Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Vzpomínky na Lucii

Vzpomínky na Lucii

Vydáno: 18.11.2009 05:00 v sekci Komentované diskografie - Martin Višňa

Srdce fanouška na chvíli zaplesalo - tento týden totiž vyšla nová, větší výběrovka kapely, která po celá devadesátá léta panovala české populární hudbě a od které se mnohé další bandy učily. Jenže Lucie (ne)ví svý. A fanoušci naopak vědí, že žádný výběr nenahradí návrat na trůn v té nejsilnější sestavě.

SDÍLET:    
Lucie
© Universal
Vzpomínání na Lucii, na čtveřici David Koller, Robert Kodym, Petr Chovanec alias P.B.Ch. a Michal Dvořák, musíme kupodivu začít u Michala Penka. To on zpíval v původní kapele, kterou Kodym s Chovancem založili v druhé polovině osmdesátých let. Jako stálý host tehdy spolupracoval i Michal Dvořák. Netrvalo dlouho a Penka si k sobě přetáhl Ladislav Štaidl a Lucie na čas utichla. Až v létě 1987 se u Dvořákovy babičky zadělalo na nejpopulárnější českou kapelu jedné dekády. Sestava tehdy byla ještě širší, brzy však vykrystalizovala do slavné čtveřice a rozjela se po kulturácích a letních parketech. Nejprve nesmělá, stále více ale svá. Z prvního singlu "Pár fíglů" (dnes "Šrouby do hlavy") se stal hit, stejně tak z dalších, pak přišel převrat a téměř záhy i první studiovka nového fenoménu...


Lucie (1990)

Hodnocení: 9/10
Palba alba: Oheň, Troubit na trumpety, Dotknu se ohně

Lucie - Lucie
"Už se nechcem nikdy vracet, tam, kde nám bylo mizerně..." Tato slova, ještě umocněná euforií z pádu totality a nově nabyté svobody, otevírají jeden z nejsilnějších debutů české porevoluční popmusic. Zlatá mládež (pánové se nechali na booklet vyfotit jako zlaté sousoší) na čtyřicetiminutové elpíčko s pomocí producentského dua Petr a Pavel ORM nacpali sice jen deset písní, z dnešního pohledu téměř archaického zvuku, zato ale hit vedle hitu, které udělaly Lucii nekorunovanou královnou domácí hudební scény. Kdo by dnes neznal singly jako "Troubit na trumpety by se nám líbilo", "Šrouby do hlavy" nebo baladu "Dotknu se ohně" - na singlech tehdy vyšla polovina desky, dnes věc nevídaná, stejně jako 130 tisíc prodaných desek a euforie, se kterou se dnešní ječení patnáctek po hvězdičkách ze SuperStar nedá srovnávat.

Looky - zpěvák a baskytarista Letů mimo

Looky Lety Mimo
Od Lucie mám nejraději asi jejich první desku. Ale je to spíš kvůli mým subjektivním důvodům. Bylo nám tehdy čtrnáct, založili jsme si Lety mimo, všechno bylo poprvé. A do toho hrála tahle podivná hudba. Možná to byl tady první crossover popu a rocku, kterému se dalo opravdu věřit.


In The Sky (1991)

Hodnocení: 7/10
Palba alba: Černí andělé, Rouháš se bohům, Zkamenělý dítě

Lucie - In the sky
Druhé album vzala kapela do svých rukou. Sami sobě producenty, sami sobě vydavateli. Přesto "In The Sky" vznikalo v ostravském studiu C za nepříliš veselých podmínek - do kapely se dostavila během nekonečného koncertování ponorka. Výsledek natáčení kritikové přijali rozpačitě, tohle je ta Lucie, co nám vytřela debutem zrak? Oproti prvotině má "In The Sky" uhlazenější, popovější zvuk, není na první poslech postavené na hitových písní. Takovou "Mary'n'Jane" (hádejte, o čem asi může být) asi ani fanoušci neposlouchají zrovna denně. Přesto si album nakonec získalo sympatie hudební akademie a kapela za něj dostala pět cen Grammy, jak se tehdy nazývala dnešní anketa Anděl. Pozice Lucie byla definitivně utvrzena, klip k "Černým andělům" pobuřoval (dnes je to spíš milé rozptýlení v záplavě jakýchsi barevných hudebních snímků), ovšem ve skupině houstly vztahy. Domluvila si konečnou na 28. duben 1992. Ten den byl v narvané pražské Lucerně pořízen záznam koncertu, který později vyšel jako dvojalbum "Live!". Lucie jako by skončila na vrcholu.

Michal Dvořák - exklávesák Lucie

Michal Dvořák
Mám rád všechna naše alba, ale asi nejraději vzpomínám na první nahrávku "In The Sky". To byla doba, kdy kapela velmi rychle stoupala nahoru. Všichni jsme měli skvělou náladu a pocit, že společně dokážeme úplně všechno. Byla to fakt krásná doba.


Černý kočky, mokrý žáby (1994)

Hodnocení: 10/10
Palba alba: Vona říká jo, Laura, Šťastnej chlap, Štotymenjagovoriš, Amerika

Lucie - Černý kočky, mokrý žáby
Netrvalo však dlouho a Lucie se znovu sešla, bylo to na sklonku roku 1993. P.B.Ch. se ale rozhodl věnovat své sólové desce, novým basákem se stal Marek Minárik, přezdívaný Marta, protože pánové prý chtěli za basou ženu. Ve zkušebně začal vznikat nejtvrdší materiál, produkční směr mu dal Ivan Kral, Čech, jenž je spojen se jmény jako Iggy Pop nebo Patti Smith, u mikrofonu se objevila i mladičká Lenka Dusilová, tehdy zpěvačka nadějného Sluníčka. Zároveň se Lucie podílela i na soundtracku k filmu "Amerika" podle Kafkova nedokončeného románu "Nezvěstný", titulní píseň se objevila i na nové desce. Třináctka písní, tvrdý, světový zvuk, mezi ostřejšími kusy ("Krev a r'n'r", "Vona říká jo", "Až tě potkám") pak perly jako "L'aura". Není divu, že Lucie napřesrok opět ovládla předávání cen Akademie populární hudby a v srpnu předskakovala z pozice nejlepší české skupiny legendárním Rolling Stones (což ale odnesla špatným zvukem). Přitom první seznámení s novou Lucií veřejnost šokoval a mnohé znechutil. Ono taky, kdo by se chtěl dívat v televizi na oškubaná kuřata bez hlav (klip "Vona říká jo")?

Lenka Dusilová - zpěvačka

Lenka Dusilová
Z nostalgie nedám dopustit na album "Černý kočky, mokrý žáby". Události kolem něj mi tak trochu změnily život. Díky nim jsem zažila největší vrchol svýho rock'n'rollovýho života. Hudebně u mě ale vyhrává nejsilnější a nejcitlivější album "Větší než malé množství lásky", i když v době aktuálnosti desky byl pro mě její poslech bolestný. V té době někde ve mně ten rock'n'roll začal umírat.


Pohyby (1996)

Hodnocení: 5/10
Palba alba: Pohyby, Holčička, Lucíja

Lucie - Pohyby
Po ve všech směrech parádních "Černých kočkách" přišly poněkud slabší "Pohyby", které lze klidně označit jako šuplíkové album. Kromě bravurní, tanečně tepající titulní skladby tu najdeme přebytky právě z "Černých koček" ("Pitva" nebo "Všechno ti dávám"), covery ("Lucíja" nebo "Klobouk ve křoví"), samocovery ("Fofrtrumpety" nebo "Holčička"), staré, dosud nevydané kousky ("Je to zlý" a "Tajný čísla") a na závěr raritu z koncertu na pražské Štvanici - táborákovou "Seděla u vody" v rock'n'rollovém kabátě. I přes tuto roztříštěnost materiálu ale deska působí poměrně kompaktně a příjemně v uších ubíhá. Úplné odsouzení si nezaslouží, ale z řadových alb je bezesporu nejslabší.


Větší než malé množství lásky (1998)

Hodnocení: 9/10
Palba alba: Jeden tvůj dotek, Iveta, Balada o kocourovi a bylině, Medvídek

Lucie - Větší než malé množství lásky
Zkraje roku 1998 se Lucie vydala do Thajska načerpat síly na oslavy deseti let existence a také inspirace na novou desku. K výročí vyšla reedice dvojalba "Live", DVD se záznamem pražského koncertu Pohyby Tour a dokument "Obrazohled aneb Daleká cesta". To vše je ale jen předehrou vydání nové studiovky "Větší než malé množství lásky". Parafráze textu protidrogového zákona a pilotní singl "Svítání" sice ještě Lucii na trůn české populární hudby nevrátily, vánoční hit "Medvídek" se ale později stal nejen Písní roku, ale dokonce obsadil i druhé místo v anketě o největší český hit 20. století (hned za slavnou Vejvodovou polkou "Škoda lásky"). A to nemluvě o Renčově klipu, který byl kvůli závadnosti stažen z vysílání. Koller později na předávání cen Akademie populární hudby vzkázal pánům Železnému a Rösslerovi z Novy, ať si trhnou nohou, když nechtějí hrát jejich klipy (na obrazovku nesměl ani klip k "Panicovi"). Album s dvěma těhotnými ženami na obalu a prohlášením k čínské okupaci Tibetu v bookletu však nejsou jen "Medvídek" a "Panic", na desce nenacházím špatného momentu a je jedno, jestli se budeme bavit o úvodní zvonivé "Kengi", rozjeté "Lovec, střelec, doktor a vědec" nebo "Tvůj Lucifer" hrané na cemballo. Lucii se podařilo umně skloubit asijskou atmosféru s moderním rockem, a album tak patří ve stupnici hodnocení pozice těsně za "Černými kočkami" a vedle debutu.


Slunečnice (2000)

Hodnocení: 7/10
Palba alba: Pojď se mnou do chrámu ticha, Noc, Vůně, Hvězda

lucie - slunecnice
Po vydání "Větší než malé množství lásky" se do Lucie vrátil P.B.Ch., publicista Honza Dědek sepsal o kapele knihu "Šrouby do hlavy", vyšla kompilace "Vše nejlepší 88-[99)" s remixy starých hitů "Šrouby do hlavy" a "Mít tě sám", parta se usadila na první příčce v Českém slavíkovi a na konec roku 2000 připravila své nejexperimentálnější, nejbarevnější a nejpestřejší album. Na trhu byla "Slunečnice" za přemrštěnou cenu, ohlašoval ji Latinskou Amerikou protknutý singl "Ona ví". Dodnes si pamatuji, jak jsem ho slyšel prvně v rádiu a byl jsem zklamán, že tohle není ta Lucie, co znám. Dlouho jsem si nemohl zvyknout. Úvodní "Pojď se mnou do chrámu ticha" zapadá do klasického repertoáru skupiny asi nejvíc, oslovily mne maximálně ještě tak Kodymovy kousky "Vůně" a "Mohu tě jenom milovat", rychlé, rybářské "Karibi" s Ivanem Mládkem dodnes řadím k největším úletům. Nebavila mě ani "Hvězda", nyní bych si ji klidně na CD s vlastním výběrem pecek připálil.

Skleník - basák SPS

Skleník SPS
Možná to je poněkud překvapivé, ale mým oblíbencem je "Slunečnice". Od Lucie mám všechny desky naposlouchaný, "Slunečnice" mi přijde nejvíce nedoceněná, přitom má výborný zvuk a je na ní pro mě nejlepší věc, kterou skupina natočila a která ale přesto nebyla singlem, a to "Vůně".


Dobrá kočzka, která nemlsá (2002)

Hodnocení: 9/10
Palba alba: Horkej den, Zloději pocitů, Kukačka, Fakír

Lucie - Dobrá kočzka, která nemlsá
Experimenty Lucii tenkrát nesežralo více lidí než pouze já, z návratu k rockových polohám na "Dobré kočzce" jsem jen jásal. Stál jsem před hudebninami a poslouchal "Vyčůrat, pomodlit, spát" nebo "Horkej den", které prodavačka tenkrát v obchodě obehrávala. Rádiová "Daniela" zdaleka nebyla to nej, navíc byla v éteru dlouho před vydáním, takže se slušně zprotivila. Zato kousky jako "Fakír", titulní kodymovina "Dobrá kočzka, která nemlsá", Francií vonící "Vendémiairé" na verše G. Apollinaira nebo jemná a řízná zároveň "Kukačka" byly v tehdejším podzimu milým větříkem. Poslouchám-li "Kočzku" dnes, přeskakuji akorát punkovější "Neviditelnou lež" a "Kamení a smích", které mi připadají bez nápadu, trochu mi k celku nesedí zmíněná "Daniela", jinak jde o další přesvědčivý studiový zářez do historie české popmusic, byť poslední.


Wanastowi Vjecy, Pusa a další

Členové Lucie platili a stále platí za jedny z nejlepších muzikantů a skladatelů v Česku. Svůj um kromě mateřské kapely zhmotňovali po dobu existence kapely také v mnoha projektech, ať už vzešly z jejich popudu či někoho jiného. David Koller je v tomto ohledu asi nejaktivnější, v minulosti tloukl třeba za Pražský výběr, jeho bicí lze slyšet také na jediném albu už téměř zapomenutého hvězdného projektu Alias, s Lenkou Dusilovou dali dohromady Pusu, později Lence pomáhal s první sólovou, sám svoji bezejmennou prvotinu vydal už v roce 1993 a právě z ní pochází hit "Chci zas v tobě spát", kterou někteří mylně hledají na řadových albech Lucie. S Michalem Dvořákem se Koller podílel na několika soundtracích, nejznámější z nich je zmíněná "Amerika", Michal pak stojí také za další filmovou či reklamní hudbou. Nejúspěšnější bokovkou Lucie jsou ale Wanastowi Vjecy, o jejich diskografii si můžete počíst zde. S podivem je, že zatímco P.B.Ch. má na svém kontě ještě také sólovou desku, tak Robert Kodym jen zahostoval na albech J.A.R. nebo Kurtizán z 25. Avenue.

Lucie (archivni foto z alba In the Sky)
© Lucie
Jak příběh nejoblíbenější české kapely pokračoval, je asi ještě v živé paměti. Krátce po vydání "Dobré kočzky" Lucie vystoupila v akustickém hávu ve Státní opeře, z koncertu později vzešlo nejen dvojalbum "Lucie v Opeře", ale také stejnojmenné DVD. Na jarní turné k patnácti letům vyjel coby nový člen Tomáš Vartecký, tehdy jen kytarista Kurtizán z 25. Avenue a Kodymův parťák z koncertů Wanastowích Vjecý. Druhá kytara tak nahradila Michala Dvořáka, se kterým trojice Koller, Kodym a Chovanec ukončila spolupráci. K opernímu albu rok na to Lucie odjela turné se symfoniky, poslední koncert legendy se uskutečnil 1. října 2004 v Londýně, od té doby web pouze odpočítává trvání umělecké pauzy, během které se ale rozkmotřili David Koller a dvojice Robert Kodym a P.B.Ch.. A tak Lucie zatím přežívá jen v srdcích fanoušků a v jejich přehrávačích...

Víš svý, Lucie, pár zásahů už máš, víš svý, Lucie, co s tímhle naděláš?

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Díky (Martin, 18.11.2009 10:57) Reagovat

  za skvělou diskografii, neznám nikoho kdo vyrůstal v 90. letech a nemiloval Lucii. Ať už Depešáci, Nirvánisti nebo komerčáci co ujížděli na danceflooru, všichni jsme se dokázali shodnout na jedné kapele. To už dnes málokdo dokáže. Pro mě je jednoznačně nejlepší album Černý kočky mokrý žáby - 6 singů, 6 hitů, který se dodnes hrají, každá písnička jiná, každá skvělá. Nejlepší song - Černí andělé... vzpomínka na dětství, kdy tohle byl někde v 6. třídě na ZŠ ultimátní hit, který znali a uměli zazpívat všichni.

 • Jó, ty volé, Tvůj Lucifer... (Lukáš Benda, 18.11.2009 12:45) Reagovat

  U mě jednoznačně vede "Větší než malé množství lásky", protože 'Iveta', 'Balada o kocourovi a bylině' a 'Lucifer' jsou IMHO to nejlepší, co kdy Lucie stvořila... 11/10

 • Nostalgie (Monthy, 18.11.2009 14:01) Reagovat

  Na Lucii jsem vyrůstal, bylo to tehda fajn, u nás doma furt hrála Lucie a Oasis a já byl čerstvě školou povinný...

 • Skvělá kapela (nicky, 18.11.2009 19:26) Reagovat

  Kéž by se dali zase dohromady.Pro mě to bude vždycky nejlepší česká kapela co kdy vznikla.Lucie Forever♥

 • NEJHORŠÍ............. (Marián, 19.11.2009 22:51) Reagovat

  LUCIE-NEJHORŠÍ KAPELA V HISTIRII ČESKOSLOVENSKÉ POPULÁRNÍ HUDBY.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2018
Kodaline i Drake uhájili vedení, žebříčky se ponořily do prázdninové nudy Jedno z nejméně záživných kol v celém tomto roce mají za sebou české hitparády IFPI. Vítězové minulého kola nenašli přemožitele ani tentokrát, a navíc se toho mnoho významného nestalo ani na dalších příčkách. Okurková... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2018 16:07 v sekci Novinky | České hitparády
0
Jon Hopkins - Singularity 8/10
Recenze: "Singularity" je 50 odstínů tvorby Jona Hopkinse Své páté album "Singularity" vydal po pěti letech od velmi zdařilé "Immunity". Jon Hopkins zde ještě více nechává rozeznít kontrasty své tvorby umístěné kamsi mezi acid house a sonický ambient. A svůj převážně hybný hudební... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2018 10:21 v sekci Recenze
2
Zvíře jménem Podzim - Satelity
Video: Zvíře jménem Podzim má své animované "Satelity" ve 360° Na podzim 2017 vydal kolektiv hudebníků pod jménem Zvíře jménem Podzim eponymní album i knihu. O loňských koncertech se začalo mluvit jako o nevšední události, po třech vystoupeních prezentovaných společně s vydáním alba se však... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2018 10:07 v sekci Audio / Video | Video
0
Nick Cave And The Bad Seeds, Waldbühne, Berlin, 14.7.2018
Naživo: Nick Cave i v Berlíně pozval fanoušky na pódium Nick Cave je na letní šňůře k albu "Skeleton Tree". Krouží kolem Česka, ale koncert tady neuspořádal. Asi i proto, že tu už zahrál v rámci podzimní tour ke stejnému albu v předešlém roce. A tak jsme se vypravili do Berlína,... čtěte zde
Vydáno: 16.07.2018 13:41 v sekci Naživo
0
Buddy Guy - The Blues Is Alive And Well 8/10
Recenze: Buddy Guy i na osmnáctém albu "The Blues Is Alive And Well" umí bluesem bavit Ze žijících bluesmanů je Buddy Guy asi tím nejhvězdnějším, lze-li to v rámci tohoto starého žánru vůbec takto nazvat. Ani ve svých jednaosmdesáti letech ale nelení a neužívá si muzikantského důchodu, naopak dál tvoří i... čtěte zde
Vydáno: 16.07.2018 11:03 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: První den Plechovka festu hostil Davida Kollera nebo Traktor (07.07.2018 11:07)
- Lucie zní z českých rádií nejčastěji, albovou elitní desítku poznamenala hned dvě úmrtí (27.06.2018 13:30)
- Nová deska Karla Gotta je dle hitparády "Ta pravá". Úspěch slaví i Marek Ztracený (19.06.2018 14:00)
- Ivan Král vystoupí v září v Lucerna Music Baru (15.06.2018 10:15)
- Koncert k oslavě 100 let republiky bude pojat rockově. Zahrají Pražský výběr a David Koller (08.06.2018 13:58)
- Po hitu toužící Poletíme? se postarali o nejúspěšnější novinku albové hitparády, Kryštof zase vládne éteru (05.06.2018 18:02)
- Lenka Dusilová přichází s prvním live videoklipem ze sólového vystoupení (31.05.2018 09:16)
- Rozhovory: Status Praesents - Nechceme být jako ostatní (25.05.2018 12:30)
- V českých rádiích se nestalo vůbec nic, vládu nad albovým žebříčkem převzal Post Malone (22.05.2018 15:30)
- První singl Lucie po šestnácti letech je mezi třemi nejhranějšími v rádiích. Zvládl to za týden (15.05.2018 20:48)

ALBUM TÝDNE 29/2018

Buddy Guy
The Blues Is Alive And Well

Ze žijících bluesmanů je Buddy Guy asi tím nejhvězdnějším, lze-li to v rámci tohoto starého žánru vůbec takto nazvat. Ani ve svých jednaosmdesáti letech ale nelení a neužívá si muzikantského důchodu, naopak dál tvoří i koncertuje. S nikdy nemizejícím úsměvem na tváři letos vydal album "The Blues Is Alive And Well".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 22.07.
The Dead Daisies (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 28.07.
AIR Festival (Festivalpark, Hradec Králové)
Út 31.07.
Robert Plant & The Sensational Space Shifters (UK) (Tipsport Aréna, Pardubice)
St 08.08.
Sziget (Budapešť, Budapešť)
Pá 10.08.
Dance Divas (Výstaviště Holešovice, Praha)
Ne 12.08.
Goo Goo Dolls (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 12.08.
alt-J (UK) (Sono Centrum, Brno)
Po 13.08.
Grizzly Bear (USA) (Roxy, Praha)
Čt 23.08.
Hop Hop Kemp (Festivalpark, Hradec Králové)
Čt 23.08.
Hip Hop Kemp (Festivalpark, Hradec Králové)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Cure Puding pani Elvisovej Beyoncé Linkin Park Adele Ewa Farna Lady Gaga Rihanna Coldplay Kryštof Sia Madonna Metallica AC/DC Avicii Richard Krajčo Pavel Callta Ronnie Wood Ed Sheeran Traktor
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver