Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Top 10: Hity dětí pro děti (i dospělé)

Top 10: Hity dětí pro děti (i dospělé)

Vydáno: 01.06.2011 10:00 v sekci Publicistika - Katka Guziurová a Lukáš Boček

Ne každé dítko tráví své dětství na písku s kamarády, jsou i takové, co hodiny denně dřou na tom, aby perfektně zpívali a tančili. Některým se drill jejich rodičů vrátil v podobě úspěchu, který zažili a množí z nich ještě zažívají. Musicserver pro vás připravil deset nejlepších písní dětských interpretů.

SDÍLET:    
Willow Smith
© last.fm
Místo autíčka a panenky jim do ruky vrazili mikrofon, postavili je na pódium a vystavili celosvětovému obdivu. Celá planeta jim zobala z ruky, prodávali miliony a přitom si ještě nemohli legálně koupit panáka ani krabičku cigár. Někteří se hodili producentům do krámu jen na chvíli a jejich popularita začala ubírat na vážnosti hned s druhým songem, pro druhé byla dětská kariéra důležitý pilíř, na kterém začali stavět svůj další život. musicserver.cz se prohrábl songy, které natočily hvězdičky, jež měly v době vydání singlu ke zletilosti daleko jako Země k Marsu a vybral pro vás těch deset, podle našeho názoru, úplně nejlepších.

10. Willow Smith - Whip My Hair

Datum vydání: 26. říjen 2010
Věk: 9
Úspěchy: #11 USA, #2 UK

Willow Smith - Whip My Hair
Smithovic rodina patří k těm nejpodnikavějším, ale i nejnadanějším na území celých Spojených států. Všichni jejich členové se těší ohromné popularitě, ať už se postaví před kameru nebo za mikrofon, jako to udělala tehdy devítiletá Wilow. Její vlivný otec Will Smith ji obklopil schopným týmem, jenž napsal skotačivou a až nezdravě chytlavou písničku "Whip My Hair". Je třeba zmínit, že pár veršů si děvčátko prý napsalo dokonce samo. Během pár týdnů se dostala na jedenácté místo americké hitparády, což se nikdy človíčkovi pod deset let nepovedlo. Ozvaly se hlasy o ukradeném dětství a plnění přehnaných ambicí Wilowiných zploditelů. Něco na tom pravdy bude, ale entusiasmus a zaujetí, s jakým malá dívenka interpretuje své songy, dávají najevo, že jí to i setsakramentsky baví.


9. Ewa Farna - Měls mě vůbec rád

Datum vydání: 25. září 2006
Věk: 13
Úspěchy: #3 CZE

Ewa Farna - Měls mě vůbec rád
Česká poprocková scéna potřebovala neokoukaný talent stejně zoufale jako Iveta Bartošová zdravý rozum. A co naplat, že se objevil v těle tehdy třináctiletého polopolského písklete jménem Ewa Farna. Pro někoho byl možná text o nešťastné lásce z úst tak mladé žáby těžko stravitelný, ale velkému počtu nadšených fanoušků její sunar prostě zachutnal. Následovaly hned tři desky a úspěšná kariéra také u našich severních sousedů. Dnes již skoro plnoletá chráněnkyně Leška Wronky zabodovala především díky svému nebývale silnému hlasu a tvárnosti. Zda se však hudebně posune k plnému autorství a nezapadne dřív, než jí odrostou fanynky, je zatím ve hvězdách.


8. Avril Lavigne - Complicated

Datum vydání: 14. květen 2002
Věk: 17
Úspěchy: #2 USA, #3 UK

Avril Lavigne - Complicated
Jednou z prvních popových zpěvaček milénia, která se postavily do opozice vůči všem kolegyním-princeznám s image umělohmotných světic, byla i mladá Kanaďanka Avril Lavigne. V roce 2002 vydala debutový singl "Complicated" a téměř okamžitě se z něj stal hit. Ať už to bylo kvůli skejťáckému pozérství, jednoduché poprockové melodii nebo kombinací obého, je v podstatě jedno - zpěvaččina kariéra dostala do začátku platinový kopanec. Začala tak éra, kdy dvanáctileté milovnice popu vyměnily růžové šatičky za vytahané tričko a čepici s rovným kšiltem. Ačkoliv se pozděju z Avril stala pseudo-punková princeznička, dodnes má mnoho jejích fanoušků nejraději právě období prvních dvou desek. Komplikovaná je součástí jejího debutu "Let Go", kterého se celosvětově prodalo slušných sedmnáct miliónů kusů.


7. Justin Bieber - One Time

Datum vydání: 18. květen 2009
Věk: 15
Úspěchy: #17 USA, #11 UK

Justin Bieber - One Time
Na nikoho jiného na celém širém světě nepasuje otřepaná, stokrát omílaná věta - někdo ho miluje, někdo nenávidí - více, než na Justina Biebera. Sedmnáctiletý chlapec vzbuzuje velké emoce už od svého objevení na YouTube.com. Tehdy ho ještě jako roztomilého slaďouška s kytarou hltal celý svět, teď si dobrá polovina s chutí na něj plivne v komentářích, na koncertech hodí nějaké to rajčátko a na serveru, kde před lety začínal, jeho videa ohodnocují nejnižšími body. Daň za úspěch. Přitom, když si odmyslím všechnu tu hysterii, musím s klidnou hlavou uznat, že Justin Bieber na to teď má. Největší otázka v jeho kariéře je, zda zvládne s elegancí přerod z roztomilého klučíka v pana zpěváka.


6. Shirley Temple - On The Good Ship Lollipop

Datum vydání: 1934
Věk: 6

Shirley Temple - On The Good Ship Lollipop
Shirley Temple by mohla být skoro chodící reklamou na splněný americký sen. Mezi léty 1932 až 1949 hrála ve více jak čtyřiceti filmech a stala se velmi oblíbenou dětskou hvězdou. Ve Fox Films (později Twentieth Century Fox) si ji bedlivě strážili a natočili s ní ty nejpůsobivější snímky, kdy vás Shirley dokázala dokonale rozesmát i rozesmutnit. Scéna z bijáku "Bright Eyes", v němž roztomilé šestileté děvčátko zpívá "On The Good Ship Lollipop", je dnes již klasikou (popularitu písničky autorské dvojice Richard A. Whiting a Sidney Clarena tehdy podtrhl půl milion prodaných notových zápisů). Později tato dáma vstoupila na televizní obrazovky a do politiky. Není neznámý fakt, že Shirley Temple s námi prožila Sametovou revoluci; od 23. srpna 1989 do 12. července 1992 byla totiž velvyslankyní USA v Praze.


České obskurnosti

Dětské hity jsou samy o sobě dostatečně bizarní záležitostí, a jak naše desítka ukazuje, fakt dobrou písničku v ní nenajdete. Zato se hraje na city posluchače, zneužívají a využívají se děti, hlavně aby se našlo dost konzumentů, kteří královsky zaplatí smečku všech poradců, stajlistů a producentů, kteří se kolem nezkušených hvězdiček motají. A nejinak, pouze okořeněné československými reáliemi a dobou, tomu bylo u nás.

Pavel Horňák (ročník 1968) pochází ze Sokolova, tudíž není divu, že jej v 80. letech objevil František Janeček na Festivalu politické písně (ano, takový byl Husákův socialismus). Nazpíval hity jako "Kdo ví", "Tričko" nebo "Kotě". Všechny holky na základce jej milovaly. Vydal tři alba a po roce 1989 se raději hudbě věnovat přestal. Za tento rozumný přístup mu patří dík, mnoho jeho kolegů se ztrapňovalo i v dospělosti, kdy už opravdu přestali být roztomilí.

Další výraznou hvězdičkou byl Pepa Melen (ročník 1973). Ve stejné době (1983) jej objevil Viktor Sodoma a společně nazpívali skladbu "Moucha", jeho největším hitem ale byla legendární "Né pětku ne". Za pár let se stal také součástí cirkusu Kroky Františka Janečka. Melen nejen, že zpíval, od útlého dětství i bubnoval a showbusinessu se věnuje dodnes. Například loni vydal singl s coverem Depeche Mode "Here Is The House".

A jsme zase ve stejné době, jen změníme pohlaví a přesuneme se na Slovensko. Tam začínala Darinka Rolincová, která na rozdíl od chlapců alespoň uměla zpívat, i když i její dětské hity vyvolávají dnes úsměv na tváři. Tím největším byl duet s Karlem Gottem "Zvonky štěstí". A aby se dětské osmdesátkové kvarteto uzavřelo, nesmíme zapomenout na dojemný slaďák, který nazpíval Karel Černoch s Filipem Brabcem, synem Jiřího Brabce - písničku "Chtěl bych být víc než jen přítel tvůj".

Ani po sametové revoluci nebyl od dětských zpěváků klid. Nejvýrazněji je zastupovala Lucie Vondráčková, která v televizi uváděla pořad "Marmeláda" a tehdy ještě za vydatné podpory nesmrtelné tety Heleny zkoušela používat svůj hlas nehlas naprosto srovnatelný s hrůzami osmdesátek. Lucka ale dřela, jak mohla, a zpívá dodnes. Uff. Podobně protlačovanou hvězdičkou byl ve stejné době zábavný houslový virtuos Jakub Třasák (v televizi zejména v pořadu "Šance"). A ten, kdo jezdil na folkové festivaly, mohl často (zejména na Folkovém Kvítku) trpět při vystoupení šílené kapely "Berušky". I když lidem se vždycky líbily. Jsou to přece děti. Tak roztomilé. Šikovné. Ostatně, jako všichni v tomto článku.


5. Britney Spears - ...Baby One More Time

Datum vydání: 23. říjen 1998
Věk: 16
Úspěchy: #1 USA, #1 UK

Britney Spears - Baby One More Time
Doby, kdy Britney Spears byla dívkou nejlepších mravů a své intimní partie neukazovala bulváru na potkání, jsou sice nenávratně pryč, ale jako zajímavý relikt zůstává největší hit její kariéry "...Baby One More Time". Rozlobené americké rodičovstvo tehdy posílalo stížnosti na odhalené břicho sedmnáctileté pěvule, ale jen o pár let později se zřejmě chytali za hlavu a polykali chutě napsat děkovný dopis, že tehdy ukázala jen to. Rošťácké culíčky, nenápadné líčení, tepláky a uzoufané pohledy přesto okouzlily neuvěřitelných devět milionů posluchačů, a píseň se tak stala jedním z nejprodávanějších singlů, co kdy vyšly. Song si nenechala ujít ani skupina Travis, která nahrála kdysi hodně propíraný cover. Dnes již vyrovnaná Britney má dva syny, kterým může na den dětí ukázat, jak kdysi vypadal cudný pop.


4. Kelly Family - An Angel

Datum vydání: 28. červen 1994
Věk: 13 a 17
Úspěchy: #2 GER

Kelly Family - An Angel
Bylo to mánie, která naši republiku postihla od Aše až po Hrčavu. Všechny dětičky a jejich maminy ulítávaly na Kelly Family, devět členů s hárem delším, než měla bájná Libuše. Nekonečně rozrostlá famílie zabodovala mimo jiné srdcetrhající baladou "An Angel" v podání Paddyho a andělského Angela, která jim zajistila vyprodané stadiony, omdlévající fanynky a miliony prodaných desek. Jejich sláva ale vyprchala, jakmile hlavní představitelé nejznámějšího Kellyovic fláku začali mutovat a ztratili svou roztomilost. Kromě výchovy svých asi pět seti dětí se rodina pořád věnuje hudbě, ale už jen v komornějším duchu.


3. Kriss Kross - Jump

Datum vydání: 6. únor 1992
Věk: 12 a 13
Úspěchy: #1 USA, #2 UK

Kriss Kross - Jump
Část dětských hvězd zapadne do škatulky one hit wonder. Typickou ukázkou jsou i dva kluci, kteří si na počátku devadesátek říkali Kriss Kross a svým oprsklým hitem "Jump" ovládli nejprestižnější americkou hitparádu po dobu osmi týdnů. Oba se jmenovali Chris, bylo jim dvanáct a třináct, pro svou kariéru si vybrali drsňácký přezdívky Mac Daddy a Daddy Mac a nosili vše opačně. Byli dokonalým produktem producentů, tedy hlavně Jermaina Dupriho, který díky nim rozjel svou snovou kariéru. Natočil s nimi dohromady tři desky, ale nic se nikdy nevyrovnalo debutu, a tak oba chlapci pomalu upadali v zapomnění, až to raději v roce 1996 zabalili sami. Umění se věnují stále, jeden Chris vydává desky neznámým hip hoperům, ten druhý píše básně a krátké povídky.


2. Hanson - MMMBop

Datum vydání: 15. duben 1997
Věk: : 12, 14 a 17
Úspěchy: #1 USA, #1 UK

Hanson - MMMBop
"MMMBop" by nikdy nebyla celosvětovým hitem, kdyby tři bratříčci Hansonovi nenarazili na šikovné producentské duo Dust Brothers, jež z unylé balady vykřesalo radostnou, potřeštěnou a optimismem protkanou píseň, která vás donutí houpat do rytmu nohou, i když zrovna nemáte v krvi dvojku. Píseň jim vynesla dvě nominace na Grammy a navzdory několika předním umístěním v kategoriích nejotravnější píseň patří "MMMBop" k tomu nejzábavnějšímu z devadesátek. Hanson bratři hudebně fungují i nadále, nedobývají sice přední pozice a fanynky už jim nelehají před hotelovými dveřmi, ale všechny jejich desky vykazují slušné prodejní výsledky, a tak bráchové, kterým je teď 30, 28 a 25 mohou s přehledem uživit své ženy a osm dětí.


1. Jackson 5 - ABC

Datum vydání: 24. únor 1970
Věk: 9, 12, 13, 16 a 17
Úspěchy: #1 USA, #8 UK

The Jackson 5 - ABC
The Jackson 5 vznikli léta páně 1964, tedy když Michaelovi bylo rovných šest. "ABC" pochází z jejich druhé stejnojmenné desky (1970), na které bratrská formace definovala svůj groove, stejně tak na hitovce "I Want You Back". B-stanou singlu byla coververze "The Young Folks" Supremes, ve kterých zářila Diana Ross (tu Michael obdivoval, stejně jako svou blízkou přítelkyni Elizabeth Taylor). "ABC" snadno dobylo vrchol Billboardu, z jehož trůnu sesadili "Let It Be" The Beatles. Ať už otec Michaelovi vzal nebo nevzal dětství, už v tak útlém věku, už tehdy v něm dřímal talent, jenž předznamenal jeho budoucí sólo. "ABC" je učebnicový bubblegum soul, který si vypůjčili i Naughty By Nature (jako sampl v hitu "O.P.P.") či irští cukrouši Westlife ( ti jej pravidelně zpívali v rámci Back Home Tour).


Pokud máte vy nějaké jiné oblíbené hity dětských interpretů, klidně se o ně s námi a čtenáři podělte v názorech pod článkem.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Nas ne dogonyat (xxx, 01.06.2011 10:29) Reagovat

  www.youtube.com/watch?v=FPPm4y3s_58
  to mělo aspoň koule :-)

  • Re: Nas ne dogonyat (wxa, 01.06.2011 11:18) Reagovat

   No tak, koule...

  • Re: Nas ne dogonyat (maxx, 01.06.2011 11:43) Reagovat

   Jo tak tyhle dvě Rusandy jsou pro mě jednoznačně nejlepší "dětské" hvězdy za poslední roky. Jejich první hity v ruštině jako Nas ně dogoňat nebo Ja sošla s uma, to prostě byly pecky, který zabodovaly i v Americe a k tomu ta jejich lesbická image, luxus. Tomu se říká chytře promyšlenej marketingovej tah, kam se hrabe Amerika. Ono je ale otázkou, jestli je považovat za dětské hvězdy. Ony první singl natočily asi ve 14, ale k nám se dostaly v době, kdy už jim bylo skoro 18 a nikdo je nevnímal jako děti, ale jako dvě teenage lesbičky z Moskvy. A jejich fanoušky nebyla jen děcka, ale i dospělí, ten pro nás exotickej a originální našlapanej zvuk z Ruska byl pro nás Čechy, odkojené unylou českou hudbou, nebo stále dokola stejně znějící americkou, něco naprosto neskutečného, že to pohltilo všechny. Asi by v žebříčku být měly a to na nejvyšších příčkách., pokud je budeme brát za dětské hvězdy, on je ale asi za ně nikdo nebere. Navíc jakmile začaly zpívat v angličtině, zamerikanizovaly svoji hudbu a odprostily se od své image, tak se z nich stalo poměrně obyčejné komerční duo, kterých slýcháme z rádií stovky.

 • - (Ondřej Valtus, 01.06.2011 11:52) Reagovat

  Michaela Paštěková- Sprayer frajer
  www.youtube.com/watch?v=pmhvq6FSbf8
  Celkem by mě zajímalo, co je s ní dneska:))

  • Re: - (jarecek, 01.06.2011 12:20) Reagovat

   z clanku v roce 2009 // Dnes je doktorandkou na katedre teórie a dejín umenia a architektúry. „Keďže sa venujem prevažne písaniu textov o umení a učím na Vysokej škole výtvarných umení, tiež som si musela obhájiť, že speváčka vie aj písať či analyzovať filozofické texty. Čiže dopady cítim dodnes."

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Evanescence, Kongresové centrum, Praha, 17.3.2018
Naživo: Evanescence s orchestrem v Praze odehráli nezapomenutelný koncert Je toho tolik, co lze k práci mezzosopranistky Amy Lee na "Synthesis" napsat. Jak jí tam hraje kytaristka Jen Majura na theremin. Jak si ve zcela nové písni "Hi-Lo" zahostovala houslistka Lindsey Stirling. Nebo jak pokračuje v boji proti... čtěte zde
Vydáno: 18.03.2018 10:43 v sekci Naživo
1
Krucipüsk, Lucerna Music Bar, Praha, 15.3.2018
Naživo: Krucipüsku to šlape i s omlazenou sestavou Krucipüsk koncem minulého roku překvapili zprávou, že kapelu opouští hned tři dlouholetí členové formace. Zůstal tak pouze lídr Tomáš Hajíček, který poté sestavil zbrusu novou partu. Současnou sestavu i stále aktuální desku... čtěte zde
Vydáno: 16.03.2018 10:13 v sekci Naživo
2
Genesis - ...And Then There Were Three...
Zaprášenosti: Genesis - ...And Then There Were Three... Jako den, kdy se Genesis odřízli od své art rockové minulosti, může být brán 1. březen 1978. Vychází totiž album "...And Then There Were Three...". Je svým způsobem přelomové. Stojí totiž pevně na hraně mezi starou a novou epochou... čtěte zde
Vydáno: 15.03.2018 09:30 v sekci Recenze | Zaprášenosti
12
Nové desky 10/2018 - od Judas Priest přes Davida Byrna po AG Flek
Nové desky 10/2018 - od Judas Priest přes Davida Byrna po AG Flek V polovině března si na své přijdou především milovníci tvrdších žánrů, kteří se mohou těšit na novinky kapel, jako jsou heavymetaloví Judas Priest, alternativní Editors a indie Camp Cope. S novou deskou jim pak bude sekundovat... čtěte zde
Vydáno: 14.03.2018 08:21 v sekci Novinky | Nové desky
5
Pohled do českých hitparád - 10. týden 2018
Marpo má nejžádanější desku v Česku, rádiový éter nadále opanují Chinaski Marpo má tento týden svou stopu v čele albové i rádiové hitparády. Z nuly rovnou na vrchol totiž zamířil s očekávanou novou deskou "Dead Man Walking" a v singlech nadále vede hit jeho bývalé kapely Chinaski "Potkal jsem tě po letech".... čtěte zde
Vydáno: 13.03.2018 17:24 v sekci Novinky | České hitparády
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Britney Spears po letech vyrazí na evropské turné. Nejblíže bude v Berlíně (23.01.2018 12:03)
- Rozhovory: Ewa Farna - Hlavně dělej, co tě baví (23.11.2017 17:30)
- Psychopati mají nejradši Justina Biebera (a Eminema) (16.11.2017 09:17)
- Recenze: "Neznámá známá" třináctou komnatu Ewy Farne neotevře, ukazuje ale její normální tvář (07.11.2017 12:00)
- Video: Ewa Farna je ve "Vánocích na míru" jemná a křehká (04.11.2017 17:42)
- Ewa Farna obsadí v listopadu kina (16.10.2017 09:54)
- Video: David Stypka s Ewou Farnou sází v "Dobré ráno, milá" na křehkost a čisté emoce (12.09.2017 13:11)
- Je to tady: "Despacito" v USA vyrovnalo letitý rekord Mariah Carey (31.08.2017 12:00)
- Americké desky ovládla Kesha s "Rainbow", v singlech se dramatizuje souboj "Despacita" o rekord (24.08.2017 21:21)
- Americký start Katy Perry s "Witness" je největším od loňské Lady Gaga (22.06.2017 01:11)

ALBUM TÝDNE 12/2018

Everything Is Recorded
Everything Is Recorded by Richard Russell

Představte si, že jste Richard Russell. V roce 1989 založíte label XL Recordings, na kterém svou prvotinu vydá třeba nadějná zpěvačka říkající si Adele a ze kterého se stane jedno z nejvlivnějších britských vydavatelství vůbec. Pak si projdete těžkou nemocí. A pak natočíte svou vlastní desku, která je prostě dobrá.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 21.03.
Marcus & Martinus (NO) (Forum Karlín, Praha)
Čt 22.03.
Majid Jordan (CAN) (Roxy, Praha)
Pá 23.03.
Le Butcherettes (MEX) (Futurum Music Bar, Praha)
St 28.03.
Joan Baez (USA) (Lucerna - Velký sál, Praha)
St 28.03.
Rejjie Snow (IRL) (Futurum Music Bar, Praha)
St 28.03.
Hippie Sabotage (USA) (Mono Fono, Praha)
Po 02.04.
Metallica (USA) (O2 Arena, Praha)
So 07.04.
Jacob Sartorius (USA) (Palác Akropolis, Praha)
Út 10.04.
Walk Off The Earth (CAN) (Lucerna - Velký sál, Praha)
St 11.04.
Gengahr (UK) (Café V lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Katy Perry Chinaski Lady Gaga Chris Stapleton The Neptunes Amy Winehouse Beyoncé Eminem Madonna Adele Sia Ewa Farna Kryštof Rihanna Justin Timberlake Mandrage Coldplay White Lies Ed Sheeran The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver