Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Měsíc v taneční hudbě (4/2007)

Měsíc v taneční hudbě (4/2007)

Vydáno: 07.12.2007 05:00 v sekci Publicistika - Karel Veselý

Čtvrté vydání našeho pravidelného měsíčníku o taneční hudbě upozorní na žhavý sound jménem bassline house, který začíná ovládat londýnské kluby, zameditujeme si nad osudem vinylových desek, upozorníme na koncert Dana Deacona. Nechybí ani pravidelný přehled novinek a nových zajímavých desek.

SDÍLET:    
Nový žánr bassline house
T2
© rwdmag.com
Odborná média bijí na poplach: je tu nový žánr v taneční hudbě. Nic není tak horké, jak se uvaří, bassline house se už v klubech protáčí nějaký pátek, teprve teď si ho ale všichni všimli. Kdo za to může? Stačí jediný pohled na britský singlový žebříček, kde číslo dva okupuje skladba "Heartbroken" producenta T2 a zpěvačky Jodie. Píseň o zlomeném srdci považujte za první vlaštovku, brzy přijdou další.

Bassline house patří do rodiny britského garage, takže blízkými příbuznými jsou třeba grime nebo dubstep. Bassline má ale mnohem blíže k speed garage a 2stepu, tedy žánrům, které vládly v éteru pirátských vysílaček v letech 2001 a 2002. Poté, co zájem o 2step poklesl, garage se vrátila do undergroundu, kde přežívala dodnes. Říká se, že bassline je speed garage dělaná na lepším vybavení, tedy s lepší basovou linkou. Typický zvuk 4/4 beatu, výrazné snares a hlas éterické divy zněl v posledních letech hlavně z klubů v severní Anglii. Stylu se také někdy říká niche, podle klubu v Sheffieldu, kde bassline house dostal poprvé vlastní klubový večer.

Sever Anglie má dlouhou historii taneční hudby, od Northern Soul 70. let, před madchester až k prvním rave parties v lesích Middlands. Teď nejspíše znovu nastala chvíle, kdy sever vnutí svůj styl Londýnu. Po temných časech grime a dubstepu přichází veselý, bezstarostný a holčičí bassline, který se navíc veze na vlně rave revivalu, tak typické pro letošní rok. Rovnice je tedy speed garage + grime + happy hardcore = bassline.

Po letním průlomu v prázdninových destinacích Ayia Napa a Malia se žánr začíná šířit i do Londýna. Propagace nového soundu se samozřejmě ujal digitální kanál pro urban music BBC 1Xtra, o zbytek se starají pirátské vysílačky. Podobně jako v nejslavnějších časech speed garage tvoří velkou část jejich playlistu bootlegové remixy aktuálních r'n'b hitů. Teď nastal čas pro nahrávací firmy, T2 dostal smlouvu u Universalu a výsledkem je zmiňovaný žebříčkový hit.

Za hlavní postavu žánru je ale považován producent a DJ Dexplicit byl prvním, kdo hrál bassline pravidelně v programech hudebních stanic BBC a je autorem několika klíčových tracků.

Doporučený poslech:
Dexplicit - Niche & Bump EP
Danny Dubz vs. Davinah - Runaway
Mr. V - Game Over EP
JTJ Productions EP
T2 - Monster Dubbz EP
(vybral DJ Double J - UKGarage.cz)

Co s vinyly?
Časopis The Wired, propagátor nových elektronických technologií, otiskl v říjnu článek o tom, že stoupající popularita vinylových desek je posledním hřebíčkem do rakve CD médií. Nostalgie po starých asfaltových kotoučích sice na první pohled příliš nezapadá do éry miniaturizace a digitalizace, na pohled druhý je ale vinyl skvělým lékem na nadprodukci hudby. Když lze získat hudbu jediným kliknutím na internetu, pak shánění vinylu je dobrodružství, které z konzumace hudby zcela vymizelo. A vězte, že to opravdu někomu může chybět. Fajnšmekři přechází z mp3ek na vinyl, aby si mohli v křesle u krbu užívat zvuku, a zvýšený zájem o gramofony to dokazuje. Jenomže na druhou stranu DJové (hlavně hiphopoví) hromadně vinyly opouští a začínají hrát z digitálních přístrojů. Důkazy? Distributoři vinylů hlásí nižší prodeje a poslední rok několik velkých značek ukončilo svoji existenci.

Dan Deacon: nominaci na Plug Awards, koncert v Praze
Dan Deacon
© dandeacon.com
Začíná sezóna výročních anket. Máme teprve začátek prosince, takže prozatím jsou tu alespoň nominace. Grammy je vyhlásí tento týden, prestižní ceny Plug Awards! to udělaly minulý týden. Ocenění udělované podle ankety pořádané na hudebních indie serverech má silný zvuk, v hlavních kategoriích obvykle dominují kytarové kapely. Z tanečních se letos do těch mainstreamových protlačili jen Justice (album roku a nováček roku). Mezi tuctem projektů nominovaných v specializované kategorii DJ Album Of The Year jsou třeba poslední dva příspěvky do série Fabric od Villalobose a Ewana Pearsona nebo mixovaná kompilace M.A.N.D.Y. Mezi užšími kandidáty na cenu v kategorii Electronic/Dance Album najdete třeba Sally Shapiro, Chromeo, Caribou, The Field nebo album Dana Deacona "Spiderman Of The Ring". Baltimorského electro šílence zmiňuji schválně, 11. prosince totiž vystoupí na večírku Ryclit v klubu Bordo. Bude to ojedinělá příležitost zachytit v Česku hudebníka, kterého opěvují hudební publicisté v Anglii a Americe. Jeho koncerty jsou nezapomenutelné, chlapík ve srandovních brýlích prý rád opouští pódium a s mikrofonem paří mezi diváky v prvních řadách.

Další novinky

• Berlínský Shitkatapult slaví deset let a jedním z dárku, který mu nadělili muzikanti, je kompilace jedenácti skladeb věnovaná alkoholu s příznačným názvem "Smash Shits". Skladby s názvy jako "Diving In Whiskey" a "Red Red Wine" natočili mimo jiné také T. Raumschmiere nebo Dirty Dishes.
• Drum'n'bassová legenda Grooverider byla zatčen v Spojených arabských emirátech za držení marihuany a pornografických DVD.
• Deník Guardian oznámil, že v klubech je čím dál více ženských DJek.
• Spolupracovnice Zero 7, zpěvačka Sia vydává své debutové sólové album "Some People Have Real Problems".
Junkie XL ohlásil svoji novou řadovku "Booming Back At You" na březen příštího roku.
Paul Oakenfold končí s DJingem a začíná psát filmovou hudbu. Jeho "Greatest Hits & Remixes" vedou americký klubový žebříček a v březnu bude mít premiéru dokumentární film mapující jeho život.
• Na koncertě Carla Coxe ve venezuelském Carcasu se střílelo. Čtyři lidé zemřeli a pět je vážně zraněných.
• Festival Sonar 2008 se bude konat od 19. do 21. června.
Groove Armada pokračuje v oslavách deseti let své existence. Po kolekci "Greatest Hits" vydávají Tom Findlay a Andy Cato dva mixy sestavené z vlastních skladeb a remixů. Budou se jmenovat "GA10 - 10 Year Story".
(Zdroje DanceBlogga a Resident Advisor.)

Label měsíce - Italians Do It Better

Různí - After Dark
Vážně nevím, jestli to dělají Italové lépe, ale taneční label stejného jména z New Jersey to poslední dobou dělá opravdu obstojně. Je to příběh jako z pohádky. Pilotní kompilace labelu nazvaná "After Dark" původně vznikla jen jako CD s limitovaným počtem kopií a bez distribuce. Po několika velmi pochvalných recenzích o ní ovšem začal být takový zájem, že label musel dodělat několik tisíc kopií a začít je prodávat po internetu. Příběh pokračuje dál, debutová alba Chromatics ("IV...Night Drive") a Glass Candy ("Beat Box") vyšla v listopadu a obě se povedla. Pokud to není jasné z názvu labelu, IDIT se specializují na italo-disco, blyštivé, sexy a euforické, prostě jak z osmdesátých let. K dokreslení estetiky ještě dodám, že Chromatic a Glass Candy natočili coververze od Kraftwerk, respektive Kate Bush. Mezi další akvizice Italians Do It Better patří Professor Geniuss, Farah nebo Mirage.

Doporučený poslech:
Různí - After Dark (CD)
Chromatics - Shining Violence ('12)
Glass Candy - Miss Broadway ('12)

Top alba měsíce

Daft Punk - Alive 2007 (EMI)
Daft Punk - Alive 2007
Daft Punk se trochu překvapivě rozhodli, že jejich letošní triumfální turné bude zaznamenáno výhradně na CD mixu. DVD prý nechtějí, obří LED pyramida by prý na televizní obrazovce tak nevynikla a kdo jejich koncert nestihl, bude si ho muset sestavit ze záběrů mobilních telefonů na YouTube. "Alive 2007" nahraný 14. června v pařížské Bercy samozřejmě navazuje na mix "Alive 1997", Dafts ale tentokrát míchají výhradně ze svých skladeb. Jak může vypadat živák elektronické kapely? Jednoduše, roboti Thomas a Guy-Man vytváří napůl naživo mash-upy svých skladeb. Nové verze písním většinou svědčí, přesto je "Alive 2007" povinnost jen pro zaryté fanoušky, pro ostatní čirá obskurnost.

Různí - Cadenza Contemporary 01 & Cadenza Classics (Cadenza)
Různí - Cadenza Classics
V Chile musí být něco ve vodě, jinak si nevysvětlím, že nejlepší producenti minimal techna pochází právě z této země v Jižní Americe. Asi jediný konkurent Ricarda Villalobose na tomto poli je jeho krajan Lucianno. Lucien Nicolet, jak zní jeho občanské jméno, patří mezi nejtalentovanější producenty klubového hudby současnosti a jeho nejnovější počiny dokonce opouští techno, aktuální EP "Études Électroniques" míří do zákoutí avantgardní vážné hudby. Label Cadenza se samozřejmě věnuje hlavně minimalu, výroční kompilace "Cadenza Classics" shrnuje obtížně sehnatelné tracky, které zatím vyšly jen na vinylu. Druhé CD "Cadenza Contemporary 01" pak obsahuje Lucianův mix sestavený z některých novějších nebo zcela exkluzivních tracků. Pro fanoušky minimalu zásadní věc podobně jako poslední Villalobosův Fabric.

Dinky - Get Lost 3
Dinky - Get Lost 3
Když jsme u těch chilských producentů, tak si k nim ještě přidejte Dinky. Lépe řečeno producentku. Alejandra Iglesias byla původně tanečnice, přes New York se dostala do Berlína, kde žije od roku 2003. Jí mixovaný třetí díl kompilace "Get Lost" (před ní přispěli Damian Lazarus a Mathew Styles), je skvělým úvodem do dívčího techna, když zhruba polovinu mixu tvoří tracky od ženských autorek. Techno a tech-house, který hraje, tak dostává výrazné emocionální podbarvení. Skvělý mix, kterému ale musíte dát čas a mít na něj trpělivost.

LCD Soundsystem - 45:33 (DFA/EMI)
LCD Soundsystem - 45:33
Na Jamese Murphyho už nesedí titul "klasik", on je spíše guru současné klubové hudby. Jen měsíc po výtečném disco mixu "Fabriclive 37" vychází jeho další počin. "45:33" je jen komerční reedice dnes už nedostupného reklamního CD jisté firmy vyrábějící sportovní obuv, která Murphymu před rokem zadala za úkol natočit kontinuální taneční mix, který by byl vhodný k joggingu. Murphy se úkolu ujal zodpovědně, posbíral nepoužitý materiál na svém disku a vytvořil energický mix, ve kterém je i místo na oddech. Mezi útržky nápadů najdeme třeba instrumentální track, ze kterého pak vzniklo "Someone Great" a několik dalších malinkých narážek pro skalní fanoušky LCD Soundsystem. Když CD vyšlo vloni v malém nákladu pro obchody zmíněné firmy, našlo se dost těch, kteří mluvili o Murphyho zaprodání globální korporaci, samo o sobě (a bez loga na obalu) je "45:33" parádním doplňkem do stabilně skvělé diskografie jedné z nejdůležitějších klubových kapel dneška.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • WTF??? (Lk_s, 07.12.2007 12:54) Reagovat

  Zpevacka Sia vydava debutove album???
  Jinak skoda ze uz je dubstep a grime out - zrovna se mi to zacinalo libit :)

 • grammy (beonair, 07.12.2007 15:15) Reagovat

  Slyšel jsem, že na Grammy mají vystoupit Animal Collective. Nevíš, co je na tom pravdy? Připadá mi to dost neuvěřitelné...

 • DOBRA STRANKA (sexy121, 11.12.2007 15:42) Reagovat

  To to je fak dobra stranka mrkrjte všichni na tyto stranky.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Hana Hajdová (Silent Stream Of Godless Elegy) - Jako kapela jsme měli namále
Rozhovory: Hana Hajdová (Silent Stream Of Godless Elegy) - Jako kapela jsme měli namále Po dlouhých osmi letech od nahrávky "Návaz" vychází její nástupce melancholicky pojmenovaný "Smutnice". Se zpěvačkou a autorkou hudby i textů Hankou Hajdovou jsme si popovídali nejen o ní a o nebývale přátelské spolupráci s Yossim... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2018 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Pohled do českých hitparád - 20. týden 2018
V českých rádiích se nestalo vůbec nic, vládu nad albovým žebříčkem převzal Post Malone Ani jedna novinka se nedostala do první stovky nejhranějších skladeb v domácím éteru. Nemění se ani stupně vítězů, takže třetí triumf přidávají Rudimental s "These Days". Zato albový žebříček má nového lídra - Yzomandiase... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2018 15:30 v sekci Novinky | České hitparády
2
Oscar Mike - Chci do sebe smíchat, co se dá
Rozhovory: Oscar Mike - Chci do sebe smíchat, co se dá Jeden z adeptů na vítěze soutěže REC.stage je i mladý hudebník, zpěvák, který si říká Oscar Mike. V minulém roce za sebou nechal působení v kapele Raptor Five a odhodlaně se vydal vstříc hudební scéně jako sólový umělec. Jeho... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2018 09:20 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Thirty Seconds To Mars - America 3/10
Recenze: Thirty Seconds To Mars se na albu "America" definitivně zbláznili Omlouváme se za tak clickbaitovský titulek, ale po poslechu nového alba "America", za nímž stojí Letova kapela Thirty Seconds To Mars, ale především on sám, se nezdá být vše tak úplně v pořádku. S ním, ani s jeho tvorbou. Pátá... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2018 15:00 v sekci Recenze
7
Nové desky 20/2018 - od Jamese Baye přes Five Finger Death Punch po Paula Kalkbrennera
Nové desky 20/2018 - od Jamese Baye přes Five Finger Death Punch po Paula Kalkbrennera Na co se mohou tento týden těšit fanoušci nové hudby? Například na druhou desku Jamese Baye, úspěšného technaře Paula Kalkbrennera, jazzové Brad Mehldau Trio, brněnské rockery Ghost Of You nebo folk-rockového písničkáře Raye... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2018 08:19 v sekci Novinky | Nové desky
6
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Taylor Swift zopakovala americký úspěch a "Despacito" spadlo až za hit Cardi B (14.09.2017 21:21)
- Nové desky 35/2017 (04.09.2017 06:14)
- Za hudbou do Barcelony: Na Primavera Sound vystoupí Frank Ocean či Arcade Fire (26.01.2017 12:39)
- Video: The Weeknd začíná novou kapitolu jako "Starboy". Pomohli mu Daft Punk (01.10.2016 13:58)
- LCD Soundsystem po čtyřech letech ožijí a slibují nové album (06.01.2016 10:29)
- Audio: LCD Soundsystem po rozpadu nadělují vánoční song (01.01.2016 21:31)
- Nesmrtelnost Daft Punk zajištěna: Do obchodů míří nové akční figurky! (27.08.2015 14:21)
- Naživo: Bizarní tanečky s Danem Deaconem (09.06.2015 21:19)
- Po třech letech se k nám vrací elektronický producent Dan Deacon (25.05.2015 19:23)
- Julian Casablancas nahrál druhý song s Daft Punk. Bude to super bizarní, říká (16.11.2014 16:44)

ALBUM TÝDNE 21/2018

Silent Stream Of Godless Elegy
Smutnice

Jedna z nejoceňovanějších tuzemských folkmetalových skupin Silent Stream Of Godless Elegy se po dlouhých osmi letech po skvělém "Návazu" vrací s novou studivou nahrávkou "Smutnice". Ta vznikala pod vedením izraelského hudebníka a producenta Yossi Sassiho ve studiu Rolanda Grapowa a je skvělá.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 24.05.
We Are Scientists (USA) (Futurum Music Bar, Praha)
So 02.06.
Lenny Kravitz (USA) (O2 Arena, Praha)
Po 04.06.
Michael Malarkey (USA) (Fléda, Brno)
Po 04.06.
Baroness (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 06.06.
Scorpions (DE) (Ostravar Arena, Ostrava)
St 06.06.
Moose Blood (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
So 09.06.
Ben Howard (UK) (Lucerna - Velký sál, Praha)
Út 12.06.
Judas Priest + Megadeth (Home Monitoring Arena, Plzeň)
St 13.06.
Ozzy Osbourne (UK) + Hollywood Vampires (USA) (Letiště Letňany, Praha)
Pá 15.06.
Arcade Fire (CAN) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Sia Lady Gaga Linkin Park Avicii Lucie Kryštof Adele 30 Seconds To Mars Coldplay Beyoncé Ewa Farna Madonna Ed Sheeran Richard Krajčo The Cure Amy Winehouse Metallica Pavel Callta Kelly Family Marilyn Manson
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2018 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver