Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Fingers Up, Morava Camp, Mohelnice, 7.-8.8.2015

Fingers Up si za svůj ročník s The Wombats, Kensington a MØ zaslouží všechny palce nahoru

Vydáno: 11.08.2015 18:30 v sekci Naživo - Jan Trávníček a Petr Doupal

Úžasný festival. Tak snadno to lze říct. Skvělé, zejména indie-rockové kapely, pohodová a přátelská atmosféra, spousta doprovodných aktivit, zářící slunce a dostatek vody. A žádná "ale". Přesně tak. Žádná "ale". Mohelnická hudební přehlídka Fingers Up letos zabodovala ve všech směrech.

SDÍLET:    

Live: The Wombats, MØ, Kensington, Bilderbuch a další

místo: Morava Camp, Mohelnice
datum: 7. - 8. srpna 2015
setlist The Wombats: Your Body Is A Weapon, Jump Into The Fog, Moving To New York, Greek Tragedy, Be Your Shadow, 1996, This Is Not A Party, Headspace, Techno Fan, Kill The Director, Backfire At The Disco, Give Me A Try, Tokyo (Vampires And Wolves), Emoticons, Let's Dance To Joy Division

The Wombats, Fingers Up, Morava Camp, Mohelnice, 7.8.2015
© www.klapper.cz
Kde se vzal tu se vzal, najednou ho bylo všude plno. Výrazná, vkusná a zapamatovatelná grafika, billboardy na nádražích po celé republice a lineup, který možná nepatří mezi nejrozsáhlejší u nás, zato v něm ale najdete zřetelnou dramaturgickou linku, díky níž není prostor na hlouposti ani nepříjemná překvapení. Fingers Up se letos konal popáté, vykročil však tak rázně, až se zdá, že předchozí čtyři ročníky (bez pomoci Fource Entertainment) vlastně neexistovaly.

Sebevědomá prezentace založená na variaci hesla "lze to dělat i jinak" vyvolávala sice místo těšení spíše jen skepsi, o to snáze se ale nízká očekávání a obavy z přešlapů dařilo zadupávat do země. Nedá se nic dělat, Fingers Up je zkrátka překvapením léta.

Pravdou je, že velkou část plusových bodů má na svědomí samotný areál. Morava camp je totiž pro festivalové veselí vybaven více než dobře - spát můžete v chatkách, v nichž naleznete veškerý servis, v srdci areálu se nachází regulérní restaurace, sprchy a keramické záchody rovněž neurazí, ale hlavně… Hlavně je tady koupák!

Bilderbuch, Fingers Up, Morava Camp, Mohelnice, 8.8.2015
© www.klapper.cz
Dokážete si vůbec představit lepší trávení mezičasu mezi kapelami než skokem do vody a následným popíjením drinků přímo u bazénu? Ve třiceti osmi stupních jen stěží. Takhle nějak vypadá festivalový ráj.

Ale pozor, to je jen začátek. Že je areál sám o sobě trefou do černého je sice jedna věc, ale až organizátoři z něj udělali místo, v němž žádný metr čtvereční nezůstane nazmar. Kromě dvou pódií, písčité pláže Urban Wave a stanu Kabinetu múz jste tak mohli lézt po laně, projet se na longboardu, hrát kriket, minigolf, lidský fotbal v nafukovacích koulích, ping pong, stolní fotbálky, okukovat borce na U-rampě, ochutnávat šťávy všemožných druhů, zkoumat festivalovou výzdobu, poslouchat ohromně zajímavou přednášku "S Embéčkem kolem světa" a spoustu dalších věcí. Při tak směšné ceně za lístek byl poměr cena/výkon jednoznačně v prospěch druhé veličiny. Člověk přitom žasne, jak je možné, že nebylo ani zdaleka vyprodáno.

The Wombats, Fingers Up, Morava Camp, Mohelnice, 7.8.2015
© www.klapper.cz
No a pak je tady ještě hudba. Za ty dva dny se v Mohelnicích sice neukázalo přehnaně velké množství kapel, za to ale většina z nich dala okolnímu světu na srozuměnou, že do Morava campu se jezdí převážně za kvalitním indie-rockem. Nebudeme vám lhát, v pátek jsme kvůli pracovním povinnostem dorazili až k večeru v průběhu výborných electropopových mnichovských Claire a v sobotu zase Holden Caulfield, VKV i Calm Season poslouchali z pohodlí bazénu, našly se ale i formace, které nás chtě nechtě dostaly z vody ven.

