shop.musicserver.cz
Laibach - Laibachkunstderfuge BWV 1080

Bach jako technař? Proč ne!

Vydáno: 21.02.2009 05:00 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Laibach už překvapili mnoha rozličnými projekty a pokud se odpoutáte od toho, co vše se okolo nich dělo, tak "Laibachkunstderfuge" je jedinečné dílo. Po svém totiž přepracovali Bachovo "Umění fugy" a to pomocí počítačových programů a elektronických nástrojů, nabízejí tak další dimenzi díla tohoto velikána.

8/10

Laibach - Laibachkunstderfuge BWV 1080

Vydáno: 20.2.2009
Celkový čas: 79:20

Skladby: Contrapunctus 1, Contrapunctus 2, Contrapunctus 3, Contrapunctus 4, Contrapunctus 5, Contrapunctus 6 a 4 - Im Stile Francese, Contrapunctus 7 a 4 - Per Augment Et Diminut, Contrapunctus 8 a 3, Contrapunctus 9 a 4 - Alla Duodecima, Contrapunctus 10 a 4 - Alla Decima, Contrapunctus 11 a 4, Contrapunctus 12 - Canon Alla Ottava, Contrapunctus 13 - Canon Alla Duodecima In Contrapunto Alla Quinta, Contrapunctus 15 - Canon Per Augmentationem In Contrario Motu

Vydavatel: Parlophone

Johann Sebastian Bach na "Umění fugy" pracoval poslední roky svého života. Celý soubor čtrnácti fug a čtyř kánonů vyšel až po jeho smrti v roce 1751. Toto dílo je chápáno jako mistrovský kus barokní polyfonie a Bach se na něm snažil uplatnit v maximální míře techniky kontrapunktického umění. Tento soubor nebyl přímo psán pro nějaký nástroj a vzniklo již nespočet interpretací a dohadů. Bach vycházel při skládání z matematických operací a některé fugy nelze zahrát jen jedním nástrojem. Základem jim jsou většinou čtyřhlasé partitury, bez udání temp, dynamiky či jiných podkladů pro interpretaci. Některé části Bach nestihl ani dokončit a jeho následovníci se posléze snažili o rozličné rekonstrukce. "Der Kunst der Fuge BWV 1080" tak bylo velkou výzvou pro Laibach.

Tato slovinská parta každý z jednotlivých dílů "Umění fugy" náležitě přepracovala a pomocí současných technologií natočili. Minimalistické postupy tu střídají táhlé dark ambientní plochy, shluky ruchů, smyček a samplů. Výrazných maršových temp se nedočkáte, je to velký experiment na matematické bázi, kdy různé permutace a jiné vzorce dělí jednotlivé tóny a zvukové skulptury. Pokud původní Bachův materiál nebyl ani pořádně určen k poslechu, ale k bádání nad možnostmi nástrojů a zaznamenaných partitur, tak Laibach svým zásahem nechali vzniknout velmi avantgardní soubor, který potřebuje náležitou pozornost při poslechu.

Chvílemi si tedy Laibach hrají na pionýry elektronické hudby, kteří v sedmdesátých letech objevovali první možnosti těchto nástrojů a úspěch posléze stavěli na pilířích použití slavných moog syntenzátorů. Dějová linie střídá nálady, často však sklouzává k temné mašinérii šedočerných paletových barev, dojde i na hlasové hrátky, beatbox (Contrapunctus s pořadovým číslem sedm a třináct). Náležitou symfonií, která nemá nikterak daleko k new age postupům Jarreho vystřízliví v náležitou melodičnost v "Contrapunctus 2", která je z tohoto soboru nejrozsáhlejší (skoro dvacet jedna minut).

Výňatek z rozhovoru s Laibach o tomto projektu

Laibach
© facebook interpreta
Jak jste přišli na nápad zpracovat dílo J. S. Bacha?
V roce 2006 nás vyzvali organizátoři Bachfestu v Lipsku, abychom přepracovali cokoliv od tohoto skladatele. Okamžitě jsme se rozhodli pro "Umění fugy". Je to jeho nejtajuplnější dílo, které je založeno na matematických algoritmech. Jelikož nebylo výslovně určeno pro žádný hudební nástroj, rozhodli jsme se použít počítač a počítačový program jako základní prostředek. Ukázalo se, že Bach může být považován za průkopníka elektronické a techno hudby.

Jak jste byli přijati při premiéře na tomto festivalu klasické hudby?
Skvěle. Publikum bylo velmi různorodé, bylo tam dokonce několik lidí z vedení Bachova archívu, kteří naše pojetí velmi ocenili.

Na některých fotkách je vidět, že při koncertu hrajete šachy. Čeho je to symbolem?
Naše otázka byla: jak posloucháte hudbu, která nebyla určena k poslechu? A jak uvést živě dílo, které nebylo zamýšleno pro koncertování? Poslouchat "Umění fugy" je jako dívat se na šachy na několika hracích deskách. V jednom okamžiku se toho děje více, než je schopen přijímající mozek zpracovat. Když Bach "Umění fugy" skládal, využil matematické principy jako například permutace, které mohou být podobné vzorcům při hře šachů. Systém fugy je založen na fraktální geometrii, na studii struktur, ve kterých forma jakéhokoliv malého kousku odráží podobu struktury jako celku. Propojení Bachovy fraktální abstraktní hudební skladby s šachem poskytuje základní bod, na kterém hráči šachu mohou stavět komplexní strukturu her. Proto, abychom mohli "Umění fugy" uvést na pódiu, rozhodli jsme se využít "Šach pro čtyři hráče" - hru, kterou jsme vynalezli v roce 1980. Je to brilantní matematická hra, která zahrnuje politické i sociální vědy, ale i hodně abstraktního hudebního myšlení. Ve vztahu k Bachovi jsme tuto hru hráli pouze na premiéře projektu v Lipsku v roce 2006.
(autorem je Ivan Novák, čerpáno z promo materiálu)

"Laibachkunstderfuge" je velmi specifický, ale originální projekt, který mnohé skalní fanoušky asi opět překvapí nebo bude šokovat. Samotné album nabízí široké spektrum pojetí elektronické hudby a nabízí i několik netradičních poloh pro Laibach. Je to inspirativní k poslechu a nastudování jednotlivých tahů oné "šachové partie".

PS: Laibach své "Umění fugy" přivezou i do Prahy, v neděli 22. února totiž předvedou svou audiovizuální show v Divadle Archa.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád 12. týden 2024
Dua Lipa a Benson Boone stále vládnou singlovým žebříčkům, The Rolling Stones jsou hranější než Mirai Pravidelný vítěz českého albového žebříčku Viktor Sheen se musel v aktuálním kole sklonit před svým žánrovým souputníkem, vedení totiž přebírá Grey256 s nahrávkou "Tentokrát". Rádiové hitparádě nadále neohroženě... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2024 08:30 v sekci Novinky | České hitparády
We Are Domi - Love Every Part Of It 9/10
Video: We Are Domi doplnili skvělý elektropopový song "Love Every Part Of It" netradičním videoklipem Trojice We Are Domi, jež se mnohým vryla do paměti v roce 2022 svojí účastí v Eurovizi, přichází s povedenou písničkou "Love Every Part of It". V ní se snaží bořit stereotypy a noří se do tlaků společenských očekávání ve... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2024 14:00 v sekci Audio / Video | Video
Nové desky 12/2024 - od Elbow přes Shakiru po Janu Kirschner
Nové desky 12/2024 - od Elbow přes Shakiru po Janu Kirschner Už týden před Velikonocemi přišla do obchodů velmi bohatá nadílka novinek v čele se Shakirou, Elbow, Gossip nebo Alestorm. K nim se přidali například Gary Clark Jr., Fletcher, Kenny Chesney, Empress Of, Pnau, The Veronicas a zejména... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2024 22:00 v sekci Novinky | Nové desky
The Jesus and Mary Chain - Glasgow Eyes 7/10
Recenze: The Jesus And Mary Chain oslavují deskou "Glasgow Eyes" 40 let na scéně Píše se rok 2024 a je tak trochu zázrak, že The Jesus And Mary Chain stále tvoří hudbu. Když se totiž v roce 1999 rozpadli, málokoho napadlo, že bratři Jim a William Reidovi budou ještě někdy spolupracovat. A přece se teď vracejí... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2024 16:15 v sekci Recenze
Justin Timberlake - Everything I Thought It Was 8/10
Recenze: Justin Timberlake se na "Everything I Thought It Was" trochu zacyklil. Ale to nevadí Justinu Timberlakovi lze vyčítat ledacos, ale určitě nelze tvrdit, že neexperimentuje. Naopak - snahu vykročit ze zajetých trendů a vyšlapávat nové cesty ukazuje celou svou dospělou kariéru. A daří se mu. Kromě toho, že se stal... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2024 08:30 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Provokatéři Laibach předělali hit "Amerika" provokatérů Rammstein. A je z toho country (18.08.2023 09:45)
- Chystá se albová pocta skupině Rammstein. Její skladby předělali Front Line Assembly, Laibach nebo The 69 Eyes (08.07.2023 15:39)
- Nové desky 26/2023 - od Lucindy Williams přes Laibach po The Baseball Project (05.07.2023 20:00)
- Recenze: Jean Michel Jarre s albem "Oxymore" vystupuje z vlastního stínu (12.01.2023 09:00)
- Nové desky 42/2022 - od Taylor Swift přes Arctic Monkeys po a-ha (26.10.2022 08:00)
- Audio: "Brutalism Take 2" od dvojice Jarre/Gore čerpá z eskapismu techna (13.09.2022 14:54)
- Video: "Brutalism" Jeana Michela Jarreho je spojením techna a musique concrete (28.08.2022 09:06)
- Nové desky 18/2022 - od Halestorm přes Sigrid po Arcade Fire (10.05.2022 17:00)
- Nové desky 12/2022 - od Michaela Bublého přes Placebo po Machine Gun Kellyho (30.03.2022 17:00)
- Recenze: Novoroční virtuální realita Jeana Michela Jarreho vás pohltí (28.11.2021 09:00)

ALBUM TÝDNE 13/2024

Moimir Papalescu & The Nihilists
Mystery Women In The Acid Pools

Jedna z mnoha tváří Moimira Papalescu, projekt Moimir Papalescu & The Nihilists, dlouhá léta spal. V roce 2006 odešel po albu "Lewis Neptune" na vrcholu. Trojici protagonistů zaválo tvůrčí pnutí různými směry, po sedmnácti letech se ale spojilo pro nové album "Mystery Woman In the Acid Pools". Povedlo se?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 29.03.
Judas Priest (UK) / Saxon (UK) / Uriah Heep (UK) (O2 arena, Praha)
Út 09.04.
The Academic (IRL) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 16.04.
Dave Matthews Band (US) (O2 Universum, Praha)
Út 16.04.
Lil Tracy (US) / Brennan Savage (US) (Fuchs2, Praha)
St 17.04.
Foreign Beggars (UK) (Bike_Jesus, Praha)
Čt 18.04.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (US) (Winning Group arena, Brno)
Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy AC/DC Queen Adele Rush Kabát Karel Gott U2 Bono Sia Taylor Swift Paws Télépopmusik Madonna Dua Lipa Lucie Vondráčková Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu