19.08.2008 05:00, Miroslav Böhm
Cesta od druhého rozpadu The Verve ke druhému reunionu trvala osm let, vzdálenost od poslední řadovky "Urban Hymns", jedné z nejdůležitějších desek 90. let, ke comebackové desce "Forth" bude ještě bezmála o tři roky delší. A na co se můžete koncem srpna těšit? Dozvíte se v našem průvodci.
Něco málo ze čtvrté řadovky "Forth" již The Verve nabídli na koncertech, ale první možností, jak si definitivně udělat obraz o studiovém zvuku, byl až singl "Love Is Noise". A nutno říct, že skupina nemohla vybrat lepší písničku... Ale pojďme zpátky do poloviny devadesátých let: "Historie nám drží flek," prohlašoval tehdy Richard Ashcroft s tím, že to může trvat tři alba, ale že to The Verve dokážou. A přesně na třetím albu se tak stalo. Definitivním zlomem byla "Bittersweet Symphony", ten celou písničku se opakující motiv, na kterém své chamtivé já finančně ukojili Mick Jagger a Keith Richards. O jedenáct let později přichází Richard Ashcroft a spol. s vlastním vtírákem, který bude stejně tak milován, jako bude nenáviděn a... hudba je o silných emocích až v první řadě. Jestli je "Love Is Noise", jeden ze singlů roku, také předznamenáním alba roku, se dozvíte až v hlavní recenzi, ale jak vůbec zní zbytek desky, si řekneme již nyní.
1. Sit And Wonder (6:52)
![]() © theverve.co.uk |
4th (madforit, 19.08.2008 14:55) Reagovat - e
osobne na me zatim poslech 4th pusobi tak, jak jsem se bal. ze pro me byla kariera verve nejcennejsi prave zakoncena UH a velmi rad posloucham ashcroftovo solovky, protoze jsou pro me logickym navazanim na konec verve a ac, jak rika autor, maj solovy veci richarda v sobe trochu kyce, jsou z hlediska pisni stale nesmirne silne. tenhle navrat v sobe nema ani jednu z povestnych skvele fungujicich zbrani verve, ma v sobe jejich naznak, ale klicovy byl vzdycky prave jejich mix a spolecna prace poradnyho riffu, poradny melodie, hypnoticky rytmiky. melodicky jsou o velky kus za ashcroftovo solovkama. presto treba sit and wonder, i see houses nebo valium skies posloucham rad. asi prave proto, jak pise autor, maji dost spolecneho s richardovo solovou tvorbou.. ke ktere se asi budu vracet casteji nez k tomuhle comebackovymu albu. dalsi ukaze cas :)) prijemny pruvodce, je mile cist od nekoho kdo ma v tvorbe lidi z verve prehled.
pěkné (Radek, 20.08.2008 11:15) Reagovat - e
Album už mám doma a musím říct , že je velice povedé doporučuji!!
ani jsem nedoufal (Dan K., 21.08.2008 11:04) Reagovat
ale předčilo to má veškerá očekávání. největší extáze se mi promítla do skladby Columbo. Už od první skladby je jasné, že Verve nechtějí jít ve stopách svých hitů, ale že dělají album, které bude rockové a psychedelické, které je posune někam dál nebo jinam. To se jim povedlo, Bitter Sweet Symphony po nich nikdo rozumný už stejně snad nechce, vždyť je to výborná skladba, proč se vykrádat. Kapela šla na albu Forth dopředu, daří se jí držet skladby pohromadě. Řekl bych toto: nečekejte sladkoboly od Ashcrofta ani Lucky Man, ale spíše Come On a Rolling People. Fanoušek The Verve zas fatálně zklamaný být nemůže, pokud poslouchá alba jako celky, ne po písničkách. Forth je dobré album.
Re: ani jsem nedoufal (madforit, 21.08.2008 14:15) Reagovat - e
musim rict, ze rolling people a come on jsou me dve nejoblibenejsi skladby od verve + jeste treba new decade, ale nemyslim, ze by fourth uspokojilo prave fans tohodle druhu jejich songu, myslim ze nikde na nove desce to nefunguje prave tak jako treba v come on spis prave naopak. je to samozrejme vec nazoru, me veci jako r.people a come on na fourth chybi, vyjma snad sit and wonder.
Bene, řekni prdel, máš na to?
Nadužívání slovního spojení česká malost považuju za největší českou malost. Jsme mistři světa v komentářích a diskuzích na netu, ale pro pochopení legrace abychom si zaletěli na jinou planetu. Rozhořčené reakce, které vyvolal Ben Cristovao se svým novým super(s)hitem "Prdel", budiž toho důkazem.
Termín česká malost je tentokrát na místě. Arbitři jediného správného vkusu nezastavili začátkem května v komentářích - ať již na musicserveru nebo kdekoliv jinde - pusu. Jaký je ten Ben Cristovao pozér! Vlastně vůbec nemá ...Ne 03.06. Kyuss Lives! (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 16.06. Respect Festival 2012 (Štvanice, Praha)
Ne 24.06. She Wants Revenge (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 25.06. Sting (UK) (O2 Arena, Praha)
Čt 28.06. Ugly Kid Joe (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)