23.12.2005 05:00, Luboš Kreč
Finští Waltari nejsou v Česku žádní nováčci. Spíše naopak - pravidelně zde koncertují, vycházejí jim tu desky, kterým se slušně daří, lidé je mají rádi. Naposledy zajeli na návštěvu koncem listopadu, aby představili novinku "Blood Sample". Okradli jsme je o trochu času a popovídali si s jejich frontmanem.
![]() © www.waltarimusic.com |
![]() © www.waltarimusic.com |
Vy jste průkopníky ale nejen v národnostním slova smyslu, ale i v žánrovém. Už na počátku 90. let jste křížili rock s dance music a hip hopem, dávali jste dohromady různé odnože metalu s punkem. Zkrátka vše, co později vyvrcholilo crossoverem, či tzv. nu-metalem. Nelitoval jsi někdy toho, že podobně jako u Faith No More za vás nakonec smetanu slíznul někdo jiný?My jsme nikdy nestáli o nějaký masový úspěch. Určitě bych nechtěl skončit jako Linkin Park. Nám šlo vždy v první řadě o hudbu, ne o popularitu. A za tím si stojíme dodnes. Snažili jsme se o tu umělečtější polohu. Takže odpověď je ne, nelituji toho. Navíc my jsme pomohli na počátku 90. let finským kapelám, teď možná přišel čas, aby nám to oplatily.Na to jsem se chtěl právě zeptat, jestli jste nezvažovali udělat něco společně?Z nějakého podivného důvodu není zrovna běžné, aby finské kapely dělaly společná turné. Nevím proč. Já jsem se vždycky snažil navrhnout, abychom hráli společně, ale prostě to nikdy nevyšlo. Možná to je kvůli tomu, že jsme každý u jiného vydavatelství. Těžko říct. Přitom kdyby vyjela na turné grupa pěti finských kapel, mohlo by to být hodně zajímavé.Po vydání "Rare Species" jsi řekl, že pracovat na něm byla legrace, že jste chtěli udělat přímočaré, rock'n'rollové album. Jak se od toho lišily práce na "Blood Sample", které je dost jiné?Souhlasím, že "Blood Sample" je ambicióznější deska. "Rare Species" jsme vydali po určité přestávce, takže jsme si chtěli užít nahrávání a skládání, chtěli jsme se vyblbnout. Občas je dobré udělat něco bez velkých uměleckých ambicí. Ale čím víc muziky skládáš, tím větší máš hlad. A proto jsme pojali "Blood Sample" zase jinak.Díky za rozhovor.Autor je redaktorem Týdne. Bene, řekni prdel, máš na to?
Nadužívání slovního spojení česká malost považuju za největší českou malost. Jsme mistři světa v komentářích a diskuzích na netu, ale pro pochopení legrace abychom si zaletěli na jinou planetu. Rozhořčené reakce, které vyvolal Ben Cristovao se svým novým super(s)hitem "Prdel", budiž toho důkazem.
Termín česká malost je tentokrát na místě. Arbitři jediného správného vkusu nezastavili začátkem května v komentářích - ať již na musicserveru nebo kdekoliv jinde - pusu. Jaký je ten Ben Cristovao pozér! Vlastně vůbec nemá ...Pá 25.05. Photolab (BIO OKO, Praha)
So 26.05. Mezi ploty 2012 (Bohnice, Praha)
Ne 03.06. Kyuss Lives! (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 16.06. Respect Festival 2012 (Štvanice, Praha)
Ne 24.06. She Wants Revenge (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)