Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Nejlepší videoklipy Lady Gaga

Nejlepší videoklipy Lady Gaga

Vydáno: 02.10.2014 08:00 v sekci Top 10 - Redakce

Minifilm o dotěrných novinářích "Paparazzi"? Stylově dekadentní "Bad Romance"? Killbillovský "Telephone"? Dokument o zrození nové rasy "Born This Way"? Jaký je nejlepší klip Lady Gaga? Osm redaktorů musicserveru dalo hlavy dohromady, aby se dopídilo odpovědi. Vybírat bylo z čeho. Máme pro vás Top 10.

SDÍLET:    
Lady Gaga se už v neděli 5. října podruhé představí pražským fanouškům, což je ideální příležitost zrekapitulovat si její nejlepší vizuální díla. Mimochodem, pokud vám unikl náš nedávný článek, v němž se zabýváme fenoménem Gaga až do morku kostí, můžete si ho přečíst tady. A ještě než se pustíte do čtení všeho materiálu, který jsme pro vás o americké divě přichystali, doporučujeme se podívat, jak nás Mother Monster v češtině pozdravila.

10. Applause


Songem "Applause" začínala pro Lady Gaga zcela nová, dá se říci lehounce experimentální éra desky "ARTPOP". Tak trochu se v něm navrací do období debutu a tématu slávy jako takové, ale žádné video z prvotní doby se nedá srovnat s nápaditým světem klipu umístěného na desátém místě. Dá se říci, že právě tento krátký snímek možná nejlépe kombinuje normální podobu zpěvačky (šermování prostěradly) a také tu podobu, kde si diva zřejmě zakouřila až moc jistého rostlinstva (v kleci, s tělem labutě). Fakt se jí ale nabudit podařilo dokonale, přitom ale video ani nepůsobí nijak zvlášť skandálně. Svým gagovským způsobem je klip opravdu povedený, protkaný skvělými světelnými i barevnými efekty a působivými kulisami. A divíme se, že tu podprsenku s rukama nemáte ještě doma. (Marta Šindlauerová)

9. G.U.Y. (An ARTPOP film)


Spoustu legrace jsme tu za monstrózní částky už měli. Pobouřili jsme mnohé od zástupů katolíků po konzervativní heterosexuální Američany. Svou divnost jsme demonstrovali tolika přesvědčivými způsoby, že nám prvenství v ní ještě dlouho nikdo nevezme. Je možné celou tu přehlídku extravagance, kontroverze a pompéznosti z minula posunout zase trochu do vyšších pater? Zajisté, učte se od Lady Gaga. V rámci klipové propagace posledního (výborného) alba se už vykašlala na běžné prezentace a stvořila výpravný hudební film. Jistě, i to už tu bylo. Třebaže se však výsledný počin pyšní titulem "G.U.Y.", skrývá v sobě rovnou i další trojku skladeb z artpopové řadovky. A pochlubit se může také čtyřminutovými titulky. Kupa práce ostatně musela stát za příběhem padlého anděla, jenž za tónů titulního songu povstává a spřádá pomstu pro strůjce svého pádu, po penězích lačnící byznysmeny. Vzkaz vydavatelským magnátům? Bývalým spolupracovníkům? Nebo zpodobnění vítězství ženy ve světě mužů? Vyložit si video je už váš díl práce na tomto minisnímku. Velkolepá projekce v nádherných prostorech kalifornského sídla Heart Castle každopádně uspokojí oko nejednoho náročného diváka. (Simona Knotková)

8. Paparazzi


Tenhle krátký film má snad všechno: krásné záběry, ujetost, tanec a příběh. A nebyla by to Stefani Germanotta, kdybychom v něm nenalezli žádné extravagantní kostýmy! Nutno dodat, že video je jedním z prvních typicky gagovských videí a počátkem (doufejme, že zatím) nedokončené trilogie. "Má to geniální a silné poselství o d*vkaření pro slávu. Ukazuje, co jsou lidé schopni udělat, aby byli známí. Například zaprodat se sexem a vraždit, což jsou hlavní prvky klipu," řekla Lady G. samotná. A nejen to, při sledování vás nejspíš napadne: "Jsou ti novináři normální? Nenechají jim ani chvíli klidu?" Ne. Tohle bohužel ke slávě patří. Taková třešnička na dortu k tomu všemu. PS: Stejně jako v "Telephone", scéna s jedem je mistrně zábavná. (David Böhm)

7. Born This Way


Lady Gaga velmi správně pochopila, že přízeň fanoušků je pro ni esenciální. A protože sama dobře ví, že být jiný než ostatní taky není vždycky med, ve skladbě "Born This Way" apeluje především na všechny, kteří se cítí být vyvrhely společnosti. Ve videu se sama prezentuje jako příslušnice nové, lepší rasy s výrazně tvarovanými kostmi obličeje. V podstatě jednoduchou produkci taneční sekce prostřídala s podivuhodným intrem, které doprovází hudba Bernarda Herrmanna z filmu "Vertigo" Alfreda Hitchcocka (1958), ostatně dílem geniálního režiséra se Gaga inspirovala už během "Paparazzi". Úvodní sekci jsme pro méně zdatné v angličtině zkusili srozumitelně přelouskat do češtiny:

"Toto je prohlášení Matky všech příšerek: Na MÚV, Mimozemském Území Vlády ve vesmíru, proběhlo velkolepé a čarovné zrození nového. Ale jediným porodem to neskončilo, proces se ukázal být nekonečným. Jak se lůna množila a mitóza budoucnosti začala, bylo jasné, že tento v životě nechvalně proslulý okamžik není dočasný, je věčný.

A to byl počátek nové rasy: lidské rasy, která neměla žádné předsudky, nesoudila a oplývala bezmeznou svobodou. Ale toho samého dne, kdy matka balancovala na hraně mnohovesmíru, přihodilo se něco jiného, mnohem děsivějšího: zrození zla. Rozdvojila se, zmítala se v mukách mezi dvojicí nejvyšších sil a kyvadlo osudu se uvedlo do pohybu. Možná si myslíte, že je snadné tíhnout stále a neochvějně k tomu dobrému. Ale ona si říkala: 'Jak můžu chránit něco tak dokonalého bez zla?'"
(Marta Šindlauerová)

6. Judas


Lady Gaga - Judas
Největší hype a očekávání zažívala Lady Gaga v období mezi vydáním prvního singlu "Born This Way" ze stejnojmenného alba a jeho nástupce "Judas". Zatímco první jmenovaná písnička možná některé překvapila svým novým stylem, z druhé byli příznivci elektropopové Gagy u vytržení. Hudebně je totiž Jidáš variací na největší zpěvaččin hit "Bad Romance" a ostrý zvuk dostal podobně ostré video. Příběh překypující biblickými odkazy se podařilo dokonale stylizovat pro potřeby mainstreamového popu a zároveň přidat trochu koření navíc. Ježíš, Jidáš a Máří Magdaléna v milostném trojúhelníku z prostředí motorkářského gangu? U kohokoliv jiného by to pravděpodobně znělo šíleně, tady to ale funguje. Zajímavé je, že v období následujícího alba "ARTPOP" se Gaga ráda stylizuje do role bohyně Venuše, ale začala s tím právě u videa k "Judas", kdy v jedné scéně imituje slavný Botticelliho obraz "Zrození Venuše". Obří rozpočet, cool styling i povedená režie (napůl se jí ujala sama zpěvačka) vyvrcholily ikonickým videem, na které pop ještě dlouho nezapomene.

Mimochodem, všimli jste si, že Gaga během své choreografie imituje kříž se srdcem uprostřed, který je k vidění v coveru singlu? Pokud ne, pózu najdete například v momentu kolem druhé minuty a osmapadesáté sekundy. (Lukáš Boček)

5. Yoü And I


Původně jsem chtěl napsat něco o tom, jak v mnou favorizované "Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)" spatřuju čistou, popovou, radostnou písničku, která si svůj optimistický tón nenechává zahltit žádnými pseudoposelstvími, ilumináty a podobnými odkazy, což shledávám jako sympatické. Kolegové mě ale přehlasovali, a tak tady máme dryáčnickou baladu "Yoü And I". V rockové hymně s vysamplovaným "We Will Rock You" od legendárních Queen už sice nechybí obskurnosti jako mužské a mořskopanní alter ego Jo Calderone, resp. Yüyi, v první řadě je to ale pořád setsakra dobrá písnička o návratu do Nebrasky za Germanottiným milým, v níž si vrchní příšerka konečně pořádně zazpívá. Proto ani ona v tomto výběru nesmí chybět. Na čtvrtém singlu z jinak ryze taneční desky "Born This Way", jenž se v českém žebříčku umístil nejvýš na nijak zvlášť lichotivém šestadvacátém místě, Lady Gaga ukázala, že se neztratí ani v rocku, a pokud dostojí svým slovům a skutečně někdy vydá ryze rockové album, hlásím se do řady čekatelů. (Jan Trávníček)

4. Alejandro


Nejkontroverznější videoklip v kariéře Mother Monster? Vzhledem k velké bouři kritiky a pohoršení, která se na hlavu její představitelky a režiséra Stevena Kleina snesla, můžeme říct, že ano. Dodejme ale také, že přesně to byl určitě i záměr dvou hlavních tvůrců. S vyobrazením zpěvačky v latexovém hávu jeptišky polykající růženec, tančícími homosexuály stylizovanými do vojáků nacistického Německa či simulovanými sexuálními scénami se jiné reakce opravdu čekat nedaly. Z klipu, který Lady Gaga pojala jako poctu gayům, byla navíc cítit také přílišná inspirace z Madonniných "Vogue" a "Like A Prayer" nebo "Rhytm Nation" od Janet Jackson. Ani všechny tyto výtky však naši redakci nepřesvědčily, aby dosadila klip níže než na čtvrtou příčkou. A plným právem. "Alejandro" se svou pokleslou atmosférou je totiž nadmíru povedený vizuální kousek. (Simona Knotková)

3. Bad Romance


Éra "The Fame Monster" se nesla ve znamení výtečných videoklipů - koneckonců všechny tři z tohoto období se v našem žebříčku umístily v první čtveřici. "Bad Romace" možná nebyl tak výpravný jako "Telephone" nebo "Alejandro", přesto navždy zůstane ve videotéce Lady Gaga zapsán zlatým písmem. A nejen kvůli skvělé písničce, jejíž hymnický popěvek "Rah-rah-ah-ah-ah Ro mah-roma-mama GaGa-oh-la-la-la! Want your bad romance" ve své době v jedněch vyvolával euforii, zatímco druhým otevíral kudly v kapsách. Právě snímek režírovaný Francisem Lawrencem dodnes symbolizuje přerod běžné elektropopové hitmakerky v extravagantní Mother Monster, která si v popu vyšlapala svou vlastní cestu. Nechybí v něm žádný ze zpěvaččiných symbolů - fascinující monster choreografie, šílené kostýmy typu kožešiny s hlavou ledního medvěda ani dekadentní výstřelky představované závěrečnou scénou, kdy Gaga leží v posteli s kostrou a z podprsenky jí tryskají jiskry. Právem se americká diva s "Bad Romance" ocitla na svém tvůrčím vrcholu: deset nominací dnes už legendárního videa na MTV Video Music Awards bylo přetaveno v sedm cen, mezi nimiž vyčnívala ta hlavní za Videoklip roku, pro kterou si přišla v nezapomenutelném oblečku z masa. (Josef Martínek)

2. Marry The Night


Po všech šokujících a kontroverzních počinech usedla Gaga do režisérského křesla sama, aby nám v autobiografickém snímku "Marry The Night" nabídla exkurzi do nejtemnějších míst své minulosti a jako třešničku přihodila třeba svou módní předpověď na další rok, která jí skutečně vyšla. Po úvodním monologu se děj klipu přesune do dne, kdy se mladá Stefani ve svém newyorském krcálku dozvídá, že ji vykopli z první nahrávací společnosti. Následné zhroucení a opětovný comeback je pak zpracován přímo gaga-excelentně. I přes počáteční upozornění, že veškerá autobiografičnost je zobrazena zpěvaččiným uměleckým pohledem na věc, míří Gaga na konci jejího nejdelšího videa na schůzku s labelem, u nějž je dodnes. A představte si, že tenhle skvost nezískal jediné ocenění. (Jakub Polách)

Do Top 10 se nevešly, ale také se nám líbily

11. Poker Face
12. Eh Eh (Nothing Else I Can Say)
13. The Edge Of Glory
14. Just Dance
15. Beautiful, Dirty Rich
16. Love Game

1. Telephone (feat. Beyoncé)


Videem "Telephone" nám Lady Gaga sdělila několik zásadních věcí: 1.) Klipy už neletí, teď vládnou minifilmy. 2.) Bez product placementu ani Gaga nehrabe. 3.) Gaga nemá penis. Příběh volně navazuje na děj "Paparazzi", ve kterém zpěvačka zabije svého milence, a nyní jde za vraždu sedět. Naštěstí ji z vězení vysvobodí Honey B aka Beyoncé, se kterou následně v tarantinovském stylu povraždí celou jídelnu a společně odjedou ruku v ruce do západu slunce. A to v samotném Pussy Wagonu z "Kill Billa", kterého jim Quentin sám zapůjčil.

Příběh videa se dá interpretovat tak, že holky se chtějí zbavit veškerých závazků, pro konspirátory je text a klip o ovládání mysli a iluminátech a možná je to celé jen reklama na Virgin mobile. Svým nápadem a zpracováním si však snímek právem vysloužil nominaci na cenách MTV VMA v kategorii Video roku, ale především první místo v žebříčku redaktorů musicserveru. (Tereza Vavroušková)

A který videoklip Lady Gaga je nejlepší podle vás?

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • strom-z (karel.zich@volny.cz, 02.10.2014 10:17) Reagovat

  pěknej článek. za mě předevšim souhlas, že videa z Artpopu řadim až někam ke chvostu, už mi tam dost chyběl moment překvapení.

 • Jakozto milovnice mody mam nejradsi Bad romance, p... (klaudies, 02.10.2014 14:03) Reagovat

  Jakozto milovnice mody mam nejradsi Bad romance, protoze Alexander McQueen byl proste buh mody, ty boty, ten trpytivy oblecek, ten zpomaleny moment, kdy Gaga stoji obklopena padajicimi diamanty, proste klenot jeji videografie. Dal mam rada You and I pro jeho dojimavost. Judas pro pribeh. A v G.U.Y. je zdaleka nejhezci. Nemam rada Marry the night a Edge of glory, nudi me k smrti.

 • Je to celkem těžké, který videoklip je ten nej... (1, 02.10.2014 14:22) Reagovat

  Je to celkem těžké, který videoklip je ten nejlepší. Ale asi také souhlasím, že klip Telephone. Můj nejoblíbenější je ale asi Just Dance, tím si mě Lady nejvíce získala. Škoda, že z ARTPOP jsou (zatím?!) pouze dva videoklipy, tak snad s příštím albem :)

 • ... (jirka, 02.10.2014 18:13) Reagovat

  Pro me jsou jeji videoklipy jine a prinesly neco uplne jineho. Ani nevim, ktery je nrjlepsi. Mam rad bad romance, judas, born this way, love game, applause i g.u.y....

 • Edge of Glory (JK, 02.10.2014 19:33) Reagovat

  Já mám rád píseň Edge of Glory, škoda, že se klip moc nepovedl. Samotný klip není úplně nejhorší, ale čekal jsem něco jiného (možná lepšího?) :(

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Massive Attack, Metronome Festival, Praha, 22.6.2018
Naživo: Spojme se a bude líp, tvrdí Massive Attack Projekce k zamyšlení a s mnoha universálními poselstvími, skvělý zvuk a potemnělé beaty, to byli Massive Attack na Metronome festivalu. Do chladné noci vmísili průlet svou obsáhlou historií a pomohli jim hosté - výteční Young... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2018 14:58 v sekci Naživo
0
Karel Gott - Ta pravá 6/10
Recenze: Gottovu jinak solidní desku coververzí "Ta pravá" zabíjí unylá produkce Karlu Gottovi v poslední době kladlo překážky hlavně jeho zdraví. Nyní je, zdá se, definitivně zpět. Potvrdila to nedávno vyprodaná O2 arena a nyní i novinkové album s titulní písní Marka Ztraceného "Ta pravá". Na zbytku desky... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2018 13:36 v sekci Recenze
5
Rudolf Brančovský - Poletíme? jsem měl založit už v roce 1991
Rozhovory: Rudolf Brančovský - Poletíme? jsem měl založit už v roce 1991 Poletíme? za sebou mají deset let úspěšného brázdění českou scénou a na kontě jim svítí pět studiových nahrávek včetně aktuální "Chce to hit!". Popularita této multižánrové party zaslouženě album od alba stoupá. Nejen o... čtěte zde
Vydáno: 22.06.2018 08:20 v sekci Publicistika | Rozhovory
1
Iron Maiden, Letiště Letňany, Praha, 20.6.2018
Naživo: Iron Maiden pálili v Letňanech ostrou municí té nejvyšší jakosti Díkybohu za Letňany. Konečně máme dostatečně velký, důstojný a dostupný plac na pořádání koncertů. Těch velkých. Minulý týden se zde loučil Ozzy Osbourne, v červenci přijedou Rolling Stones se svým rock'n'rollovým cirkusem,... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2018 08:57 v sekci Naživo
13
Christina Aguilera - Liberation 7/10
Recenze: Christina Aguilera na albu "Liberaton" dosáhla svobody Na novou desku Christiny Aguilery se čekalo dlouhých šest let. Během té doby často usedala v porotcovském křesle pěvecké soutěže The Voice a své příznivce zásobovala pouze svými příspěvky u jiných umělců ("Moves Like A Jagger",... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2018 08:35 v sekci Recenze
18
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Film "Zrodila se hvězda" v hlavní roli s Lady Gaga už má svůj trailer (08.06.2018 12:32)
- Audio: Lady Gaga strhujícím způsobem přezpívala "Your Song" od Eltona Johna (31.03.2018 19:24)
- Lady Gaga ze zdravotních důvodů podruhé zrušila evropské koncerty. Tentokrát už bez náhrady (03.02.2018 16:22)
- Top 10: Desítka nejzajímavějších vystoupení letošních Grammy (29.01.2018 15:30)
- Martina Bárta po Eurovizi zamířila do německé SuperStar. Písní od Lady Gaga dojala porotu (28.01.2018 19:54)
- Video: Lady Gaga je v klavírní verzi "Joanne" komornější než kdy dřív (26.01.2018 10:37)
- Publicistika: Deset jmen, kolem kterých se budou točit letošní Grammy (24.01.2018 18:15)
- Lady Gaga čeká dvouleté angažmá v Las Vegas, přijít si má až na 100 milionů dolarů (02.01.2018 11:32)
- Minirecenze: Lady Gaga se v dokumentu "Gaga: Five Foot Two" doslova odhaluje (28.09.2017 09:49)
- Lady Gaga byla hospitalizována v nemocnici, zrušila vystoupení v Riu (15.09.2017 08:43)

ALBUM TÝDNE 25/2018

Ghost
Prequelle

Ghost se vrací, a to rovnou na úplný počátek. Papa Emeritus je minulostí (a vlastně také budoucností) - s novým albem "Prequelle" přichází Cardinal Copia v kůži lídra formace Tobiase Forgea. Ten hodil za hlavu všechny soudní tahanice kolem kapely a připravil dlouho očekávaného nástupce desky "Meliory".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 26.06.
King Crimson (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 27.06.
King Crimson (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 27.06.
Black Rebel Motorcycle Club (USA) (Roxy, Praha)
Čt 28.06.
Aerodrome Festival (letiště, Panenský Týnec)
Ne 01.07.
Pearl Jam (USA) (O2 Arena, Praha)
Po 02.07.
Deep Purple (UK) (DRFG Arena, Brno)
Po 02.07.
Fleet Foxes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 04.07.
Rock For People (Festivalpark, Hradec Králové)
Pá 06.07.
Plechovka Fest (Cvikov, Cvikov)
Út 10.07.
The Internet (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Ewa Farna Lady Gaga Beyoncé Sia The Cure Coldplay Adele Kryštof Madonna Metallica Linkin Park 30 Seconds To Mars Avicii Amy Winehouse Pavel Callta Richard Krajčo Ed Sheeran Marilyn Manson Kelly Family Lucie
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver