vlak, Jindra Kejak - Dobrou noc

Vydavatel: BMG

Proč BMG vydává osmnáctipísňový sampler tzv. folkových písní, když její "koně" tvoří méně než polovinu (přesněji sedm) zastoupených interpretů, není zcela zřejmé a nutno podotknout, že autor recenze neučinil příliš mnoho kroků k tomu, aby se dobře utajeného smyslu dopátral. Prostě se stalo a my se podívejme na obsah. Smysluplnost ponechme povolanějším, resp. těm, kdo o takovýchto záležitostech rozhodují. Jak bylo výše uvedeno, CD obsahuje osmnáct položek jdoucích od vyloženě kotlíkářsko-nedvědovského hudebního odvaru (Ginevra, Přístav, Devítka, Tempo di vlak, Vltavín, Poupata) až po takové "ryzí" folkaře, jakými jsou Robert Křesťan, úvodní Pavla Milcová či Radůza.
Kladem podobného výběru může být fakt, že poslech byť i jen jediné skladby některých interpretů zkrátí čas při rozhodování o nutnosti či užitečnosti opatření si celého alba. U těch uvedených výše v závorce se tedy ani vy neračte obtěžovat. Jsou zde však i tací, jejichž tvorba by rozhodně neměla ujít bližší pozornosti, ať už se jedná o prověřeného (ovšem nikoli provařeného, to pozor!) Roberta Křesťana a skladbu z jeho dickinsonovského alba "Na španělských schodech" či objev posledních let Radůzu a "Půjdu kam chci". Neméně dobře působí svérázný Honza Zubryckyj či jako vždy sarkastický Jiří Dědeček s "Romancí postmoderní" (ačkoliv na jeho poslední desce najdeme povícero výraznějších a povedenějších písní).
Pokud jde o kvalitu, do stejného ranku můžeme zařadit Slávka Janouška a Pavlínu Jíšovou, kteří si přes profláklost svých osobních "škatulek" zachovávají odstup a nadprůměrnou dávku věrohodnosti. Překvapením pro neznalé pak může být sympatický projev nadějné Žofie Kabelkové ve "Stanu se břízou" s krásným textem osvědčeného I. Cicvárka.
Chcete-li si i vy zavzpomínat na letní noci strávené s partou někde na osadě u řeky, raději si pořiďte alba svých oblíbenců s kytarou a šátkem kolem krku, kde se dočkáte nerušeného rozjímání o lásce, provoněných mezích a kráse toho zaručeně pravého kamarádství. Na tomto výběru by se mohlo stát, že vás nemile překvapí píseň úplně jiného ražení. A to - uznáte - za ztrátu iluzí určitě nestojí.

Názory

Vložit názor

Zaškrtněte, pokud nechcete zobrazit u svého příspěvku Váš e-mail.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na následující otázku nebude názor přidán.

Album týdne 21/2012

Na okraj Lukáše Bendy

Bene, řekni prdel, máš na to?


Nadužívání slovního spojení česká malost považuju za největší českou malost. Jsme mistři světa v komentářích a diskuzích na netu, ale pro pochopení legrace abychom si zaletěli na jinou planetu. Rozhořčené reakce, které vyvolal Ben Cristovao se svým novým super(s)hitem "Prdel", budiž toho důkazem.

Termín česká malost je tentokrát na místě. Arbitři jediného správného vkusu nezastavili začátkem května v komentářích - ať již na musicserveru nebo kdekoliv jinde - pusu. Jaký je ten Ben Cristovao pozér! Vlastně vůbec nemá ...

celý článek »

Filmserver.cz píše

CoKdyKde

Ne 03.06. Kyuss Lives! (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

So 16.06. Respect Festival 2012 (Štvanice, Praha)

Ne 24.06. She Wants Revenge (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

Po 25.06. Sting (UK) (O2 Arena, Praha)

Čt 28.06. Ugly Kid Joe (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

více akcí