15.01.2009 09:31, Karel Veselý
Na vrcholech amerických žebříčků se nic nemění - v singlovém stále vládne Lady GaGa s "Just Dance", mezi alby má navrch "Fearless" Taylor Swift. Její album už prodalo 2,2 milionu kusů a slaví na čísle jedna šestý týden, což se naposledy povedlo 50 Centovi s "The Massacre" před čtyřmi lety.
Číslo jedna na singlovém žebříčku uhájila Lady GaGa s "Just Dance". Aktuálně vládne žebříčkům Hot 100, Pop 100 a Hot Digital Songs. Pro odborníky bylo malým zklamáním, že "Just Dance" neposunulo hranici rekordu na digitálním žebříčku. V prvním týdnu roku 2009 singl prodal 419 tisíc digitálních downloadů, což je sice velké číslo, ale na stávajícího držitele rekordu - "Low" rappera Flo Ridy - to nestačilo. "Low" se přesně před rokem mohl pochlubit prodejem 470 tisíc.
Na dvojce se drží Beyoncé se "Single Ladies (Put A Ring On It)", o svoje místo se ale musí začít pořádně bát, protože digitální vítr duje do plachet Kanye Westa a jeho "Heartless". West je v hlavním žebříčku třetí, v digitálních prodejích už dokonce druhý a na "Just Dance" mu scházely jen necelé tři tisíce. Jinak se desítka nijak dramaticky nemění, tedy pokud nepočítáme fakt, že do ní doputovala kapela The All-American Rejects se singlem "Gives You Hell". Rocková kapela z Oklahomy už jednou v Top 10 bodovala, v roce 2006 brali osmičku za "It Ends Tonight". "Gives You Hell" cestovalo žebříčkem od konce září.
Velký skok se povedl duetu T.I. a Justina Timberlakea "Dead And Gone", který poskočil z šedesátky na číslo třicet. Nejvýše postavenou novinku má kapela The Red Jumpsuit Aparatus s "Pen & Paper" na čísle 72. Darius Rucker z Hootie & The Blowfish boduje ve stovce s "It Won't Be Like This For Long" a novinku na chvostu má třeba také kapela Framing Hanley, která překopala r'n'b hitovku Lil Wayneho "Lollipop". Jak vypadá emo verze jednoho z největších hitů loňského roku, se můžete podívat díky YouTubecom. (Klip má trochu delší úvod, samotná skladba začíná přibližně na stopáži 2:10.
V čele amerického albového žebříčku se i nadále drží "Fearless" Taylor Swift. K vítězství jí stačilo prodat pouhých 75 tisíc, těšit se ale může alespoň z toho, že je prvním interpretem za poslední čtyři roky, který se drží v čele Hot 100 šest týdnů. Naposledy to dokázal "The Massacre" 50 Centa. Na dvojku vyskočili Nickelback s "Dark Horse", třetí se drží Kanye West s "808s & Heartbreak".
Jestli se minulý týden desky prodávaly mizerně, tento týden jsem zaznamenali další pokles. Kdo si udržel čísla z minulého týdne, ten se posunul vzhůru. Platí to o "The Fame" Lady GaGa, které šlo z čísla 26 na čtrnáctku a Kings Of Leon, kteří s "Only By The Night" postupují na sedmnáctku ze čtrvrté desítky. Jedinou novinkou široko daleko je hiphopová kompilace "Total Club Hits 2" od DJe Skribble.
Bene, řekni prdel, máš na to?
Nadužívání slovního spojení česká malost považuju za největší českou malost. Jsme mistři světa v komentářích a diskuzích na netu, ale pro pochopení legrace abychom si zaletěli na jinou planetu. Rozhořčené reakce, které vyvolal Ben Cristovao se svým novým super(s)hitem "Prdel", budiž toho důkazem.
Termín česká malost je tentokrát na místě. Arbitři jediného správného vkusu nezastavili začátkem května v komentářích - ať již na musicserveru nebo kdekoliv jinde - pusu. Jaký je ten Ben Cristovao pozér! Vlastně vůbec nemá ...Ne 03.06. Kyuss Lives! (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 16.06. Respect Festival 2012 (Štvanice, Praha)
Ne 24.06. She Wants Revenge (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 25.06. Sting (UK) (O2 Arena, Praha)
Čt 28.06. Ugly Kid Joe (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)