Recenze DVD

Ostré bláznivé Papriky

29.04.2002 05:00, Pavel Parikrupa

Konzervu napěchovanou šílenou energií připomíná DVD "Off The Map" kapely Red Hot Chili Peppers. Představuje skupinu na pódiu při divokém koncertu, z něhož je patrné, že ti čtyři chlapi, jakkoli blázniví, jsou výborní muzikanti. Navíc je dévédéčko velmi slušně vybaveno bonusovými materiály.

8/10

Red Hot Chili Peppers - Off The Map

Celkový čas: cca 120 minut

Skladby: Around The World, Give It Away, Usually Just a T Shirt #3, Scar Tissue, Suck My Kiss, If You Have To Ask, Subterranean Homesick Blues, Otherside, Blackeyed Blonde, Pea, Blood Sugar Sex Magik, Easily, What Is Soul?, Fire, Californication, Right On Time, Under The Bridge, Me And My Friends, Bonus live songs: Skinny Sweaty Man, I Could Have Lied, Parallel Universe, Sir Psycho Sexy, Search And Destroy

Na stránkách MusicServeru jste se mohli se skupinou Red Hot Chili Peppers setkat nejednou, i DVD už jsme jim recenzovali. Zatímco onen předchozí disk "Funky Monks" zachycoval dění v období alba "Blood Sugar Sex Magik", nynější novinka "Off The Map" je záznamem koncertu RHCP z doby současné doplněným o pár užitečných bonusů. DVD se povedlo, a tak není jen pouhou nezbytností pro skalní fandy Papriček.
Již od prvních momentů koncertu je jasné, co bude hlavní devizou DVD - neutuchající energie a hráčské schopnosti divoce křížené s naprosto bláznivým chováním členů kapely. Snad jen bubeník Chad Smith, protože je na židli za bicími, není tak ulítlý jako zbylí tři, zato mu při poslední písničce, zběsilé "Me And My Friends" padají na hlavu stovky pingpongových míčků a tisíce vařených nudlí! Jinak je to až na pár výjimek v pomalejších pasážích ("Under The Bridge" kupříkladu) totální úlet. Banda pokérovaných šlachovitých šílenců s podivnými účesy předvádí epileptickou pantomimu na téma "Vejce v mikrovlnce" a ještě k tomu dokáže skvěle zahrát svoje vypalovačky. Nic jiného to není - energická směs punku, metalu, funky, hardcoru. To, co předvádí Flea s basovkou, se nedá popsat. John Frusciante, kytarista po návratu z drogového vyhnanství, ve své hře skloubil Hendrixe s Cobainem a Kiedisova vokální kadence je taková, že někdy nestíhají titulky s texty skladeb (viz hyperrychlá "Blackeyed Blonde"). Zazněl i jeden pěvecký příspěvek Fruscianteho, jeho skladba "Usually Just A T Shirt #3", i Flea se na chvíli stal sólovým zpěvákem v písni "Pea", jediném zástupci alba "One Hot Minute", s existenciálním refrénem "So Fucking What?" Jinak prim v setlistu hrály desky "Californication" a "Blood Sugar Sex Magik". Patrné je, že skladby ze starších desek z osmdesátých let jsou mnohem agresivnější a rychlejší, řádně zdivočelé je i Dylanovo "Subterranean Homesick Blues" a parádně si RHCP vystřihli Hendrixovu "Fire".
Výbava disku je slušná, ale obsahuje i pár podivností. Zvuk si můžete pustit i v DTS, což je výborné. K dispozici jsou titulky, dokument ze zákulisí a rozhovory se členy RHCP. Podivností jsou bonusové skladby. Koncert bez nich totiž trvá jen něco kolem 70 minut a to jsou záběry v přídavkových písních nastříhány ze dvou koncertů. Není to moc fér vůči divákovi a nejvíce patrné to je v "Californication", kdy musíte strávit, že v průběhu skladby se mění Kiedisův účes (přesněji - jinak mu stojí číro). Naproti tomu pět bonusových kusů je z onoho druhého koncertu a jsou nasnímány mnohem lépe, sestřih je více dynamický a je použito více kamer. "Parallel Universe" mi přijde jako vůbec nejlepší na disku.
Přes zmíněnou podivnost je "Off The Map" povedeným kouskem, protože zachycuje v syrové formě nabušenou koncertní energii jedné z nejlepších kapel současnosti. DVD je navíc slušně vybaveno bonusy a tak nezbývá, než doporučit pořízení nosiče. Je zábavný.

Názory

Vložit názor

Zaškrtněte, pokud nechcete zobrazit u svého příspěvku Váš e-mail.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na následující otázku nebude názor přidán.

Album týdne 21/2012

Na okraj Lukáše Bendy

Bene, řekni prdel, máš na to?


Nadužívání slovního spojení česká malost považuju za největší českou malost. Jsme mistři světa v komentářích a diskuzích na netu, ale pro pochopení legrace abychom si zaletěli na jinou planetu. Rozhořčené reakce, které vyvolal Ben Cristovao se svým novým super(s)hitem "Prdel", budiž toho důkazem.

Termín česká malost je tentokrát na místě. Arbitři jediného správného vkusu nezastavili začátkem května v komentářích - ať již na musicserveru nebo kdekoliv jinde - pusu. Jaký je ten Ben Cristovao pozér! Vlastně vůbec nemá ...

celý článek »

Filmserver.cz píše

CoKdyKde

Ne 03.06. Kyuss Lives! (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

So 16.06. Respect Festival 2012 (Štvanice, Praha)

Ne 24.06. She Wants Revenge (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

Po 25.06. Sting (UK) (O2 Arena, Praha)

Čt 28.06. Ugly Kid Joe (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

více akcí