Recenze CD

Paul Simon ví, kdo je ta jediná

11.01.2001 04:00, Pavel Parikrupa

Nové album Paula Simona pod názvem "You’re The One" je sbírkou komorních písniček.

7/10

Paul Simon - You’re The One

Celkový čas: 44:04

Skladby: That's Where I Belong, Darling Lorraine, Old, You're The One, The Teacher, Look At That, Seňorita With a Necklace Of Tears, Love, Pigs, Sheep and Wolves, Hurricane Eye, Quiet

Paul Simon, druhdy polovina slavného dua Simon/Garfunkel, je mužem na prahu šedesátky. Z jeho nové desky lze usuzovat, že je mužem vyrovnaným a zřejmě docela spokojeným. S albem "You’re The One" si dal načas, protože pokud nepočítáme hudbu z muzikálu "Capeman", živáky a různé výběry (např. "Greatest Hits: Shining Like A National Guitar"), jedná se o první studiovku po deseti letech od desky "Rhythm Of The Saints".
Písničky jsou poklidné, někdy až křehké. Přesto do nich Simon dokázal velmi pěkně a decentně zakomponovat vlivy africké hudby. Je to patrné zejména v bohatém využití perkusí, jež ovšem spíše nenápadně podbarvují melodii než by byly nositelem divokých rytmů. Rychlejších a hybnějších kousků (např. "Hurricane Eye") je drtivá menšina.
Název alba je příznačný. Hlavnímy tématy textů, které stojí za přečtení a poslech, je životní zkušenost, poznání toho podstatného a samozřejmě láska. Na jediném slově "Love" dokázal Simon vystavit krásný refrén stejnojmenné písně, přímo epická je delší skladba "Darling Lorraine", v níž Simon plýtvá jemnými melodickými nápady. Použití afrických rytmů není prvoplánové ani samoúčelné - Simon už si je natolik osvojil, že je zcela samozřejmě a ledabyle kombinuje třeba s americkou country a vůbec to netahá za uši, viz a slyš titulní "You’re The One". Ta je v rytmickém refrénu podbarvována vybrnkávanou kytarou a zní to moc hezky.
Simon svými písničkami potěší a i přes využití prvků etnické hudby příliš nevyzývá k tanci. "You’re The One" je deskou k příjemnému poslechu, komorní a jistě vyžadující přiměřenou náladu. Velmi silnou stránkou jsou chytré texty - ale to příznivcům Paula Simona jistě není třeba připomínat.
CD k recenzi poskytla firma Warner Music.
Album: Paul Simon - You’re The One
Hodnocení: 7/10
Celkový čas: 44:04
Skladby: That's Where I Belong, Darling Lorraine, Old, You're The One, The Teacher, Look At That, Seňorita With a Necklace Of Tears, Love, Pigs, Sheep and Wolves, Hurricane Eye, Quiet

Názory

Vložit názor

Zaškrtněte, pokud nechcete zobrazit u svého příspěvku Váš e-mail.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na následující otázku nebude názor přidán.

  • Texty (PS Tran, 05.11.2005 19:57) Reagovat

    Navštivte stránku překladů textů Paula Simona paulsimon.webpark.cz

Album týdne 21/2012

Na okraj Lukáše Bendy

Bene, řekni prdel, máš na to?


Nadužívání slovního spojení česká malost považuju za největší českou malost. Jsme mistři světa v komentářích a diskuzích na netu, ale pro pochopení legrace abychom si zaletěli na jinou planetu. Rozhořčené reakce, které vyvolal Ben Cristovao se svým novým super(s)hitem "Prdel", budiž toho důkazem.

Termín česká malost je tentokrát na místě. Arbitři jediného správného vkusu nezastavili začátkem května v komentářích - ať již na musicserveru nebo kdekoliv jinde - pusu. Jaký je ten Ben Cristovao pozér! Vlastně vůbec nemá ...

celý článek »

Filmserver.cz píše

CoKdyKde

Ne 03.06. Kyuss Lives! (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

So 16.06. Respect Festival 2012 (Štvanice, Praha)

Ne 24.06. She Wants Revenge (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

Po 25.06. Sting (UK) (O2 Arena, Praha)

Čt 28.06. Ugly Kid Joe (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

více akcí