Recenze CD

Sklapni a nechtěj se mnou spát!

05.12.2007 12:00, Dan Hájek

Podzimní nálady dávno začaly, na chmury máme jeden téměř zázračný lék. Je jím deska projektu Robosonic "Sturm und Drang", názvem se ale nenechte zmást. Kombinace precizní práce s elektronikou a pelmel samplů, ruchů a filmových smyček činí z tohoto díla nonstop proud zábavy.

9/10

Robosonic - Sturm und Drang

Vydáno: 22.10.2007
Celkový čas: 64:38

Skladby: Die Kinder vom Kotti, Die Blechtrommel, Yasmin, Der Ritt, Kaputt in Hollywood, Sprachfehler, Die kleine Prinzessin, 1984, Die unerträgliche Leichtigkeit des Seins, Kabale und Liebe, Traumnovelle, Die Verwandlung

Vydavatel: Diskomafia

"Sturm und Drang" ("Storm & Stress") je prvotinou dua Robosonic, kterému předcházelo vydání tři vinylových singlů. Dva z nich předznamenaly již přímo tuto desku a jeden z remixů na "Die Verwandlung" do svého "Maximize!" setu po právu zařadil Shir Khan. A o čem to vše je? "Sturm und Drang" připomíná zhudebněnou sbírku povídek reflektující současnost, párty nadšence a s nadsázkou brakuje soudobou hudební kulturu. Od první minuty vás vtáhne do dějových proměn, zvukových přemetů a zábavných meziher mezi tracky. Této směsce buďto totálně propadnete, nebo vás nechá úplně chladnými.
Henning Labuhn a Sacha Robotti už za sebou mají různé projekty. Tento je však dokonale celistvý a není v něm žádné hluché místo, která by ubralo na energii nebo vás dezorientovalo. Poslušně si vás drží a ovládají jako při předváděčce precizní koňské drezúry ("Der Ritt"). "Sturm und Drang" je elaborát stojící na pevném užití electro prvků a mushupovým vybroušením k dokonalosti. Nechybí filmové dialogy, trapností zavánějící znělky z reklam, parodie na hip hop a r'n'b nebo intro z albové verze "Black Or White" (ano, Culkin vyměňující kazetu v přehrávači) Michaela Jacksona.
Robosonic si dělají, co chtějí, cílem je i trošku šokovat a nebrat si žádné servítky. V "Kaputt in Hollywood" klidně zmutují sampl z Míšovy pecky "Thriller" do funky rytmu a přihodí juchajícího Jamese Browna. Dokáží brnknout i na romantickou tóninu v melodramatu "1984" a následně potěší vokální linkou z "Tom's Diner" Suzanne Vega (track "Die unerträgliche Leichtigkeit des Seins"). "Kabale und Liebe" je indie popovka ironicky zakončená přezpíváním klukovského úletu "Shut Up (And Sleep With Me)" Sin With Sebastian. Rozseknutím dobré zábavy je raveová samba "Traumnovelle", v ní zas zesměšňují dobráky Scooter a s úctou lobují za Kraftwerk.
Divoká jízda, mejdan nebo tragikomický biják - tyto všechny přívlastky splňuje album "Sturm und Drang". Robosonic jsou šikovní hráči, kteří prezentují to nejlepší mezi Berlínem a Buenos Aires. Špetka cynismu neuškodí a propadnutí této reflexi vyvolává sled úsměvů na rtech. Takto přesně si představuji výpravnou desku do nepohody těchto dnů.

Názory

Vložit názor

Zaškrtněte, pokud nechcete zobrazit u svého příspěvku Váš e-mail.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na následující otázku nebude názor přidán.

Album týdne 21/2012

Na okraj Lukáše Bendy

Bene, řekni prdel, máš na to?


Nadužívání slovního spojení česká malost považuju za největší českou malost. Jsme mistři světa v komentářích a diskuzích na netu, ale pro pochopení legrace abychom si zaletěli na jinou planetu. Rozhořčené reakce, které vyvolal Ben Cristovao se svým novým super(s)hitem "Prdel", budiž toho důkazem.

Termín česká malost je tentokrát na místě. Arbitři jediného správného vkusu nezastavili začátkem května v komentářích - ať již na musicserveru nebo kdekoliv jinde - pusu. Jaký je ten Ben Cristovao pozér! Vlastně vůbec nemá ...

celý článek »

Filmserver.cz píše

CoKdyKde

Ne 03.06. Kyuss Lives! (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

So 16.06. Respect Festival 2012 (Štvanice, Praha)

Ne 24.06. She Wants Revenge (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

Po 25.06. Sting (UK) (O2 Arena, Praha)

Čt 28.06. Ugly Kid Joe (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

více akcí