Třeba No Distance Paradise. Jen vloni jsme vám o nich básnili snad ve čtyřech festivalových reportážích a jelikož parta z nedaleké Olomouce chystá na podzim druhou desku, chválit nejspíš budeme i nadále. Všechny čtyři ukázky z ní totiž zněly naživo skvěle a bylo na nich znát, že se skupině kolem Marcela Procházky daří zbavit se svého největšího břemene a tím je zvuková zaměnitelnost písní. Novinky (např. "Ghost" ve světové živé premiéře, alias titulní skladba celého festivalu) oproti tomu zní jednou zasněně, podruhé v nich dominují kytarové vyhrávky, potřetí zase zachytí zpěvný refrén. Těšíme se moc.

MØ očima Petra Doupala

MØ, Fingers Up, Morava Camp, Mohelnice, 7.8.2015
© www.klapper.cz
Zpátky ale k pátku. Ten měl být původně hlavně ve znamení The Wombats, nakonec však byla ze soboty přesunuta i a akce najednou měla oba headlinery v jediný den. Zpěvačce totiž vyvstaly příjemné a trochu jinak placené povinnosti v USA, spojené s mega koncerty a vystoupeními v známých pořadech, buďme tak rádi, že se našlo pro Fingers Up řešení a pátek vyšel.

MØ má docela nezavíděníhodnou pozici. Je těžce nedoceněná a po jméně neznámá. Když před přáteli začnete mučet pro správnou výslovnost MØ, nebudete pochopeni. Ani MO jim pravděpodobně nic neřekne. Stačí však zanotovat "Lean On" a všichni se chytnou. A když jim pustíte pár dalších písniček, se zájmem si poté sami pustí celou desku a poté vás požádají o zakoupení vstupenky. Tím zdravím mou maminku, festivalovou kolegyni.

Vzhledem k určité dojezdové nepohodlnosti Mohelnice (i když, leží na hlavním silničním i vlakovém tahu) se naštěstí nepočítalo s tím, že lidi dorazí jen za poslechnutím "Lean On" a bylo tedy příjemné, že přijeli opravdoví fanoušci. Ty muselo loni velmi mrzet, když pražský sólo koncert zrušila, Fingers Up tak bylo velké zadostiučinění.

Abychom ji ale hned zkritizovali na začátku, její vystoupení trvalo jen pětapadesát minut. Teoreticky, pokud někdo přijel jen na ni, za každou minutu zaplatil deset korun. Takto se to však nedá brát. I krátká show totiž dokázala vyvolat vysokou spokejenost a dobrou náladu.

Překvapivě drobňounká Sporty Spice verze roku 2015 svou hudbou prostě baví. V recenzi debutu "No Mythologies To Follow" jsme adorovali její pestrost a i koncert tak byl výbornou plavbou mezi altpopovými proudy. I když, při živém přednesu má zpěvačka hlas o něco více vykřičený než na desce a tak by se snad hodila i do jiného žánru.

MØ, Fingers Up, Morava Camp, Mohelnice, 7.8.2015
© www.klapper.cz
Přirozený dojem z vystoupení vytvářela živá kapela ve složení elektrická kytara, klávesy a bicí. Klávesák a bubeník byl však obestoupen ještě dalšími nástroji, především různými pady. Hudba MØ totiž výrazně spojuje nástroje a beaty, naživo nabouchané samply tak podpořily dobrý dojem. V opačném případě by totiž MØ stačil jen DJ pouštěč.

V zatím čerstvé diskografii dánské hvězdy lze jasně vyčíst hitové skladby, nebylo tak překvapením, že největší odezvu mělo skákací "Don't Wanna Dance", houpací "XXX 88" či airguitarové "Walk This Way". Jednoznačne nejlépe ale symbióza zvuků v živém podání zafungovala ve skladbě v "Glass" s nalámanými electrobeaty.

Dostalo se i na skladby jiných interpretů. Hypnotický "One More" s Elliphant byla sázka na jistotu, u coveru "Lost" Franka Oceana bohužel publikum lehce tápalo, teprve druhé živé vystoupení s touto skladbou ale dopadlo perfektně. A nakonec tu byl ten slavný featuring na "Lean On". Major Lazer a DJ Snake s MØ stvořili monstrhit, co bude mít brzy půl miliardy přehrání na YouTube, a těžko si představit radostnější zakončení show.

Jediné, co nás opravdu mohlo mrzet, je to, že jsme na neviděli. Kromě jedné písničky měla obličej zakrytý kšiltovkou a kvůli absence přímého osvětlení tak tato vysportovaná postavička trochu anonymně poskakovala před nadšeným davem. Naštěstí ale na "Lean On" vyrazila mezi diváky a nechala se přenést nad hlavami, posvítili jsme si tak na ni mobily.

The Wombats, Fingers Up, Morava Camp, Mohelnice, 7.8.2015
© www.klapper.cz
I na The Wombats dorazili hlavně jejich fanoušci a když tak skupina kolem Matthewa Murphyho rozjela vystoupení podporující novou desku "Glitterbug" ještě stále čerstvou hitovkou "Your Body Is A Weapon", chytali se skoro všichni. A bez dlouhých řečí se servírovaly i další pecky: "Jump Into The Fog", "Greek Tragedy", "Be Your Shadow", "1996", "Kill The Director", provzdušněná "Give Me A Try", vlažněji přijatá "Headspace" i strhující jízda jménem "Techno Fan". Sborový zpěv, výskoky, tanec, mosh pit a na závěr samozřejmě "Let's Dance To Joy Division". Kdo na konci nevykašlával prach, neužil si to na sto procent. Jediné, co chybělo byla vlastně jen balada "Anti-D". Tak třeba na podzim v Praze.

Z dalších kapel potěšili i opoždění, ale na debut "HDP" vzpomínající Prago Union, milé synthpopové překvapení čekalo na fanoušky CHVRCHES, Years & Years či The Naked And Famous v podobě lehoučce znějících Fickle Friends a poměrně ucházející byli i sobotní indie-rockeři Pool. Vypsaná fiXa odehrála svůj standard, mile překvapili i bezprostřední pop-punkoví vtipálci z Rybiček 48. To rostoucí rakouská senzace Bilderbuch nějaké přehnané ovace nevyvolávala. Urban beaty, funky riffy, falzety, zlaté kalhoty, autotune a recese nejen v podobě popěvku oslavující bublinkové limonády by možná strhla víc, to by ale nesměla začínat až po Kensington.

Kensington, Fingers Up, Morava Camp, Mohelnice, 8.8.2015
© www.klapper.cz
Kensigton... co víc k nim ještě říct a zároveň neopakovat už jednou sepsané dojmy z omračujícího lednového koncertu v Praze? Že vás způsob, jakým hrají, v jednu chvíli totálně zavrtá do země a o moment později vás donutí skákat a řvát, co jen tělo dovolí? Že to množství hitů, které ukrývá jejich poslední, desítková deska "Rivals" by vystačilo na kariéru deseti podobným kapelám, jako jsou oni? Že jeden jejich koncert hravě strčí do kapsy vystoupení Foals, The Maccabees i Two Door Cinema Club dohromady?

Kensington, to je prostě indie-rocková drtička. Drtička, která vás rozseká na cucky a vy za to budete ještě vděční. Tolik chytlavých riffů, okouzlujících melodií a velkých sing-a-long refrénů má z dnešních kapel jen málokdo. A oni to všechno dokážou odehrát se stejnou lehkostí a samozřejmostí, s jakou ještě před koncertem skákali šipky do vody. Oproti Praze byli navíc ještě daleko pozitivněji naladění, takže když během omamného inferna "Little Light" zvedli někteří posluchači místo mobilů zapalovače, zpěvák Eloi Youssef laškovně zažertoval "Mmm, oldchool! I like your style!".

Utrechtská čtveřice u nás bývá v propagačních materiálech často označována jako "ta slavná kapela z Nizozemska, co zní trochu jako Kings Of Leon". A možná by vás mohlo zajímat, že se autor tohoto textu vydal po naprosto bombastickém setu zjistit za jedním ze členů jejich týmu, jak to s tou slávou doma vlastně mají a jestli to náhodou není trošku přibarvené. Takže aby bylo jasno - Kensington jsou v Nizozemsku absolutní megahvězdy. Stadion o kapacitě čtyřiatřiceti tisíc diváků (tj. v podstatě dvakrát větší kapacita, než jakou má O2 arena v Praze) vyprodali během pár dní. Dvakrát.

Kensington, Fingers Up, Morava Camp, Mohelnice, 8.8.2015
© www.klapper.cz
To při přibližném srovnání kupní síly znamená, že jsou tam schopni prodat tolik lístků, co u nás Kabát na Vypichu nebo Lucie po svém comebacku. A to přitom nehrají žádné primitivní hulákance o tom, jak jsou denně vožralí, ale chytrý indie-rock, který se podle zpovídaného člena týmu začíná slibně rozjíždět i v Belgii a Německu. Také vás ty kulturní rozdíly mezi námi a našimi nedalekými sousedy nepřestávají překvapovat?

Abychom to ale nějak shrnuli a uzavřeli, tak Kensington opět naprosto jednoznačně vládli a jestli si i vy chcete užít stadiónovou kapelu v klubu a zjistit, proč se na ně ze všech stran snáší jen samá adorace, příležitost budete mít opět v Rock Café a to už 4. listopadu.

MØ, Fingers Up, Morava Camp, Mohelnice, 7.8.2015
© www.klapper.cz
A Fingers Up? Ten si za celý víkend zaslouží nejen obrovské poděkování za bezproblémovou organizaci a špičkový servis, ale také šíření dobrého jména dále a naše jednoznačné doporučení, protože při jeho velikosti a ceně vstupného je k nevíře, že na něj letos přijelo tak málo lidí. Přitom areál by pojal dost možná i trojnásobek návštěvníků, kteří by z něj mohli odjíždět tak spokojení jako my. Když je totiž tím jediným problémem, který vás za celou dobu vytočí, zjištění, že v sobotu jsou toalety a sprchy zpoplatněné, zatímco v pátek bylo vše zadarmo, svědčí to o tom, že organizační tým odvedl sakra dobrou práci.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Fingers UP - aneb jak se to má dělat .... (Petr, 11.08.2015 19:57) Reagovat

  Ano, autor článku to napsal naprosto výstižně, jediné co tomu festivalu chybělo bylo aspoň o pár tisíc víc lidí, ale něco mi říká že s tím organizátoři počítali. (člověk nejdřív musí zjistit co a jak a další roky to půjde nahoru). Já osobně se určitě postarám o to, že nás příště pojede mnohem víc, jelikož vážení - takto se dělá "ne-buranský" festival moderního střihu ... jsem moc rád, že jsem u přelomového ročníku mohl být, díky a příští rok čau :)

  • Re: Fingers UP - aneb jak se to má dělat .... (Míša, 14.08.2015 12:41) Reagovat

   Ano, naprosto s vámi souhlasím.Jsem z Mohelnice a když jsem poslouchala svoje kamarádky(ano, jsem sice jinej ročník než spousta lidí tam), že tolik peněz za lístek nedají, tak je mi smutno, protože přišli o naprosto skvělou akci, kterou měli hned za "prdelí"

 • litovelsky otvirak, to je duvod , proc neprislo vi... (ivan, 12.08.2015 10:56) Reagovat

  litovelsky otvirak, to je duvod , proc neprislo vic lidi, s tim mohl ale poradatel pocitat..

  • Re: litovelsky otvirak, to je duvod , proc neprislo vi... (Doupik, 12.08.2015 11:00) Reagovat

   Tak to fakt nee :-D
   Revivaly a kapela Turbo opravdu festivalu nesebrali potenciální návštěvníky.

   • Re: litovelsky otvirak, to je duvod , proc neprislo vi... (ivan, 12.08.2015 12:08) Reagovat

    vstup zadara, tradicni akce, na kterou mistni zodpovedne chodi, z mohelnicka a losticka tam byla spousta lidi, konkurence to rozhodne byla..


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Xindl X - Asi jsem až příliš upřímný člověk
Rozhovory: Xindl X - Asi jsem až příliš upřímný člověk Nové album "Sexy Exity" původně plánoval Xindl X vydat jako výběrovku svých největších hitů se čtyřmi novinkami. Nakonec se ale tak rozepsal, že vznikla regulérní řadovka se čtrnácti písničkami. "Bylo mi líto tam kteroukoliv z... čtěte zde
Vydáno: 20.09.2018 10:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
1
Ivan Král, Lucerna Music Bar, Praha, 18.9.2018
Naživo: Na koncertu Ivana Krále se zjevil i Magor Ivan Král vydal další skvělou desku "Colors", s níž právě zahájil krátkou šňůru po sedmi českých městech. A hned úvodní, dlouho dopředu vyprodaný koncert v pražském Lucerna Music Baru ukázal, že živá vystoupení... čtěte zde
Vydáno: 19.09.2018 09:02 v sekci Naživo
1
Nové desky 37/2018 - od Diany Krall s Tonym Bennettem přes Olympic po Davida Guettu
Nové desky 37/2018 - od Diany Krall s Tonym Bennettem přes Olympic po Davida Guettu Hned trojice muzikantů, Diana Krall společně s Tonym Bennettem a také Willie Nelson, tentokrát lovila v Great American Songbook. Kontrastovat s nimi bude rekapitulující Jean-Michel Jarre, tanečně laděný David Guetta, electropopový objev... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2018 13:00 v sekci Novinky | Nové desky
6
Tomáš Klus - Láska je hodnota, na které by se měl postavit společenský dialog
Rozhovory: Tomáš Klus - Láska je hodnota, na které by se měl postavit společenský dialog "Žánrové škatulky mě rozčilují," ujišťuje Tomáš Klus, který se na svém novém albu "SpOlu" vydal cestou absolutní pestrosti. Podle zpěvákových slov reflektuje novinka především jeho osobnostní vývoj, ne nadarmo se na ní... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2018 08:14 v sekci Publicistika | Rozhovory
13
Paul McCartney - Egypt Station 9/10
Recenze: Paul McCartney je na "Egypt Station" starší, ale stále optimistický Ex-Beatle Paul McCartney má na svém kontě další desku. "Egypt Station" je jeho čtyřiadvacátou studiovou nahrávkou a první dva uvolněné singly slibovaly mnohé. Zároveň ale v hlavě hlodal červíček pochybností. S pověstí živoucí... čtěte zde
Vydáno: 17.09.2018 08:18 v sekci Recenze
5
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- MØ s druhou deskou pomohli Diplo, Charli XCX či Empress Of (09.09.2018 18:09)
- "Létající peřina" Loutek v nemocnici vyletí ze studia už za pár dní (22.08.2018 14:51)
- Fotogalerie: Maďarský festival Sziget v obrazech (16.08.2018 20:38)
- Naživo: Kensington v Ostravě překonali další metu, Aurora očarovala i napodruhé (20.07.2018 14:09)
- Fotogalerie: Druhý den ostravských Colours přes skla objektivů (20.07.2018 13:59)
- Naživo: LP přivezla do Fora Karlín dokonalou smršť emocí (09.07.2018 10:30)
- Naživo: Bombastickému line-upu Aerodromu podrážely nohy organizační přešlapy (03.07.2018 20:41)
- Fotogalerie: První den Aerodrome Festivalu v obrazech (02.07.2018 10:54)
- Prago Union vystoupí s kapelou v zádech v Paláci Akropolis (25.06.2018 14:39)
- Fotogalerie: Kensington přivezli do Roxy strhující stadionový koncert (13.04.2018 08:40)

ALBUM TÝDNE 38/2018

Paul McCartney
Egypt Station

Ex-Beatle Paul McCartney má na svém kontě další desku. "Egypt Station" je jeho čtyřiadvacátou studiovou nahrávkou a první dva uvolněné singly slibovaly mnohé. Zároveň ale v hlavě hlodal červíček pochybností. S pověstí živoucí legendy se ty nové desky přece jen netočí zrovna snadno.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 20.09.
Everlast presents Whitey Ford’s House of Pain (Roxy, Praha)
Po 01.10.
Xavier Rudd (AUS) (Palác Akropolis, Praha)
Út 02.10.
Al McKay’s Earth, Wind & Fire Experience (USA) (Bobycenturm, Brno)
St 03.10.
Vojtěch Dyk & B-Side Band (Metro Music Club, Brno)
Čt 04.10.
Vojtěch Dyk & B-Side Band (Metro Music Club, Brno)
So 06.10.
Shania Twain (CAN) (O2 Arena, Praha)
So 06.10.
Ondřej Havelka a jeho Melody Makers (Sono Centrum, Brno)
Ne 07.10.
Per Gessle's Roxette (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Ne 07.10.
Pouya (USA) (Roxy, Praha)
Ne 07.10.
[loveit] sound: Pouya (USA) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vláďa Šafránek Kryštof Debbi Pokáč Voxel Beyoncé Ewa Farna Antonín Rauer Sia Lady Gaga Rihanna Adele Coldplay Bára Basiková AC/DC The Cure Madonna Linkin Park Metallica Marilyn Manson
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver