Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Lara Fabian, Forum Karlín, Praha, 16.10.2014

Druhý český kamínek Lary Fabian

Vydáno: 17.10.2014 11:10 v sekci Naživo - Tomáš Parkan

Před pár lety se to zdálo takřka nemožné, aby k nám zavítala na koncert Kanaďanka belgického původu Lara Fabian. Pak ale vyprodala Smetanovu síň Obecního domu a bylo jen otázkou času, kdy se opět do Česka vrátí. Ten čas přišel letos, když zazpívala v koncertním sále Fora Karlín. A byl to znovu velký zážitek.

SDÍLET:    

Live: Lara Fabian

místo: Forum Karlín, Praha
datum: 16. října 2014
setlist: Je T’aime, J'y Crois Encore, Caruso, Il est lune, Angel, I Guess I Loved You, Calling You, Alfonsina y el mar, La difference, Make Me Yours Tonight, Yeliel (My Angel), Pas sans toi, Mademoiselle Hyde, Je suis malade
přídavek: Adagio

Lara Fabian, Forum Karlín, Praha, 16.10.2014
© Markéta Bínová
Když před dvěma roky Lara Fabian koncertovala v Obecním domě, sebrala si při procházce kamínek, aby se sem zase vrátila. Hle a ono to fungovalo. Při jejím dalším turné už Česká republika nemohla chybět. Ovšem s oznámením jejího koncertu v Karlínském Foru začaly mizet vstupenky takovým způsobem, že bylo nutné přidat ještě jeden. Kdo by to byl čekal? Tedy zvlášť potom, co známým oznámíte, že se chystáte na její koncert, a ti na vás jen tázavě koukají s tím, kdo to vlastně vůbec je...

Na rozdíl od prvního koncertu s sebou tentokrát Lara přivezla o něco bohatší scénu. Ne, že by přichystala nějakou monstr produkci, o tom její hudba není, ale na pódiu se tyčily čtyři velké obrazové rámy a v každém z nich seděl jeden z muzikantů. S prvními tóny ovšem bylo možné vidět pouze jejich siluety, protože všechny rámy zakrývala prosvícená opona. Ony úvodní tóny byly ovšem střípky nálože těžkého kalibru. Zpěvačka totiž otevřela celý koncert jedním z největších hitů "Je T’aime" a jen těžko si dokážete představit, jaký to vzbudilo ohlas. Za ty dva roky samozřejmě neztratila nic ze svého umu a já vám garantuju, že tak, jak ji slyšeli ve čtvrtek návštěvníci koncertu, ji žádná účastnice SuperStar a podobných soutěžích nikdy nezazpívá. Tolik citu, poloh, křišťálově čistých tónů v kombinaci se sílou hlasu je unikátní.

Lara Fabian, Forum Karlín, Praha, 16.10.2014
© Markéta Bínová
Koncert nicméně pokračoval dále a ani druhá "J'y Crois Encore" nebyla jiná. Teprve během ní spadly z obrazů opony a siluety se konečně proměnily v muzikanty. Těch bylo tentokrát o jednoho více. Ke klavíru, bicím a kytaře přibyla ještě basa a rozhodně to bylo ku prospěchu zvuku. Sice se říká, že tvrdí muziku, nicméně v případě Lary Fabian spíše dělala zvuk bohatší, košatější a daleko lépe s ním hlas zpěvačky samotné vynikal. Navíc si mohla dovolit i dynamičtější věci jako "Make Me Yours Tonight" nebo "Mademoiselle Hyde" z muzikálu "Doktor Živago". Bylo to velmi příjemné rozptýlení mezi spíše pomalejšími skladbami bohatých na klenuté melodie.

Ono to tentokrát bylo vůbec o něco pestřejší než poprvé. Například mezi obvyklou francouzštinou a angličtinou zazněla ještě italština, nehledě na skladby jako "Alfonsina y el mar", které vše obohatily ještě o španělské a latino prvky. Vedle svých vlastních písniček zařadila na program i hit Sarah McLachlan "Angel", kterému mírně pozměnila rytmiku, což bylo na jednu stranu nezvyklé, ale na tu druhou osvěžující.

Když už jsem se zmínil o muzikantech, vedle obrazů předváděli především své instrumentální umění, ačkoli to bylo stále ve stínu samotné zpěvačky. Každý dostal prostor pro jedno sólo, které opět nejvíce využil perkusista Rony Iwryn. Zatímco mně to přišlo až příliš, ostatní byli opravdu nadšení z jeho rozšířeného vodně-lavorového intermezza poskládaného z bonga, cachtání, zurčení a zvonečků. Podobné tomu bylo i v případě basového úvodu k "Yeliel (My Angel)", které bylo zbytečně progresivní až disharmonické. Na druhou stranu samotnou písničku pak celý kvartet zahrál v tak výborné aranži, až jsem měl chuť se všem čtyřem poklonit. To bylo ale jedna z mála chvil, kdy na sebe pánové více upozornili. Jinak je na pódiu zastiňovala ona křehká a přitom neskutečně výrazná dáma.

Lara Fabian, Forum Karlín, Praha, 16.10.2014
© Markéta Bínová
Nebylo pochyb, že Lara Fabian, která tentokrát přišla v elegantních černých šatech, má celé publikum dokonale v hrsti. Je jedno, kolik v publiku sedělo cizinců a kolik Čechů, ona je všechny dokázala, i díky výborné akustice sálu, svým zpěvem, respektive hlasem sjednotit. I když ho člověk slyšel už mnohokrát, stejně se nemohl nabažit té neskutečné jistoty, s jakou sází jeden tón za druhým, a to i v těch nejtěžších přechodech, v obtížných rytmikách a bez ohledu na rozsah. A je úplně jedno, zda je zrovna v onom charakteristickém francouzském popu, latině nebo třeba šansonu, kde více vypráví. I tak mají její slova krásnou melodii. Její zpěv má tak úžasnou hloubku a dynamiku, kterou budete u jiných jen těžko hledat. Publikum to cítilo stejně, alespoň podle bouřlivých reakcí nejen na konci písniček, ale především díky spontánním projevům nadšení v jejich průběhu.

Mezi nimi naopak chvíli působila jako éterická bytost, která se zajímá o vyšší bytí, aby se pak během jedné písničky změnila v normální ženskou, která s vámi žertuje o neustálém stěhování věcí po pódiu, což dělá prý i doma, a její manžel z toho šílí. Má stále silný vztah k fanouškům, a tak si velmi ochotně mezi písničkami s nimi nejen vyprávěla, ale také přebírala kytky, dárečky a podobně. Koneckonců jeden z nejsilnějších momentů celého koncertu bylo, když se na začátku přiznala, jak moc ji návrat do Prahy dojímá, dokonce více, než když tu byla poprvé. Nebo, když sedíce na klavíru, písničkou "Pas sons toi" děkovala za to, že jsou tu stále pro ni.

Lara Fabian, Forum Karlín, Praha, 16.10.2014
© Markéta Bínová
Naopak hudebně nejsilnějším zážitkem byla poslední písnička před přídavkem "Je suis malade", kterou známe od Marie Rottrové jako "To mám tak ráda". Verze Lary Fabian je daleko více šansonová a patřila k těm, kde hodně vypráví. Tedy pouze ve slokách, protože refrén měl v jejím podání naopak takovou sílu, že se obešla bez mikrofonu. Není tedy divu, že s úderem posledního tónu byla celá hala na nohou a neutuchajícím aplausem si žádala přídavek. Ten dostala v podobě klasiky "Adagio", tentokrát anglicky zpívané, která patří mezi její vrcholné kusy. Pak už jen slíbila, že se opět brzy uvidíme a zmizela v zákulisí.

Lara Fabian i svým druhým koncertem přesvědčila, že je stále nejlepší současnou popovou zpěvačkou na světě. Ačkoli ono spojení současnou popovou nelze brát až tak doslova, protože současný pop už zní krapet jinak, zatímco ona zůstává v tom klasičtějším pojetí. Na druhou stranu tomu věkově nejrozmanitějšímu publiku, které si dokážete představit a které bylo při odchodu nesmírně spokojené, to bylo úplně jedno. Miluje ji, jaká je, jaké písničky si vybírá, jaké skládá, doslova hltá každý její tón a ona na oplátku miluje jeho. Takže: Au revoir madame Lara a zase brzy v Česku.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • S recenzí nemohu než na 100% souhlasit. Byl to f... (Roman, 17.10.2014 18:59) Reagovat

  S recenzí nemohu než na 100% souhlasit. Byl to fakt zážitek a lépe bych to popsat nedokázal...

