Co poslouchá musicserver (33.)

22.12.2007 05:00 - Pavel Novák | foto: facebook interpreta

Pár dní před Vánocemi si nemůžeme nepřipomenout desky, které k této době neodmyslitelně patří. Zmínka tak padne o počinech Jethro Tull, písničkářky Jewel, country zpěvačky Martiny McBride, českou scénu zastoupí koncert Znouzectnosti a nakonec budou představeny vánoční bonusy The Beatles.
Co poslouchá musicserver
© facebook interpreta
Seriál "Co poslouchá musicserver" je tu od toho, aby se s vámi naši redaktoři a fotografové podělili o dojmy z alb, která je buď v poslední době zaujala, anebo neodmyslitelně patří do jejich playlistů. Připomeneme si jak desky dávno vydané, jimž se v médiích mnoho prostoru nedostává, tak alba nová, o nichž by ale jinak na musicserveru třeba ani nepadla zmínka. Že mnohdy půjde o velmi pestrou kolekci, je nasnadě. Vánoční díl přinese desky od Jethro Tull, Jewel, Martiny McBride, Znouzectnosti a The Beatles.

Kateřina Červenková: Jethro Tull - Christmas Album (2003)

Jethro Tull - Christmas Album
Před čtyřmi roky nadělili Jethro Tull svým fanouškům dárek v podobě "Christmas Album", díky čemuž schytali kritiku za laciný marketingový tah. Za předchozí roky vyplněné různými výběry či živáky si to ale kapela skoro zasloužila. Je pravda, že nápad je to poněkud neoriginální a samotné provedení zavání horkou jehlou. Většina si totiž nahrála svůj díl v teple domova a dohromady se jejich příspěvky setkaly až ve studiu, kde se pečlivě namíchaly. Kdo jiný z rockových bardů by se však mohl zhostit natočení vánoční desky lépe než právě Jethro Tull, kteří měli k folklóru vždycky velice blízko. Část alba tvoří vánoční tradicionály, jež většinou dostaly trochu nový a poutavý, nicméně typický jethro zvuk. K tomu kapela vybrala několik starších písniček, které se tématicky nebo jen náladou na album hodily. Hravě byste je ale mohli zaměnit za hrstku nových, vesměs instrumentálních songů, které si vypůjčili z čerstvé Andersenovy sólovky. Pro svoji sympatickou odlehčenost a vesměs akustickou jednoduchost "Christmas Album" hodně připomíná prvotní tvorbu skupiny. Vánoční atmosférou tedy nedýchají úplně všechny písničky, ale jemné a líbezné melodie i občasné zacinkání rolniček a zvonečků proměnily ve sváteční poslech téměř celou desku.
Nejlepší skladby: "Fire At Midnight", "Another Christmas Song"

Pavel Novák: Jewel - Joy: A Holiday Collection (1999)

Jewel - Joy: A Holiday Collection
I když nepatřím mezi ty, kteří Vánoce s napětím očekávají a vychutnávají si je, přece jen se najde pár desek, které si rád ke konci roku pustím. Většinou jsou to spíš alba "zimní", jako to bylo například u loňské desky "Wintersong" Sarah McLachlan. Tu, kterou považuji za nejlepší v této kategorii, je "Joy: A Holiday Collection" od americké písničkářky Jewel. Jewel dokázala za pomoci již zesnulého producenta Arifa Mardina zkombinovat přes sto let staré tradicionály, profláklé hity jako "Winter Wonderland" a do toho ještě přidala i pár svých vlastních. Ve dvou skladbách jí vokálně pomáhá její maminka Nedra Carroll. "Joy: A Holiday Collection" je deska těžící z jedinečného zpěvaččina hlasu a svou kvalitou může konkurovat i jejím řadovým deskám. Říká se, že kniha (resp. deska) se nemá soudit podle obalu, ale už na základě zimně laděného bookletu je zřejmé, že všechen ten známý vánoční kýč se jí vyhnul.
Nejlepší skladby: "I Wonder As I Wander", "Hands (Christmas Version)"

Tomáš Parkan: Martina McBride - White Christmas (1998, resp. 1999)

Martina McBride - White Christmas
Ačkoliv jsem v podstatě fanatickým zastáncem Ježíška a Santa Clause z principu odmítám, anglické vánoční písničky mám tak nějak radši než naše koledy a klidně si je pustím i v parném létě. Obzvlášť pokud se jedná o "White Christmas" country zpěvačky Martiny McBride, které protáčím poměrně často. Ta se na desce oprostila od svého stylu a z country zůstala jen její lehce zastřená barva hlasu. Díky tomu mají klasiky jako "O Holy Night" nebo "Away In A Manger" velmi svěží nádech, zatímco zbytek jako "Let It Snow" a další jsou zvláštním způsobem hravé. Co je ale na desce pro mě podstatné, že z ní i díky klasickému ladění sálá neuvěřitelná pohoda, která je o Vánocích nejdůležitější. Zajímavostí téhle desky ovšem je i její geneze, kdy, ačkoliv ji kritici příliš dobře nepřijali, vyšla už ve třech edicích. Poprvé v roce 1998 s deseti písničkami, pak hned rok na to znovu, kde přibyly další dvě, a naposled právě letos, kde už najdete skladeb šestnáct. Asi na ní něco bude.
Nejlepší skladba: "Let It Snow"

Honza Průša: Znouzectnost - Happy X-mas (1988)

Znouzectnost - Happy X-mas
Když se v redakci objevila poptávka na vánoční album, ihned jsem si vzpomněl na "Happy X-mas" plzeňské Znouzectnosti. Památná demo nahrávka ze 17. prosince 1988 z kostela br. Fárského v Plzni spojila tehdy ještě punkovou ZNC s ThDr. Jiřím Silným, který obstaral průvodní slovo. Je kouzelné poslouchat jeho předvánoční řeč: "Za týden je Štědrý večer a v kostelích se obvykle touto dobou hrají veselé a něžné koledy na varhany a s trubkami. Rozhodně nám ale nemůže uškodit, když si před těmi koledami poslechneme hudbu trochu tvrdší." V kontrastu se skladbami Znouzectnosti a typickými Démovými poznámkami "Trošku jsme se zamysleli a teď se zase rozmyslíme, protože dáme takovou veselou písničku". Co na tom, že zvuk nahrávky je prostě příšerný, jednou za rok ji oprášit a připomenout si písně jako "Hledači pokladů", "Ztracená zem" nebo dvouakordovou "Crusade" určitě stojí za to. Na ZNC mě vždycky bavily silné texty a poměrně zábavná muzika se zcela originálním Cainem za bicími (tak jako on totiž nikdo jiný nebubnuje). Je fajn, že hraní Goldu, Dému ani Caina ani za dvacet let neomrzelo a stále objíždí kluby po republice. Ou jé ou jé díky díky.
Nejlepší skladby: "Údolí slepců", "Ztracená zem", "Crusade"

Michal Koch: The Beatles - From Then To You (Christmas Album) (1970)

The Beatles - From Then To You
Pro kovaného fanouška sběratelská nutnost, pro běžného posluchače šílená nesmyslnost. Sedm vánočních singlů vydávaných výhradně pro členy oficiálního fanclubu, na kterých liverpoolská čtyřka více či méně střízlivě promlouvá fanouškům do duší, vyřvává více či méně ujeté fórky, děkuji více či většinou méně vážně za přízeň, ale hlavně skvěle paroduje spoustu klasických vánočních písní, jakož i svých kousků (třeba "Yesterday" dostala na "The Beatles Third Christmas Record" z roku 1965 opravdu na frak). Čtvrtý singl z šestašedesátého obsahuje dokonce skvělou pantomimu "Everywhere It's Christmas". Dvě alba lišící se názvem ("From Then To You" v Británii a zřejmě pro méně chápavé Američany jednoznačné "Christmas Album") a obalem, leč se shodným obsahem, vyšla opět pouze v omezeném nákladu pro členy klubu 18. prosince 1970, kdy už bylo jasné, že The Beatles společně nevytvoří nic, ani šílený vánoční pozdrav. Vlastně nemohu sloužit informací, zda vlastním americkou nebo britskou verzi, mám totiž jen nahranou kazetu, na které je ručně tužkou od nejmenovaného Ondry, který dokázal sehnat kopii i nejvzácnějšího bootlegu, napsáno lakonické "Christmas Album". Přesto věřím a doufám, že vlastním spíše "From Then To You". Na druhé straně devadesátky se nachází záznam koncertu z Hollywood Bowl, ale to sem tak úplně nepatří. "Christmas day, all my troubles seemed so faraway..."
Nejlepší skladba: všechny kromě "The Beatles Christmas Record" z roku 1963, kdy to chlapci ještě brali vážně.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY