Recenze CD

Trošku ztraceni v inspiracích

16.03.2007 14:00, Tomáš Tenkrát

UDG navazují na své debutové album, které jim vyšlo krátce po vítězství v soutěži Coca-Cola PopStar. Nová deska "Buď a nebe" nebourá hranice, které si první deskou UDG postavili, naopak pokračuje ve stejném zvuku a se stejnými hitovými ambicemi.

6/10

UDG - Buď a nebe

Celkový čas: 45:41

Skladby: Nad jinou, Předměstí, Mary Ann, Nečitelný policejní román, Buď a nebe, Chimer A Kiss, Cowboy Hip Hip, Kurtizána, Meli-melo, Ganja, Amělie, Society, LA Fin

Vydavatel: Sony BMG

Ústečtí UDG se katapultovali na českou scénu díky vítězství v soutěži Coca-Cola PopStar. Povedlo se jim stejně jako kapele 100°C (triumfovali rok před nimi) poměrně úspěšně etablovat do line-upů festivalů a playlistů rádií. Na melodický pop-rock se u nás prostě slyší. Když je navíc muzika okořeněna saxofonem a zpěvák má dostatečně naléhavý hlas, aby zaujmul (především slečny), tak je skoro vyhráno. Novinka "Buď a nebe" jakožto druhé album je pomyslným druhým startem. Dvojka v drtivé většině případů ukazuje, co v kapele doopravdy je. A myslím, že není na škodu hned na začátek přiznat, že UDG samozřejmě vsadili na to, co umějí, co jim jde, a do experimentů ani žádného podobného pokusu se nevrhli.
Album začíná slibně a první tři tracky patří k tomu nej, co UDG dosud nahráli. Především pak pecka "Mary Ann" s odpáleným refrénem se bude skvěle vyjímat ve víru zvířeného prachu, vůni piva a horkém slunci na letních festivalech. Featuring Ivy Frühlingové v "Buď a nebe" je v kontextu alba osvěžující. Vlezlý rádiový refrén už ale tak příjemně nehladí, dost možná je to kvůli textu, který působí těžkopádně.
Ale je to přesně stejná věc, jaká z poloviny fungovala i na "Ztraceni v inspiracích". Jugiho texty jsou někdy fajn, ale většinou jsou pouhou hrou s jazykem českým, takže to sice hezky zní, ale hloubka textu často narazí. Pár fakt dobrých obratů tady ale je, a daly by se nazvat krajčovinou nebo wohnoutovinou - prostě sympatický slovní fotbálek. Na druhou stranu občas zatahá za ouško i ono časté opakování slov ve stylu Divokýho Billa (třeba "Chimer A Kiss"), účel toho ale chápu - naživo si lidi prostě víc zařvou a rychleji reagují.
Album ale jednoznačně ztrácí v závěru. Finišující sprint se nekoná a "Buď a nebe" místo toho dojíždí na invalidním vozíčku. Závěrečná čtyřka "Meli-melo", "Ganja" (text za hranicí vkusu - "Ganja, kouří i babča..." je už fakt moc), "Amélie" a "Society" je skupinka písní bez duše, které by opravdu potřebovaly berličky v podobě nějakého nápadu.
Přehnaná kritika by ale nebyla na místě. Zhruba půlka "Buď a nebe" je nadprůměrná, a stejný poměr je i lehce pod hranicí středu. Budu muset použít zprofanovanou větu, že komu se líbil debut, bude se mu líbit i počin "Buď a nebe". Barevné melodie, zpěvné refrény a decentní použití saxofonu, to všechno zůstalo. Takže hurá do obchodu, členové fanclubu, budete spokojeni. Já si je rád někde poslechnu live, kdy nové věci určitě hned dostanou jiný rozměr. Z desky na mě totiž místy sálá lehce bezinvenční chlad.

Názory

Vložit názor

Zaškrtněte, pokud nechcete zobrazit u svého příspěvku Váš e-mail.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na následující otázku nebude názor přidán.

  • špatně názvy! (Ondra, 20.03.2007 15:18) Reagovat

    První song alba se jmenuje Nad jinou hladinou, Amelie je bez háčku nad E a u La Fin je a malé, nikoli velké.
    Krom toho, že autor recenze udělal dva překlepy, je evidentní, že desku nedržel v ruce a chybně název první skladby opsal z materiálů Sony BMG, kde je první song pojmenován také chybně Nad jinou. Možná tu desku autor i slyšel, otázka je jak moc ji poslouchal.. Ach ta zbrklost, Tomáši!!!


  • Re:spatne nazvy (Tomáš Tenkrát, 20.03.2007 21:31) Reagovat

    Autor desku poslouchal hodne. Mel vsak oficialni promo primo od Sony BMG (zrejme se tedy tracklist jeste pote zmenil), takze recenze byla psana z oficialniho vypalku a originál jsem v ruce nemel. To neni zadna zbrklost, Ondro!!!

  • oficiální výpalek :-)))) (Ondra, 21.03.2007 12:20) Reagovat

    "Oficiální výpalek" zní fakt dobře :-))))))

  • no (tele, 21.03.2007 19:15) Reagovat

    já už bych hlavně bral oficiální výlisek

  • 1. cd bylo lepší (BV, 25.03.2007 14:58) Reagovat

    Podle mýho názoru - jim trochu došli inspirace - no snad to na živo bude znít mnohem líp.....Jsou to odrhovačky - až tak na 5 písniček


zobrazit všechny názory (10 celkem)

Album týdne 21/2012

Na okraj Lukáše Bendy

Bene, řekni prdel, máš na to?


Nadužívání slovního spojení česká malost považuju za největší českou malost. Jsme mistři světa v komentářích a diskuzích na netu, ale pro pochopení legrace abychom si zaletěli na jinou planetu. Rozhořčené reakce, které vyvolal Ben Cristovao se svým novým super(s)hitem "Prdel", budiž toho důkazem.

Termín česká malost je tentokrát na místě. Arbitři jediného správného vkusu nezastavili začátkem května v komentářích - ať již na musicserveru nebo kdekoliv jinde - pusu. Jaký je ten Ben Cristovao pozér! Vlastně vůbec nemá ...

celý článek »

Filmserver.cz píše

25.05.
24.05.
23.05.
22.05.
21.05.

CoKdyKde

Pá 25.05. Photolab (BIO OKO, Praha)

So 26.05. Mezi ploty 2012 (Bohnice, Praha)

Ne 03.06. Kyuss Lives! (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

So 16.06. Respect Festival 2012 (Štvanice, Praha)

Ne 24.06. She Wants Revenge (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)

více akcí