 • Lara skvělá, recenze vynikající, není potřeb... (Aliere, 18.10.2014 00:18) Reagovat

  Lara skvělá, recenze vynikající, není potřeba řešit. Mistr lavóru byl pro mého strýce, který nahradil mou nemocnou partnerku, možná spouštěčem pro větší ovace, takže délku sóla neřeším.
  Můj problém je, jak bych řekl, business plan pořadatele. Neřeším cenu vstupenek ani občestvení. Ale kde je takzvaný „merchandising“?
  Mají v baráku chlapa, který má v peněžence cca 5000 kč a platební karty a nebojí se je použít, a přesto u nich utratí pouze 200 kč za catering i dýškem ? Kde bylo možno zakoupit program koncertu, kde upomínkové předměty? Byl jsem ochoten utratit 500 euro navíc za předměty na koncertu Mylene Farmer. A nemyslím si, že by Lara Fabian byla pro mne menší Diva. Nenavštěvuji koncerty v ČR tak často, takže možná je to tady běžné, možná je manager prodeje tajný agent, a umí prodejní místa dovedně skrývat.
  Nejde o mě, ale pokud chcete přivést dárek někomu,kdo se těšil, ale nemohl se zúčastnit, pak bylo být možné získat více než kelímek s obskurním logem fóra kalín a kartou na smluvní taxikáře.


  • Re: Lara skvělá, recenze vynikající, není potřeb... (Petr, 19.10.2014 11:15) Reagovat

   Také jsem byl překvapen, že nebyla možnost zakoupení programu, zatím jsem se s tím na koncertě nesetkal. Myslel jsem si že neexistuje, ale po přečtení Vaší recenze jsem se díval na oficiální stránky Lary a je k dospizici za 15 EUR. Tak nevím ...
   Lara má výborný hlas a jsem rád, že jsem měl možnost ji ve čtvrtek vidět a slyšet živě. U Lary je to o hlasu, zmiňovaná Mylene Farmer má daleko větší dopad na fanoušky, kteří skutečně merchandising kupují po 100 eurovkách a čekají před halou 3 - 4 týdny před začátkem koncertu.
   Lara hlasově naprosto suverénní, přesto se těším na další koncerty Mylene Farmer :-)

 • krásně a přesně napsané (David, 18.10.2014 02:53) Reagovat

  Laru zbožňuji a byl to pro mě životní zážitek, který vím, že nemůže být překonán! Je prostě úžasná.Musel jsem se štípnout, jestli se mi to nezdá


  • Překrásný koncert (Stáňa, 20.10.2014 22:57) Reagovat

   Lara byla dokonalá, předala nám neskutečnou energii, z koncertu jsme měli fantastický zážitek :-). Jen abych doplnila bezchybnou recenzi, musím napsat, že mě doprovázel na koncert manžel, který poslouchá trochu jinou hudbu, ale když slyšel zpívat Laru, tak seděl jako přikovaný a soustředěně poslouchal až do konce ... ;-)
   Kapku mě mrzelo, že není v prodeji žádný program, který by nám tento jedinenčný kulturní zážitek připomínal. Snad příště :-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Oscar Mike - Chci do sebe smíchat, co se dá
Rozhovory: Oscar Mike - Chci do sebe smíchat, co se dá Jeden z adeptů na vítěze soutěže REC.stage je i mladý hudebník, zpěvák, který si říká Oscar Mike. V minulém roce za sebou nechal působení v kapele Raptor Five a odhodlaně se vydal vstříc hudební scéně jako sólový umělec. Jeho... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2018 09:20 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Thirty Seconds To Mars - America 3/10
Recenze: Thirty Seconds To Mars se na albu "America" definitivně zbláznili Omlouváme se za tak clickbaitovský titulek, ale po poslechu nového alba "America", za nímž stojí Letova kapela Thirty Seconds To Mars, ale především on sám, se nezdá být vše tak úplně v pořádku. S ním, ani s jeho tvorbou. Pátá... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2018 15:00 v sekci Recenze
7
Nové desky 20/2018 - od Jamese Baye přes Five Finger Death Punch po Paula Kalkbrennera
Nové desky 20/2018 - od Jamese Baye přes Five Finger Death Punch po Paula Kalkbrennera Na co se mohou tento týden těšit fanoušci nové hudby? Například na druhou desku Jamese Baye, úspěšného technaře Paula Kalkbrennera, jazzové Brad Mehldau Trio, brněnské rockery Ghost Of You nebo folk-rockového písničkáře Raye... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2018 08:19 v sekci Novinky | Nové desky
5
Olga Königová (ille) - Doufáme, že příští rok je náš!
Rozhovory: Olga Königová (ille) - Doufáme, že příští rok je náš! Pět let trvalo skupině ille v čele s Olgou Königovou, než po debutu "Ve tvý skříni" přichystala svou druhou studiovku "Pohádky". Ta vyšla i v limitované edici bez obalu, zpěvačku totiž znepokojuje hromadění plastů. V rozhovoru s ní... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2018 11:05 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Janet Jackson - janet.
Zaprášenosti: Janet Jackson - janet. Janet Jackson si nechtěně vysloužila nálepku sestra Krále popu. Na její hudbu se však v posledních letech nespravedlivě zapomíná. Zanechme pro jednou slavného bratra stranou a pojďme se podívat na její nejprodávanější desku... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2018 17:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
10
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Lara Fabian roztahuje opět svá anglická křídla (21.08.2017 12:45)
- Nové desky pro 8. týden (28.02.2016 12:04)
- Naživo: Klapka... Lara Fabian v Praze potřetí ...Akce! (06.06.2015 14:52)
- Lara Fabian se v červnu vrátí do Prahy i s filmovým štábem (24.12.2014 09:56)
- Lara Fabian má vyprodáno a přidává další koncert (04.08.2014 08:06)
- Do Prahy se chystá Lara Fabian. Lístky rychle mizí (07.07.2014 09:20)
- Naživo: Do puntíku splněný sen (13.03.2012 21:45)
- Fotogalerie: Lara Fabian v obrazech (13.03.2012 17:18)
- Lara Fabian přijíždí poprvé do Prahy (16.12.2011 08:19)
- Recenze: Rajská hudba života Lary Fabian (09.08.2004 00:00)

ALBUM TÝDNE 21/2018

Silent Stream Of Godless Elegy
Smutnice

Jedna z nejoceňovanějších tuzemských folkmetalových skupin Silent Stream Of Godless Elegy se po dlouhých osmi letech po skvělém "Návazu" vrací s novou studivou nahrávkou "Smutnice". Ta vznikala pod vedením izraelského hudebníka a producenta Yossi Sassiho ve studiu Rolanda Grapowa a je skvělá.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 22.05.
Bonobo (UK) (Forum Karlín, Praha)
Čt 24.05.
We Are Scientists (USA) (Futurum Music Bar, Praha)
So 02.06.
Lenny Kravitz (USA) (O2 Arena, Praha)
Po 04.06.
Michael Malarkey (USA) (Fléda, Brno)
Po 04.06.
Baroness (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 06.06.
Scorpions (DE) (Ostravar Arena, Ostrava)
St 06.06.
Moose Blood (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
So 09.06.
Ben Howard (UK) (Lucerna - Velký sál, Praha)
Út 12.06.
Judas Priest + Megadeth (Home Monitoring Arena, Plzeň)
St 13.06.
Ozzy Osbourne (UK) + Hollywood Vampires (USA) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Sia Lady Gaga Linkin Park Kryštof Avicii 30 Seconds To Mars Adele Coldplay Beyoncé Ewa Farna The Cure Richard Krajčo Ed Sheeran Madonna Amy Winehouse Pavel Callta Metallica Kelly Family Marilyn Manson
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver