Dvacet nejlepších domácích desek roku 2017 podle musicserveru (5-1)

12.02.2018 15:00 - Redakce | foto: facebook interpreta

Někdo říká, že dobré hudby je málo, my říkáme, že dobré hudby je hodně. A skvělé taky. Z desek, které v Česku a na Slovensku vyšly v minulém roce, hlasovalo 22 redaktorů musicserveru pro celkem 81 alb, z nichž vzešlo dvacet nejlepších. Které domácí nahrávky se umístily na prvních pěti pozicích?
zahraniční desky: 40-31 | 30-21 | 20-11 | 10-1
domácí desky: 20-16 | 15-11 | 10-6 | 5-1
zahraniční videoklipy | domácí videoklipy | objevy domácí scény


5. Zrní - Jiskřící

Zrní - Jiskřící
Čtyři Honzové a jeden Ondřej, to je stálá a neměnná sestava kapely Zrní, která spolu funguje a tvoří již sedmnáct let. Jejich cesta loni pokračovala šestou řadovou deskou, která dostala název "Jiskřící", na níž jejich alternativní tvorba dostala nádech patřičného električna, se kterým jim pomohli producent Ondřej Ježek a elektronický experimentátor Jonatán Pastirčák alias Pjoni. Risk se rozhodně vyplatil. Aktuální deska oproti těm předchozím v deseti písních vybočuje zvukově i obsahově. Zkraje loňského roku v Madridu natočili album, které fanoušky rozdělila na dva tábory. Nahrávka je to každopádně nadčasová, má co říci, nezaobírá se povrchovými tématy, jak to dělá v současnosti většina interpretů, ale jde po podstatě věci. Nebojí se jít do hlubokých témat a vypovídat o krizi a vyvedení z ní, na druhé straně i o euforii a víru v lepší zítřky. Zrní díky "Jiskřící" prošli krizí, našli nový směr, nabrali na síle a ukázali, že umí příjemně překvapit svými experimenty, poselstvím i přímočarostí. (Hana Bukáčková)


4. Mydy Rabycad - M.Y.D.Y.

Mydy Rabycad - M.Y.D.Y.
V současnosti patří k jedněm z našich nejúspěšnějších kapel, kterým se podařilo proniknout do zahraničního povědomí. Ambice nemají zrovna malé, což je sympatické, protože svět přeje odvážným a připraveným. Mydy Rabycad mají snad více štěstí a talentu než rozumu. Nebáli se zariskovat, zaexperimentovat s novým zvukem a se svou hudbou procestovali celý svět. V létě podnikli severoamerické turné, kde po většině času vznikal materiál na novou desku a vše, na co sáhli, se jim podařilo. Na desce s názvem "M.Y.D.Y.", která se zčásti natáčela v Red Bull Studiu v Berlíně, už nenajdeme pouhý electroswing, ale electropop provoněný větší pohodou a menší svázaností než u původně zvoleného žánru. Uvolnění ze žánrové škatulky jim otevřelo cestu ke kreativní svobodě. Nové desce opět vévodí zpěv rusovlasé divošky Žofie Dařbujánové, která je typickou tváří této formace a patří k ní stejně jako ztřeštěné kostýmy. Na nahrávce, kterou produkoval Tomáš Konůpka, se navíc podařily zachovat koncertní živočišnost a energičnost. (Hana Bukáčková)


Tip Tomáše Parkana: Beata Hlavenková - Betlehem

Beata Hlavenková - Bethlehem
Vánoční alba obvykle nevyhrávají hudební ceny, ale občas mají velký úspěch u posluchačů, a tedy i v hitparádách. V případě "Betlehem" Beaty Hlavenkové to ale bude spíše naopak. Česká klavíristka si z české, anglické, polské, německé či francouzské vánoční lidové tvorby vybrala několik skladeb, které svým způsobem nově poskládala, a přidala k nim i několik vlastních. Všem šestnácti kompozicím pak dala jednotnou instrumentální a velmi intimní podobu na pomezí klasické hudby a jazzu. Výsledek je přímo famózní. Většině skladeb vtiskla zcela nový rozměr a duši, která je daleko hlubší a více duchovní. Jako by se vracela k původnímu mysterióznímu duchu Vánoc, v němž zároveň dokáže hladit, konejšit a rozdávat radost a štěstí. Když se zaposloucháte do její vyzrálé interpretace, která leckdy zní spíše jako improvizace, jež ale ponechává hlavní motivy známých písní poměrně kompaktní, nebojíte se srovnání se světovými klavírními hvězdami, jako jsou třeba Keith Jarrett nebo Lang Lang.

3. Zvíře jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim

Zvíře jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim
K nejpozoruhodnějším počinům loňského roku se beze všeho řadí Zvíře jménem Podzim. Projekt Jakuba Königa (Kittchen, Obří broskev) podpořilo dalších sedmnáct jmen, mezi kterými nechybí Aid Kid, Terezie Kovalová, Marie Kieslowski a další. Dohromady dali vzniknout tématické desce s příběhem v pozadí, kterou uvítají především milovníci podzimního počasí, do kterého se přesně hodí. Hudebně je nahrávka velice rozmanitá. Postrockové refrény ("Dobrý večer", "Zvíře jménem podzim", "Horizont") se prolínají s písničkami, které vychází z folklóru ("Andulko", "Maruško"). Debutová deska Zvířete je skvělým albem pro trávení letošní zimy. Navíc může být doplněna i stejnojmennou knihou, také z ruky Jakuba Königa, která doplňuje celý příběh v pozadí písniček. (Ondřej Kocáb)


2. David Stypka & Bandjeez - neboj.

David Stypka - Neboj.
"Vypadá to, že tě černá dostala." A nás taky. Jinak bychom desku "neboj.", která odráží snad všechny podoby lidského strachu, neposlali tak vysoko. Nástupce EP "Jericho" z roku 2016 je pochmurný, neveselý, ale nakonec na něm najdete i nějaký náznak naděje. "Neboj, to bude dobrý," zpívá David Stypka v titulní písni. Dost tomu pomohl Martin Ledvina, zkušený producent, který původně hodně depresivní skladby posunul do trochu přístupnější roviny. Naléhavost v hlase, chytré texty i autentický prožitek už jsou ale čistě dílem osmatřicetiletého písničkáře z Frýdku-Místku. Uhranul jimi nejen nás, ale i Českou hudební akademii, která mu přiřkla hned tři nominace na Ceny Anděl. (Josef Martínek)


1. Emma Drobná - You Should Know

Emma Drobná - You Should Know
Je dobře, že dodnes poslední česko-slovenská vítězka fenoménu SuperStar nezůstala se svým pozoruhodným projevem mimo hlavní dění příliš dlouho, i když s deskou zrovna nespěchala. Vypadá to, že Emma Drobná chtěla na svém studiovém debutu přijít s vyzrálou, sebevědomou tvorbou. A to se jí povedlo. "You Should Know" je ukázka promyšleného moderního electro-popu, jaký drtivou většinu české a slovenské scény degraduje rozdílem třídy. Produkčně dosahuje deska jednoznačně kvalit mezinárodní úrovně a žánrově pak vyhovuje posledním trendům vyloženě do puntíku. Elektronika, akustický minimalismus i jazzem šmrncnutý pop se v tomto mixu prolíná až neuvěřitelně automaticky. Drobná navíc ukazuje velký cit pro navození polohy, v níž působí autenticky, nenuceně a sofistikovaně. Samotný zpěvaččin podmanivý hlas je výsadní ozdobou alba a výsledek tak exceluje zejména svou křehkostí, něhou a jistým prchavým kouzlem éterické Slovenky, které z kolekce číší. Je zjevné, že se vycházející hvězda v určitých momentech pořád hledá, ale to je přece u takto mladé, začínající zpěvačky téměř samozřejmé. "You Should Know" je nakonec bravurně zvládnutý a relativně vyzrálý počin, jaký u nás loni nacházel konkurenci jen velmi ztuha. (Matěj Kostruh)


zahraniční desky: 40-31 | 30-21 | 20-11 | 10-1
domácí desky: 20-16 | 15-11 | 10-6 | 5-1
zahraniční videoklipy | domácí videoklipy | objevy domácí scény




DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY