Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
'Trendy' country

'Trendy' country

Vydáno: 13.10.2010 05:00 v sekci Publicistika - Tomáš Parkan

Jestliže se zajímáte o hudební dění v Evropě a především pak v Americe, narážíte na předních místech žebříčků a ve výčtu prestižních cen na jména jako Carrie Underwood, Rascal Flatts nebo Lady Antebellum. Mnozí z nich patrně vašim přátelům nic neřeknou. Hrají totiž country. Jenže proč tomu tak vlastně je?

SDÍLET:    
Now That's What I Call Country
Je to už pár let, co jsem si s dalším redaktorem musicserveru Karlem Veselým povídal o tehdejším hudebním vývoji. Já žehral na stále se opakující americkou produkci, kde vedl hip hop a r'n'b, a na to, že ji produkovali vesměs stejní lidé, což znělo, jako by vykrádala sama sebe, a výsledná situace začala být dosti nudná. Samozřejmě že za Atlantikem vznikala fůra slušných desek nejrůznějších žánrů, ale naneštěstí drtivý objem toho, co vedlo americké žebříčky a tudíž bylo nejlépe vidět, byl spíše už patos s cimrmanovskou kompozicí - tedy s prvkem očekávání a prvkem zklamání. Bylo jasné, že hip hop a r'n'b musí něco nahradit, a tak jsem se Karla zeptal na jeho názor. On tehdy odpověděl prakticky bez váhání, že dalším stylem, který bude hýbat Amerikou, bude country.

Ano, country! To je ten styl, který my u nás považujeme prakticky za podřadný, protože je u nás spojený spíše s trampskou hudbou. Ten styl, ve kterém nám už léta chybí nějaká výrazná osobnost a který u nás umí opravdu jen málokdo dělat moderně. V Americe je situace ale jiná, country tam vystrkuje růžky prakticky neustále a občas infikuje i některé jiné státy jako třeba Austrálii nebo Irsko.

Garth Brooks
© www.gathbrooks.com
Poslední takový větší countryboom přišel s Garthem Brooksem, kterému se povedlo vyvést country z hal na stadióny a který ukázal, že i s tímhle stylem se dá udělat neskutečná show. Důsledkem toho bylo neuvěřitelných sto miliónů prodaných nosičů. V jeho vleku se pak vezli další zpěváci jako Tim McGraw nebo Vince Gill ale především tři dámy - Shania Twain, LeAnn Rimes a Faith Hill. Zvláště první se povedlo něco, co už jiným dlouho ne - prorazit opravdu celosvětově. Jenže to bylo za cenu toho, že se více přiklonila k popu. Když ji potom začali ostatní napodobovat, bylo zle. V tu chvíli je fanoušci country téměř zavrhli a i zbytek světa najednou ztratil zájem. Country se ocitlo v krizi a renesance přišla až v novém tisíciletí...

Dixie Chicks
© abc.net.au
A znovu za to mohly především dámy. Jakousi předzvěstí byl stále narůstající úspěch Dixie Chicks, které si začaly připravovat půdu už v roce 1998 deskou "Wide Open Spaces". Od této doby odstartovala trojice muzikantek doslova sběr nejrůznějších cen, vítězství v žebříčcích a prodávala své CD po miliónech. Během několika let se Dixie Chicks vymanily ze škatulky country, ovšem ne hudebně, ale v uších posluchačů i kritiků, kteří se do této doby o country nezajímali. Všechno vyvrcholilo v roce 2007, kdy jejich album, po několika neproměněných nominacích, získalo nejprestižnější z cen Grammy - "Taking The Long Way" se stalo Albem roku, a to bez ohledu na žánr. V tomto období přitáhly Dixie Chicks více pozornosti ke country a vypadalo to, že se výrazněji prosadí i další jako Martina McBride a obzvlášť Gretchen Wilson, ovšem zůstalo spíše u zbožného přání. Ta pravá injekce přišla až od hodně průrazného mládí.

Carrie Underwood
© www.carrieunderwoodofficial.com
Oběma bylo v době debutu teprve -náct, zjevily se jako blesk z čistého nebe, z míst, odkud to zřejmě málokdo z příznivců country čekal. Řeč je pochopitelně o Carrie Underwood a Taylor Swift. První jmenovaná na sebe strhla pozornost v American Idol a doslova jej zbourala systémem start - cíl. Od začátku měla jasné směřování, kde nedala o svém stylu prakticky ani na chvíli pochybovat. Výsledek? Amerika získala novou megastar, která do této doby vydala tři poměrně ceněná alba, odnesla si pět cen Grammy a řadu dalších ocenění. Jen si představte, být to v naší SuperStar, pravděpodobně letí už v castingu nebo někde v semifinále - stejně jako se to v případě okrajových žánrů už několikrát stalo. Jeden případ za všechny? Naďa Válová.

Taylor Swift
© www.taylorswiftfanpage.info
Taylor Swift na to šla trošku jinak. Takříkajíc od lesa, přesněji řečeno od tehdy expandujícího MySpace.com. Napodobila svoji kámošku Colbie Caillat a hit "Tim McGraw" ji doslova vystřelil na čelo americké hudební scény. Její country-pop zkrátka trefil přímo do černého a ona měla v tu chvíli obrovskou výhodu. Zatímco většina jejích předchůdkyň koketujících s tímto spojením byla následně zavržená jednou i druhou skupinou, Taylor Swift na něm postavila svůj styl hned od začátku, a tudíž jí nikdo nemohl nic vyčítat. K tomu připojila neskutečně chytlavé melodie a texty, které odrážejí jen a pouze její dosavadní zážitky. Výsledek? Její eponymní debut se stal nejdéle působícím albem v americkém žebříčku poslední dekády a letos navíc vstoupila do historie i s druhou nahrávkou. "Fearless" jako vůbec první album vyhrálo v jednom roce ocenění American Music Award, Academy Of Country Music Award, Country Music Association Award a Grammy za Album roku. Takovýhle masivní úspěch a také styl zapříčinily, že se o ní, potažmo o country začala opět zajímat i Evropa.

Možná budete namítat, že tyhle dvě barbie jsou jen aktuálním výkřikem módy a že třeba i díky jejich mládí není jejich hudba ještě příliš seriózní. Jenže těch ocenění je už opravdu pěkná řádka, i těch velmi prestižních, a především ony přitom prošlapávají cestičku dalším a svým způsobem pomáhají bořit určité bariéry.

Lady Antebellum
© www.ladyantebellum.com
I ony totiž mohou za situaci, která nedávno nastala v americkém žebříčku, kdy "Need You Now" Lady Antebellum vystoupalo až na příčku nejvyšší, a to hned třikrát. Tahle smíšená trojice z Nashvillu na sebe upozornila již eponymním debutem z roku 2008, ale ten pravý průlom přišel právě až s "Need You Now", které se pere s Eminemovým "Recovery" o nejprodávanější album roku ve Státech. Věřte, že o téhle skupině ještě hodně uslyšíme a je velmi pravděpodobné, že zabodují i na příštích Grammy. Ještě úspěšnější než Lady Antebellum je ale jiné trio - Rascal Flatts. Jejich dosavadní skóre je neuvěřitelné - své poslední čtyři desky dostali na vrchol americké albové hitparády, a tím pochopitelně i té countryové. Přesto jsou Lady Antebellum v jedné věci napřed - jejich "Need You Now" velmi slušně zabodovalo i v Evropě - například ve Francii zní snad na každém rádiu a v Británii nakouklo dokonce do Top 10. Z tohoto pohledu prozatím Rascal Flatts zůstávají "jen" superúspěšnou "lokální" záležitostí.

Darius Rucker
© www.dariusrucker.com
Nicméně country jako styl má v Americe i jeden dosti podstatný problém. Když se kouknete na jakýkoli koncert, budete jen velmi obtížně hledat v publiku někoho jiného než bělochy. Pravděpodobně žádný jiný styl není tak segregovaný, ale i to už se pomalu (velmi pomalu) začíná měnit. Jak by řekl klasik, je tu první vlaštovka. Ne že by do této doby nezabodoval žádný černoch, nicméně ve chvíli, kdy frontman Hootie & The Blowfish Darius Rucker oznámil, že natáčí country album, vzbudilo to velký ohlas. Naštěstí se očekávání v něj vkládaná do velké míry vyplnila. "Learn To Live" mělo celkem slušný ohlas u kritiky a hlavně téměř po třiceti letech dobyl countryový žebříček Afroameričan. To všechno vede k tomu, že se o country začalo ještě více mluvit a znamená to, že se více mluví také o jeho alternativních odnožích, začíná se míchat s dalšími styly a více si ho volí interpreti jiných žánrů jako bokovku.

Calexico
© www.casadecalexico.com
Ke country si vedle Ruckera v poslední době odskočila například Jewel, Norah Jones si střihla desku s Little Willies a Michelle Branch spojila síly s Jessicou Harp v duu The Wreckers. To by nebylo až tak překvapující, písničkářky ke country nemají tak daleko, nicméně už dosti vzdálený je například hlavní kytarista Foo Fighters Chris Shiflett, který si ke country založil novou kapelu The Dead Peasants. Nedávno se v podobném vedlejšáku spojili i někteří členové R.E.M., Belle & Sebastian a Snow Patrol. Celá tato superskupina dostala název Tired Pony, a i když se nakonec do debutu zamíchala řada dalších stylů, původní countryový záměr je v něm jasně patrný. Co se týče alternativní odnože country, ta tu je samozřejmě delší dobu a dokazuje to například úspěch Wilco, Ryana Adamse či Lucindy Williams, nicméně nyní konečně více vystrčila růžky. A víc pozornosti skupinám, jako jsou Calexico, The Avett Brothers, Lambchop nebo Tift Merritt, rozhodně neuškodí.

Alison Krauss
© pastemagazine.com
Do této doby jsem nechal stranou bluegrass. On je to totiž velmi speciální podžánr country, který si žije tak nějak svým životem a už léta mu vévodí jediná žena - vynikající houslistka, skladatelka, producentka i zpěvačka Alison Krauss. Jejích šestadvacet cen Grammy z ní dělá v této oblasti nejúspěšnější ženu historie a třetího nejúspěšnějšího umělce. Přestože už spolupracovala s kde kým a její hudba ovlivnila řadu muzikantů, je o ní mimo Ameriku jen malá povědomost a nebýt nedávné spolupráce s Robertem Plantem na albu "Rising Sand", řada obyvatel starého kontinentu by o ní nevěděla vůbec.

Kam toto sáhodlouhé povídání vlastně směřuje? Jednak mělo dokázat, že Karel Veselý se opravdu nemýlil a country se pomalu, ale jistě stává trendy stylem. A to hlavně díky tomu, že se hudební scéna za poslední dobu vyčerpala neúměrnou záplavou r'n'b a hip hopu a hledá něco jiného. Jedním, avšak ne jediným východiskem je právě country, které se aktuálně otevírá dalším žánrům. Druhá a obzvláště smutná věc byla zmíněna už na začátku - české scéně v tomto neskutečně ujel vlak.

Když se nad tím zamyslíte, kdo ji vlastně dnes představuje? Napadnou vás folkaři? Ne! To je jiný sport. Ano, máme velmi slušné či dokonce špičkové bluegrassové muzikanty, ale jak jsem napsal: to je velmi speciální kategorie. Takže nám tu zbývají staříci a mrtví, při hluboké úctě k nim. Michal Tučný a Pavel Bobek a jejich vrstevníci tuhle káru nemohou táhnout donekonečna. Možná namítnete, že je to americká záležitost, ale nebylo Countryrádio ještě donedávna nejposlouchanější stanicí u nás? Kde tedy nastala chyba, že mám pocit, jako kdyby country u nás znamenalo skoro sprosté slovo, a proč tenhle styl, který začíná hýbat světem, v Česku neumí nikdo dělat dobře moderně? Určitě se na mě v názorech vysype spousta jmen kapel a interpretů a já je budu s radostí hltat, nicméně dokud se o těchto jménech nebudu moct bavit mezi přáteli či kolegy v práci, jako kdyby neexistovala. Snad se světový nástup tohoto stylu odrazí i u nás, protože není jiný styl, v kterém by bylo v Česku tak pusto a prázdno jako právě v country.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Hrůza (Martin, 13.10.2010 09:29) Reagovat

  České country je to nejhorší country , který jsem kdy slyšel. Uhozený texty, ve většině případech přebraná hudba od zahraničních interpretů a natolik zprase** . Hlavně od Tučnýho, kterýho všichni u nás obdivujou, milujou a přitom jeho country buď bylo přebraný nebo to bylo uhozený, že by až člověk brečel.

  • Re: Hrůza (Jožan, 17.10.2010 15:10) Reagovat

   Daleko více přebraných zprasenin je v jiných žánrech než v té "české nejhorší country",jak píšeš.Nejsem žádným skalním příznivcem tohoto hudebního stylu,vyrostl jsem na bigbeatu a hard rocku ale nevím na čem ty,když dokážeš takhle kritizovat,Tys asi ještě nevyrostl vůbec,když jsi tak nesnášenlivý k jiným hudebím stylům a brečet bys měl sám nad sebou!!Jožan

 • meh (Cylon, 13.10.2010 21:31) Reagovat

  Country jako životní styl u nás neexistuje a nikdy neexistovalo, tak je snad naprosto očekávatelné a normální, že se u nás ani nevyskytuje country jako hudební styl. Nemůžete očekávat, že se tady jen tak uměle vytvoří country cítění, protože to je zrovna trendy.

 • děkuji (Martin, 14.10.2010 08:41) Reagovat

  Chtěl bych vám moc poděkovat za tento článek... Osobně jsem nečekal, že se něco tak obsáhlého objeví na stránkách Musicserveru. Musím doslova souhlasit s jeho obsahem a s trochou lítosti se nad tím už jen pousmát. Na americké country 90. let jsem vyrostl a stala se mým stěžejním žánrem, který miluji (aniž bych se bránil všem ostatním žánrům) a tak mezi mé přátele občas vypustím nějakou tu vlaštovku, přesto také pozoruji, že na country koukají s trochou despektu... Znám všechna jména, která jste uvedli v tomto článku a od drtivé většiny z nich mám jejich kompletní discografie a tak jsem vždy nechápal, proč tato hudba nemá v ČR žádný prostor! Lidi je neznají, občas něco zaslechnou v popovém remixu a to nemluvím o tom, že se jejich alba neshánějí zrovna levně :(
  Osobně si myslím, že lidí, kteří by byli schopni, dělat současnou a pro mladé publikum přitažlivější country je tu dost, ale problém je v tom (jak bylo zmíněno), že nedostanou prostor a pomažou domů už v prvním kole.... Řekněte někomu, že chcete dělat country. Všichni si vás představí ve flanelové košili, se Stetsonem na hlavě jak za každou větou pronášíte Yeeehaw a budete zpívat o řidičích kamionů a bitkách v saloonu... blbost. Kdyby většina médií věnovala country alepoň občas trochu pozornosti, lidi by neměli tolik předsudků a zkreslenou představu o tom, co tato hudba obnáší...
  Úspěch Dixie Chicks byl tak fenomenální a přesto je nikde neslyším a články o nich jsou neskutečné slátaniny...
  Mrzí mě to, protože já, coby skalní fanoušek této hudby už skoro 20 let, žiju v zemi, která tento žánr ignoruje více než dost... A všechny vždy udivovalo, že 12leté dítě zná Johnnyho Cashe, Willieho Nelsona a nebo Shaniu Twain v době, kdy ji tu nikdo neznal... A není to až tak o potřebě životního amerického stylu... Je to tím, že český posluchač je snadno potěšitelný i tím, co se kvalitou řadí k braku a tak se často stává, že "sežerou vše, co jim hodíte" a nad přemýšlením o vybudování si svého hudebního výběru, neztrácí čas...

 • to nefunguje (olga, 15.10.2010 20:14) Reagovat

  autor bohužel zapomněl na zásadní kapelu Druhá tráva

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 1-3/2019 - od ZAYNa přes Vídeňskou filharmonii po Zofie Dares
Nové desky 1-3/2019 - od ZAYNa přes Vídeňskou filharmonii po Zofie Dares Něco zbylých alb z úplného konce loňského roku a k tomu pár novinek vám představíme v letošním prvním vydání Nových desek. Vedle tradičního koncertu Vídeňské filharmonie představí druhé album ZAYN, sólový debut Žofie... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2019 19:26 v sekci Novinky | Nové desky
0
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2019
Do třetice všeho královského pro "Bohemian Rhapsody", rádia jsou znovu pod nadvládou LP LP se po týdenní přestávce vrací na vrchol českého rádiového žebříčku. Možná se hit "Girls Go Wild" stane podobnou trvalkou jako před dvěma lety její průlomová písnička "Lost On You". V albech se situace nemění. Queen s... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2019 15:48 v sekci Novinky | České hitparády
1
Mark Morton - Cross Off ft. Chester Bennington 9/10
Audio: Chester Bennington ožívá v debutovém singlu "Cross Off" kytaristy Lamb Of God Marka Mortona Sólový debut kytaristy Marka Mortona vzbudil v posledních týdnech velký zájem, a to nejen u fanoušků jeho domovské kapely Lamb Of God. Důvodem je hostování tragicky zesnulého lídra Linkin Park Chestera Benningtona. Ten nazpíval "Cross... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2019 15:00 v sekci Audio / Video | Audio
0
Behemoth, Forum Karlín, 12.1. 2019
Naživo: Behemoth v Praze představili svou ďábelskou církev Zaplněné Forum Karlín vidělo pompézní show a především novou tvář polských pekelníků Behemoth. Působivé vizuální divadlo podpořil velmi slušný výkon kvarteta zmalovaných černokněžníků, přesto v některých momentech... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2019 20:09 v sekci Naživo
16
Passenger - Runaway 6/10
Recenze: Passenger na "Runaway" nabízí pohledy z cest Podobně jako třeba George Ezra na své dvojce "Staying At Tamara's" i Passenger pocítil potřebu vypadnout na pár měsíců z kolotoče šoubyznysu a nabrat inspiraci. A i když řada songů, jež se na album "Runaway" dostaly, je staršího data... čtěte zde
Vydáno: 12.01.2019 08:30 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Taylor Swift se upsala Universal Music Group. Novou smlouvou mění hudební průmysl (23.11.2018 14:54)
- Taylor Swift se konečně vyjádřila k politice, Donald Trump ji nyní má o 25 % méně rád, OK? (10.10.2018 13:59)
- Nové desky 37/2018 - od Diany Krall s Tonym Bennettem přes Olympic po Davida Guettu (18.09.2018 13:00)
- Naživo: Taylor Swift si na turné napravuje špatnou reputaci. Je na čase jí odpustit? (01.07.2018 09:17)
- "Po incidentu s Westem a Kardashian jsem chtěla skončit," přiznala Taylor Swift (11.05.2018 17:43)
- Video: Taylor Swift klipem "Delicate" dokazuje, že umí světu dát i vkusné video (13.03.2018 12:36)
- Drake překonal rekord Spotify, za jeden den nasbíral víc přehrání než Taylor Swift (26.01.2018 11:42)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2017 podle musicserveru (40-31) (25.01.2018 13:00)
- Video: Taylor Swift, Ed Sheeran a Future vás v "End Game" vezmou na cestu kolem světa za čtyři minuty (12.01.2018 12:27)
- Turné Taylor Swift k "Reputation" má našlápnuto být jedním z nejvýdělečnějších v historii (06.01.2018 10:48)

ALBUM TÝDNE 02/2019

Lenka Filipová
Oppidum

Po patnácti letech bez studiového alba by se na mnoho interpretů zapomnělo. Ne tak na Lenku Filipovou. Ta si mohla dovolit nejen takto dlouhou pauzu, navrch si troufla ukončit ji deskou "Oppidum", jejíž obsah možná konzervativního posluchače překvapí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 20.01.
Alex Vargas (DK) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 22.01.
Jacob Lee (AUS) (Café V lese, Praha)
St 23.01.
Tom Odell (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 27.01.
Ghostemane (USA) (Roxy, Praha)
St 06.02.
The Neighbourhood (USA) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.02.
Animé (USA) (Roxy, Praha)
So 09.02.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (O2 Arena, Praha)
So 09.02.
IAMX (UK) (Fléda, Brno)
Po 11.02.
Good Charlotte (Forum Karlín, Praha)
So 16.02.
Twenty One Pilots (USA) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Sia Beyoncé Queen The Cure Kryštof Coldplay Madonna Rihanna Ewa Farna Adele Ava Max LP AC/DC Lucie Linkin Park Debbi Muse Imagine Dragons Pokáč
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver