Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Soutěž o auto, zájezdy, notebooky - www.POJISTENI.cz
Miro Žbirka - Chtěl jsem, aby v "Atlantíde" a "Jesennej láske" bylo něco z vážné hudby

Miro Žbirka - Chtěl jsem, aby v "Atlantíde" a "Jesennej láske" bylo něco z vážné hudby

Vydáno: 17.10.2011 07:00 v sekci Rozhovory - Pavel Parikrupa

Miro Žbirka má novou desku "Symphonic Album", na níž své starší skladby a jednu novinku představuje v doprovodu symfonického orchestru. Hlavně o vzniku této nevšední nahrávky, následujícím turné, ale i o moderních technologiích, Ringo Starrovi, iPadu a vinylech je náš rozhovor.

SDÍLET:    
Máš za sebou den plný rozhovorů v televizi a ostravských rádiích. Bereš tyto propagační aktivity jako nutné zlo, nebo tě to baví?

Namáhavé je to ve spojení s cestováním, ale už dávno jsem tolik rozhovorů neposkytoval. Navíc, tento projekt je úplně jiný a padají úplně jiné otázky. Beru to tak, že jsme na tom dlouho pracovali a teď je nutné desku prezentovat. Je to logické.

Miro Žbirka
Náš minulý rozhovor před šesti roky jsme končili dotazem, jak by vypadalo tvé album, kdybys nebyl omezen rozpočtem a časem. Říkal jsi, že bys natočil desku se symfonickým orchestrem.

To jsem řekl? Vidíš, jak dávno jsem na to myslel! Asi jsem to měl stále v hlavě. Dostali jsme se k tomu nakonec tak, že jsme natáčeli desku "Empatia" a kdosi se mě zeptal, jestli bych si nechtěl udělat koncert se symfonickým orchestrem v Obecním domě, kde byl právě volný termín. Přislíbil jsem to jen tak mezi dveřmi a vrátil jsem se k nahrávání "Empatie". Jenže najednou visely plakáty na koncert v Obecním domě a já jsem se ocitl na zkoušce s orchestrem, kde mi představili Martina Hyblera, který mé skladby aranžoval.

Liší se nynější turné od toho koncertu v Obecním domě, jehož záznam vychází v limitované edici na DVD s tvou novou deskou?

Jistěže. Čest všem zúčastněným, ale ten záznam je především svědectvím toho, jak vše začalo. Pak přišel nápad, ani nevím čí, udělat podobný koncert v Bratislavě. Nakonec z toho bylo jedenáct vystoupení, celé turné po sportovních halách na Slovensku. A na tomto turné jsem se seznámil se symfonickým orchestrem Capella Istropolitana. Mezi koncerty slovo dalo slovo a s muzikanty jsme udělali první nahrávky. Byli jsme spokojeni, ale s jednou výjimkou: tohle nebyly nahrávky tak, jak by se takový orchestr měl snímat. Chtělo to studio. Někdy od března 2011 jsem začal jezdit do Bratislavy, kde jsme vždy nahráli po třech nebo čtyřech skladbách. Koncem léta jsme desku dokončili.

Chtěl jsi své skladby přearanžovat konzervativním způsobem, nebo je inovativně úplně překopat? Našel jsi ve svých písničkách díky těmto aranžím něco nového?

Nechal jsem prostor autorům aranží (Martin Hybler a Vlado Šarišský) a muzikantům, aby projevili svůj rukopis. Je to i jejich dílo. Občas jsem byl velmi překvapený. Dokonce jsem nakonec řekl Martinovi Hyblerovi, aby udělal instrumentální skladbu - vznikla orchestrální suita z mých písní "Melodicon". Tam jsem mu dal zcela volnou ruku. Chtěl jsem mít na albu píseň "Mesto spí", která reprezentuje trochu jinou část mé tvorby, neskromně řečeno více uměleckou, a teď jsou v ní místo původního keyboardu táhlé smyčce.

Miro Žbirka...

Miro Žbirka
...je od dětství držitelem přezdívky Meky. Bratislavský rodák, nejmladší ze tří bratrů, jehož maminka byla Angličanka, žije v Praze a díky tomu, že má i české občanství, může bodovat také v českých hudebních anketách. Byl prvním zpěvákem, který v osmdesátých letech šokujícím způsobem prolomil kralování Karla Gotta v anketě Zlatý slavík. Jeho první sólová deska "Doktor sen", znamenající odchod z kapely Modus, vyšla před více než třiceti lety a dodnes se z ní hrají hity "V slepých uličkách" a "Balada o poľných vtákoch". Od té doby těch hitů složil a nazpíval tolik, že má problém vybrat jen část z nich do dvouhodinového koncertu. 21. října můžete třeba prostřednictvím Facebooku Mekymu popřát k narozeninám.

Sledoval jsi při tvorbě "Symphonic Alba" podobně laděné symfonické projekty Stinga či George Michaela?

My jsme s tím začali, aniž bych tušil, že Sting něco takového chystá. A přiznám se, že by pro mne asi nemělo v té chvíli smysl zkoumat, co dělá George Michael s orchestrem. Asi to byl prastarý nápad, který vycházel ze skladeb, jež jsem kdysi složil, třeba "Balady o poľných vtákoch", kde byly použity jen smyčce. Od chvíle, kdy vznikla "Atlantída" nebo "Jesenná láska", jsem měl v hlavě touhu nahrát je se symfonickým orchestrem, aby v nich bylo něco z vážné hudby. Další písní byla třeba "Chlapčenská tvár", nerocková skladba bez bicích a kytar. Ostatně i "Co bolí to přebolí" byla takhle zamýšlená, než ji Honza Horáček postavil na hlavu použitím tanečního podkladu. Ale úplná prainspirace byla už "Eleanor Rigby", jak k tomu přistoupili Paul McCartney a George Martin.

Bylo nahrávání se symfoniky pohybujícími se ve vážné hudbě velmi seriózní záležitost?

Oni si to užívali! Bylo to pro mě příjemné překvapení. Nebyla to parta studených profesionálů. Kromě toho, že byli perfektně připraveni, byli pro celou věc zapáleni. Připomínkovali, orientovali se v repertoáru a sami navrhovali, co by se mohlo hrát. Třeba skladby "Zažni" nebo "Denisa" vůbec nebyly mým tipem nebo něčím, co by se samo nabízelo, jako "Balada o poľných vtákoch". Bez jejich vkladu bych do toho nešel, cítil jsem v muzikantech oporu.

Koncerty budou také pouze s orchestrem?

Tam je to jinak. Se svou kapelou zahraju pět či šest písní a až potom se přidá orchestr. Máme s nimi samozřejmě připraveny i skladby, které na albu nejsou, třeba "Mám rád" nebo "Milionkrát".

Miro Žbirka
Když jsi teď slyšel své písničky v jiné podobě, neuvažoval jsi třeba o albu elektronických remixů?

Po ohlédnutí za staršími písněmi mám teď zase jinou náladu. Ani nevím, zda by se to z mých starých nahrávek podařilo uskutečnit. Občas se vrátím ke starším písničkám a nahraju je po letech znova, třeba na "Empatii" je takovou obnovenou skladbou z dávné minulosti "Mám svoj vek".

Je tvé další hudební směřování vedeno intuicí, nebo víš přesně, co budeš dělat za dva či tři roky?

Je to kombinace, ale teď nemám žádné pnutí, že bych musel něco nutně dělat. Nějaký plán mám - přiznám se, že mě dráždí myšlenka anglicky zpívaných písniček. Mám několik textů v angličtině, myslím, že bych je mohl nahrát. Ale v současné době by mě tyto úvahy rozptylovaly od prezentace symfonického alba.

Jakou nejzvláštnější verzi své skladby jsi slyšel?

Momentálně "Melodicon", to je nejnovější překvapení, slyšet své písně instrumentálně v podání symfonického orchestru. Líbila se mi verze mé skladby "Do člna", kterou udělali MIDI LIDI - tam oceňuju i volbu repertoáru, kde si vybrali něco méně známého z mé odvrácené strany.

Co ti v současnosti dělá největší radost?

Nejvíc by mě potěšilo, kdybych se mohl pořádně vyspat a před tím si dát dvě deci červeného vína, což není tak vzdálené, protože se mi to možná dnes večer splní. Potěšilo by mě volno. Asi mi to nikdo neuvěří, ale jsem v podstatě v hloubi duše líný. Posedět si, zamyslet se, přečíst si knihu… Ale to se mi nedaří, pořád někam lítám, dělám rozhovory a vysvětluju, co jsem zrovna natočil. Nejvíc jsou mi sympatičtí lidé, kteří nijak netlačí na pilu a jsou líní. Mně je hrozně sympatický Oblomov. Autor to s ním zřejmě myslel jinak, ale u mne dosáhl opačného účinku. Já cítím k Oblomovovi sympatie.

Když už jsme u těch sympatických chlapíků, jistě bylo splněním tvého snu vidět Ringa...

Splnil se mi chlapecký sen. To bylo úžasné! A úplně nelogické - v místě, kde mi kdysi odevzdávali Zlatého slavíka. Tam, v Paláci kultury, jsem seděl sám na zkoušce Ringa Starra, to se nedá vymyslet. Kdybych tenkrát v osmdesátých letech věděl, že se tohle stane, předešel bych mnoha depresím. Řekl bych si: Neboj, Meky, to pomine! Přesně na tom místě na mě křičeli, že jsem nepřítel Sovětského svazu a dali mi tam nějaký distanc.

Mick Jagger nedávno prý řekl, že tráví příliš hodně času na Facebooku. Jaký jsi ty uživatel moderních komunikačních prostředků a technologií?

Nebráním se tomu. Fascinuje mě především technický rozvoj. Kdysi jsem čekal, až nějaký redaktor v Zákrutě pustí nějakou písničku. A dnes? Ráno vstanu, kouknu do charts, vidím, že na prvním místě jsou Kasabian, a tak si to hned poslechnu ve Spotify. A když moc prší a nechce se mi do obchodu, hned si to stáhnu v iTunes. Možnost komunikace s lidmi, kteří se zajímají o mou hudbu, je nekonečná. Takže pokud člověk zachová zdravou míru, je to skvělé. Nejsem závislý na počítači. Když nemám týden iPad, jsem v pohodě, nejsem jeho otrok, ale když ho mám, užívám si to.

Myslíš si, že nedávno u nás spuštěné iTunes nebo MusicJet jsou budoucností distribuce hudby?

Nevím, nejsem prorok. Momentálně mi vyhovuje používat Spotify a iTunes na objevování nových věcí. Ale takové desky jako "Nevermind" nebo "Dark Side Of The Moon", to musím vlastnit. Neumím si představit, že bych Pink Floyd poslouchal na MusicJetu. To prostě musím mít a nehledám to tam. Tyto služby mne baví kvůli nové hudbě, tu starou mám v archivu. A když nějakou hudbu chci opravdu poslouchat, mp3 mi nestačí - na dobrém přístroji to prostě poznám.

Kupuješ si vinyly?

Nikdy jsem nebyl nějaký hifista. To je jiná fascinace. Vinyly mne baví hlavně kvůli obalu. Některé obaly by nebyly slavné, kdyby vyšly jen jako booklet CD. LP je jiný výtvarný rozměr.

Neuvažoval jsi o vydání "Symphonic Alba" na vinylu pro audiofily?

Nenapadlo mě to, nebyl jsem tak drzý přijít s tím na vydavatelství. U nás je to jiné než v Londýně, kde v megastoru na Oxford Street přesunuli vinyly ze suterénu do přízemí, protože je tam hodně mladých lidí, kteří zase začali elpíčka kupovat.

Teď něco úplně jiného - jak pokračuje hudební kariéra tvého syna?

Teď má co dělat ve škole, takže nevím, ale včera jsem ho slyšel hrát na mém telecasteru. Více hraje na elektrickou kytaru. Na bicí hraje pořád, ale s kytarou skládá a občas si sedne ke klavíru, na který chodil. Na rozdíl ode mne jako zpěváka si více oblíbil instrumentální pasáže.

A jak bys chtěl zakončit náš rozhovor?

Tento rok bude ještě dost hutný, takže až se budou blížit Vánoce, rád bych se ohlédl za úspěšným turné. Teď jsem jako naprogramovaný voják ve sledu událostí, které musím zvládnout. Takže až se mě třeba v prosinci u dalšího rozhovoru zeptáš, co připravuju, nejlepší by bylo, kdybych odpověděl, že nic!

WEDOS.cz - Nejlevnější registrátor domén v ČR, neomezený webhosting, virtuální a dedikované servery

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Symphonic Album (Jindřich Kunc, 18.10.2011 13:07) Reagovat

    Vážený Miro Žbirko a všichni, kdož jste se tohoto projektu zúčastnili. Přeji Vám, ať s CD, potažmo s turné, máte úspěch. Včera odpoledne jsem si CD pustil již 3x, dnes ráno jsem si ho vzal do auta. Je to nádhera. Odpočinková krásná deska plná výborné hudby a kvalitních textů. Písně sice známe takřka notoricky, ale symfonická hudba jim prospěla a udělala z nich skutečné poklady. Zamiloval jsem si Mesto spí, Strom a Melodicon. Opravdu nádhera.

  • Rozhovor s Mirom (Lumír, 19.10.2011 10:21) Reagovat

    Rozhovor je skvěle veden, těším se na poslech CD.Přeji Mirovi vela krásných písní.Lumír Sovinecký

  • miro žbiro (potkan, 24.10.2011 23:12) Reagovat

    ..slušný člověk..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
David Stypka - V nových písních je více naděje než dříve
Rozhovory: David Stypka - V nových písních je více naděje než dříve David Stypka je aspirant na Objev roku v cenách Anděl za loňský počin "Jericho". Odjel šňůru koncertů s Jelenem a jeho mírně depresivní písně se rázem dostaly mezi širší publikum. Nyní vydává svoje album "Neboj", ke kterému nám... čtěte zde
Vydáno: 27.04.2017 13:20 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Pohled do amerických žebříčků Billboard - 25. dubna 2017
Kendrick Lamar si podmanil USA: zvítězil se singlem "Humble" i celou deskou "Damn" Uplynulý týden v amerických žebříčcích byl jeden z nejzajímavějších za poslední dobu. Největší zprávou byl obrovský, šestisettisícový start desky "Damn" Kendricka Lamara a jeho ukončení Sheeranovy dominance singlům s "Humble".... čtěte zde
Vydáno: 26.04.2017 21:00 v sekci Novinky | Americké hitparády
0
Michal Pelant - Nemám zapotřebí se nikomu vnucovat
Rozhovory: Michal Pelant - Nemám zapotřebí se nikomu vnucovat Kytarista Michal Pelant si odskočil od Davida Kollera, se kterým hraje již jedenáct let, aby vydal nové EP, které je jednoduše pojmenované po něm. To pokřtí 29. dubna v pražském klubu Café v lese. Na co se můžete těšit a co říká... čtěte zde
Vydáno: 26.04.2017 14:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Tomáš Klus - Živ je (live) 7/10
Recenze: Tomáš Klus na "Živ je" dokazuje, že je zase zpátky Tomáš Klus se loni vrátil na koncertní pódia comebackovým turné s názvem "RecyKlus tour". Letos na něj navazuje dalšími koncerty a fanoušky na něj láká i prvním koncertním záznamem ve své diskografii "Živ je". Objevuje se na něm... čtěte zde
Vydáno: 26.04.2017 09:10 v sekci Recenze
2
Nové desky 16/2017
Nové desky 16/2017 Grammy, třeste se, Kendrick Lamar vydává nové album. Jemu budou konkurovat shodně po čtyřech letech vracející se Sheryl Crow a Texas, mírně pozměnění Parov Stelar, nováčci Zak Abel a K.Flay a s fůrou slavných kolegů jazzman Chick... čtěte zde
Vydáno: 25.04.2017 08:51 v sekci Novinky | Nové desky
3
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Miro Žbirka si v novém klipu užívá "Voľný deň" (05.04.2017 15:37)
- Miro Žbirka se zotavuje z těžkého zápalu plic a chystá vánoční symfonické turné (14.02.2017 08:03)
- Publicistika: Sváteční písně pro vánoční (ne)pohodu (II.) (23.12.2016 19:10)
- Miro Žbirka ve středu odehraje unikátní koncert v budějovickém rozhlase, k poslechu bude v rádiu i na webu (07.12.2016 12:20)
- Naživo: Reklamy, zvonky štěstí a druhé šance. Takový byl třetí finálový večer SuperStar (17.11.2015 08:52)
- Exkluzivního adventního večera se ve Foru Karlín zúčastní i Chinaski či Miro Žbirka (09.10.2015 12:09)
- Gilmour obhájil v prodejích zlato, rádia patří i nadále kapele Kryštof (07.10.2015 17:14)
- Nové desky pro 38. týden (20.09.2015 16:24)
- Recenze: "Miro", Mekyho majstrštyk z Londýna (18.09.2015 08:00)
- Miro Žbirka si splnil životní cíl. Ve slavném Abbey Road natočil slovenskou i anglickou řadovku (04.09.2015 09:00)

ALBUM TÝDNE 17/2017

The Charm The Fury
The Sick, Dumb & Happy

Holandští The Charm The Fury jsou dalším nadějným jménem evropského metalu. Skupina kolem energické frontmanky Caroline Westendorp však není na scéně úplným nováčkem. Novinka "The Sick, Dumb & Happy" je totiž již jejich druhým albem. Díky němu ale konečně nakukují do první metalové ligy.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)


Chaty

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 05.05.
The Japanese House (UK) (Chapeau Rouge, Praha)
Pá 12.05.
Paul Kalkbrenner (DE) (Hala 70, Praha)
So 20.05.
Kiss (USA) (Výstaviště BVV, Brno)
Po 22.05.
Deep Purple (UK) (O2 Arena, Praha)
St 24.05.
Depeche Mode (UK) (Eden Arena, Praha)
Pá 26.05.
Agnes Obel (D) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 26.05.
The Kooks (UK) (Malá sportovní hala, Praha)
Ne 28.05.
Rammstein (DE) (Eden Arena, Praha)
Po 29.05.
Rammstein (DE) (Eden Arena, Praha)
St 07.06.
Gojira (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Madonna Beyoncé Coldplay Rihanna Sia Adele Ewa Farna Kryštof The Cure AC/DC Lana Del Rey Ed Sheeran Tomáš Klus Aneta Langerová Metallica Ben Cristovao Lucie Bílá Taylor Swift Britney Spears
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2017 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
DOPORUČUJEME: Kupte si nejprodávanější hosting v ČR se slevou 50% (slevový kód: MUSICSERVER)
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver