14.11.2010 05:00, Tomáš Parkan a Petra Hubáčková
Nové desky příštího týdne? Vánoce, výběry a novinky. První skupinu si vzaly na starosti Annie Lennox a Mariah Carey, která by ráda navázala na své album z roku 1994, druhou Pink, Nelly Furtado, Jay-Z a Norah Jones s duety a třetí Nelly, Rihanna, Misha, David Koller a částečně i Bruce Springsteen.
Mariah Carey vydává po šestnácti letech další vánoční album a jistě by chtěla navázat na obrovský úspěch "Merry Christmas", které se se dvanácti milióny prodanými kusy stalo nejúspěšnějším vánočním albem všech dob. Skladba "All I Want For Christmas Is You", kterou tehdy Mariah pro desku napsala, patří od té doby k jedné z největších klasik předvánočního času a každý rok se opětovně vrací i do singlových hitparád. Novinka "Merry Christmas II You" už názvem naznačuje, že se jedná o jakési pokračování, které přináší kolekci třinácti vánočních písní. Jako pilotní singl z desky vybrala Mariah píseň "Oh Santa!", kterou pro ni složil Jermaine Dupri. Ten je zároveň i jedním z producentů celého alba. Dalšími pak jsou porotce z American Idol Randy Jackson, významný americký hudebník a skladatel James Poyser a americký skladatel Marc Shaiman, který má na svém kontě kromě prestižních cen Tony a Emmy i pět nominací na Oscara. Vedle několika nových songů sem Mariah Carey zařadila i klasiky v podobě "The First Noel", "Little Drummer Boy", "O Little Town Of Bethlehem" nebo "O Come All Ye Faithful" a najdeme tu i již zmiňovaný hit "All I Want For Christmas Is You", který je ovšem nově nazpívaný, včetně nového aranžmá. Oficiální stránky Mariah Carey jsou již s novinkou kompletně sladěné.
The Boss z New Jersey své fanoušky v poslední době řádně zásobuje. Po loňské řadovce "Working On A Dream" a živáku z Londýna jim posílá další album "The Promise". Nejedná se ale o úplnou novinku. Všech jednadvacet písniček, které na dvou discích, respektive na třech vinylech naleznete, pochází z dob nahrávání desky "Darkness On The Edge Of Town", ale na desku se nehodily, protože jsou jakoby na pomezí zmiňované nahrávky a té předchozí, kterou není nic menší než legendární "Born To Run". Mezi dosud nevydanými skladbami si budete moct poslechnout i originální verzi "Because The Night", kterou posléze proslavila Patti Smith. Vedle klasické edice můžete zakoupit i exkluzivní boxset se třemi CD, kde poslední z nich obsahuje "Darkness On The Edge Of Town", a třemi DVD nazvanými "The Promise: The Darkness On The Edge Of Town". Ty obsahují více než šest hodin filmových a více než dvě hodiny zvukových materiálů a dále i zápisník obsahující přesnou kopii Springsteenových originálních záznamů a poznámek z natáčení včetně alternativních textů k písním, nápadů na nové skladby, nahrávacích detailů a osobních poznámek. To samé najdete i na Blu-ray. Řadu dalších informací poskytuje video na Springsteenově webu.
Od poslední desky Davida Kollera uplynuly už čtyři roky a fanoušci možná přestali doufat v další nahrávku. Už v září ale zpěvák avizoval vydání nové desky a svým slovům dostál. Album "Teď a tady" předznamenal pilotní singl "Ty a já", ke kterému vzniklo doslova planoucí video. Jak sám zpěvák prozradil, nové písně na desce jsou velmi osobní. S materiálem vypomohl producent a dirigent Petr Kofroň. Potvrdil, že deska skutečně má hloubku. Album vyšlo digitálně již 9. listopadu prostřednictvím internetového obchodu i-legálně.cz, kde si můžete poslechnout ukázky nových písní. Pokud dáváte přednost klasickým stříbrným kotoučkům, můžete se těšit samozřejmě na booklet a navíc na zpěvákův vlastnoruční podpis.
Další zpěvačkou, která se pustila do vánoční tématiky, je Annie Lennox vracející se tak po třech letech s novou deskou. Její nahrávka dostala název "A Christmas Cornucopia" a najdete na ní jedenáct tradičních koled a jednu zcela novou píseň "Universal Child" z pera samotné zpěvačky. Všem se dostalo netradiční, osobité interpretace Annie Lennox, kterou můžete ohodnotit poslechem několika písniček na jejím MySpace.com. Na stejném místě naleznete i videoklip ke "God Rest Ye Merry Gentlemen" a dokument o natáčení desky.
I když si populární zpěvačka Pink chtěla dopřát po nabitém koncertním turné nějaké to volno, nicnedělání jí dlouho nevydrželo. Místo toho vybrala ze svých pěti studiových desek to nejlepší a vložila na jediný kotouček s titulem "Greatest Hits... So Far!!!". Kromě největších hitů čekají na fanoušky tři novinkové songy. Jeden z nich "Raise Your Glass" se stal i pilotním singlem alba. Zpěvačka k němu navíc natočila i videoklip. Další plánovanou ochutnávkou má být rovněž nová skladba "Fuckin' Perfect". Pokud si budete chtít zavzpomínat na slavné kousky Pink jako "Get The Party Started" nebo "Family Portrait", máte na výběr z několika mutací desky. Kromě standardního CD bude k dostání také luxusní edice s bonusovým DVD.
Americký rapper Nelly se po dvou letech hlásí s novým albem s názvem "5.0", jehož původ hledejte u Fordu Mustang. Pilotním singlem byla vybrána skladba "Just A Dream" a vedle ní najdete na "5.0" ještě dalších jedenáct kousků, které Nelly natočil s řadou producentů a hostů. V první skupině najdete jména jako Dr. Luke, Jim Jonsin, Bangladesh nebo The Runners. V té druhé lidi jako Diddy, DJ Khaled, Akon, Keri Hilson, Yo Gotti, T.I., Chris Brown, T-Pain a opět si zopakoval spolupráci s Kelly Rowland. Jak spolupráce tohoto týmu dopadla, můžete posoudit už dnes díky Nellyho profilu MySpace.com.
Deset let od vydání debutu "Whoa, Nelly!" kanadská zpěvačka Nelly Furtado poprvé rekapituluje. První dekádu své kariéry shrne kompilací se všeříkajícím názvem "The Best Of Nelly Furtado" a kromě známých hitů jako "I’m Like A Bird", "Try", "Forca", "Powerless", "Say It Right" nebo "Maneater" na ni přihodila i tři zbrusu nové písně. Jedna z nich, "Night Is Young", se stala prvním singlem a najdete ji na zpěvaččině MySpace.com. Vedle standardní verze můžete sáhnout i po deluxe edici s bonusovým diskem plným kolaborací zpěvačky s jinými umělci a s několika raritními tracky. Nejnáročnější fanoušci si ale nenechají ujít Super Deluxe Edici rozšířenou o DVD, které bude obsahovat třináct chronologicky řazených videoklipů.
Po loňském albu "Rated R" Rihanna moc neváhala a už je zpět s dalším studiovým albem, které by mělo být dravější než předchůdce a především tanečnější. Minimálně to o desce říká sama zpěvačka a nasvědčuje tomu i název alba "Loud". Rihanna se chce novou deskou vrátit ke starší produkci a ke zvuku "Good Girl Gone Bad". To koneckonců naznačuje i první singl "Only Girl (In The World)", který zpěvačka nahrála na své MySpace.com. Producentem nejen tohoto singlu, ale i velké části "Loud" je norský producentský tým Stargate, který s Rihannou spolupracoval i v minulosti, a k nim se přidali The Runners, Polow da Don, Tricky Stewart a další. Ve studiu ji pak doplnili ještě hlasově Eminem, Nicki Minaj a Drake.
Misha - Ako nikdy predtým (EMI)
web / MySpace.com / psali jsme
žánr: r'n'b / soul / jazz
Tři roky po desce "13000Krát" přichází slovenská Misha s dalším albem. Zlatá slavice a držitelka ceny Aurel, která odstartovala kariéru jako vítězka talentové soutěže Coca-Cola Popstar, na novince "Ako nikdy predtým" spojila síly s producentem Opakem z hiphopové skupiny AMO. Jeho vydání avizoval singl "Ako dlho sa to dá", který si můžete poslechnout na zpěvaččině facebooku. Stejně jako ten se většina písní na albu nese v pomalejším tempu. Vedle nových věcí pak deska obsahuje i starší singly "Krídla" a "Budeme alright", kde hostuje Richard Müller. Mezi dalšími spolupracovníky jsou třeba americký rapper Nironic nebo slovenský zpěvák Robo Papp, se kterým Misha natočila společný duet pro muzikál "Príbeh ulice".
Je tomu osm let, co Norah Jones vydala debut "Come Away With Me" a následně pak osmi Grammy a prodejem tohoto alba vstoupila do historie. Jejího talentu a především neopakovatelné barvy hlasu využila celá řada muzikantů napříč žánry. Ve studiu se tak potkala s rockery z Foo Fighters, hiphopovými hvězdami Outkast, Q-Tipem nebo Talibem Kwelim, ikonou černé hudby Rayem Charlesem a jazzmanem Herbiem Hancockem, country zpěvačkou Dolly Parton a mnohými dalšími. Všem těmto je věnována její první kompilace "...Featuring", na níž naleznete celkem osmnáct duetů. Řada z nich pak hraje na jejích oficiálních stránkách.
Švýcarská formace Young Gods se po třech letech hlásí o slovo s novou studiovou nahrávkou. Nástupce alba "Super Ready/Fragmenté" dostal název "Everybody Knows" a posluchačům přináší deset písní. Produkci novinky obstaral frontman Franz Treichler. Na pomoc zavolal ještě Roliho Mosimanna, který je známý jako bubeník a elektronický hudebník. Spolupracoval také s kapelami jako New Order nebo Celtic Frost. Jak se mu povedla kolaborace s Young Gods, můžete sami ohodnotit poslechem ukázek všech písní na stránkách obchodu amazon.de. Naživo budete mít příležitost 15. února v brněnském klubu Fléda, případně o den později v Trutnově na festivalu Jazzinec.
Za čtyřiačtyřicet let své činnosti uvedlo Divadlo Járy Cimrmana patnáct divadelních premiér a vzhledem k nedávné smrti Ladislava Smoljaka u tohoto počtu nejspíš i zůstane. Není proto divu, že přichází na pořad dne i kompletní kolekce těchto her ve zvukové podobě. Pod názvem "Všech 15 her a texty, na které se nedostalo" najdete celkem sedmnáct disků. Vedle kompletu her, kde ovšem chybí alternativní podoba kusu "Švestky", byly do kolekce přidány i dva disky, na nichž jsou texty vystříhané z původních nahrávek, které se celé na původní CD kvůli stopáži nevešly. Dalším bonusem je i brožura "Dějiny DJC v datech" autora Davida Smoljaka.
Jednou za tři roky pozve Eric Clapton své kolegy kytaristy na festival Crossroads Guitar Festival, jehož název vypovídá o všem. Ten letošní třetí ročník se konal v červnu v Bridgeview nedaleko Chicaga, v Illinois a nyní se k fanouškům kytary dostává záznam z něj. Pod názvem "Crossroads Guitar Festival 2010" si můžete pořídit dvě DVD nebo Blu-ray a vedle Erica Claptona uvidíte dále ZZ Top, Steva Winwooda, B.B. Kinga, Jeffa Becka, Vince Gilla, Sheryl Crow, Buddyho Guye, Johna Mayera a mnoho dalších. Do té doby se můžete ladit trailerem na YouTube.com.
Jeden z nejúspěšnějších hiphopových umělců, desetinásobný držitel Grammy Jay-Z se rozhodl letos zrekapitulovat svoji dlouholetou kariérou a především tu hitovou, o čemž napovídá i název kompilace - "The Hits Collection, Vol. 1". Stejně jako v případě jeho kolegů i u Jay Zho můžete volit mezi standardní jednodiskovou edicí se čtrnácti skladbami včetně posledního megahitu s Alicií Keys "Empire State Of Mind" a mezi dvoudiskovou deluxe verzí s pěti nevydanými skladbami navíc.
Menší chyba.. (Vojta, 14.11.2010 11:55) Reagovat
..na albu Greatest Hits... So Far!! od P!nk se nachází 4 nové songy - vámi zmíněné Raise Your Glass a Fuckin' Perfect a k tomu Heartbreak Down a Whataya Want From Me;)
Re: Menší chyba.. (Vojta, 14.11.2010 12:02) Reagovat
..no tak teď jsem sám zmaten:D Tracklist na Bontonlandu ukazuje fakt jen tři novinkové, bez WWFM.. přitom by na mezinárodní verzi by být měla. U nás se tedy zřejmě prodává UK verze. (?!)
Re: Menší chyba.. (Honza Balušek, 14.11.2010 12:03) Reagovat - e
Jako většina desek v současnosti, i výběrovka Pink vychází po světě v několika edicích. Ta vydaná v Česku má jen 19 skladeb (potvrzeno z české pobočky Sony Music).
ri (mrs.bizarre, 15.11.2010 15:28) Reagovat
Rihanna vydala velice zvláštní album. V recenzích tu typuju tak 5/10, protože víc z toho alba prostě nejde vytáhnout.
Rihanna tvrdila, že to bude hlavně reggae, ale není tomu tak.
Opravdu nevím co si o něm mám myslet...některé songy jsou tak neuvěřitelně táhlé, že to snad ani není možné, druhé jsou zase takové "oblbovací" - viz omýlání refrénu v Whats My Name....
Díky Bohu to není takovej žvejk jako její první deska, ale čekala jsem mnohem víc. Postrádá to rebelii Rated R, a právě taková ta lehce rebelská image Rihanně nejvíc slušela.
Bene, řekni prdel, máš na to?
Nadužívání slovního spojení česká malost považuju za největší českou malost. Jsme mistři světa v komentářích a diskuzích na netu, ale pro pochopení legrace abychom si zaletěli na jinou planetu. Rozhořčené reakce, které vyvolal Ben Cristovao se svým novým super(s)hitem "Prdel", budiž toho důkazem.
Termín česká malost je tentokrát na místě. Arbitři jediného správného vkusu nezastavili začátkem května v komentářích - ať již na musicserveru nebo kdekoliv jinde - pusu. Jaký je ten Ben Cristovao pozér! Vlastně vůbec nemá ...Ne 03.06. Kyuss Lives! (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 16.06. Respect Festival 2012 (Štvanice, Praha)
Ne 24.06. She Wants Revenge (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 25.06. Sting (UK) (O2 Arena, Praha)
Čt 28.06. Ugly Kid Joe (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)