Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Podzem 1/2000

Vydáno: 12.09.2000 05:00 v sekci Publicistika - Antonín Kocábek

Dnes vám přinášíme první díl čtrnáctidenníku o "hudbě mimo mainstream". Dočtete se v něm o minifestivalu u příležitosti narozenin Jakuba Nohy, novinkách labelu Silver Rocket, nové kapele Václava Koubka a spoustu dalších novinek.

SDÍLET:    
Vážení čtenáři,

Podzem
počínaje dneškem se k vám dostává poprvé na MusicServeru nový seriál s názvem Podzem. Měl by vycházet jako pravidelný čtrnáctideník, vždy každé druhé úterý. Slovo "Podzem" pro mě vyjadřuje jakýsi stav "před", stav, kdy se ten, kdo se chystá ponořit pod hladinu běžnosti (což mi – ehm – evokuje jistou scénu z filmu "Trainspotting"…), teprve na to připravuje. A také se tak jmenovala jedna moc pěkná divadelní hra režisérky Marky Míkové s hudbou skupin Už jsme doma a Zuby nehty. Podzem bude věnována všem druhům hudby mimo hlavní mainstream, tak, aby ti, které to zajímá, se mohli vyhnout článkům o spotřební muzice a pochopitelně naopak. Já tedy doufám, že se občas najdou lidé, kteří si přečtou obojí, ale snažíme se vám to trochu ulehčit.

Samozřejmě, jako každé jiné psaní, je i Podzem závislá na tom, jestli vás bude zajímat. Takže pište! A pokud máte kapelu a děje se s ní něco, o čem si myslíte, že by se to měli dozvědět i ostatní (nová deska, změny v sestavě, zajímavý projekt atd. = nemyslím tím to, kde hrajete příští týden, tyto informace zadávejte do Kalendáře akcí…), napište na adresu kocabek@musicserver.cz - nejsmutnější jsou totiž ti, kteří si jedním dechem stěžují, že o nich nikde nikdo nepíše, ale zároveň když se jich zeptáte, co je u nich nového, nejsou si schopni na nic vzpomenout... Příjemné Podzemní čtení! - Tonda Kocábek

Rád bych se krátkým úvodním slovem připojil i já. MusicServer jsme už od počátku zamýšleli jako informační zdroj o co nejvíce různých druzích hudby a postupně se to snažíme realizovat. Podzem je určena všem těm, komu se dělá špatně při pohledu na Britney Spears a naopak pookřejí při Už jsme doma (řečeno samozřejmě jen velmi zhruba...). Každých čtrnáct dnů se tedy můžete těšit na nové informace o kapelách podobného, ale i zcela jiného ražení. Doufám, že se vám Podzem bude líbit. - Honza Balušek - šéfredaktor MusicServer.cz

Jakub Noha slavil padesátiny

Jakub Noha
Všichni stárneme, ale ne každý své kulatiny dovede oslavit tak velkolepě. Jsou i tací, kteří svůj věk raději tají. Původem písničkář, v posledních letech hlava svého elektrifikovaného bandu však rozhodně na svůj věk nevypadá. Přečtěte si, kdo všechno mu přišel pogratulovat.

Celá akce se konala v pátek 8. září v příjemném sále pražské Baráčnické rychty, který byl, jak už je téměř místním zvykem, docela dost zaplněn. Jakub Noha je na domácí scéně mezi lidmi, kteří neřeší "…zda-li folk nebo rock" docela pojmem, a akce s takovýmto obsazení se také nekoná každý den. Začínalo se už v 18:00, takže jsem pochopitelně propásl začátek. Jakub sezval spousty přátel a hlavně spřátelených kapel, které mu přišly zahrát, takže se to celé zvrhlo v docela pěkný malý festiválek.

Nejprve hráli ti méně hluční – nestihl jsem třeba vystoupení písničkáře Pepy Lábuse, průkopníka východních filosofií i hudby Vlasty Marka nebo třeba skupin Jarret či Harmasan. Zato Šarközi už ano a byli skvělí. Pár dnů po vydání svého debutového alba se představili v pětičlenné sestavě s oběma stálými hosty v podobě kytaristy Rendy Pařeza a flétnisty P.Křížovenského. Jejich akustické a přemýšlivé skladby se sice moc do hospodského prostředí nehodily, ale ohlas sklidili zasloužený. Strašidelný electric band je "vedlejšák" členů Jakub Noha Bandu pod vedením zde i zpívajícího kytaristy Petra Bubláka. Výborně zahraný a vcelku i nápaditý blues-rock byl milým překvapením. Původní Bureš, ochuzení protentokrát o violistku Pavlu Kruckou, ale obohaceni o hostujícího houslistu Slávka Formana, sáhli po písničkách ze svého repertoáru, včetně skladby z právě připravovaného třetího alba, i k jedné převzaté - "Couldn´t Get High" z repertoáru psychedeliků The Fugs. Skladba plná nervózních psycho-houslí a několika minut vazbících nástrojů slavila u publika velký ohlas a v závěru i pobavené úsměvy nad řáděním muzikantů, kteří již přece jen odrostli teenagerskému věku, kdy o podobné vyvádění na pódiu nebývá nouze.

V momentu, kdy se další gratulanti nějak neměli k přesunu na pódium, nastoupil sám oslavenec, kterého hbitě následovali členové jeho bandu, a zahráli jednu z hitovek "Valčík s Matyldou". Jakub Noha band se představil v nadstandardní sestavě – hráli jak oba normálně alternující bubeníci (Jakubův syn Vojta za bicími a bratr Honza tentokrát za perkusemi), tak i oba alternující baskytaristé (buď hráli oba nebo se o pasáže svědomitě střídali), a již zmiňovaný sólový kytarista Petr Bublák, jehož technika hry je skutečně hodně nadprůměrná.

Tolik potřebný humor vnesl do sálu Jiří Konvrzek & Třetí zuby. Jeho mordýřsky podané songy o zubních vrtačkách či o tom jak "…jsme tu všichni, holdujem alkoholu, jsme tu všichni, sedíme tu u stolu, jsme tu všichni pěkně pohromadě…" nemohly neslavit úspěch a nadšení nejen u publika, ale i u kolegů-muzikantů. Trochu krokem stranou se zdálo být vystoupení Luboše Nohavici, kdysi klávesisty Abraxasu, dnes sólového pianisty, jehož příliš komorní písně za doprovodu klavíru prostě mezi cinkáním půllitrů zanikly. Zato však dokonalým šokem bylo vystoupení Oldřicha Janoty. Jindy zamlklý a vážný, tentokrát hýřil humorem a zahrál několik starších (##!!!###) písní ze svého ranného repertoáru, který hrávali s Jakubem Nohou při společném účinkování se skupinou Pentagram. Zazněly tak letité "Speedy Gonzales", "Ztracený ve světě" a další. Jindy velice technický kytarista je zahrál drsným, hospodsky odrhovačkovým stylem, a oslavenec Jakub si s ním zazpíval.

Naprostým vrcholem večera však bylo následující vystoupení Teatru Nov.o.go fronta, který bezpochyby patří k nejlepším alternativním divadelním spolkům operujícím v domácích krajích. Jejich strhující fraška sklidila nadšený aplaus. Vladimír Merta zahrál vcelku standardně a závěr večera pak patřil opět Jakub Noha bandu. Že došlo i na legendární "Motýlí hru" (která se dostala do pozice, že si ji hrají i lidé, kteří Jakuba Nohu nikdy neslyšeli), i na několik přídavků, snad nemusím ani dodávat. Moc povedený večírek.

Surová porce pro milovníky extrémností

Malé, ale aktivní vydavatelství Silver Rocket, známé tím, že krom cédéček často vydává i na jinde už zapomínaných vinylových deskách, hlásí další titul na pultech. Je jím osmiskladbové minialbum skupiny Esgmeq snázvem "Devil´s Servant". Samotní vydavatelé charakterizují hudbu této kapely slovy: "Je to takový, jak si asi představujete – hóóódně divoký. Představte si tu nejdivočejší směs Nation Of Ulysses, Cows, Rye Coalition, AC/DC a The Yah - Mos. A pořád je to jen velmi přibližný určení - ta syrovost, to jsou prostě Esgmeq. "Devil´s Servant" je první SKUTEČNĚ punková deska v Česku." A nelžou – hudba téhle party skutečně není pro jemná stvoření. Zvukově a producentsky se pod nahrávku podepsal Ondřej Ježek.

Waawe - Timestorm Was The Signal
Moc pěkné cédéčko, opatřené navíc krásným bleděmodrým digipackem, které Silver Rocket vydali ve spolupráci s Minority Records, je dílkem táborských experimentátorů Waawe. Deska nese název "Timestorm Was The Signal". Waawe jsou jasnou domácí odpovědí na hlukaře Sonic Youth, ale nemají zas tak daleko ani k Low-Fi partám jako třeba Pavement nebo surovcům Jon Spencer Blues Explosion. Pomalé melodické a posmutnělé vyhrávky střídají hlukové stěny. Rozhodně stojí za pozornost.

A do třetice pozornost upřete do Aše, odkud své opusy vysílá vydavatelství Day After Rec. Pražská pětice Lvmen (nebojte se a čtěte Lumen) zde vydala svou další, tentokrát dlouhohrající, nahrávku. Deska, nesoucí název "Raison d´Etre", není sice stravitelná na první poslech, ale naléhavost s jakou chlapci svou hudbu p(r)odávají, se prostě nedá přeslechnout. Zajímavé je využití sampleru a především u podobných nářezů nezvykle vysoká stopáž jednotlivých skladeb, která nezřídka přesahuje desetiminutovou hranici. Vzhledem k  tomu, že Lvmen patří ke skupinám, které koncertují častěji v zahraničí než v Čechách, je tahle deska rozhodně dobrým startovacím impulsem se s nimi seznámit.

Václav Koubek má nové spoluhráče

Václav Koubek
Legendární osoba naší hudební scény, harmonikář Vašek Koubek, občas činný i jako divadelník, filmař, cestovatel, moderátor a herec (připomeňme, že krom spousty drobných roliček má za sebou i hlavní role ve filmech "Cesta pustým lesem" a "Zvířata ve městě") v průběhu léta ukončil svou několikaletou spolupráci s bubeníkem Martinem Rychtou (Českomoravská hudební společnost, J. Nohavica) a saxofonistou Jardou Jeřábkem (Garage) a spojil své síly s členy skupiny Traband, která se v kompletní sestavě, tj. Jarda Svoboda – klarinet, kytara, Jana Modráčková – trubka, Robert Škarda – tuba, Evžen Kredenc – banjo a Petr Vizina – bicí, stala jeho novou doprovodnou skupinou. Koubek bude ale i nadále vystupovat občas i sólo, stejně tak jako i Traband tímto jako samostatná skupina nezanikne. Jak spojení Koubek plus Traband, tak i Traband bez Koubka budou k vidění na letošním ročníku festivalu Bohnice 2000 aneb Babí léto v psychiatrické léčebně.

Ve zkratce...

Praha má nový klub
Zatímco dnes jsou spíše obvyklejší informace o tom, kterak bylo to a to kulturní zařízení mocí úřední uzavřeno, popř. mu byla znemožněna živá produkce, opačných zpráv je jako šafránu. Proto potěší skutečnost, že byl v pražském Karlíně otevřen nový hudební klub s názvem Černá kočka. V pátek 8. září zde koncertní dění zahájilo společné vystoupení formací Gigie B end a Terra Ignota. Dramaturgii klubu má na starosti Petr Slezák (tel. 24811102, 0606 357627) a žánrově se prý v Černé kočce nebudou nijak omezovat – vítána není prý pouze dechovka a opera. Otevřeno by mělo být denně, minimálně do 24 hodin. Klub, rozléhající se hned v šesti podzemních místnostech, najdete na adrese Thámova 4, Praha 8 a dostanete se tam buď žižkovsko-karlínským tunelem nebo ze stanice metra B – Křižíkova.

Squad 69 na festivalu v Londýně
Ve výjezdech do zahraničí nezaostávají ani punkeři. Severočeští Squad 69 se o víkendu (8.-10.9.) zúčastnili festivalu PUNK ADE, konaném v centru Londýna. Vystoupili tam po boku legendárních formací jako UK Subs, Chelsea, 999, Damned nebo třeba bývalého basisty Sex Pistols Glena Mattlocka. V současnosti připravují pro francouzský trh album, které je výběrem z jejich prvních dvou desek, obohaceným o dva novinkové bonusy.

Plexis to kroutí nohy
Rovněž další legendární jméno, pražští Plexis, vydávají novou desku. Zrealizována byla u vydavatelství Globus, pracovní název je "Už mi to kroutí nohy" a najdete na ní 15 skladeb včetně legendární předělávky "Victory" od Toy Dolls. Zbytek září a říjen pak Plexis věnují promo turné.

Novinky od Indies
Největší z domácích nezávislých, brněnská firma Indies, se po prázdninách hlásí s přehršlí nových titulů. Na pultech už se pár dní hřejí debutové album trojice Šarközi "Naklání se čas" a reprezentativní ohlédnutí Jan Hrubý & Kukulín "The Best Of…". Během tohoto týdne se pak objeví debut Ty syčáci - "Máj v dubnu" a Petar Introvič & Bluesberry – "Josefína". V dalším podzimním plánu pak jsou třeba Irena Budweiserová, Rale, Radůza, Majerovy brzdové tabulky či historická nahrávka tria Janota-Richter-Fiedler.

Bohnice 2000 na čtyřech scénách
O vikendu 23. - 24. září se koná open air festival, který tradičně uzavírá celou domácí sezónu, a to Bohnice 2000 aneb Babí léto v psychiatrické léčebně (neplést s jarní, o několik let mladší, převážně divadelní akcí Mezi ploty). Letos se jedná již o 11. ročník, tradičně probíhající v areálu Bohnické psychiatrické léčebny. Hrát se tentokrát bude na čtyřech scénách – pracovně by se daly rozlišit jako rocková, nadžánrová, akustická a malá pro méně známé. Úplný program najdete tady.

Podzemní články na MusicServeru

V této rubrice vám budeme přinášet odkazy na články, které vyšly na MusicServeru v minulých dvou týdnech a které by se daly zařadit do škatulky tohoto seriálu.

Ivan Kral unplugged, dlouho a hezky
Karviná, Bohem zapomenuté hornické město, hostila v poslední prázdninový den Ivana Krale. V místním klubu Bára Kral odehrál vynikající akustické vystoupení se zdatným partnerem Edem Zawadzkim.

Řevnický Řev aneb návrat bigbítu v Čechách
Festivalová sezóna se pomalu a jistě blíží ke konci a jedna z posledních akcí se konala v Řevnicích. Kapely Tichá Dohoda, Žlutý pes, Lety mimo či Tři sestry hrály jako o život. Reportáž s fotografiemi je tu jen a jen pro vás.

Z Einsturzende Neubauten se Archa nezhroutila
...ale chybělo málo. Pokud jste snad propásli jejich čtvrteční koncert, snad vás na něj alespoň částečně přenese tato recenze. Ticho na něm rozhodně nebylo, i když Silence is sexy...?

Za dva týdny opět nashledanou!

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • The Fugs (Margita Semecká, 18.04.2001 00:06) Reagovat

    Prosim, pisu seminarni praci o Williamu Blakeovi, a potrebovala bych blizsi informace o hud. skup. The Fugs.
    Pokud je to jen trochu mozne, abyste mi nejake poskytli (historie skup. apod.), byla bych Vam moc vdecna.
    Predem dik
    Margit

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Aurora, Forum Karlín, Praha, 17.1.2019
Naživo: Aurora vzala diváky v Praze na éterickou procházku norskou krajinou Zdá se, že české publikum si pořídilo nového miláčka. Vedle LP nebo Hurts, kteří u nás zažívají větší a větší úspěch, se včerejší večer zařadila Aurora. Její koncert se pro nečekaný zájem přesunul z Roxy do Fora... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2019 08:36 v sekci Naživo
0
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2018 podle musicserveru (40-31)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2018 podle musicserveru (40-31) Rok se s rokem sešel a jednadvacet redaktorů musicserveru opět zasedlo k pomyslnému kulatému stolu, aby vybrali nejlepší alba uplynulého roku. V jejich hledáčku se objevilo 195 zahraničních desek, ovšem pouze čtyřicítka jich prošla... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2019 16:00 v sekci Publicistika
9
Snow Patrol, Foy Vance, JC Stewart, Velodrom, Berlín, Německo, 16.1.2018
Naživo: Snow Patrol dali Berlínu lekci ze stadiónového poprocku Ne, nezdá se vám to. Ani sedmé studiové album po sedmileté tvůrčí pauze naše promotéry nezlomilo, a tak na českou koncertní premiéru Snow Patrol i po čtvrtstoletí existence ještě pořád marně čekáme. A tak jsme se na ně už... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2019 09:00 v sekci Naživo
1
Nové desky 1-3/2019 - od ZAYNa přes Vídeňskou filharmonii po Zofie Dares
Nové desky 1-3/2019 - od ZAYNa přes Vídeňskou filharmonii po Zofie Dares Něco zbylých alb z úplného konce loňského roku a k tomu pár novinek vám představíme v letošním prvním vydání Nových desek. Vedle tradičního koncertu Vídeňské filharmonie představí druhé album ZAYN, sólový debut Žofie... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2019 19:26 v sekci Novinky | Nové desky
0
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2019
Do třetice všeho královského pro "Bohemian Rhapsody", rádia jsou znovu pod nadvládou LP LP se po týdenní přestávce vrací na vrchol českého rádiového žebříčku. Možná se hit "Girls Go Wild" stane podobnou trvalkou jako před dvěma lety její průlomová písnička "Lost On You". V albech se situace nemění. Queen s... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2019 15:48 v sekci Novinky | České hitparády
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Zrní přivezli do Prahy Vánoce (22.12.2013 13:32)
- Recenze: Nastupovat! Příští stanice: kult (11.10.2011 07:00)
- Na Open Air Festu to muzikanti rozjedou na celkem devíti pódiích (28.06.2011 17:56)
- Publicistika: Dalších deset desek, které se nemusíte bát pustit svým dětem (01.06.2011 05:00)
- Recenze: Vydařený virtuální mejdan (18.08.2007 05:00)
- Festival United Islands Of Prague získal konkrétnější obrysy (16.05.2007 13:41)
- Recenze: Nový chlupatý kamarád Vaška Koubka (01.02.2005 05:00)
- Recenze: Ryby, ptáci, ženy... a jiná zvířena ve městě (11.04.2003 05:00)
- Publicistika: Podzem 10/2002 (05.06.2002 20:53)
- Publicistika: Podzem 9/2002 (21.05.2002 18:24)

ALBUM TÝDNE 02/2019

Lenka Filipová
Oppidum

Po patnácti letech bez studiového alba by se na mnoho interpretů zapomnělo. Ne tak na Lenku Filipovou. Ta si mohla dovolit nejen takto dlouhou pauzu, navrch si troufla ukončit ji deskou "Oppidum", jejíž obsah možná konzervativního posluchače překvapí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 20.01.
Alex Vargas (DK) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 22.01.
Jacob Lee (AUS) (Café V lese, Praha)
St 23.01.
Tom Odell (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 27.01.
Ghostemane (USA) (Roxy, Praha)
St 06.02.
The Neighbourhood (USA) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.02.
Animé (USA) (Roxy, Praha)
So 09.02.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (O2 Arena, Praha)
So 09.02.
IAMX (UK) (Fléda, Brno)
Po 11.02.
Good Charlotte (Forum Karlín, Praha)
So 16.02.
Twenty One Pilots (USA) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Sia Beyoncé LP Kryštof Madonna Coldplay The Cure Queen Ewa Farna Rihanna Adele AC/DC Linkin Park Lucie Muse Debbi Imagine Dragons Ava Max Pokáč
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver