Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Montage - Evropa 2 formuje hudební vkus

Montage - Evropa 2 formuje hudební vkus

Vydáno: 05.05.2010 05:00 v sekci Rozhovory - Lukáš Benda

O tom, že se protiklady přitahují, se můžete přesvědčit zásluhou invenčního dua Montage, které tvoří čtyřiadvacetiletá Klára Vytisková a o pět let starší Thom Herian aka Drama Jacqua. Jejich debut "King Or Queen" lze charakterizovat jako neklidný chill-out. No a jsme zase u těch protikladů...

SDÍLET:    
Montage
© Jan Faukner
Jaké jsou na debut "King Or Queen" ohlasy z vašeho okolí?

Thom: Vzhledem k tomu, že učím na jedný soukromý škole bicí, mám k dispozici spoustu mladejch lidí. Můžu tak testovat materiál pro Montage na svých studentech. Dokonce se učíme hrát na bubny i některý naše písničky.
Klára: Škoda že někde neučím zpěv, abych to mohla taky takhle distribuovat. (smích)
Thom: Ale samozřejmě se nikdy nezavděčíš všem, takže ohlasy na album jsou tak padesát na padesát. Většinou se to ale líbí mladejm holkám... (smích), což je fajn. Mám tam pár sedmnáctiletých slečen a ty si Montage už celkem oblíbily.

Kláro, jak jsi docílila tak odzbrojujícího ležérního hlasového projevu? Oproti Toxique se mi to jeví mnohem uvěřitelnější a do jisté míry i upřímnější.

Klára: Ležérnost se skrývá možná v tom, že s Toxique jsme nahrávali zpěvy měsíc a pro Montage jsem s Tomášem nahrávala zpěvy celý tři roky, co ten projekt existuje.
Thom: Byl to plynulej proces a něco jsi i přezpívávala, viď?
Klára: Jo, protože jsi to smazal... (smích)
Thom: No, smazal jsem ti maximálně jednu věc.
Klára: Ne, smazal jsi jich aspoň šest.
Thom: Jako už přezpívanejch?
Klára: Jo, proto jsem je přezpívávala znovu.
Thom: No vidíš, už víš odkud pramení ta ležérnost. (smích)

Společně s 8bitovou smrští Jitky Charvátové "Feed My Lion" je váš debut "King Or Queen" dost možná vůbec nejzajímavějším tuzemským počinem poslední doby. Bohužel je ale podobně jako album JI prakticky bez šancí na nějaký celoplošný úspěch...

Klára: Asi je to příliš alternativní, aby to hrála Evropa 2. To platí pro Montage, Cartonnage i JI.

Montage
© Jan Faukner
A jak tedy docílit toho, aby vás hrála Evropa 2?

Klára: Třeba s Toxique jsme na to šli tak, že jsme vybrali šest našich věcí, který jsou rychlejší, a můžou tak mít singlový ambice. Dali jsme to poslechnout kompetentnímu člověku, aby nám řekl, co z toho by zahrál. To je cesta nejmenšího odporu, protože všechno jsou to naše písničky, jen my nejsme ti, kdo by měl vybírat rádiovej singl. Je to fajn spolupráce, protože ti nikdo nekecá do toho, jak máš hrát, jenom ti vlastně ve finále pomůže vybrat singl pro rádia. Já bych zaručeně vybrala jinou písničku, než vybere on. Když něco nahráváš, tak ti logicky potom schází určitej odstup.

Ctíš tedy názor, že se tuzemská scéna točí kolem Evropy 2? Posune kapelu dál, když je na jejím playlistu?

Klára: Je to tak. Je tu řada kapel, který vlastně pořádně uspěly jen s jediným singlem. Jenže i ta jedna písnička, co jim zahrála Evropa 2, jim zařídila víceméně úspěšnou kariéru. I když trvání té kariéry může být i krátkodobé, pokud se to nedotáhne. Lidi choděj na jejich koncerty, aby slyšeli právě ten jeden singl, kterej si zafixovali se jménem daný kapely. V Česku se prakticky nepouštěj klipy, takže rádio je vlastně jediná možnost, jak se dostat do povědomí lidí. Evropa 2 je navíc největší celoplošný komerční rádio, takže má svou moc.

Nemůžu se zbavit dojmu, že je pozice Evropy 2 možná až příliš přeceňovaná.

Klára: To bych neřekla. Podívej se na to takhle: my dva třeba známe Sunshine a víme, že hrajou dobrou muziku, takže jim na koncert půjdeme. Jenže lidi v Horní Dolní ty Sunshine neznaj' a znaj' jenom playlist Evropy 2. V Horní Dolní tak logicky půjdou na kapely, který hraje Evropa 2, protože tohle rádio je jejich jediným spojením s hudebním světem a formuje jejich hudební vkus. Nebudu soudit, jestli je to dobře, nebo špatně, ale prostě to tak je.

Montage...

Montage
... tvoří Klára Vytisková a Thom Herian. Projekt byl založen v roce 2007, kdy vyšlo jejich bezejmenné demo. S oficiálním debutem se duo fanouškům i hudebním kritikům představilo až letos s nahrávkou "King Or Queen", která si krátce po vydání podmanila tuzemskou laickou i odbornou veřejnost.

Montage
© Jan Faukner
Vloni v listopadu jsem postřehl párty, která se uskutečnila v Chapeau Rouge. Večer se jmenoval "Thom Herian Explodes In". Jednalo se o unikátní multižánrovou kombinaci čtyř projektů kolem tvé osoby. Chystá se nějaké pokračování tohoto večírku?

Thom: Byl to vynález tamního dramaturga. Rád bych to zopakoval, ale jedině v případě, že by měly jednotlivé projekty nějakej novej ksicht. Rozhodně to ale nebyla moje iniciativa, vždyť já se tomu vlastně docela bránil, protože bylo brutální hrát čtyři hodiny v kuse.

Ale podobný večírek ti musel namasírovat ego, ne? Měl jsi jistotu, že tam jsou všichni návštěvníci jen kvůli tobě...

Thom: Já jsem takovej plachej, takže o nějakým masírování nemůže být řeč.

Každopádně tvé alter-ego Drama Jacqua připravuje novou desku.

Thom: Bude to takový retro d'n'b. Vracím se zpátky ke kořenům junglu, na začátek devadesátejch let a dávám tomu tak trochu oldskůlovej podtext. Ta hudba a její motivy vycházejí z loopů, který hraju naživo. Mám takový různý smyčky a plochy, do kterejch jako Drama Jacqua naživo bubnuju. Jsou to sekvence, který vykomponuju do sebemenšího detailu. Zatímco dříve jsem hrál vyloženě jen ty simple samply, teď je to mnohem propracovanější. Vrstvím vesměs starší nápady, který jsem nosil léta v hlavě a teprve nyní se dostal k jejich realizaci. Vždycky jsem z nich ale víceméně čerpal, různě jsem je prasil, krátil, násobil a hrál do toho naživo bicí. Teďka to ale celý předělávám a do detailů propracovávám. Kdybych to měl charakterizovat, je to třeba tři roky starej materiál, kterej teprve na nové desce dostane svou finální podobu. Je to jungle a tím pádem dost retro. Tu desku připravuju na podzim letošního roku. Mám hotový čtyři věci, chtěl bych jich tam ale čtyřikrát, pětkrát tolik.

Klára Výtisková a Thom Herian

Zatímco moderátorka Medúzy Klára Vytisková má na svém kontě jen debut Toxique a spolupráci s Nerezem ("Pocta Zuzaně Navarové") a Sklenikem ("Blatce Masters"), Thom Herian je mnohem zkušenější. Jako Drama Jacqua už vydal desítku alb a podílel se i na několika kompilacích. Širší veřejnosti se stal známým především díky působení v S.O.I.L.

Montage
© Jan Faukner
Od komerčního retro popíku a la Toxique k alternativním žánrům vede poměrně dlouhá a klikatá cesta. Co je ti vlastně bližší?

Klára: Já všeobecně nerada škatulkuju a už vůbec nedělím hudbu podle žánrů, spíš podle toho, jestli mě ta jednotlivá píseň dostane, nebo ne. Hostovala jsem u hiphopových projektů, takže mám určitě vztah i k tý alternativě, ale nedá se říct, že mi je jeden žánr bližší než druhej a naopak.
Thom: Některá písnička člověka baví dýl a zůstane v něm, jiná ho taky baví, ale postupně vymizí, pak jsou taky písničky, který tě původně nebaví, a přesto v tobě zůstanou, no a nakonec čtvrtá kategorie - songy, který tě nebaví, protože za nic nestojí.
Klára: Jak u Toxique, tak u Montage mám oblíbenější songy a ty méně oblíbený. Postupně se to vždycky vykrystalizuje.

Kdybych měl k Montage přiřadit nějaký atribut, napadne mne okamžitě schizofrenie. Vám to nepřijde?

Klára: Jasně že je to svým způsobem schizofrenní, ale ta deska vznikala tři roky, takže od toho nelze nic jinýho čekat. Jsou písničky, který vznikaly před třemi lety, jsou tam i novější songy. Za tři roky se člověk někam posune a nechá se ovlivňovat novýma věcma, i proto to může působit zdánlivě nesourodě.
Thom: Navíc dneska už je všechno vymyšlený, stokrát použitý a do jistý míry překombinovaný. Takže schizofrenní doba, ve který žijeme, se musí zákonitě promítnout i do našeho repertoáru.
Klára: Ukazuje se zároveň i to, jak jsme s Tomášem oba absolutně odlišní.

Montage
© Jan Faukner
Jak jste se vlastně seznámili?

Klára: To si pamatuju docela přesně. Šla jsem po chodbě po Ježkárně a volalo mi nějaký neznámý číslo. Na druhým konci byl Tomáš a ptal se mě, jestli bych měla zájem nahrát jeden track. Já samozřejmě souhlasila, tak jsem šla k němu domů...
Thom: ... domů? Do squattu!
Klára: Popravdě, docela jsem se tehdy lekla, když tam po zemi běhal nějakej králík nebo co to bylo. Ale nakonec jsem tam nahrála víc než tu jednu písničku, a tak jsme vlastně začali spolupracovat.
Thom: Je super, že ty písničky, co jsme na "King Or Queen" vydali, jsou už vyzrálý. Kdybychom bývali byli tlačeni nějakým labelem, dopadlo by všechno určitě úplně jinak.

Jak je důležitá víra ve vlastní schopnosti?

Klára: Mám od mala takový malý cíle, který se mi postupně splňujou. Všechno to jde krok po kroku. Chtěla jsem hrát s kapelou, splnilo se mi to. Chtěla jsem hrát v Roxy, splnilo se to. Takže jdu od cíle k cíli. Když něčemu hodně věříš, tak se to stane. Na stranu druhou, nesmíš jít nějakou kratší cestou. My jsme s Toxique začínali z ničeho a jsme tam, kde jsme. Docela za krátkou dobu jsme se dostali nahoru, ale byla to ve skutečnosti jen souhra náhod.
Základem je, že jsme nikdy nedělali žádný kompromisy. Nešla bych zpívat do nějaký dívčí kapely, jenom abych byla známá. O to mi vážně nejde. Jsem ostře proti kalkulu a všem těm projektům, jako jsou Holki nebo Verona. To by se mělo zakázat. (smích) Všeho s mírou. Musíš být cílevědomý, ale samozřejmě se nic nesmí přehánět. Nikdy nesmíš věřit až přespříliš sám sobě, protože pak ztratíš kontakt se světem. Ego válcuje muziku a ve finále ti tvoje ego jenom uškodí.
Thom: Když tak přemýšlím, mě by zajímalo, co běžného posluchače vábí na hudbě. Co ho přiláká, aby si danýho interpreta nebo písničku oblíbil. Chtěl bych mít mozek konzumenta, který netvoří hudbu.
Klára: Taky nejsem konzument, ale podle mě je první text. Pro průměrnýho Čecha - posluchače je klíčovej text, i proto se dneska bazíruje na tom, aby kapely zpívaly česky.

Montage
© Montage
Četl jsem, že nejraději hraješ na Moravě. Čím to?

Thom: Morava je super. Lidi na Moravě jsou víc vstřícní, než lidi v Česku.
Klára: V Praze choděj lidi na koncert zkoumat. Místo toho, aby se odvázali, tak je to takovej model "Tak teď se nám ukaž". Já třeba ráda hraju v Českých Budějovicích. Tam se mi nestalo, že bych měla špatný koncert. Vždycky mě to tam hodně baví.

Máte už i nějaký stálý publikum, který vás bezmezně adoruje a pravidelně navštěvuje vaše koncerty?

Klára: Teď se mě na fóru ptal nějakej kluk, jak může zařídit, aby ode mě dostal pusu. (smích) No a pak mám taky jednu dvanáctiletou fanynku z Budějic, Bára se jmenuje. Vždycky si chodí pro podpis na ruku. Po každým koncertě.
Thom: Abych se pochlubil, tak mám taky pár fanynek. Občas se stane, že přijde slečna po koncertě, a vždycky vidím, že jí září oči a splnila by každé mé přání... (smích) a nejčastěji se to stává právě na Moravě.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Vytisk? (Larry, 05.05.2010 07:22) Reagovat

  Mezi námi - neměla by se zakázat ta přeceňovaná Vytisková? Opravdu lze těžko najít důvod, proč ji poslouchat.... L.

  • Re: Vytisk? (karolína, 06.05.2010 13:03) Reagovat

   třeba protože je to výborná zpěvačka s nadhledem a navíc dost chytrá holka??

   • Re: Vytisk? (Larry, 12.05.2010 09:12) Reagovat

    Podle jejích odpovědí se tak ale nezdá. Vůbec. A zpěv lze snad hodnotit podle subjektivního pohledu ("nadhledu"), takže s dovolením: velmi přeceněný přednes! L.

    • Re: Vytisk? (Kostěj Nesmrtelný, 19.05.2010 08:36) Reagovat

     Tak jí neposlouchej, no...
     Já bych daleko radši zakázal přístup na net lidem co si myslí, že maj patent na rozum.

 • E2 (evald, 14.05.2010 13:51) Reagovat

  Je fajn, když "umělci" přijdou na to, že média fungují jako média... I když pro některé je to stále překvapující. Fascinuje mne chtíč sebeprosazení za každou cenu (vnutit se i lidem, které to nezajímá - a že Čechy hudba nezajímá). Hiphopeř se alespoň nestydí to říkat na plnou hubu (se svoji omezenou slovní zásobou a rýmy úrovně žáků 3.třídy - až na výjimky samozřejmě...) Lidé jako Vytisková či Boris Carloff se tváří jako indie ikony, ve skutečnosti by rádi vytlačili Davidy a Bílé ze svých
  kravínů...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Evanescence, Kongresové centrum, Praha, 17.3.2018
Naživo: Evanescence s orchestrem v Praze odehráli nezapomenutelný koncert Je toho tolik, co lze k práci mezzosopranistky Amy Lee na "Synthesis" napsat. Jak jí tam hraje kytaristka Jen Majura na theremin. Jak si ve zcela nové písni "Hi-Lo" zahostovala houslistka Lindsey Stirling. Nebo jak pokračuje v boji proti... čtěte zde
Vydáno: 18.03.2018 10:43 v sekci Naživo
1
Krucipüsk, Lucerna Music Bar, Praha, 15.3.2018
Naživo: Krucipüsku to šlape i s omlazenou sestavou Krucipüsk koncem minulého roku překvapili zprávou, že kapelu opouští hned tři dlouholetí členové formace. Zůstal tak pouze lídr Tomáš Hajíček, který poté sestavil zbrusu novou partu. Současnou sestavu i stále aktuální desku... čtěte zde
Vydáno: 16.03.2018 10:13 v sekci Naživo
2
Genesis - ...And Then There Were Three...
Zaprášenosti: Genesis - ...And Then There Were Three... Jako den, kdy se Genesis odřízli od své art rockové minulosti, může být brán 1. březen 1978. Vychází totiž album "...And Then There Were Three...". Je svým způsobem přelomové. Stojí totiž pevně na hraně mezi starou a novou epochou... čtěte zde
Vydáno: 15.03.2018 09:30 v sekci Recenze | Zaprášenosti
12
Nové desky 10/2018 - od Judas Priest přes Davida Byrna po AG Flek
Nové desky 10/2018 - od Judas Priest přes Davida Byrna po AG Flek V polovině března si na své přijdou především milovníci tvrdších žánrů, kteří se mohou těšit na novinky kapel, jako jsou heavymetaloví Judas Priest, alternativní Editors a indie Camp Cope. S novou deskou jim pak bude sekundovat... čtěte zde
Vydáno: 14.03.2018 08:21 v sekci Novinky | Nové desky
5
Pohled do českých hitparád - 10. týden 2018
Marpo má nejžádanější desku v Česku, rádiový éter nadále opanují Chinaski Marpo má tento týden svou stopu v čele albové i rádiové hitparády. Z nuly rovnou na vrchol totiž zamířil s očekávanou novou deskou "Dead Man Walking" a v singlech nadále vede hit jeho bývalé kapely Chinaski "Potkal jsem tě po letech".... čtěte zde
Vydáno: 13.03.2018 17:24 v sekci Novinky | České hitparády
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: S Klara & The Pop slavili tančící diváci v Lucerna Music Baru MDŽ (09.03.2018 15:18)
- Fotogalerie: Klara & The Pop v obrazech (09.03.2018 09:56)
- Oceán vyráží na pátý díl turné Ve smíru. Setlist doplní o řadu rarit (20.10.2017 16:25)
- Video: Klára Vytisková se ve videu k "2in1" dělí o své mateřské srdce (28.09.2017 10:55)
- Fotogalerie: Třetí vybarvený den Ostravy v obrazech (22.07.2017 12:17)
- Video: Klára Vytisková v novince "All Night Long" představuje kapelu The Pop (13.01.2017 09:00)
- Video: Oceán a Satisfvcktion vdechli "Ráchel" nový život (12.01.2017 16:55)
- Audio: The Fakes vypustili "Forever" Kláry Vytiskové na taneční parket (23.08.2016 13:58)
- Oceán představil obal i tracklist nové desky "Ve smíru" (29.04.2016 08:49)
- Naživo: KLARA. připravila pro pražské fanoušky roztančenou nenucenost (21.04.2016 13:15)

ALBUM TÝDNE 12/2018

Everything Is Recorded
Everything Is Recorded by Richard Russell

Představte si, že jste Richard Russell. V roce 1989 založíte label XL Recordings, na kterém svou prvotinu vydá třeba nadějná zpěvačka říkající si Adele a ze kterého se stane jedno z nejvlivnějších britských vydavatelství vůbec. Pak si projdete těžkou nemocí. A pak natočíte svou vlastní desku, která je prostě dobrá.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 21.03.
Marcus & Martinus (NO) (Forum Karlín, Praha)
Čt 22.03.
Majid Jordan (CAN) (Roxy, Praha)
Pá 23.03.
Le Butcherettes (MEX) (Futurum Music Bar, Praha)
St 28.03.
Joan Baez (USA) (Lucerna - Velký sál, Praha)
St 28.03.
Rejjie Snow (IRL) (Futurum Music Bar, Praha)
St 28.03.
Hippie Sabotage (USA) (Mono Fono, Praha)
Po 02.04.
Metallica (USA) (O2 Arena, Praha)
So 07.04.
Jacob Sartorius (USA) (Palác Akropolis, Praha)
Út 10.04.
Walk Off The Earth (CAN) (Lucerna - Velký sál, Praha)
St 11.04.
Gengahr (UK) (Café V lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Katy Perry Chinaski Lady Gaga Amy Winehouse Beyoncé Chris Stapleton The Neptunes Adele Eminem Madonna Sia Ewa Farna Kryštof Rihanna Justin Timberlake White Lies Coldplay Mandrage Ed Sheeran The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver